Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł mpm ds II 10kw


zabrski93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Polecono mi kupno pieca Mpm ds II 10kw i bardzo bym prosił o Wasze opinie.  

Powierzchnia do ogrzania to około 130 m2. Z czego ok 75 m2 to pomieszczenia mieszkalne, znajdujące się na piętrze, a reszta to parter (kotłownia + dwa garaże). Budynek jest nieocieplony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek ma ok 30 lat. 

Temperatura w garażach i kotłowni niższa niż temperatura pokojowa. W całym budynku będzie wymiana centralnego, grzejników i cwu na nowe. Jedynie w tych trzech pomieszczeniach zostaną grzejniki żeliwne (żebrowane). 

Jako główny opał to na pewno węgiel, ale chce wspomagać się również drewnen. Tak, również grzanie CWU. (bojler płaszczowy 140 litrów) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obowiązującym prawem kocioł musi spełniać 5 klasę, MPM ją spełnia jednak tylko przy pracy z buforem na mocy nominalnej, tak jak wszystkie zasypowce w 5 klasie.

Warto więc pomyśleć o kupnie bufora, takiego z 1000 litrów, z fabryki są dość drogie, jednak można zamówić u kogoś lub samemu zrobić jeżeli są umiejętności, do tego w środek wężownice do grzania CWU i latem masz ciepłej wody na tydzień a i zimą nie będziesz musiał latać i cały czas pilnować kotła, wtedy warto wziąć nawet większą wersje kotła 14kW będziesz mógł szybciej nagrzać bufor i dużo więcej węgla jak i drzewa wrzucisz naraz do kotła.

W takiej opcji nie musisz kupować zbiornika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie. A więc tak.. Zakupiony został przeze mnie piec mpm ds 10kw. Początkowo chciałem zamontować do tego pieca  miarownik ciągu, lecz przy instalacji centralnego ogrzewania fachowiec doradził abym zmienił to na dmuchawe i sterownik (sterowanie dmuchawą i pompami groundfos). Tak też zrobiłem. Zamontowali dmuchawę i teraz moje pytanie. Czy przy zamontowanej dmuchawę mogę dodatkowo operować wlotem powietrza wtórnego? W moim przypadku to otworu w dolnym tylnym rogu pieca. 

Prosiłbym o cierpliwość bo laik ze mnie w tych sprawach i dopiero co uczę się palenia w tym piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zabrski93 napisał:

Dobrze, ale na stronie producenta jest możliwość dokupienia tego, więc możliwość współpracy dmuchawy z piecem musi być.. 

Może chodzi o wentylator wyciągowy..?  Spalanie w kotle ds z palnikiem, działa na zasadzie podciśnienia, nie może w niego "dmuchać".. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na stronie producenta nie ma nic takiego do kupienia! W przypadku zbyt słabego ciągu, lub wygody przy rozpalaniu, można zainstalować, went... wyciągowy, a nie nadmuchowy. 

 Jeśli Twój instalator, nie wie jaka jest róznica między tymi urządzeniami, jest K..... . Dzieki niemu, mogłeś sobie i rodzinie zrobić krzywdę, więc jak mu podziękujesz, to Twój wybór.

W kotłach Mpm ds, można jedynie stosować wentylator wyciągowy, gdyż tylko wtedy poprawnie działa pw! Tak jak to napisał @zaciapa.

Stosując dmuchawę, która robi nadcisnienie w komorze zasypowej i spalania, jest możliwość wydmuchiwania spalin przez otwory powietrza wtórnego, konsekwencji chyba,  nie musze tłumaczyc. :/ 

Więc proszę, wymontuj ten nadmuch, zanim komuś, krzywda się stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkiej fizyki tu nie ma. Łatwo przecież można sprawdzić czy przez wlot PW powietrze jest zaciagane, czy wydmuchiwane na kotłownię. Moim zdaniem da się tak palić, tylko trzeba naprawdę dobrze mieć rozpracowany sterownik i technikę palenia. Jak ktoś nie ma doświadczenia, to rzeczywiście można sobie zrobić gorzej. Pytanie tylko po co ten wydatek, skoro i bez niego kocioł daje radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy dmuchawie nie masz PW, to po co ten producent zrobił te PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ładna katastrofa;)
I jakie ładne plastikowe rury, trzeba było czytać forum bo sam widzisz kolego zabrski93 że FACHOWIEC niestety nie ogarnia tematu.

Wywal tę dmuchawę i pal na miarkowniku bo dmuchawa do tego kotła to nieporozumienie.

Mógłbyś  pokazać foto na którym widać jak "poprowadzona jest rura bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego??

Zawór 4-drogowy masz 3/4 cala?
 

Pokaż lepsze foty instalacji bo wygląda to na niezłą bombę

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent oferuje dmuchawe ale w kominie (zwaną wyciągową bo wyciąga dym z pieca )   .

Wywal tę dmuchawe i wstaw sobie miarkownik - teraz są nawet elektroniczne miarkowniki ze sterowaniem pomp. - Kepas - cena ok 250zł - mam  taki od ponad 8 miesięcy i działa bdb.  na necie są tez filmy .  prądu je tyle co nic , a jak braknie prądu to luz - sam sie zamyka - wiec piec jest bezpieczny 

A jak nie to zwykły miarkownik.   

Ps wybacz za mocne słowa ale myslałem ze dmuchawe wstawili ci w otwór pw. a ty masz tylko w PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.