Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona kotła przed zimnym powrotem


szumik83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów, czy moglibyście rzucic okiem na schemat i podpowiedzieć jak najprosciej i najtaniej zapewnić gorący powrót kociołkowi?  znalazłem gdzieś w necie schemat z zaworem termostatycznym z kapilarą zamontowanym na łączniku między zasilaniem a powrotem,czy zda to egzamin?

schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sterowniku nie ma takiej funkcji a ten termostat to naprzykład taki może być? https://allegro.pl/oferta/sterownik-przylgowy-na-rure-do-pompy-c-o-termostat-6464874795

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być, tylko on dość długo reaguje, trzeba go dobrze zaizolować.

Natomiast za pompą kotłową musi być zwrotny i zawór regulujący - grzybkowy lub zasuwa,

Kulowy się nie nadaje.

Narysuj to jeszcze jak to rozumiesz i poszukaj tego zaworu regulującego - wystarczy 1/2" lub 3/4"

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Sambor ja to rozumie tak, na tym łączniku miedzy zasilaniem a powrotem od góry montuje pompę za pompa zawor zwrotny a za zwrotnym zawór grzybkowy. Rozumie że ten grzybkowy jest po to aby zdławić przepływ wody?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być najtaniej i najprościej. Pompa CWU w pracy ciągłej lub czujnik temp. CWU na powrót kotła.

To dorażny sposób, a docelowo tak jak wcześniej napisał @sambor

Edytowane przez gmaj22
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gmaj22 napisał:

Miało być najtaniej i najprościej. Pompa CWU w pracy ciągłej lub czujnik temp. CWU na powrót kotła.

To dorażny sposób, a docelowo tak jak wcześniej napisał @sambor

Dzięki za info tylko czy w ten sposób nie będzie wychładzala się woda w cwu gdy już temperatura na kotle będzie spadała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły sterownik nie uruchomi pompy CWU, jeśli temperatura CWU jest wyższa niż temperatura na kotle.  

Trzeba albo "oszukać" nieco czujnik CWU kalibracją, albo odpowiednio ustawić histerezę. 

Np. temp. kotła 60 C, temperatura powrotu 52 C, to temperatura CWU np. 55 i histereza 3 stopnie. 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię chyba tak jak Sambor radzi raz a dobrze,mam gdzieś taka pompę która służyła do cyrkulacji ciepłej wody pomiedzy zbiornikiem cwu a bateriami , jak myślicie, można taka zastosowac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor zapomniałem dodać że na wiosnę prawdopodobnie bedę do kotła wstawiał palnik kipi 5-16kw na pellet ze sterowikiem ecomax 850, 

czy to coś zmienia w takim układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc i za poświęcony czas, zrobię to chyba na tej pompce o której mowilem, właśnie sprawdzałem czy działa bo kilkanaście lat nie używana ale chodzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację bez zaworów N drożnych. Powrót próbuje chronić pompą CWU pracującą non stop. Przy temp zadanej 62 stopnie powrót ma 46 stopni. Wydaje mi się że powinien mieć sporo więcej. Od kotła do bojlera jest ok 4-5m. Temp mierzę termometrem przylgowym. Ktoś się wypowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to sprawdż poprawność wskazań termometru, dając go na chwilę na rurę zasilania kotła. Temperatura powrotu zależy głównie od temperatur w obiegach co i cwu, średnic rur w tych obiegach oraz przepływów. Napisz, jakie są średnice i jak ustawione pompy c.o. i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2019 o 21:58, sambor napisał:

Może być, tylko on dość długo reaguje, trzeba go dobrze zaizolować.

Natomiast za pompą kotłową musi być zwrotny i zawór regulujący - grzybkowy lub zasuwa,

Kulowy się nie nadaje.

Narysuj to jeszcze jak to rozumiesz i poszukaj tego zaworu regulującego - wystarczy 1/2" lub 3/4"

Sambor mam jeszcze pytanie!  tą pompę kotłową spiąć rezem z pompą podłogową aby razem chodziły? czy założyć  ten termostat przylgowy bo już mam zakupiony, a jak tak to w którym miejscu go założyć  aby on najlepiej pracował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w ten sposób?schemat.thumb.png.dc1bd9212435f591e4346582b10f24e1.png

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę mam taką jak w załączniku . Średnice są malutkie, zwykły PEX . Pompa pracuje na tym drugim słupku/biegu (na skali po prawej str). Termometr jest na stałe, zwykły przylgowy.

20171115_201635.jpg

Edytowane przez aikon91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.