Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.Jestem początkującym palaczem który przerobił kocioł SKED na dolne spalanie wraz z palnikiem szamotowym i powietrzem wtórnym z popielnika.Chciałbym Prosić Szanowne grono o skomentowanie mojej pracy859571555_Palnikszamotowy.thumb.jpg.42a83cf762751ced3367f90b7195a355.jpg.Palę drewnem i węglem orzechem.To odręcznie zapisany na szybko szkic tego co zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurcze dopiero dzisiaj dopieściłem palnik i nie mam na razie jak zrobić zdjęcia w środku kociołka ze względu palenia się w nim

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od początku rozpalania po wszystkie stadium wypalania opału brak dymu z komina pomimo iż palę w tym roku bardzo smolącym drewnem modrzewiem.Oto zdjęcie i krótki filmik z pracy palnika.Gdy piec będzie wygaszony to porobię zdjęcia palnika .

Palnik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkich zainteresowanych Zapraszam do dyskusji gdyż mam inny problem a mianowicie lejąca się smoła w komorze zasypowej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akurat tego nie wyeliminujesz. To tak ma.

Można próbować, a  jeszcze lepiej dać sobie spokój. To niczemu nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na oryginalnej wielkości 29/16,5 smoła się tak nie lała,zaczęła jak założyłem palnik szamotowy i zmniejszyłem wysokość przegrody.palę na 60 st.A co powiesz o konstrukcji palnika?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Smoła w zasypowej to dobrodziejstwo inwentarza po przeróbce na ds. Zresztą fabryczne ds też mają tą przypadłość. Norma.

Palniczek ciekawy i skoro działa i jesteś zadowolony to tylko obserwować i ewentualnie małe poprawki.

Ja nie palę w ds , ale na pewno któryś z kolegów od ds Ci podpowie czy zaproponuje jakiś ciekawy pomysł na ewentualne ulepszenie palnika. Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czekam na jakieś sugestie od wybornych palaczy kotłów DS!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, krzych13 napisał:

Wszystkich zainteresowanych Zapraszam do dyskusji gdyż mam inny problem a mianowicie lejąca się smoła w komorze zasypowej.

na mokrym drewnie to standard - przesusz drewno i powinno to troche ustac   - ważniejszy jest wymiennik - jest w miare czysty ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w wymienniku sucho ,jest trochę popiołu.może i drewno nie jest odpowiedniej wilgotności.jaka opinia na temat palnika?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt się nie wypowie na temat palnika i powietrza wtórnego w jaki sposób wykonałem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość miki1212

Pokaż wymiennik wtedy będzie coś wiadomo o jakości palnika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będą i zdjęcia wymiennika a teraz proszę o komentarze na temat palnika po obejrzeniu filmiku i jego rysunku!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiennik po półtora tygodnia palenia.Modrzew którym palę i wilgotny węgiel dopiero zakupiony dają swoje efekty jakie widać.

20190114_191405.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim przeglądającym ten wątek.Czyżby mój projekt jest aż tak zły czy tak dobry że nie ma chętnych do Dyskusji i dalszych komentarzy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda wszystko dobrze to nie ma o czym dyskutować. Wg mnie to może trochę za późno te pw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do drewniak-a w którym miejscu według ciebie powinno być to PW?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba eksperymentować, ja bym dał zaraz za przegrodą, najwyżej w połowie tej skośnej szamotki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę mnie dziwi niska jak na drewno - temperatura na kotle.

Ja przy 60C kończę rozpalanie i zaczynam palić na poważnie.

W zasypowej nie mam smoły, ale jest sadza , tak od połowy wysokości w górę.

Sam mam bardzo podobny palnik, tylko  podwójny - dwie szczeliny 17x6cm na wlocie obok siebie, PW to 4 otwory fi 18mm, przysłaniane z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy obecnej temperaturze na dworze -2-5  60*C  wystarcza,poniżej -8-10 podnoszę temperaturę wyżej.w dzień palę drewnem z domieszką węgla a wieczorem węglem.Gdzie masz PW  gdyż drewniak sugeruje mi że mam za późno to PW ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Moje PW wpada naprzeciw strumieniowi spalin, a stwierdzenia kolegi @drewniaka nie rozumiem.

Może ma inne doświadczenie w tej materii.

Palę tylko drewnem

Edytowane przez sambor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki kolego za info.Moje PW wpada z popielnika profilami z otworami prostopadle do strumienia zaraz za wlotem palnika więc myślę że tak jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do drewniaka.Przepraszam ale jakimś cudem przeoczyłem twoją odpowiedź na temat PW.To byłoby jakieś 3 cm różnicy niż mam obecnie.Myślisz że jest to aż tak wielka różnica skoro teraz spalam bezdymnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli 3 cm to może i bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez RadekBB
      Witajcie! Jestem nowym użytkownikiem forum i liczę na Waszą pomoc. W kwestii ogrzewania wiem tyle co z własnych doświadczeń oraz ogólnodostępnej wiedzy w internecie,  na forach, etc.
      Chciałbym wymienić kocioł (obecnie Defro Optima 25 kW z 2008r. - k. dolnego spalania). Z moich wyliczeń wychodzi, że gaz będzie wychodził dużo drożej dlatego celuje w kocioł 5 klasy/ecodesign na ekogroszek bo może uda się z uzyskać dotację. Myślałem o kotle Ogniwo epp lub epm 16kW.
      Dom to stary klocek w płaskim dachem, nieocieplony choć chciałbym to zrobić w najbliższym czasie ale pierwsze muszę wymienić kocioł i uzbierać pieniądze. Na parterze grzejniki aluminiowe i stalowe płytowe, na piętrze żeliwne, stara instalacja CO. Obecnie było palone zazwyczaj ok. godz 14. Na kotle temperatura 42 - 45 st.C. W ten sposób w godzinę robiło się ciepło w domu (ok. 21 st.) piec w nocy wygasał. Przy takim paleniu zużywałem ok. 5 ton węgla (Orzech z Piasta) w sezonie grzewczym. Gdy były dzieci w domu i trzeba było palić całą dobę przy tych nastawach w domu była sauna. Przy dużych mrozach (-15/-20 st.) piec ustawiony na 55 st. Gdy paliłem w kotle zasypując go w całości jak powinno być robione w piecu dolnego spalania z komina wydobywały się kłęby czarnego dymu więc o ile mogę dokładam węgiel małymi porcjami aby czyściej się spalał.
      Tutaj wyliczenie z CieploWlasciwe.pl http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5rh0 wydaje mi się przesadzone dlatego celowałem w słabszy kocioł.
      Czy piec o którym wspominałem będzie ok? Co polecacie?
      Czy koniecznie muszę rozwiercać komin i robić wkład z ceramiki? Wykonawca stwierdził że wkład z nierdzewki nie nadaje się. Obecnie jest komin murowany z cegły i najchętniej bym go zostawił ze względu na koszty.
      Pozdrawiam i z góry dziękuję za  pomoc.

• Przez wemibo
      Sprzedam używany kocioł MPM dolnego spalania (dolniak) o mocy 12-14kW. Kocioł w stanie idealnym (technicznym i wizualnym), zakupiony w listopadzie 2015 roku. No prawie idealnym - bo czołowa szamotka się nieco ukruszyła.
      Pięcioletnia gwarancja fabryczna (a więc jeszcze dwa lata gwarancji fabrycznej). W kotle zamontowany jest palnik wirowy.
      Gratis dodaję regulator/miarkownik ciągu, kilka płytek szamotowych (poprzedni palnik).

Mogę tanio odsprzedać osprzęt do kotła - solidne rury kominowe z regulowanymi kolankami, pompkę CO, sterownik, filtr, etc.
      Sprzedaję ze względu na zmianę rodzaju ogrzewania (gazowe), jestem bardzo zadowolony z użytkowania tego kotła.

Odbiór osobisty Mrozy (koło Mińska Mazowieckiego), pomoc w załadunku.
      Cena 2600zł do negocjacji.
      Link do ogłoszenia na Olx:
      https://www.olx.pl/oferta/kociol-mpm-dolnego-spalania-dolniak-o-mocy-12-14kw-CID628-IDvvoVH.html#32e484ad2b
    • Przez Gr3g0r
      Witam.
      Miałbym prośbę o porady odnośnie rozpalania od góry. Otóż próbuję się tego nauczyć od ostatniej niedzieli (włącznie). Starałem się robić wszytko zgodnie z instrukcjami jakie udało się znaleźć na znanych forach oraz artykułach temu poświęconych. Być może ktoś mógłby podpowiedzieć co jeszcze mogę usprawnić aby palenie w kotle stało się łatwiejsze i zaoszczędziło czas. Aktualnie rozpalanie zajmuje mi około godziny (czas od podpalenia do uzyskania zadanej temperatury czyli 56 stopni). Mam pompę ustawioną na 42st. miarkownik podnosi klapkę powietrza pierwotnego na około 1-1,5 cm. dolot powietrza wtórnego ustawiony jak na zdjęciu poniżej, Czopuch ma około 20 cm długości, później otwór zakręca w prawo do komina :) Nie wiem czy to ma znaczenie dla ognia, który wpada do czopucha i czy może być groźne. Jestem "palaczem" pierwszy sezon. Po pierwszym moim pości tutaj, zdecydowałem się na poprawienie instalacji z układu zamkniętego (jak się okazało nie do końca zabezpieczonego) na układ otwarty z naczyniem wyrównawczym. 
      Jak powinny być ustawione przedmuchy przy paleniu od góry ? czy dolot powietrza wtórnego ma być otwarty cały czas ? Po 2-3 dniach palenia mam w kotle osad jak na zdjęciu. To normalne ? 

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

• Przez reded
      Witam
      Z powodu konieczności modernizacji kotłowni pod innych użytkowników sprzedam kocioł zrobiony rękami kolegi Przemysław2ar opisany w temacie: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11959-kocio%C5%82-w%C5%82asnego-pomys%C5%82u/. Do sprzedania kocioł w wersji dolniak, możliwa również sprzedaż z palnikiem rurowym opisanym w temacie. Szczegóły tel 695-347-372 lub na priv.

Pozdrawiam Edwin "RedEd"
    • Przez d80
      Po dwóch sezonach (czystego) palenia od góry (oczywiście po przeróbce) postanowiłem przerobić piec SAS NWT na DS. Niestety "coś" nie poszło jak powinno - strasznie brudny wymiennik , problem z rozpaleniem , dym wychodzący z pieca etc. 
      Pierwsza wersja to niemal wierna kopia palnika D.P - rozmiar dyszy 50 x 80mm - bardzo trudno rozpalić , max temperatura spalin =110 C , smoła i sada na wymienniku.
      Druga wersja wawaliłem płytkę z dyszą , rozmiar szczeliny 170x 50mm , brak płytki szamotowej gr 30mm za dyszą - daje się dość łatwo zapalić , max temperatura spalin 250 C , rozpalanie się całego zasypu.
      Dziś robie 3 podejście , dolna cześć palnika odsunięta od tylnej części wymiennika na 10mm (ma to dawać więcej powietrza do dopalenia gazów.
      Nie wiem co tu jeszcze zmienić - liczę na Waszą pomoc. Jak tak dalej pójdzie to wrócę do GS co mi się nie uśmiecha.
      Używam miarownika Boleckiego , piec 12 kW , dom 75m2 (wiem mocno przewymiarowany).

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.