Skocz do zawartości
IGNOROWANY

mpm 14 kw zasilany drewnem


tomekspodlasu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich forumowiczőw. Jetsem tu nowy.Interesuje mine wszystko co związane jest z kotłem mpm ds pracującym z buforem ciepła ale opalanym wyłącznie drewnem liściastym. Chciałbym kotłem 14 kw ogrzewać dobrze ocieplony dom 150m2 z instalacją grzejnikową.Komin ceramiczny 20 cm o wysokości 8m.Jeśli to nie wypali zastosuję piec peletowy.Interesuje mnie drewno ponieważ mieszkam na wsi i przyjemnie jest samemu przygotować opał.Pytanie tylko czy spalanie drewna  i obsługa takiej instalacji też będzie przyjemnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, masz. Ponad 400 stron do lektury. ;) 

Od siebie.  Zamów od producenta środkowe drzwiczki z klapką miarkownika. TYLKO DO PALENIA DREWNEM, lub małą donieszką węgla . 

Najlepiej palić na stałych szczelinach. Ale wiadomo jak jest, jak nikogo nie ma w domu, warto się jakoś zabezpieczać. Ja na dolnych dżwiczkach mam stałą szczelinę ok 5-7mm na środkowych ok 1cm. Jak wyjeżdżam podpinam miarkownik pod środkowe drzwiczki z klapką miarkownika. Ustawiome mam tak, że jak kocioł osiąga ok 90° Miarkownik się zamyka. Pompka obiegowa między buforem a kotłem, załącza się przy 80° do tego czasu, ładuje się grawitacyjnie. 

Jak nie chcesz drzwiczek z dodatkową klapką pod miarkownik, zasłoñ przynajmnjej jeden rząd ruszt, blachą czy czymkolwiek co nie spłonie. Do takiego komina, raczej wyjmij zaworowacze z pomiędzy wymienników. 

Do reszty ustawień raczej musisz dojść sam, sporo zależy czym palisz i jaką ma wilgotność ;) 

Bierz do serca uwagi Maronki, drewna chyba najwięcej z nas wszystkich spalił w mpm_ie. :D 

Ps. Dopiero doczytałem że jesteś przed kupnem. Więc czytaj, udanej lektury :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, todi napisał:

MPM  to dobry jest ale do przeróbek,a na pewno palenie w nim nie jest przyjemnością .

skąd wiesz jak go nie masz.....   

Atmos nie jest złym kotłem   ale jak sie ma darmowe drewno to plusuje - ale Wady atmosa są min. 3 : 

1. Jest 2 x droższy do mpm'a 

2. nie spalisz w nim wegla kamiennego 

3. Obowiązkowo atmos musi być spiety z bufrem bo ten piec aby rozpoczeła sie pirozliza musi chodzić na 100% swojej mocy wtedy musisz jakoś odbierać tę moc inaczej zagotujesz wode w kaloryferach. Z buforem robi sie 3x drozszy.

Tak btw jeżeli masz kasę to bierz kocioł na pelet ,  bo wygrywa z ekogroszkiem w jednym - nie syfi i tego paliwa nigdy nie zabronią sprzedawać choć z roku na rok może być drożej. Jednak nie mając opcji gazu pelet bije ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mikkei napisał:

skąd wiesz jak go nie masz.....   

Atmos nie jest złym kotłem   ale jak sie ma darmowe drewno to plusuje - ale Wady atmosa są min. 3 : 

1. Jest 2 x droższy do mpm'a 

2. nie spalisz w nim wegla kamiennego 

3. Obowiązkowo atmos musi być spiety z bufrem bo ten piec aby rozpoczeła sie pirozliza musi chodzić na 100% swojej mocy wtedy musisz jakoś odbierać tę moc inaczej zagotujesz wode w kaloryferach. Z buforem robi sie 3x drozszy.

Tak btw jeżeli masz kasę to bierz kocioł na pelet ,  bo wygrywa z ekogroszkiem w jednym - nie syfi i tego paliwa nigdy nie zabronią sprzedawać choć z roku na rok może być drożej. Jednak nie mając opcji gazu pelet bije ekogroszek.

Mpm miałem i  wytrzymałem z nim jeden sezon, szwagier wytrzymał dwa i kupił takiego atmosa.

1.ale trzy razy lepszy.

2.brunatny jest tanszy

3.szwagier nie ma bufora i jakoś mu nie gotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ogarnąć te 430 stron o kotle mpm.Różne paliwa, różne instalacje i ogrom przeróbek.Opinie są podzielone.Według nowych przepisów ten zasypowy kocioł  posiada jako nieliczny klasę 5, jest produktem polskim w rozsądnej cenie I jego duża komora zasypowa  pozwala spalać drewno - paliwo które ma więcej zalet niż wad.Jest surowcem odnawialnym, łatwo dostępnym, jeśli trochę popracujemy przy nim potrafi być niedrogim,nie zostawia uciążliwego popiołu, cały sezon pozostaje na zewnątrz i dlatego można zgromadzić jego większą ilość.Montowane obecnie kotły zasypowe newet te 5 klasy muszą być podpięte pod bufor a to teoretycznie pozwala na stworzenie instalacji wydajnej i niskoobsługowej. Jak z gąszczu informacji o mpm stworzyć podstawowe wytyczne ktòre pozwolą wygodnie jarać  w nim drewnem, bez kopcenia na kotłownię, ekonomicznie i efektywnie.Jaką dobrać moc kotła do komina żeby mieć dobry ciąg a jednocześnie efektywnie, bezpiecznie ładować bufor i grzać dom.Jak duży powinien być bufor w zależności od instalacji(podłogówka lub grzejniki) aby wygodnie gospodarować ciepłem.Jak osiągnąć wysoką stałopalnošć na dobrym drewnie(8 godzin w pracy)aby po powrocie w zimne dni znowu nie rozpalać itp..Jeśli jest ktoś zadowolony ze swojej kotłowni opartej na MPM -BUFORZE I DREWNIE to proszę się pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/

Pod tym linkiem wyliczysz sobie zapotrzebowanie na ciepło i tez orientacyjnie jaki bufor byś potrzebował, oczywiście w przybliżeniu. Z tego co czytałem to jak masz bufor to kocioł możesz brac nawet dużo większy, wtedy możesz ładować więcej naraz i szybciej też bufor ładować. Chociaż jeżeli masz swoje drzewo i nie musisz kupować i nie masz zamiaru palić czymś innym, to jak najbardziej warto zainteresować się kotłami zgazowującymi, z mojej lektury tematów o MPM, to jest to dobry kocioł, który spali wszystko, jednak wiadomo, że jeżeli spala wszystko to należy iść na pewne kompromisy i dedykowane pod konkretne paliwo urządzenie będzie lepsze, ale kosztem uniwersalności, nie mozna mieć wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekspodlasu - Jc chetnie odpowiedziałbym ci na każde zagadnienie -ale nie tu - wklej twój 2 post , do tematu MPMa aby nie robić bałaganu na forum i nie dublować tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.