Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Zasilana Z Powrotu


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od razu przepraszam za moje laickie pytania, ale mój instalator nie umie tłumaczyć....

Jestem troszkę nie przekonany do tego co zrobił hydraulik u mnie w domu więc chciałem się o coś zapytać.

Jak to jest ze sterowaniem podłogówki z powrotu ??? Ponoć tak u mnie jest to zamontowane.

Wygląda to tak że na zasileniu 1-ego rozdzielacza są wpięte grzejniki i 2 podłogówki - te podłogówki są wpięte bez żadnej głowicy termostatycznej - dopiero głowica zamontowana jest na powrocie ... No i tu moje pytanie - co ona daje ?

Przecież jak na grzejniki idzie np 60st. to na podłogę też pójdzie a na powrocie jak będzie ustawiona temp powiedzmy 30 st. to co to da ???

Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak to działa ?

Mam niby jakiś zawór czterodrożny, ale nie wiem jak go używać żeby było dobrze - jest on sterowany ręcznie.. on ponoć też ma wpływ na temp. podłogi....

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na powrocie montuje się tak zwany oganicznik temp powrotu , wygląda jak zwykły zawór termostatyczny z tą różnicą że głowica reaguje na temperaturę cieczy w instalacji, przymykając ewentualnie ograniczając przepływ przez zawór w taki sposób żeby temp nie przekroczyła nastawionej temp np 30 st ,nawet jak na zasilaniu będzie 70 st to przepływ będzie tak powolny że woda zdąży wystygnąć do nastawionej temp powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... czyli tym rurkom na wejściu rozdzielacza nic się nie stanie od ewentualnie wyższej temp.?

No to trochę się uspokoiłem bo myślałem że już w ogóle nie będę mógł tym sterować chociaż w najmniejszym stopniu.

A czy takie rozwiązanie jest często stosowane ? I Co najgorszego może się zdarzyć przy takim rozwiązaniu.... - nie to żebym się szykował, ale lepiej wiedzieć co może się stać i w jakim przypadku Podejżewam że tylko podczas wzrostu temp. na piecu ?

Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy na grzejniki może być więcej niż 60 st. C powinno układ podłogowy podpiąć się do powrotu z grzejników.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zastosowania układu, w którym zasilanie pętli podłogowej odbywa się z powrotu grzejnika, a grzejnik wyposażony jest w zawór z głowicą zamykające się zawory grzejnikowe odetną również dopływ wody do pętli ogrzewania podłogowego.

 

Na podstawie - Ogrzewanie podłogowe – Regulacja

Poradnik instalatora firmy Danfoss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe oparte na ograniczniku tepm powrotu (np.zawór RTL HEIMEIER lub FJVR Danfoss) stosuje się w małych pętlach do 15 m kwadratowych ,wadą tego rozwiązania jest mniejsza stabilność temperatury podłogi. z tym że przy jednej małej pętli niema sensu stosować mieszaczy pompowych ze względu na koszty, rozwiązanie na RTL najczęściej stosowane jest gdy ogrzewanie podłogowe ogranicza się do łazienki lub kuchni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a np. jakby zamontować taki sam zestaw głowic na zasileniu podłogówki ?? Nie poprawiło by to sytuacji ??

A czy zaworem 4-ro drożnym mogę w jakiś sposób sterować podłogówką ?? Mam ręczny ten zawór i dopiero czytam o tym, jak ten zawór działa...

Pozdrawiam.

 

Na zasileniu montuje się gdy temperatura czynnika nie przekracza 60 st. c

Dane: Firma Danfoss

Cytat:

Do regulacji temperatury wody zasilającej w takim przypadku najlepiej wykorzystać ograniczniki temperatury

powrotu. Są to zawory bezpośredniego działania, zalecane wszędzie tam, gdzie nie przewidujemy

układu mieszania, a pętlę ogrzewania podłogowego zasilamy bezpośrednio z instalacji grzejnikowej. Gwarantują

one efekt CIEPŁEJ PODŁOGI.

Ze względu na spadki temperatury w instalacji zawory te mogą obsługiwać powierzchnię do 15 m2. Temperatura

wody zasilającej nie powinna przekraczać 60oC. Jeżeli przekracza, możemy posłużyć się grzejnikiem jako

naturalnym schładzaczem i zasilić pętlę podłogową z powrotu grzejnika.

post-4692-1244022185_thumb.jpg

post-4692-1244022196_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powoli mi się rozjaśnia :-) Rzeczywiście mam w domu trzy pętle podłogówki i największa z nich ma 12m2 druga ma 10m2 a trzecia 6m2. Czyli wg tego co zrozumiałem nie powinienem się martwić aż tak bardzo... i nie mieszać do tego zaworu czterodrożnego ?

Pozdrawiam i bardzo dziękuje za odpowiedzi.

P.S.

Czyli jak rozpalę piec do np 75 stopni zimą to mam się martwić o podłogę ?? Czy raczej nie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na podłogówka może być zasilana czynnikiem o temperaturze wyższej niż 60 st, C jest to układ niedopuszczalny! Wtedy układ należy ogrzewać poprzez grzejnik - patrz post wyżej. Tu nie chodzi o temperaturę na kotle tylko w miejscu gdzie podpięta jest podłogówka. W miejscu tym nie może być nigdy więcej niż 60 st. Układ dba o "letnią posadzkę" a właściwe ogrzewanie zapewnia grzejnik. Jeśli instalacja poprzez zawór czterodrożny nie dopuści nigdy do wyższej temperatury to jet o.k., jeśli nie to należy podpiąć podłogówkę pod powrót grzejnika. Pamietając, że "Należy jednak pamiętać, że w przypadku zastosowania układu, w którym zasilanie pętli podłogowej odbywa się z powrotu grzejnika, a grzejnik wyposażony jest w zawór z głowicą zamykające się zawory grzejnikowe odetną również dopływ wody do pętli ogrzewania podłogowego."

 

Na podstawie - Ogrzewanie podłogowe ? Regulacja

Poradnik instalatora firmy Danfoss.

Jeszcze raz zacytowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Od razu przepraszam za moje laickie pytania, ale mój instalator nie umie tłumaczyć....

Jestem troszkę nie przekonany do tego co zrobił hydraulik u mnie w domu więc chciałem się o coś zapytać.

Jak to jest ze sterowaniem podłogówki z powrotu ??? Ponoć tak u mnie jest to zamontowane.

Wygląda to tak że na zasileniu 1-ego rozdzielacza są wpięte grzejniki i 2 podłogówki - te podłogówki są wpięte bez żadnej głowicy termostatycznej - dopiero głowica zamontowana jest na powrocie ... No i tu moje pytanie - co ona daje ?

Przecież jak na grzejniki idzie np 60st. to na podłogę też pójdzie a na powrocie jak będzie ustawiona temp powiedzmy 30 st. to co to da ???

Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak to działa ?

Mam niby jakiś zawór czterodrożny, ale nie wiem jak go używać żeby było dobrze - jest on sterowany ręcznie.. on ponoć też ma wpływ na temp. podłogi....

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedzi.

Witam w takim przypadku powinieneś mieć na każdym obwodzie podłogówki ograniczenie temperatury,lub oddzielić grzejniki od podłogówki i zrobić do nich osobne zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss podaje dosyć rygorystycznie max temp ,natomiast w materiałach firmy HEIMEIER nie podają max temp tylko

Cytat :" zawór rtl stosuje się do regulacji temp w pojedynczym pomieszczeniu w połączeni z NISKOTEMPERATUROWYM systemem ogrzewania". A niskotemperaturowe to również 75/65 jak i 70/55 ,dlatego nie martwił bym się o podłogę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak tak. Początkowy odcinek podłogówki będzie miał temperaturę zasilania.

Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która ma mieć temperaturę około 30°C. Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa, ale nie może przekraczać 55°C ? na zasileniu i 45°C ? na powrocie. Przyjęcie z konieczności takich parametrów pracy powoduje, że nie wszystkie pomieszczenia da się ogrzać tylko za pomocą ogrzewania podłogowego (jego wydajność nie przekracza przecież 70-80 W/m2). Niekiedy trzeba dodatkowo instalować w nich grzejniki płytowe.

Ogrzewanie podłogowe wymaga układu mieszającego

Jak regulować temperaturę wody zasilającej ogrzewanie podłogowe, przy zastosowaniu kotła na paliwo stałe?

 

Ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego układu mieszającego np. , gdyż temperatury, przy których pracuje normalna instalacja i podłogówka są różne. Max. temperatura ogrzewania podłogowego to 55 C (moim zdaniem ta jest zbyt wysoka i ja jestem zwolennikiem 42 C), gdy normalne ogrzewanie wodne, z kotłem na paliwo stałe to nawet 90 C. Kocioł na paliwo stałe także ma swoją regulację i oba systemy muszą dobrze współpracować. Układ powinien zaprojektować projektant na podstawie charakterystyki kotła na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w takim przypadku powinieneś mieć na każdym obwodzie podłogówki ograniczenie temperatury,lub oddzielić grzejniki od podłogówki i zrobić do nich osobne zasilanie

 

No wydaje mi się że mam takie ograniczenie na każdym obwodzie, bo mam trzy obwody i trzy te głowice na powrotach...

A te rurki co mam to są UPONOR i pisze przy nich :temperatura 95°C i ciśnienie (10bar-70°C)

Czyli ogólnie radzicie przerabiać czy zostawić jak jest ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jak masz głowice na każdym obwodzie to ważne jest czy te głowice mają kapilarę [taki czujnik] który powinien być zatopiony w wylewce razem z rurką i teraz nasuwa się pytanie czy jest na rurce bliżej zasilania czy też powrotu jak bliżej zasilania to będzie chodziło prawidłowo ale tylko do około 50 mb rury ,potem mogą pojawiać się problemy, a jak bliżej powrotu to będzie działało przy dłuższym metrażu podłogi ale istnieje niebezpieczeństwo przegrzania rury na samym początku ,reasumując nie ważne jest gdzie jest zamontowana głowica czy na powrocie czy zasilaniu ważne jest gdzie instalator zamontował kapilarę,..pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego czujnika niestety... są same głowice...

A czy przykręcenie samych zaworków na rozdzielaczu na wejściu spowoduje zmniejszenie temperatury podłogówki ? Bo wydaje mi się że w razie obawy jak będzie większa temp na piecu to może po prostu przykręcę te zaworki..

A jak nie to zmieniam fachowca i niech ktoś przerabia, tylko znowu te przeróbki, aż boli głowa :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te głowice nie posiadają zewnętrznego czujnika. Działają same w sobie.

u przykład instalacji większej z podmieszaniem pompowym z wykorzystaniem tego samego czujnika.

post-4692-1244096324_thumb.jpg

Więc jeśli masz instalację małą a temperatura zasilania przekracza 60 st.C to należy skorzystać z rys. nr 1 post 7;jeśli temperatura nie przekracza 60 st. C przy małej instalacji to rys. nr 2 post 7. Jeśli instalacja jest większa to należy skorzystać z rysunku w poście 16.

W tym przypadku występuje głowica z czujnikiem wyniesionym. W wyżej wymienionych temperatura jest ograniczana od temperatury w pomieszczeniu, ze względu na dopuszczalna temperaturę czynnika w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego czujnika niestety... są same głowice...

A czy przykręcenie samych zaworków na rozdzielaczu na wejściu spowoduje zmniejszenie temperatury podłogówki ? Bo wydaje mi się że w razie obawy jak będzie większa temp na piecu to może po prostu przykręcę te zaworki..

A jak nie to zmieniam fachowca i niech ktoś przerabia, tylko znowu te przeróbki, aż boli głowa :-)

Pozdrawiam

Nie gadaj, i jeszcze pewnie są to głowice te same co grzejnikowe , najlepiej wklej jakąś fotkę to może coś poradzimy wiecej,bo głowice takie jak ty masz prawdopodobnie mierzą temperaturę otoczenia czyli w twoim przypadku pewnie w szawce lub w kotłowni ,a mają przecież mierzyć temperaturę czynnika grzewczego.pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są inne głowice - zrobię dziś foto to wkleję. Był wczoraj inny instalator i stwierdził że tak jak jest zrobione - to może być - że pętle są nie duże i nie jest błędem zastosowania takiego rozwiązania - aczkolwiek narzekał na brak dokładnego sterowania podłogówką - bo w obecnej sytuacji trzeba ją wyczuć...

No nie wiem - zobaczę jeszcze - przeróbka kosztuje w okolicy 600-800zł więc musze pomyśleć.

Pozdrawiam i dziękuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam wszystkich lubiących ciepło w stopy.

 

Mam do Was pytanie, czy to co proponuje mój instalator jest dobrym pomysłem.

Niedługo będę wykonywał ogrzewanie podłogowe w kilku pomieszczeniach (korytarz, łazienka i kuchnia).

Aktualnie moja instalacja wygląda tak:

 

post-1347-1268758415_thumb.jpg

 

Jak widać mam instalację rozdzielaczową. Na parterze 8 kaloryferów, na piętrze 9 kaloryferów.

Powierzchnia planowanej podłogówki to maksymalnie 20 m.kw.

Mój instalator w rozdzielaczu na parterze (na belce powrotu) zainstalował 2 zawory RTL firmy Heimeier. Planuje dać 2 obwody po 10 m.kw. każdy. Twierdzi, że podłogówka będzie rewelacyjnie pracować i nie ma siły, że coś się nie uda :P

Jego pomysł przedstawiam poniżej (na rysunku jest jedna pętla i jeden zawór RTL, u mnie będą dwie pętle i dwa RTL-e):

 

post-1347-1268758397_thumb.jpg

 

Zacząłem się bronić przed takim rozwiązaniem, ponieważ moja instalacja zasilana jest kotłem węglowym i najczęściej temperatura wody trafiającej na zasilanie wynosi około 70-75 stopni. Nie chcę przegrzać początkowych odcinków pętli ogrzewania podłogowego więc na moje protesty instalator zaproponował kolejne rozwiązanie, takie jak na rysunku poniżej:

 

post-1347-1268758406_thumb.jpg

 

Chce zasilać pętle podłogówki z powrotu grzejników, twierdzi, że jak kaloryfer na zasilaniu ma temperaturę 70 stopni to na powrocie jest niższa i taką spokojnie mogę zasilać podłogówkę. Ja nawet jestem w stanie to zaakceptować tylko obawiam się, że ponieważ na powrocie ze ślimaka jest RTL, to kaloryfer do którego będzie podpięty obieg ogrzewania podłogowego często nie będzie grzał i będzie w kuchni czy łazience zimno.

 

Co robić? RTL-e mam, szkoda wyrzucać. Powierzchnia ogrzewania podłogowego nie jest duża (20 m.kw.) więc pomysł zakupu oddzielnego rozdzielacza z mieszaczem kosztującego sporo ponad 1000zł nie specjalnie mi się podoba. Robić tak jak proponuje instalator, czy nie?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem u innego instalatora i też zalecał mi wpięcie pętli na RTL. Twierdzi, że on by dał zasilanie prosto z belki rozdzielacza (a nie przez kaloryfer) a dla bezpieczeństwa początkowy odcinek rury obłożył izolacją :) Czy oni powariowali? A może to ja jestem przewrażliwiony?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie wrażenie , :) naprawdę nie wiem po co tak komplikować sobie życie .

Załóż układ mieszający i będziesz miał pełne sterowanie i bezpieczeństwo , ja tak zrobiłem i działa super! Temperatura podłogi ma w każdym miejscu tyle ile ustawie np. 34st. i śpie spokojnie.

Nie baw się w żadne RTL czy powroty z grzejników.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.