Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Muszę kupić i zamontować jakiś reduktor ciśnienia, bo mi wodociąg szaleje. Raz jest 3,5 bara, raz 4 a teraz ostatnio w stanie spoczynku 5,2-5,5 bara. Gadałem z gościem co opiekuje się hydrofornią  to ciśnienie jest ustawione na 4 bary. Do hydroforni mam jakieś 800 metrów ze spadkiem w moją stronę. Skoro jest spadek, to ciśnienie samo z siebie wzrasta, stąd to 5 barów. Wypadałoby to zredukować do stabilnych 3 barów i nie obawiać się jakiś uderzeń hydraulicznych, czy zbyt wysokiego ciśnienia. 

 Mam na oku 2 reduktory: 

1. Husty SYR 0315.20.000, cena ~330 złotych http://www.husty.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=164:reduktor-cisnienia-po-co-kiedy-gdzie-i-jakie-stosowac&catid=108&Itemid=498   https://allegro.pl/syr-regulator-cisnienia-3-4-0315-20-000-i6586937120.html

2. Honeywell  D06F-3/4A, cena ~230 złotych https://automatyka-honeywell.pl/regulatory-cisnienia/?gclid=Cj0KCQiA6dLgBRDoARIsAJgoM4tS_gf0sIyIJrxXQ2XXZxq_9U6XxvSHoZPAfbxkumfXaFNLylIbwEQaAtdBEALw_wcB https://allegro.pl/honeywell-regulator-cisnienia-3-4-d06f-3-4a-i6586860525.html

 

Ma ktoś z Was jakieś doświaczenie z tymi dwoma reduktorami? Nie wiem czy to jest dość istotne, ale ten pierwszy Husty SYR jest reduktorem tzw. odciążonym. Mimo, że tam na stronie jest jakieś wyjaśnienie to nie wiem o co dokładnie chodzi. Czy Honeywell  D06F-3/4A też jest odciążony?

Abstrahując od ceny, pierwszy ma metalowe sitko filtracyjne a ten Honeywell plastikowe. Husty może mieć na wejściu 25 barów, Honeywell 16 barów.

Przed reduktorem byłby 2 filtry narurowe 90(siatkowy samoczyszczący) i 10(sznurowy) mikronów. Dla obu filtrów jest manometr i z moich obserwacji wynika, że ciśnienie przed filtrami jest takie samo jak za filtrami. Nie ma praktycznie spadku ciśnienia. Producenci tych reduktorów zalecają, żeby przed reduktorem był jakiś filtr, przynajmniej 100 mikronów. Na filtrach ciśnienie może sobie szaleć i być jakie chce, ale już dla odbiorów(krany, prysznice, bojler, itd.) tak nie powinno być. 

Dopłacić do tego Husty SYR i jego kupić, czy to nie ma sensu przepłacać? 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Dobra, może komuś się przyda. Te dwa powyżej reduktory tzw. tłokowe to badziewie. Znalazłem coś lepszego i odpowiedniego - więcej tutaj https://armatura-socla.pl/zawor-redukcyjny-desbordes-7bis/ i na yt. 

 

 

Opublikowano

Socla to klasa, ale też kasa.

Ja mam filtr honeywella z wymiennym  metalowym sitkiem 50 mikronów  - istny koszmar co rok wymiana wkładu filtra gdyż siatka zarasta i przepływ spada.

Ponoć te filtry z sitkami plastikowymi są lepsze

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

O widzisz, jednak te tłokowe to szmelc, nawet ze względu na to, że trzeba filtrować wodę dla nich. Sitko zarasta brudem, czy od twardej wody?  W ogóle powinienem założyć reduktor? Bo już sam nie wiem. Czy to powinno się robić obligatoryjnie bez względu na to jakie jest ciśnienie z wodociągu? Chyba można uznać/założyć, że "wodociągi" mogą być nieprzewidywalne? 

Co się stanie w takiej sytuacji, gdy nastawa jest 3 bary a ciśnienie wejściowe 2,5 bara. Zawór jest całkowicie otwarty, czy woda zostanie odcięta? Tak na logikę, nie możliwe, żeby reduktor odciął dopływ wody, gdy ciśnienie nastawne jest większe od wejściowego. To już sytuacja może rzadka, ale prawdopodobna. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

U mnie sitko filtra zarasta kamieniem, zapycha się piaskiem- woda ze studni głębinowej, twardość ok 17-19 st niemieckich.

Ciężko je udrożnić nawet kwasem - za mocny kwas niszczy sitko, a słabszy nie rozpuszcza zanieczyszczeń.

Reduktory działają na zasadzie obcięcia nadmiaru ciśnienia - czyli przy niższym nie działają jak reduktor, lecz puszczają jak leci.

Przynajmniej tak powinny działać takie reduktory, 

Edytowane przez sambor
Opublikowano

No to czas najwyższy na Socla - to ma tylko za zadanie pilnować ciśnienia i nic poz tym. Wodę filtrować jakimś narurowymi - sznurowe. Wcale ta Socla nie jest tak bardzo droga. Wolę więcej zapłacić niż bawić się w jakieś okresowe czyszczenie sitka. Ciekawie co to u mnie będzię się działo z filtrem wstępnym narurowym 90 mikronów, sitko nierdzewne. Twardość 15 st niemieckich.  

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Przyjechał regulator ciśnienia Socla(171,59 zł). Sam regulator ciśnienia bardzo malutki, kompaktowy. Śrubki ze stali nierdzewnej A2, albo A4. To wersja do 16 barów z regulacją od 1,5 do 5,5 bara.  Nastawa fabryczna 3 bary. Raczej nie uświadczę ponad 16 barów z wodociągów, więc nie ma potrzeby instalować wersję 25 barową. 

Mała fotorelacja:

 

IMG_1347.jpg

IMG_1346.jpg

IMG_1345.jpg

IMG_1344.jpg

IMG_1343.jpg

IMG_1342.jpg

IMG_1341.jpg

IMG_1340.jpg

IMG_1339.jpg

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

ja mam taki i nie muszę wymieniać sitek czy czego tam jeszcze. ciśnienie trzyma stabilnie, wersja 1". od czasu do czasu robię płukanie filtra tym kranikiem na dole(do tego służy) filtr ze stali nierdzewnej 100um

FK06-1AA  FK06.jpg

Edytowane przez Gonzo19
Opublikowano (edytowane)

Przez Soclę może przepływać woda z zanieczyszczeniami. Odporność na odkładający się kamień. Regulator bezobsługowy. Przynajmniej w teorii... :) Twój działa trochę inaczej. Ma ten system tłoczkowy, potrzebuje bardzo czystej wody stąd filtracja. Do tego producenci zalecają, żeby przed takimi regulatorami ciśnienia był jeszcze jeden filtr. Co ta filtracja da jak wszystko w środku zarośnie kamieniem o ile masz twardą wodę. Dlatego za bardzo nie chciałem regulatora ciśnienia jak Twój.  

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

nie wiem, co z kamieniem, ale od ponad 2 lat działa bez zarzutu.

jest jeszcze jedna sprawa Kv, dla socli 3/4" co kupiłeś, to 3m3/h a nawet jakbyś kupił 1" to byłoby 3,1m3/h, dla honeywella to dla 1" 6m3/h.

oczywiście nie zmienia to faktu, ze to bardzo dobry reduktor :)

Opublikowano (edytowane)

Jak licznik w studzience siedzi 1/2 cala 1,6 m^3. :(   Teraz nie bo to wszystko w studzience, więc dopiero latem, ale chyba trzeba uderzyć do wodociągów bo to śmiechu warte, żeby z przyłącza 1 1/4 cala redukcja do 1/2 cala dla potrzeb wodomierza. Tak zwane techniczne przewężenie, żeby wodomierz prawidłowo naliczał. Widzałem, że są wodomierze 1/2 cala 2,5 m^3/h. Przepływ 1,6 to jakaś kpina. 

3m3/h to 50 litrów na minutę. Nikt w domu nie potrzebuje aż takiego przepływu już nie mówiąc o 6 m3/h. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

U mnie przyłącze też jest plastikowe, ale odpowiednik 1 1/4. PE40 to nie 1 1/4? Bo PE32 to odpowiednik chyba 1 cala. Przyłącze ma z 30 lat. 

Opublikowano (edytowane)

PE40  to standardowe przyłącze wodociągów bo z reguły nawiertki ( zasuwy na drodze ) mają 6/4cala , a co do licznika'' studzience siedzi 1/2 cala 1,6 m^3. '' to dlatego ,  że

bardziej dokładnie liczy''KROPELKI'' dla wodociągów

Edytowane przez mironw
Opublikowano

Czyli nie ma szans na zmianę na inny. Kiedyś mi mówili, że nie jestem przedsiębiorcą, który potrzebuje dużego odbioru wody, więc nie jest potrzebna większa przepustowość.

Opublikowano (edytowane)

Podmuchałem sobie w Socle i jest przeływ w obie strony. Fabryczny nastaw 3 bary. Teraz taka sytuacja. Ciśnienie wodociągowe 2,5 bara z jakiś tam przyczyn, czyli mniejsze niż nastawa ciśnienia wyjściowego na reduktorze. Grzejemy wodę w bojlerze, nie ma naczynia przeponowego, nie ma ZZ. Ciśnienie w instalacji wewnętrznej za reduktorem zaczyna rosnąć. Pytanie, ciśnienie na reduktorze wzrośnie do 3 barów i nie pozwoli wzrastać przed reduktorem(zrobi się taki zwór zwrotny), czy będzie ciśnienie rosło także przed reduktorem?

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

To sobie sam odpowiem. Jak ciśnienie wodociągowe będzie poniżej ciśnienia na wyjściu reduktora to reduktor będzie zawsze w pozycji otwartej(przepływ w obie strony). Narastające ciśnienie od strony instalacji wewnętrznej po przekroczeniu ciśnienia 3 barów zamknie zawór w reduktorze, bo wzrośnie ciśnienie także przed reduktorem. Przed reduktorem może wzrośnie do max 4 barów póki zawór w reduktorze całkowicie nie zamknie się(musi być jakaś różnica ciśnień). Za reduktorem będzie rosło ciśnienie dalej aż rozerwie bojler :). Oczywiście mówię o sytuacji przy braku poboru wody, ciśnienie spoczynkowe, narastające przy grzaniu wody w bojlerze. Dla potrzeb tej sytuacji celowo wywaliłem naczynie przeponowe i ZZ. Prawdopodobnie tak by było jak napisałem.  

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Magiczne słowo: zawór zwrotny antyskażeniowy ;)

Opublikowano (edytowane)

Co w związku z tym zaworem zwrotnym antyskażeniowym? Jakby go nie było to sytuacja z postu #18 nie miałaby sensu, bo całe ciśnienie by szło w sieć wodociągową. Nie pisałem o nim, bo to jest oczywistością, że taki zawór musi być zainstalowany. Wynika to z przepisów. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano (edytowane)

Socla pracuje już produkcyjnie :). Zostawiłem fabryczne 3 bary. Spadek ciśnienia za Soclą przy odkręconym kranie to 0,5 bara. Trzy bary jest tylko w stanie spoczynku. W naczyniu przeponowym jest jeszcze fabryczne 4 bary i rośnie mi ciśnienie do 4 barów za Soclą podczas grzania wody. Jutro trzeba będzie zredukować do 2,8 bara w naczyniu przeponowym.

De facto nie powinno rosnąć poza bojlerem. Pewnie to gówno zespolone ZZ+ZB Afriso, on przepuszcza. Na razie tak musi zostać do wiosny/lata. Przy wymianie bojlera wstawi się ZZ Socla 601 i ZB membranowy od SYR model 1915( do temp. 140 stopni) bo ZB będzie zamontowany na górze, czyli w gorącej wodzie. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

Już nie jeden zawór bezpieczeństwa do bojlera wywaliłem i założyłem mosiężny zawór zwrotny i osobno zawór bezpieczeństwa ,a zepsuty zawór zwrotny to wielkie straty - grzanie wody zimnej w sieci

Opublikowano

W tym zespolonym Afriso wystarczy, że syfu trochę zaleci i przepuszcza ta uszczelka pewnie osadzona na sprężynce. Innej możliwości nie ma. ZZ Socla z tego co czytałem konstrukcyjnie jest zrobiony na wzór ZZ antyskażeniowego. Powinno być lepiej... 

W bojlerze mam termo-manometr WIKA i tylko tam powinno być 4 bary, nigdzie indziej. A 4 bary mam też za reduktorem, więc ciśnienie z bojlera cofa się też do zimnej wody poprzez zawór zwrotny, gdy jest grzany. 

  • 2 lata później...
Opublikowano (edytowane)

Zakupiłem podobny reduktor Socla , martwi mnie to wąskie gardło przy wlocie do reduktora zakładam ze względów gwarancyjnych dla zbiornika bo ciśnienia mam 2.5bar i martwi mnie czy taka mała dziurka nie spowoduje , ze instalacja będzie chodziła słabiej czy tez nie uświadczy żadnej różnicy ?

165A9C5A-0ECC-4BCF-9639-ED87A00D7015.jpeg

Edytowane przez adamu
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.