Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmieniam ogrzewanie węglowe na......


EdiSolo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już dość palenia drewnem i węglem, chcę zmienić ogrzewanie na coś co jest mniej pracochłonne. Byłem już prawie zdecydowany na ekogroszek, jednak  kolega który ma taki piec odradził mi. Przejrzałem w internecie setki stron, kilka nieprzespanych nocy przed komputerem i już wiem że ..... nic nie wiem. Jestem raczej zdecydowany na ogrzewanie na gaz propan, ale nie wiem jaką wybrać firmę. Otrzymałem ofertę od firmy Am........., opłata za dzierżawę zbiornika 35,55 zł. za miesiąc, cena gwarantowana do 06. 2020r  brutto 8,45 zł. za m3. (ok. 2,09 zł. za 1 litr) opłata PTN 61,50 zł /rok, przyłącze do budynku wraz z instalacją butli na kosz firmy. Zakładane minimalne zużycie gazu podczas trwania umowy wynosi 3340 m sześciennych, miesięczne rozliczanie za gaz. Do ogrzania dom o pow. 90m2, ocieplony wełną strych i ocieplony budynek.

Za opisanie własnych doświadczeń,  opinie i rady od osób korzystających z ogrzewania propanem, będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zrobić symulację dla zużycia energii na poziomie 10MWh rocznie dla takiego domu powinno to zapewnić ogrzewanie, ciepłą wodę dla oszczędnej osoby. Przyjąłem sprawność kotła 95% i wyszło że zużyjesz 1604 litry gazu i wydasz na to 3854 zł łącznie z kosztem obsługi zbiornika; wychodzi 0,3854 zł za kWh. Jak chcesz dokładniejsze dane podaj zapotrzebowanie z projektu budynku .

poz Hermogenes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to obliczenie pokazuje totalny nonsens przedsięwzięcia, bo w wielu taryfach koszt energii elektrycznej jest niższy, kocioł elektryczny lub bufor z grzałkami jest tańszy, nie ma komina i kominiarza oraz serwisanta kotła z wyciagniętą łapą, niezawodność systemu jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hermogenes napisał:

 Przyjąłem sprawność kotła 95% i wyszło że zużyjesz 1604 litry gazu i wydasz na to 3854 zł

Jeśli to realne to byłoby nieźle, prawie tyle co koszt zakupu węgla i drewna a ile roboty mniej.

 

12 godzin temu, HarryH napisał:

I to obliczenie pokazuje totalny nonsens przedsięwzięcia, bo w wielu taryfach koszt energii elektrycznej jest niższy, kocioł elektryczny lub bufor z grzałkami jest tańszy, 

Może i masz rację, nie mam na ten temat żadnej wiedzy. Z drugiej strony jak jest to tańsze od gazu, to dlaczego tak mało popularne?, dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy operatorzy oferują prąd po 0,29 zł jak u Kolegi HarryH . Z drugiej strony jeśli wydawałeś na węgiel podobną sumkę to nie potrafisz go wykorzystać lub masz większe zapotrzebowanie dlatego prosiłem o dane z projektu. Nie masz; nie jest to problemem możesz sprawdzić na stronie http://cieplowlasciwie.pl/start

poz Hermogenes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hermogenes napisał:

Nie wszyscy operatorzy oferują prąd po 0,29 zł jak u Kolegi HarryH

A ściślej po 26 gr :-) Z drugiej strony chyba nigdzie w Polsce prąd w tańszej taryfie nie kosztuje i po podwyżkach nie będzie kosztował aż 38 gr. 

Nie wiem, jak jest na Mazowszu, ale ja bym zadzwonił do zakładu energetycznego przed podjęciem decyzji o gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, HarryH napisał:

A ściślej po 26 gr :-) Z drugiej strony chyba nigdzie w Polsce prąd w tańszej taryfie nie kosztuje i po podwyżkach nie będzie kosztował aż 38 gr. 

Nie wiem, jak jest na Mazowszu, ale ja bym zadzwonił do zakładu energetycznego przed podjęciem decyzji o gazie.

Korzystam z usług firmy Energy Match, zadzwonię w poniedziałek i dowiem się.

 

W dniu 23.11.2018 o 20:00, HarryH napisał:

I to obliczenie pokazuje totalny nonsens przedsięwzięcia, bo w wielu taryfach koszt energii elektrycznej jest niższy, kocioł elektryczny lub bufor z grzałkami jest tańszy, nie ma komina i kominiarza oraz serwisanta kotła z wyciagniętą łapą, niezawodność systemu jest lepsza.

Nie interesowałem się ogrzewaniem kotłem elektrycznym czy buforem, mógłbyś HarryH napisać coś więcej o tym ogrzewaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor masz rozpracowany hydraulicznie na forum muratora, o obliczeniach pojemności i mocy pisałem na tym forum. W zależnosci od taryfy sensowniejsze moze byc zabudowanie kotła elektrycznego bez bufora, to już prosty rachunek ekonomiczny gdy bedziesz znac taryfy. Moj dostawca energii chcial montowac taki kociol za darmo, dac nieograniczoną gwarancję, koszt urzadzenia rozłożyć na raty i jeszcze dac rabat na prad. Pamiętaj,że w niektórych krajach elektrownie wręcz płacą za prad,który wprowadzają do sieci nocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2018 o 10:18, HarryH napisał:

 Moj dostawca energii chcial montowac taki kociol za darmo, dac nieograniczoną gwarancję, koszt urzadzenia rozłożyć na raty i jeszcze dac rabat na prad. 

A mój dostawca Energy Match nawet nie raczył odpowiedzieć, wysłałem zapytanie, czekam cztery dni i cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jak zwykle doradzam spokojną kalkulację i przestrzegam przed uzależnianiem się od niestabilnego i nieprzewidywalnego państwa, komin to jednak niezależność. Kolega dziś jest zadowolony z prądu a za pół roku po podwyżkach będzie uruchamiał śmieciucha. Widziałem to już wiele razy, u mnie  w okolicy jest dużo posesji z przyłączem gazu, z butlami, czy zbiornikami na olej a jednak każdy ma komin bo wraz z modą i upowszechnieniem zawsze ceny nośnika energii szły do góry i zawsze najtańszy był węgiel/drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w Polsce węgiel, pellet, gaz płynny, gaz ziemny podrożał bardziej, niż energia elektryczna. Jak wiesz istnieje regulator, a zawsze jakieś wybory na horyzoncie.

Poza tym może na Górnym Śląsku jest normalnie, ale okolice Wrocławia to rzeźnia - węgiel powyżej 1000 pln/tonę lub dzieło oszustów z kamieniami i miałem za 900, bynajmniej nie za tonę.. Ja akurat przyłączyłem się do sieci i opinie na tym forum były jednoznaczne - zapłacę krocie, tak jednak sie nie stało póki co, choć sprawiedliwie muszę powiedzieć, że zimy w zeszłym roku nie było.

Ale jeżeli nie masz poważnego dostawcy prądu i nie możesz na takiego zmienić, nie ma o czym gadać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ile tego węgla przepalasz na sezon skoro jesteś tak umęczony 2-4-6t?

90m2 średio ocieplonego domu 10cm styro ściany, 25cm wełny dach + średnie okna to można ogrzać pierdnięciem.....

W domu masz grzejniki/podlogówka na jakie temperatury dobrana instalacja od tego zależy w którym kierunku iść.

Ja bym nie rezygnował z komina i tym bardziej nie pchał się w jakieś butle bo to już porażka do kwadratu.

Wykorzystaj to co masz i za co już płacisz abonament ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 28.11.2018 o 09:32, miki1212 napisał:

A ja jak zwykle doradzam spokojną kalkulację i przestrzegam przed uzależnianiem się od niestabilnego i nieprzewidywalnego państwa, komin to jednak niezależność. Kolega dziś jest zadowolony z prądu a za pół roku po podwyżkach będzie uruchamiał śmieciucha. 

To jest jedna z odpowiedzi która pomogła mi podjąć decyzję. Po przeczytaniu wielu opinii, zdecydowałem  że najtańszą inwestycją będzie zakup kotła piątej klasy na pellet.  Byłem wczoraj u kolegi który ma taki kocioł, w kotłowni czyściutko jak w salonie, raz na 10 dni napełnia zasobnik. Bez długoterminowych umów, bez ciągłego chodzenia do kotłowni a najważniejsze że jest czysto i prawie bezobsługowo. Dziękuję wszystkim za rady i własne spostrzeżenia.

 

W dniu 29.11.2018 o 08:22, piastun napisał:

kolego ile tego węgla przepalasz na sezon skoro jesteś tak umęczony 2-4-6t?

 

A jakie to ma znaczenie???, chcę mieć czysto i nie narobić się.

 

W dniu 29.11.2018 o 08:22, piastun napisał:

90m2 średio ocieplonego domu 10cm styro ściany, 25cm wełny dach + średnie okna to można ogrzać pierdnięciem.....

No to masz robotę u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.