Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Genus One System 24 + MGM II EVOc + Cube S Net


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Może ktoś doradzi - podpowie co jest nie tak.

Mam kocioł Ariston Genus 24 System. Zamontowany jakieś 2 tygodnie temu. Serwisant przyjechał odpalił automatyczną kalibracje. Nawet gazu nie zmierzył. Pomiar spalin chyba też olał. Ale o co chodzi. Kocioł generalnie działa OK - prawie. Mam układ taki: obieg pierwotny od kotła to sprzęgła. Za sprzęgłem grupę pompową AFRISO która pcha dalej wodę grzewczą na rozdzielacze podłogówki. Cała instalacja na niskim parametrze.  Jako że mam w piwnicy i na parterze beton przemysłowy wylany jakoś w październiku - chciałem go wygrzać. Zacząłem od około 22C na kotle i jechałem codziennie +2C do góry. Temperatura za sprzęgłem mi się ustawia 6C lub 4C niżej niż temp na kotle (w zależności od biegu pompy wtórnej). Po osiągnięciu temperatury 42C na kotle (i około 36C na wyjściu z grupy pompowej za sprzęgłem) zaczęły się schody bo kocioł wywala mi błąd 101 (przegrzew). Pierwszy błąd mi wyskoczył chyba po 1,5 tyg ciągłej pracy kotła i stopniowym podnoszeniu temperatury. Teraz mi wyskoczył ponownie ze 2 razy przy temp 40 i 38C na kotle.  Robiłem test i jak wyłączę ręcznie pompę wtórną to temp na powrocie do kotła wzrasta i kocioł się wyłącza i przechodzi do wybiegu pompy kotłowej - czyli wszystko jak najbardziej OK.  Aha i jeszcze jedno - na chwilę obecną kocioł nie jest podłączony do sterownika zdalnego Cube s NET. Wszystkie ustawienia robię ręcznie. Chciałbym wygrzać te posadzki bo już po 2 tyg mam nabite jakieś 300m3 gazu. Za każdym razem jak mi wywali bład 101 to jak wracam na budowę to temperatura posadzki mi spada do około 18C (na termometrze na powrocie na grupie pompowej) i zakładam że procedurę wygrzewania musze znowu rozpoczynać od początku tzn. może nie od 22 C na kotle ale tak od 30C żeby za sprzęgłem było ze 26C. Chyba że mogę od razu puścić od takiej temp jak wywaliło błąd? ale wg mnie to trochę ryzykowne.

Dzisiaj zwiększyłem min PWM popy na 90%, wyłączyłem termoregulacje ( bo była włączona  w menu). I zobaczymy co się stanie. Mam nadzieje że po podniesieniu przepływu na obiegu pierwotnym różnica pomiędzy temp. ustawioną na kotle w stosunku do temp. za sprzęgłem zmaleje.

I jeszcze mam pytanie bo w menu serwisowym zobaczyłem parametr 2.7.4. - osuszanie posadzki. W tym menu mozna wybrać 5 cykli osuszania plus w dodatkowym podmenu parametr temp. wygrzewania posadzki. Niestety nie kumam za bardzo jak to działa. Nie wiem który cykl wybrać z 5 (jest cos tam opisane osuszanie, osuszanie + funkcja, funkcja + osuszanie, ręczne). Jak właczyłem na chwilę jeden z parametrów (chyba ręczne) to kocioł zaczął się włączać , popracował chwile i się wyłączył. Potem ponownie się włączył. Temp. na kotle widniała cały czas taka sama jak dzisiaj ustawiłem ręcznie (czyli 30C). Trochę do dupy jest zrobiony ten program wygrzewania. Nic nie wiadomo. Nic się nie wyświetla na głównym menu po włączeniu.

Zależy mi na wygrzaniu tych posadzek bo już przez 2 tyg poszło mi 300m3 gazu. Jak tak dalej będzie to zbankrutuje.

pozdrawiam

G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem bo zamówiłem kocioł później niż grupę, a potem doczytałem że Aristony mają mocne pompy i może by pompa z kotła dała radę pchnąć moją podłogówkę o powierzchni około 300m2. A tak przynajmniej obieg kotłowy jest niezależny od obiegu wtórnego i jak zamontuje siłowniki to pętle nie będą wpływać na przepływy wody kotłowej po stronie kotła. Wg mnie to jest lepsze rozwiązanie. Problem jest taki że nie ma do czego tej pompy wtórnej wpiąć. Nie wiedziałem że sterownik aristona jest tak ubogi. Z tego co wiem w Viessmanie pompę wtórną można podpiąć do podstawowego sterownika kotła. Bieda trochę.

Jakby nie było odbioru ciepła na sprzęgle to temp na powrocie do kotła powinna wzrosnąć i kocioł powinien się wyłączyć - pisałem że robiłem próbę z wyłączeniem pompy na grupie pompowej i wszystko działa OK. Kocioł wyłącza palnik i pompa wchodzi w tryb wybiegu. Prędzej bym powiedział że pompa w kotle sie wyłącza gdy za długo chodzi bez przerw i nie ma odbioru ciepła z wymiennika na kotle.

Sambor jakie dane o instalacji potrzebujesz? rur jest około 1600mb, grupa pompowa Afriso Primo-Therm 180-1 z pompą Wilo Para 25/6

Pętle raczej nie przekraczają 80mb. Obliczony przepływ wody kotłowej na poziomie Q=1,2m3/h H=1,52m dT=7C i tz=42C dla całej instalacji. Na razie wygrzewam posadzki w piwnicy i na parterze. Na piętrze mam odcięte bo nie mam tam anhydrytu. Więc cała instalacja pracuje powiedzmy na 2/3 wydajności.

Dzisiaj się bawiłem ustawieniami pompy w kotle i jak ustawiam max wydajność popy na stałej prędkości obrotowej (99%) to różnica na zasilaniu w kotle w stosunku do zasilania za grupą popową spadła do 2-3C (czyli można wnioskować że wydajność pompy w grupie jest delikatnie większa, albo taka natura sprzęgła że zawsze się coś podmiesza z wodą z powrotu - tutaj musze dodać ze pompa w grupie chodzi na 1 biegu i programie na podłogówkę tj. stałym Hp). Zmieniłem też dT na tz/tp kotła na 10C. Na razie to chodzi. Zobaczymy jak dojadę z temperaturą do okolic 38-40C na kotle. Ale szczerze mówiąc 4 raz zaczynać wygrzewanie od tz =25C mi się nie uśmiecha....wg mnie to trochę już bez sensu. Posadzki betonowe na pewno są suche po 3 tygodniach. Ewentualnie może coś tam strzelić z uwagi na naprężenia że nie wygrzałem do max temperatury. Ale nie będę tego w nieskończoność wygrzewał podnosząc codziennie o 2C do góry. Teraz i tak już jade co 3C żeby to przyśpieszyć.

Pozdr

G

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 31.12.2020 serwisant uruchomił mi zestaw ariston genus one 24 i mgm 2evo, sterowanie czujnik zewnętrzny pogodowy, podłogówkę w całym domu ok 190m2, na dole rozdzielacz 11 pętli, na górze rozdzielacz 12 pętli, po odpowietrzeniu na dole na rotametrach pokazuje przepływ max 1,5l/min, natomiast do góry na rotametrach (12pętli) przepływ jest zerowy,(rotametrach rozkręcone na max) podobno pompy są ustawione na max, na piecu ustawione 25stopni na pierwszą strefę i 25 na drugą, sprawdzałem pirometrem temperatury na zasilaniu rozdzielaczy i na dole jest 24,8 a do góry ( gdzie jest zerowy przepływ na rotametrach)19,2. Moje pytanie brzmi co jest nie tak że góra nie grzeje wcale i czy nie powinna być całkowita modulacja zakresu na rotametrach? Czy pompy są za słabe, że góra w ogóle nie grzeje? Może instalacja jest źle wykonana albo czegoś brakuje?Proszę o odpowiedź. 

6706DB9B-0F52-4978-8B2B-E865CD4EE4D6.jpeg

24E1CAFE-65E3-456C-A7E5-52D03C04E16B.jpeg

9344752E-6D08-4920-9546-70DE961878CC.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się starał i mu nie wyszło. Szkoda tylko, że to inwestor ma problem. 

Przepływu na rotametrach nie ma i nie będzie nawet z pompą od hydroforu. Górny rozdzielacz powinien być zasilany co najmniej rurą Cu 28, a nie pexem z trylionem kolanek i złączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jakikolwiek minimalny przepływ powinien być. To nie tak że małą średnicą pexa nic nie popłynie.  Sprawdz czy aby na pewno wszystkie zawory masz otwarte i czy np. na dolnej belce nie masz zakręconych zaworów na każdej pętli (w miejsce gdzie się wstawia siłowniki)

U mnie już działa wszystko OK, po zmianie dT na kotle na 10C i uruchomieniu pompy na kotle na max nie ma problemu z przegrzewem kotła. Wg mnie przyczyną była ustawiona dT na 20. Automatyka kotła pewnie chciała zminimalizować przepływ bo dążyła do uzyskania różnicy zasilanie/powrót a na ogrzewaniu podłogowym to jest niemożliwe.

Pozdro
G

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście porządne odpowietrzenie to podstawa, jeżeli jesteś go pewien,to zakręć wszystkie pętle z górnego rozdzielacza i sprawdzaj po jednej czy pokazuje się przepływ. Ale to i tak nie zmienia faktu, że to nie pójdzie dobrze na takim zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, gszlek napisał:

dokładnie - czy instalator dobrze przedmuchał pętle (ja to robiłem przed montażem kotłowni wodą z sieci wodociągowej). Każda pętla po kilka minut). I pytanie czy nie ma tam jakichś miejsc gdzie może się zbierać powietrze?

G

Dokładnie też tak robiłem, poszło troszkę wody ale błędy znikły z pieca

 

Gpstar

patrząc na te zdjęcia tak sobie myślę jak masz podpięte rozdzielacze góra/dół

jak pod 1 pompę masz dół a pod 2 pompę górę to nie wiem czy to dobrze jest 

uważam ze 1 pompa jest przede wszystkim do grzejników (np. łazienkowych) ona nie posiada tego mieszacza (tej puszki co nad 2 pompą)

jeżeli tak masz podpiętą instalację jak pisałem to może wyłącz 1 pompę (strefa1) w kotle MENU...   i zobacz co się będzie działo z górą czy zacznie grzać, czy pojawi się przepływ. (zakładając ze góra jest dobrze odpowietrzona)  

pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc i odpowiedzi, we wtorek ma serwisant podjechać i to sprawdzać. Wydaje mi się że górny rozdzielacz jest odpowietrzony bo na początku przepływ na rotametrach był taki sam jak na dole (1,5l/min) (zawory i rotametry są rozkręcone na max) nie wiem czemu później spadło to do zera. W ogóle odnoszę wrażenie że te rotametry chyba się zacięły bo na dole mimo przepływu 1,5l/min, modulując rotametrem w ogóle nie zmienia to wartości, nie wiem, jest możliwe że problem może być z rotametrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jaką wodą napelnialiscie instalacje CO? Dziś jestem po serwisie kotła i serwisant powiedział mi że te Aristony (Genus One) mają wymiennik aluminiowo kwarcowy i że nie powinno się ich wypełniać wodą zmiękczoną. Ja natomiast czytając na stronce Aristona że jest to wymiennik że stali nierdzewnej napełniłem go właśnie taką wodą i mam teraz zagwozdkę co jest prawdą i co teraz zrobić.  By the way również miałem problem z przegrzewaniem kotła i tak jak kolega wyżej póki co obniżyłem dT na 10 i zmienilem zakres działania pompy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Waldmor napisał:

zmień serwisanta :) wymiennik jest z nierdzewki. Ciekawe robił przegląd i nie czyścił wymiennika? Bo inaczej by zobaczył zwoje ze stali.....

Dzięki. Czyli dobrze mi się wydawało że gość chyba nie do końca  wie co robi xD. Wszedł w menu językowe i 10 sekund się na nie wpatrywał. Już miałem mówić ,, Dumał nie dumał carem nie budiesz'' ale się powstrzymałem :D. Nie czyścił być może dlatego że było to 1 uruchomienie. Przepraszam, nie jednoznacznie napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Waldmor napisał:

zmień serwisanta :) wymiennik jest z nierdzewki. Ciekawe robił przegląd i nie czyścił wymiennika? Bo inaczej by zobaczył zwoje ze stali.....

ja nie wiem skąd się biorą Ci tzw. serwisanci...   mnie by było wstyd iść do kogoś robić serwis nie znając się na tym..     

Ja postawiłem sobie za priorytet puszczenie pierwszej wody w instalacje przez zmiękczacz do wody. 

Wiem że jest jeszcze jakiś płyn dość drogi do dolania w instalacje tak po miesiącu pracy, ale nie znam nazwy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.01.2021 o 17:59, gszlek napisał:

Wg mnie jakikolwiek minimalny przepływ powinien być. To nie tak że małą średnicą pexa nic nie popłynie.  Sprawdz czy aby na pewno wszystkie zawory masz otwarte i czy np. na dolnej belce nie masz zakręconych zaworów na każdej pętli (w miejsce gdzie się wstawia siłowniki)

U mnie już działa wszystko OK, po zmianie dT na kotle na 10C i uruchomieniu pompy na kotle na max nie ma problemu z przegrzewem kotła. Wg mnie przyczyną była ustawiona dT na 20. Automatyka kotła pewnie chciała zminimalizować przepływ bo dążyła do uzyskania różnicy zasilanie/powrót a na ogrzewaniu podłogowym to jest niemożliwe.

Pozdro
G

 

 

Kolego gszlek mam pytanie. Czy dalej u Ciebie występują przegrzewy czy już wszystko działa jak należy ? Ja ustawiłem dT na 10 i PWM pompy na 85 jednak wciąż co ok. 3 dni występuje przegrzew. Dziś ustawiłem na 95 i będę obserwować... Jak masz ustawiony parametr 2.3.8 ? Widzę że jest tam 0 - wysoka prędkość pompy 1 - modulowana prędkość pompy. Ale przy 0 to chyba po prostu pompa chodzi z max prędkością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiesz co chodziło przez chyba 3 tygodnie bez problemu. Ostatnio ustawiłem grzanie na kotle na 30C bo już posadzki wygrzałem i nie potrzebuję tak mocno grzać w domu i wywalio mi znowu przegrzew (a miałem ustawioną max prędkość pompy w kotle i dT=10) Nie wiem do końca o co chodzi będę dzwonił do doradcy technicznego z Aristona i zapytam w czym może być problem. Ustawiłem teraz wyższy (2) bieg pompy wtórnej (wcześniej była 1) za sprzęgłem i zobaczymy. Jeżeli chodzi o parametr 2.3.8. jak go ustawisz na 0 to pompa nie ma modulacji chodzi na 99 % wydajności cały czas.

G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co gadałem ze szkoleniowcem z ramienia Ariston (gość który szkoli serwisantów) i powiedział mi że przegrzew to wynik jakiegoś "buga" na elektronice który wywala przegrzew przy długotrwałej pracy kotła na niskiej temperaturze (a faktycznie przegrzewu nie ma)

Polecił ustawienie czasowe pracy kotła do czasu zamontowania sterownika który będzie kocioł wyłączał. Ja ustawiłem pracę 00:00 do 12:45 i od 13.00 do 23:45. czyli dwie 15 minutowe przerwy w ciągu doby. On powiedział ze to na 100% rozwiąże problem.

 

pozdr

G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często również zdarza się przegrzew podczas pierwszej kalibracji, albo lubi się zawiesić na wybiegu pompy c.o

Ogólnie to powinni zmienić nazwę tego kotła na  Ariston przegrzew ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bliźniak 120 m2. Podłogówka 100%, 2 rozdzielacze (5 pętli na pietro). Na parterze zamiast jednej pętli wpięty jest grzejnik garażowy. Nie mam żadnych dodatkowych pomp, sprzęgieł itd. Wszystko chodzi na pompie z pieca w miarę stabilnie. Obecnie PWM pompy ustawiłem na sztywno 85%.

Pojawił się u mnie problem ponieważ próbuje obniżyć krzywą i przesuniecie równoległe. Obecnie mam krzywą 0.5 i przesunięcie 2 co uważam za kiepski wynik. Skutkuje to tym, że kocioł chodzi np. 4 godz. Dobija do zadanej temperatury i stygnie sobie kilka godzin i tak w kółko. Z kolei jak obniżam krzywą i przesuniecie to co chwilę włącza się wybieg pompy CO (zasilanie i powrót równoważą się?). Kocioł chodzi może 2-3 min w trybie ogrzewanie następnie włącza się wybieg pompy CO na ok. 5-10 min i tak na zmianę cały czas czyli taktowanie. 

Oczywiście każda zmiana krzywej i przesunięcia co kilka dni i obserwacja. 

Mam Cube S Net. Nie wiem czy dobrze zrobiłem umieszczając go na parterze w korytarzu gdzie nikt nie śpi. Strefa sypialniana jest u mnie na 1 piętrze i może to tam powinien być Cube? Jak jest optymalna pozycja sterownika? Mam jeszcze możliwość go przenieść np. na korytarz na 1 piętrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podpowie ktoś jak wejść w menu serwisowe GEUS ONE?

I czy jest taka możliwość by CUBE został tylko jako dostęp z apki do pieca i podgląd parametrów a to listwy z siłownikami termoelektrycznymi decydowały o załączeniu ogrzewania?

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.