Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Genus One System 24 + MGM II EVOc + Cube S Net


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was ponownie. Mam pytanie odnośnie ciągłego grzania na mocy minimalnej. Gdy kocioł szedłby cały czas na Min. mocy zużyłby na ogrzewanie ok. 7m3, jak dla mnie to dużo. Zastanawiam się jak ustawić kocioł, aby robił przerwy ale też po przerwie nie rozpoczynał grzania z mocą maksymalna tylko minimalną. Macie jakieś sposoby? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Denddalf Ja robię to tak (kocioł termet, termostat on/off.  nie wiem czy w innym będą wszystkie odpowiedniki ustawień )

- moc maksymalna kotła dla CO  ograniczona  do ok 7KW
- 6 stopni tolerancji temperatury wody ponad to co ustaliła sonda zewnętrzna 
- czas blokady palnika po przekroczeniu temperatury wody 10 minut
- czas pracy palnika z mocą startową tylko 10s( krótki komin i nie ma problemu  ) podczas tego startu spala ok 4l gazu i szybko moduluje do minimalnych 3KW
- wielkość grzejników wyliczona na max 55stopni, temperatura wody przeważnie coś między 37 a 43 stopnie i taka daje rade w tym budynku.
- histereza włączenia kotła 0,2 stopnia

Powyższe ustawienia sprawiają że kocioł działa w kilkunastominutowych cyklach z włączonym i wyłączonym palnikiem. Na ponowne "zagrzanie" (jeszcze ciepłej) wody po przerwie 10minutowej traci kilka może kilkanaście litrów gazu i moc palnika spada do minimalnej,  gdyby palił cały czas to spaliłby 50. W przypadku tej instalacji w mieszkaniu 60m sprawdza się to świetnie i  od listopada spala  na CO 2-3 metrów na dobe. W moim przypadku zamiast strasznego taktowania jest to bardzo fajne zazębianie, palnik zawsze jest "w pore ", nie czuć wahań temperatury ,  a z racji niskich temperatur pracy straty postojowe są mniej niekorzystne niż stała praca ( która i tak byłaby nie do osiągnięcia na takim metrażu), dodatkowo temperatury powrotu są zawsze w okolicach 30-40 stopni sprawność super wysoka jak na grzejniki i kondensat leje się aż miło.

Czy na większym metrażu i innej bezwładności cieplnej budynku i wielkości instalacji CO  taki kierunek prowadzenia kotła się sprawdzi trzeba samemu sprawdzić  :)dodaj pliki... Kliknij, aby wybrać pliki

odczyt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,  CUBE może sterować temperaturą zasilania, jak się go tak ustawi. Ja po zaleceniach serwisantów i różnych innych osób nie używam tego trybu (AUTO).   Chociaż moim zdaniem jest sens używania tego trybu, ale trzeba by bardzo dobrze wyregulować instalację.

Ja mam dość mocno ograniczone moce (już nie pamiętam o ile), więc nie zastanawiałem się nad tym startem kotła i mocą startową. Poza tym mam dwie strefy i moduł strefowy - to komplikuje instalację, czasem kocioł włącza jedna, czasem druga strefa. Na strefie podłogowej kocioł chodzi na niskiej mocy, na grzejnikowej widziałem , że na wyższej. Z kolei na samej grzejnikowej mocno taktuje, a na podłogowej dłużej chodzi na niskiej mocy. W ogóle nie rozumiem jego logiki pracy, a już w trybie AUTO to kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to lepiej nie tykaj mocy. Kalibracja to funkcja kotła, kalibruje spalanie w zależności od gazu, robi to automatycznie, ale możesz mieć problem z jej przejściem (możesz mieć przegrzew) i wtedy kocioł stanie, a jeśli sobie nie poradzisz, będziesz wzywał serwisanta. U siebie robiłem dwa razy, ale wcześniej serwisanci mieli spory kłopot z jej przejściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

A Ja od 2lat używam GENUS ONE 24 dwufunkcyjny ze sterowaniem pogodowym i pokojowym .

Ogrzewanie tylko podłoga 220m2 na dwóch rozdzielaczach w jednym 8 obwodów w drugim 7 bez dodatkowych pomp czy sprzęgieł  - spalanie gazu masakra  806m3 miesięcznie . Serwis oczywiście, że wszystko jest ok . Temperatura ustawiona na 19stopni w pomieszczeniu. Jakieś sugestie rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 m2, rekuperacja (ustawiona na minimum wentylacji, a czasem nawet wyłączana), doizolowany dodatkowo tego sezonu strop, wszystko szczelne, a spalanie na ten moment i tak butla propanu 33kg na tydzień. Sąsiad podobny dom, kocioł immergasa mniej więcej cenowo podobny, zero podłogówki, temperatura 23st., butla na 1,5 tygodnia. Inny sąsiad kocioł za 2,5k PLN, dużo gorsza termoizolacja budynku, metraż większy, spalanie 5 butli na tydzień. Oczywiście tylko ja mam reku. Powiem tak, nie jestem zadowolony ze spalania w ogóle, zwłaszcza z uwagi na inwestycję w rekuperację. Jedyne co zauważyłem, to że spalanie jakby mniejsze, gdy ogrzewam tylko grzejnikami, bez podłogówki. Sąsiad z tym najmniejszym spalaniem nie ma w ogóle podłogówki. Sąsiad z większym spalaniem ma pół na pół. Zobaczymy co będzie, jak podciągną już ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasobnik bct 120 aristona. Na jakiej głębokości macie sensor temperatury w zasobniku aby odczyt temperatury był miarodajny? Na samym dnie zauważyłem, że temperatura wody jest zdecydowanie wyższa niż odczyt. Na infolinii powiedzieli 1/3 głębokości. Macie sprawdzony patent? 

Screenshot_2020-02-29-09-44-00-587_io.homeassistant.companion.android.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na twoim miejscu wezwij serwis i w momencie końca gwarancji ja przedłuż ja miałem te same błędy oprucz wentylatora głównie 5p3 i5p6 piec chodził od nowości 2 miesiące i awaria wymienili na gwarancji sondę jonizacji i pochodził do końca sezonu po rozpoczęciu następnego sezonu 2miesiace i w styczniu znowu awaria te same błędy ja nie przedluzylem gwarancji ale w ramach rękojmi wymienili mi płytę główną po wymianie piec nadal pokazuje błędy przypuszczam że to coś z palnikiem zaworem gazowym w piecu lub dawka gazowo powietrzna w komże spalania zaznaczę ze mój piec ma 18 miesiecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No pięknie, właśnie wysiadła mi całkiem ciepła woda w tym super piecu. Zniknął odczyt temperatury zasobnika. W menu serwisowym brak np. funkcji antylegionella. Jakby całkowicie zniknęły funkcje zasobnika. Działa jedynie ogrzewanie. Odłączałem od prądu zarówno piec jak i zasonik, nie wiem co jest. Może ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.