Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Genus One System 24 + MGM II EVOc + Cube S Net


skuzmik

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Denddalf napisał:

Do Mateusz86

Mam kilka pomysłów w głowie. 

Nie wiem jaki masz sterownik na poddaszu ale wygląda na to, że jest na nim ustawiona duża histereza, bo aż o 1 stopień. Wtedy wypadałoby zmniejszyć ją. 

Być może w ustawieniach kotła w parametrze 4.2.1 masz ustawiony termostat on/off, zamiast sondy zewnętrznej lub termostatu modulowanego +sonda zewnętrzna. 

Jelsi masz sterownik modulowalny to może wpływ czujnika pomieszczenia (parametr 4.2.4) masz ustawiony na 0. 

Najlepiej napisz jaki masz termostat na poddaszu i jak masz ustawione parametry: 4.2.1 i 4.2.4

Moze coś uda się zdziałać. 

Pytanie do wszystkich:

Witam was, mam prośbę do osób, które użytkują sterownik cube s net. Czy byłby w stanie ktoś nagrać filmik jak przechodzi po wszystkich ustawieniach jakie oferuje cube s net? Chciałbym zobaczyc co można w nim poustawiać, bo nie wiem czy jest sens kupować. Pozdrawiam. 

Hej, na piętrze mam Cube'a zwykłego ( grzejniki), na dole mam Cube S Net ( podłogówka). Obydwa ustawione na piecu na nastawę 4 ( termostat modulowany plus sonda zewnętrzna).

Strefa grzejników ustawiona jest tak: wpływ czujnika wewnętrznego, nastawa 10 z 20. Krzywa na strefę grzejników 1.0/1.2 ( patrzyłem obie) ale to i tak nic nie daje bo piec robi co chce. Zakres temperatur min 35 / max 55. 
Na piecu jest dużo opcji ale prawda jest taka że nie wiadomo jak co ustawić bo instrukcja nic nie mówi na temat tych opcji. 

Ps. napisz co chcesz wiedzieć o cube S net ? Chcesz to mogę nagrać coś wieczorem. Ogólnie to w nim nic nie można ustawiać poza przesunięciem krzywej na daną strefę. Wszystko inne musisz chodzić do kotła. Ogólnie to miałem z nim mega dużo problemów. Co chwila zrywał połączenie wifi. Od jakiegoś czasu się to poprawiło ale i tak chce go wymienić na Sensysa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś wymieniał cube s net to chętnie odkupię za nie duże pieniądze 

Ja bym spróbował dać wpływ czujnika pomieszczenia na 0 a później na 20 i zobaczyć czy zmienia się temperatura na kotle. 

Piszesz tylko o górze, to znaczy, że podłogówka jest ok? 

Jeśli chodzi o mnie to chciałbym zobaczyc po prostu cały interfejs. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Ciąg dalszy szukania ustawień.
Mam kilka pytań:
2.2.3  Wybór Termostatu podłogowego lub Termostatu pokojowego strefa 2. Dwie nastawy 0 = Termost. bezpieczeństwa ogrzewania podłogowego. 1 = Termostat pokojowy strefa 2. Fabrycznie ustawione 0. Niemniej jednak w strefie 2 gdzie mam podłogówkę nie mam termostatu bezpieczeństwa ogrzewania podłogowego tylko wisi na ścianie Cube S Net. Zmienić czy zostawić ?
2.2.5 Opóźnienie zapłonu ogrzewania - ktoś coś może na ten temat powiedzieć jak to się na w praktyce ? Po co jest taka opcja i kiedy się przydaje ?
2.3.7 Post cyrkulacja w trybie CO - jak wyżej 
2.4.4 Krok czasowy wzrostu temperatury w trybie AUTO - jak wyżej
Przesunięcie krzywej - rozumiem że zwiększając np na +7st, podnoszę o te 7 st temperaturę zasilania danej krzywej i analogicznie przesuwając w lewo np. na -7 ją obniżam.
No i jeszcze jedno pytanie. Czy zwykły Cube jest termostatem typu on/off czy modulowanym ? ( Wnioskuję że Cube S Net takim jest)
Może niektóre pytania wydają się głupie ale w instrukcji brakuje spójności w niektórych miejscach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 16:30, Denddalf napisał:

Jakbyś wymieniał cube s net to chętnie odkupię za nie duże pieniądze 

Ja bym spróbował dać wpływ czujnika pomieszczenia na 0 a później na 20 i zobaczyć czy zmienia się temperatura na kotle. 

Piszesz tylko o górze, to znaczy, że podłogówka jest ok? 

Jeśli chodzi o mnie to chciałbym zobaczyc po prostu cały interfejs. 

Podłogówka jest ok. Zmiana wpływu czujnika nie zmienia nic. Czy jest na 0 czy 20, jest tak samo.
Film z Cuba nagram i wrzucę ale muszę mieć chwilę czasu na to :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

posiadam Ariston Clas One System + Zasobnik BCH + CUBE S NET + czujka temp zew.
Generalnie rozpoczynam swoją przygodę z tym kotłem. Grzeje drugi tydzień. Będę prowadził swoje statystyki i udostępniał
Ogrzewam Parter domu około 65m2 + CWU (ogrzewanie grzejniki - brak podłogówki) - 2 osoby - po tygodniu obserwacji spalanie 3-4 m3/dobe
Obecnie wszystkie parametry ustawione wg. fabrycznych 
Serwisant podobnie jak u innych nie był za bardzo ogarnięty. Za wiele nie powiedział i za wiele nie ustawił takie odniosłem wrażenie, plus jak teraz się dokształciłem sterowaniem "odchyleniem temperatury" przedstawił mi jako sterowanie krzywą grzewczą. 

Mam pytanko do bardziej zaprawionych, bo prześledziwszy wcześniejsze posty i mam kilka pytań.
1. Rozumiem, że przy ogrzewaniu grzejnikami krzywa grzewcza jest wyżej niż przy podłogowym, fabrycznie teraz jest 1.3, będę się bawił ale odnoszę wrażenie, że nie ma sensu schodzić poniżej 1.0 . Czy ma ktoś jakieś doświadczenia ?
2. Odchylenie temperatury - czy warto tutaj grzebać ? ewentualnie przy dostoswywaniu czym sie sugerować ? Kiedy wiem, że jest dobrze ustawiona a po czym wnioskuje ze odchylenie jest zbyt bardzo na + lub zbyt na -
3. Największa dla mnie zagadka kocioł ma chodzić stale ? czy włączać się dogrzewać do zadanej temp (zadana 21 dogrzewa do ~21.5) - wyłączać i później znów włączać (poniżej 21 i znów dogrzewa) - obecnie kocioł dogrzewa - wyłącza się - dogrzewa wyłącza. Wydaje mi się to rozwiązaniem okej, gdzie ewentaulnie ustalić aby piec ciągle grzał - ale obawiam się, że może nie być takie odbioru ciepła aby piec ciągle grzał.
4. Co z funkcją auto, czytam tu, ze nie wszyscy zalecają. Mi serwisant zalecał - obecnie mam sterowanie wg. czujnika temp zew + grzanie do zadanej wartosci temp w pom wg CUBE S NET i funkcja AUTO włączona. Wydaje mi sie to okej. Co się stanie gdy wyłączę funkcję auto ?
5. Funckja comfort na CWU polecacie ?

Pozdrawiam
Maciej
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2020 o 01:50, Mateusz86 napisał:

Witam ponownie. Ciąg dalszy szukania ustawień.
Mam kilka pytań:
2.2.3  Wybór Termostatu podłogowego lub Termostatu pokojowego strefa 2. Dwie nastawy 0 = Termost. bezpieczeństwa ogrzewania podłogowego. 1 = Termostat pokojowy strefa 2. Fabrycznie ustawione 0. Niemniej jednak w strefie 2 gdzie mam podłogówkę nie mam termostatu bezpieczeństwa ogrzewania podłogowego tylko wisi na ścianie Cube S Net. Zmienić czy zostawić ?
2.2.5 Opóźnienie zapłonu ogrzewania - ktoś coś może na ten temat powiedzieć jak to się na w praktyce ? Po co jest taka opcja i kiedy się przydaje ?
2.3.7 Post cyrkulacja w trybie CO - jak wyżej 
2.4.4 Krok czasowy wzrostu temperatury w trybie AUTO - jak wyżej
Przesunięcie krzywej - rozumiem że zwiększając np na +7st, podnoszę o te 7 st temperaturę zasilania danej krzywej i analogicznie przesuwając w lewo np. na -7 ją obniżam.
No i jeszcze jedno pytanie. Czy zwykły Cube jest termostatem typu on/off czy modulowanym ? ( Wnioskuję że Cube S Net takim jest)
Może niektóre pytania wydają się głupie ale w instrukcji brakuje spójności w niektórych miejscach :)

2.2.3 - ustaw na 1, bo jak sam piszesz, masz termostat pokojowy, a nie termostat podłogowy. 

2.2.5 - ustawiasz tutaj po jakim czasie kocioł ma załączyć grzanie po otrzymaniu sygnału żądania grzania że sterownika pokojowego. Raczej nie ma co tu zmieniać. 

2.3.7 - jak temperatura w instalacji centralnego ogrzewania osiągnie zadaną temperaturę, to kocioł wyłącza palnik i ciepło w kotle zamiast trafiać do instalacji to ogrzewa dodatkowo zasobnik ciepłej wody (nie wiem jak to wygląda w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, na internecie znalazłem tylko info o dodatkowym grzaniu zasobnika) 

2.4.4. - czas po jakim kocioł zwiększa temperaturę na granie o 4 stopnie (jakbyś nie miał czujnika zewnętrznego lub Cube S Net, a chciał korzystać z trybu Auto) 

Przesunięcie krzywej wygląda tak jak piszesz.

Zwykły Cube z tego co jest napisane na stronie producenta, to jest to termostat modulowany. Cube S Net oczywiście też takim jest. 

Jeszcze jeśli chodzi o opóźnienie zapłonu ogrzewania, to jest coś takiego jak opóźnienie zapłonu (2.3.5 i 2.3.6). Ustawiasz tutaj po jakim czasie po przegrzaniu temperatury zasilania kocioł ma włączyć palnik. W 2.3.5 ustawisz czy ma ten czas kocioł sam wyliczać (nie wiem na jakiej podstawie), czy też ma to być czas, który sam ustawisz. Jeśli chcesz sam ustawić ten czas to w parametrze 2.3.5 ustawiasz 0(ręczny), a w parametrze 2.3.6 czas od 0 do 7 minut. 

 

PS. Jakbyś miał chwilę, to bardzo proszę o ten filmik. 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Wdzię żę to chyba najdłużej ciągnący się wątek o Aristonach :) Pozwolę sobie zapytać Was o zdanie. Wybrałem sobie kocioł genus one ze względu na niską moc minialną przy w miare dobrej cenie (chciałem Viessmana 200w ale niestety mnie nie stać;). Mam po całości podłogówkę dół 71, góra: 62 razem: 133m2 (pow. użytkowej). Rurki były rozmieszczane dość gęsto. Dwie skrzynki z rozdzielaczami po 8 obwódów. Obecnie hydraulik montuje mi kotłownie i chce  on dołożyć dwie grupy pompowe z pompami Grundfoss UMP3 15/70, żeby zasilić obwody podłogówki. Dodam że żadnego większego sterowania nie chce robić i planuje sobie wyregulować przepływy na rotometrach. Pytałem go czy napewno jest to potrzebne.  On twierdzi że mniej obciąże pompe i będzie sterowanie góra/dół. Pytanie czy to ma w ogóle sens? Czy sama pompa z kotła nie ogarnie sobie tych dwóch obwodów grzewczych? Wydaje mi się że za takie grupy pompwe zapłace dodatkowo 3-4 tys. a tak naprawdę nie wiele będzie z nich pożytku. Co sądzicie?

 

Ps. A i jeszcze jedna sprawa. Jak tak naprawdę takie sterowanie tymi dwoma pompami miałoby wyglądać. Jak przeglądałem DTRkę kotła to tam nie ma żadnych wyjść PWM którymi można byłoby sterować pompę ;) Czyli z tego co widzę  to albo jeszcze dodatkowy sterownik wypadałoby kupić albo tak naprawdę ustawiać ręcznie pompę? 

 

Pzdr,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz ten kocioł i chciałbyś mieć dwie strefy to najlepiej byłoby dołożyć Ariston MGM II Evo. Czy jest sens? Ja ci nie odpowiem, ja mam ale pewnie u mnie to przekombinowane (100m2, dwie strefy grzejniki/podłoga). Wtedy kocioł będzie widział dwie strefy, możesz sterować każdą osobnym termostatem (np. Cube czy Cube s net).  Gdybym teraz robił to jedna strefa pewnie na pompie z kotła. Ale lepiej niech wypowie się jakiś fachowiec. Ja do dzisiaj nie ustawiłem tego kotła jak należy i chyba się nie da. Też szukałem niskiej modulacji ale ... chyba przez to MGM kocioł i tak taktuje na podłogówce. Np. teraz mam żądanie grzania podłogówki (na ok. 60m2), kocioł odpala, chwilę chodzi na minimum i gaśnie - wybieg pompy. I tak w kółko, a do zadanej temperatury cały stopień brakuje. Obwiniam cały czas pompy, z którymi od początku jest coś nie halo. Pewnie na samej pompie z kotła to wszystko chodziłoby lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekKop nie montuj grup tylko samo sprzęgło i pompa, koszt około 1000pln za te graty. Nie potrzeba osobnej na piętra, tym bardziej że chcesz regulować na rotametry. Pompa w kotle by poradziła, jednak bezpieczniej dla niej jest to co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drapacz, 0degree, skuzmik. Dzięki za pomoc

Gadałem z gościem. Zrezygnowałem z grup. Wszystko będzie wpięte na pompe z kotła. Chce mieć to jak najprościej zrealizowane. W razie czego zainstaluje się później sprzęgło + pompa tak jak napisał 0degree. Rurek u mnie weszło ok 900m z tego co mówił hydraulik. Z tego co widziałem we wcześniejszych wątkach pompa obsłuży nawet i 1200. 

Pozdrawiam,

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie mam pytanie, posiadam cube s net w miejscu gdzie zbierają się wszytakie linie podłogowe i w sumie jest tam najcieplej co powoduje np jak mam ustawione żądana temperature 22 stopnie i tam w tym miejscu najcieplejszym już tyle będzie to w najdalej oddallonym pokoju mam cały czas chłodniej co jest zrozumiałe ze sterownik osiagnal temperature 22 i wyłączył popme 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Waldmor napisał:

Mam pytanie odnośnie genus. Jak głośny jest kocioł, chce go zamontować w kuchni/aneks. Czy będzie przeszkadzał w spaniu?

Jest głośny, w szczególności zawór 3 dr. w nim. Jak chcesz cichy kocioł to kup sobie De Dietrich MCR3 Evo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drapacz, 0degree, skuzmik
Kociol odpalony bez sprzęgła i dodatkowych pomp. Pracuje już 3 dzień. Przeplywy mam na poziomie 2-2.3 l/min na parterze  i 2-2.1l/min na piętrze. W domu cieplutko. Ustawiłem sobie tryb niskotemperaturowy i wygrzewam podłogę. 5k w kieszeni i instalacja jest dużo prostsza według mnie. Jestem bardzo zadowolony. Mam pytanie korzystał ktoś z przedłużenia gwarancji do 8 lat ? Warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekKop poświęć trochę z zaoszczędzonych monet na inhibitor do instalacji c.o. np. Fernox F 1 lub podobny, do tego separator magnetyczny przed kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem się przyłączyć do tematy... 

Posiadam Genus One System 24 + MGM III + Cube S Net od 2 tygodni. 

Pompa na grzejniki łazienkowe - strefa 1 - wyłączone no nie ma grzejników jeszcze  

Strefa 2 - termostat On/OFF  temperatura 20stopni Poddasze 

Strefa 3 - termostat On/OFF  temperatura 20stopni Parter 

Start był ciężki same błędy 106 108 jakoś tak generalnie musiałem odpowietrzyć całą podłogówkę. 

Kocioł ruszył, podłączyłem CUBE S NET i mam chociaż podgląd w komórce jaka temperatura , ciśnienie i ile na piecu -  jeszcze nie mieszkam w nowym domu. 

Sam podłączyłem termostat modulowany bo darowałem sobie prosić tzw. serwisanta (błąd w nazewnictwie to tacy sami fachowcy jak my co wyczytamy z netu to nasze)  Nie wiem czy serwisant dobrze podłączył kocioł do MGM. Wg. schematu MGM panel zdalnego sterowania powinien byc podłączony z prawej strony do BUS a z lewej kocioł ja mam odwrotnie.  Działa wiec nie narzekam. Pewnie czy to BUS lewy czy prawy to to samo. 

Na 10 dni zużyłem juz 90m3 gazu ziemnego. Pierwsze grzanie. Brak drzwi wewnętrznych. A reszta jak u innych okna 3, 10 elewacja,  pianka na poddaszu zamiast wełny. Generalnie pewnie z 250m3 będzie do końca miesiąca no i z 500 stów za gaz.   Chata 150-160m2.

Mam pytanko bo dopiero zaczynam i widzę po postach że będzie przej... dzisiaj siedząc w kotłowni i patrząc na te urządzenia (jeszcze mi nie odbiło)  coś mi się nie spodobało.

A mianowicie na piecu 35stopni,  ustawione strefy jak pisałem po 20stopni na cube temp. w kotłowni 12,7stopni od 3 dni.

Czy ja uzyskam wyższą temperaturę przy tych ustawieniach?

Mam wrażenie ze kocioł zaczytuje temp. z rury powrotnej  jak spadnie to sie załącza (płomień) po 4-5 minutach płomień gaśnie.  

Oczywiście jak na kotle dam nie 20 ale np 30 stopni w strefie 3 (parter) to temp. na kotle 40 -50stopni no i grzej, sprawdzałem rurki w MGM są ciepłe te wychodzące na podłogę tez. Wiec jest OK

Ale czemu nie ma tak przy 20 stopniach, rurki w MGM  mam wrażenie są chłodniejsze niż w tych od kotła do MGM. Tak jakby kocioł grzał tylko w obiegu "kocioł-MGM" Rurka przy mieszaczu odchodząca w kierunku sprzęgła ciepła od mieszacza w kierunku pompy już nie taka ciepła a rurka powrotna do mieszacza wręcz zimna.  

Czy to są normalne objawy?

Nie grzeje mocniej bo szkoda mi wywalać kasy w powietrze chciałem zachować minimum grzania do kwietnia pewnie sie wygrzeje.     

Dodam że już CUBE odpalałem jako termostat modulowany  (strefa 3) 6.2.1 -2 po ustawieniu w kotle temp. wskoczyła na 60stopni. Ustawiłem  na CUBE 12stopni (gdzie temp. kotłowni była na CUBE 12.7stopni) spadło na  kotle do 45stopni. Podejrzewam ze strefa 2 trzymała tak wysoką temp. na kotle. Gdy w kotle zmieniłem 2 strefę 5.2.1 na 2 to wyskoczył błąd brak 2 termostatu. Więc muszę dokupić na poddasze. Chociaż nie wiem gdzie 2 podłączyć bo już BUSy wszystkie zajęte.  

Proszę o wskazówki czy wg. ktoś posiada taki układ jak ja. 

 

Pozdrawiam

Adam 

 

 

     

 

 

parter.pdf poddasze.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś nie spędził w kotłowni tyle czasu co ja ... a efekt i tak marny. U mnie co prawda instalacja mieszana (I strefa grzejniki, II niskotemperaturowa), ale objawy podobne. Przy zasilaniu podłogi 25-30 stopni kocioł taktuje i w ogóle nie ma efektu ogrzewania, dopiero podniesienie wyżej (wiem, niezdrowo) pozwala jako tako używać podłogi.

Cube też musiałem sam podłączać, drugiego dokupiłem później, dla "serwisanta" podłączenie tego i odpalenie było nieosiągalne, delikatnie mówiąc, a na horyzoncie już widać było uwalenie płyty kotła albo mgm.

Na ten moment "modulowany" to ja mam tylko głos, jak kolejny raz przeklinam instalatora, który wymyślił moją instalację ... czy raczej doradził zakup takiego zestawu.

Nie mam póki co sił i zapału aby dalej zgłębiać tajniki ustawień tego kotła i testować spalanie. Wszystko póki co chodzi na prostych ustawieniach, modulacja pomp nie istnieje, cube pracują w on-off ... winnych brak :( Nigdy nie wiem do końca czy kocioł zużywa gaz na ogrzewanie mojego domu czy na mielenie wody w sprzęgle, a co gorsza na puszczenie energii w komin przez uruchomienie bypassu ...

--

S. Kuźmik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Słychać raczej jak odpala się palnik lub gaśnie, oraz... samo nie wiem jak to napisać

słychać palenie się płomienia takie buczenie w momencie jak mocniej grzeje ale to nie jest jakieś uciążliwe.  Piec mam w kotłowni wiec poza nią nic nie słyszę.    

pompy wg nie słyszę w kotle,  jesteś pewny ze to pompa?   

Może to co inne daje takie odgłosy, jakieś wibrację sie może przenoszą na obudowę ... 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 15:06, Denddalf napisał:

 

Witam was, mam prośbę do osób, które użytkują sterownik cube s net. Czy byłby w stanie ktoś nagrać filmik jak przechodzi po wszystkich ustawieniach jakie oferuje cube s net? Chciałbym zobaczyc co można w nim poustawiać, bo nie wiem czy jest sens kupować. Pozdrawiam. 

proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.