Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem grzejniki+podłogówka+F&F sterowanie


DKOW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc, jestem totalnym laikiem w sprawach instalacji, schemat w załączeniu, mam kocioł Beretta Exclusive Green RSI oraz 2 rozdzielacze, 1 do podłogówki 6 obiegów:  ma pompę Wilo Yonos ParaRS25/6 RKA W M z pokrętłem które ustawiłem na 3 w prawo, oraz zawór mieszający który ustawiłem na 2. Drugi rozdzielacz z rotametrami do grzejników 12 szt, cała podłogówka oraz 8 szt grzejników jest zamykana/otwierana elektrozaworami, które są sterowanie czujnikami temperatury w odpowiednich pomieszczeniach, wszystkim zarządza serwer F&F automatyki domowej (firma z Pabianic), spadek temp z pomieszczeniu o 0,1 stopnia otwiera grzejnik lub pętlę podłogową, 2 drabinki i 2 grzejniki garaż - są na zwykłych termostatach -brak elekrozaworów na rozdzielaczu)

moje pytanie jest następujące, gdy otwarte są wszystkie grzejniki lub ich większość (duży odbiór) wszystko ładnie chodzi, natomiast w sytuacji gdy np otwarta jest tylko jedna 39m petla podłogówki pompa w piecu beretta wchodzi na wysokie obroty (3 kropki), bulgocze i rośnie różnica ciśnienia pomiędzy zasilaniem i powrotem, otwarcie 1 większego grzejnika (nie drabinki) - powrót do normy.

czy to normalne zjawisko? jak je zlikwidować? celem jest aby otwierały się nawet pojedyncze obwody w razie potrzeby i nie powodowało to tychże wahań ciśnienia i jego spadku.

z góry dziękuję za sugestieschemat.thumb.jpg.99247c85b072e46bf90bbd3ed84f7e90.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta instalacja to typowy przykład złego wykonania - za kotłem powinno być sprzęgło  a za nim dopiero pompy na odbiory.

Inaczej będzie to co autor tego tematu  opisuje.

Dodatkowo jak są rozdzielacze z siłownikami to muszą być pompy z autoadaptem- wtedy pompa sama się dostosuje do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam serwisanta od beretty o pompke w kotle. To tez grundfos. Czy moge tak zrobic ze sygnal o zamknieciu wszystkich odbiornikow poplynie do kotla (bo jest taka mozliwosc) i go wylaczy? A pompy wtedy same sie zatrzymaja? Czy tez musi pojsc ten sygnal do odpowiedniej pompy za sprzeglem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystkie silowniki będą zamknięte to pompy będą brały po  3-4W każda.

Można robić tak że sygnał wyłączający będzie sterował przekaźnikiem z 3 zestykami zwierno- rozwiernymi po 1 na pomry i 1 na kocioł.

Może być zastosowany np R-15 3P/230V z podstawką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, trochę na skróty tu poszedłem, bo poziomo są  rozdzielacze z odseparowanym powrotem/zasilaniem, np. sinusoidalne. Ale to już nie są sprzęgła tak naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to sprzęgło http://womix.pl/pl/oferta/zwrotnice_hydrauliczne/zwrotnice-hydrauliczne-mix-box,  może pracować poprawnie w pozycji poziomej przy instalacji z kotłem na paliwo stałe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest napisane zwrotnica hydrauliczna. Rozdzielacz to jest to pośrodku na zdjęciu z zestawem mieszaczowym. A dlaczego do kotła na paliwo stałe tylko pionowe ? chodzi o funkcję odmulacza ? Nigdy go do kotła na paliwo stałe nie montowałem ale w gazówce poziomo pracuje ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Wylaczylem na 5 dni kociol przy ponownym wlaczeniu okazalo sie ze spadlo cisnienie z 1.3 do 0.3 bara i musialem uzupelnic przed wlaczeniem. Czy to normalne przy braku sprzegla? Wyciekow nigdzie nie ma. Jak chodza wszystkie odbiorniki to nie spada cisnienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.