Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet - kotłospaw


Rudka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam kotła na pellet do domu o pow. 180m2. 80% podłogówka, dwa grzejniki, zbiornik cwu 200L. W lokalnej hurtowni spotkaliśmy kotły z firmy kotłospaw - model slimko oraz duoko na pellet ktore bardzo fajnie sie prezentuja.

Slimko - mały, zgrabny. Ma palnik kipi z którym mamy dobre doświadczenia (u brata taki pracuje). Automatyka PLUM. Sprzedawca zaproponował moc 16kW.

DuoKo kociol z tradycyjnym zasobnikiem z boku. Wieksza pojemność zasobnika co gwarantuje dłuższą bezobsługowość. Wymiennik pionowy. Tak jak wczesniej palnik kipi.

Ktory z kotłów byście wybrali? Upieramy się przy tej firmie ponieważ w naszym starym domu kocioł z tej firmy pracuje już kilka lat bezawaryjnie (procz wymiany dmuchawy na gwarancji) Dodatkowo kilka km od nas jest ich serwisant. Dodam, że kotłownia w ktorej bedzie stal kociol jest dosyć duża bo aż 10m2. kociol-na-pellet-kipi-slimko-16-kw-5-kladuoko_3_strona.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz taki, w którym nie będziesz co 2 tygodnie bawił się w kominiarza. I pisz do producenta o DTRki, bo waszmoście nie chcą się tym chwalić na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Rudka napisał:

 

Slimko - mały, zgrabny. Ma palnik kipi z którym mamy dobre doświadczenia (u brata taki pracuje). Automatyka PLUM. Sprzedawca zaproponował moc 16kW.

DuoKo kociol z tradycyjnym zasobnikiem z boku. Wieksza pojemność zasobnika co gwarantuje dłuższą bezobsługowość. Wymiennik pionowy. Tak jak wczesniej palnik kipi.

Ktory z kotłów byście wybrali? Upieramy się przy tej firmie ponieważ w naszym starym domu kocioł z tej firmy pracuje już kilka lat bezawaryjnie (procz wymiany dmuchawy na gwarancji) 

Szanowny kolego , przytaczam Twe cytaty , jeżeli chodzi o mnie to ja Ci to potwierdzam , że Twój wybór jest jak najbardziej słuszny.

Co do kotła to ja bym wziął ten drugi zaś moc kotła to już wiesz gdzie podstawić dane tak byś miał jakiś punkt odniesienia.

Lecz obawiam się , że jak temat się rozwinie to możesz mieć BARDZO DUŻY KŁOPOT I BÓL GŁOWY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zasadzisz jakiś bufor -  chociaż 300L to będzie OK, żeby pooddychał pełną piersią.

Lubisz KIPI - to co byś na tym nie wziął będzie OK -  firma nie robi większej różnicy, sterownik idzie w parze z palnikiem.
Kocioł to kawał blachy,- jak wymiennik pionowy do pelletu to lepiej.
Tylko kocioł 16kW będzie na palniku koło 20 kW a do tego pasuje mieć bufor żeby go nie dusić.

Oblicz sobie zapotrzebowanie:
http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc. Zdecydowaliśmy się na kocioł 15kW kotłospaw Duoko. Przemówiło do nas wyjście czopucha które jest od góry a w naszym wypadku będzie to idealne gdyż w ścianie mamy je na wysokości 170cm. Dodatkowo będzie bufor około 500L na szczęście sterownik kotła obsługuje to w standardzie. Dziękuję za pomoc, na pewno zdam relację z montażu i pracy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  W dniu 12.09.2018 o 10:57, Benton661 napisał:

Nie znam się, więc się nie wypowiadam. Tobie polecam to samo:)

Mam 4 minuty drogi do gościa robiącego kotły (własnej konstrukcji) pod ekodesign z badaniami w Zabrzu, z którym lubie sobie porozmawiać, ale na pewno on też nie ma racji. Dlatego też powielam jakieś brednie na tym forum, a gościu spawa piece z takimi wynikami bo nie wie co robi i tak się mu udało...

 

O widzisz a tu masz post  jednego  z postów forumowicza @shogunzlasa który napisał  wyżej lecz  w innym  wątku  choć podobnym który naklepał ich tyle , że się uważa , za jednego z najlepszych fachowców w branży od pelletu ,   i śmiał dyskutować z innymi o palnikach nie mając żadnego pojęcia także wnioski wyciągnij sam. 

I radzę unikaj takich opinii. 

Co dają takie posty bezproduktywne sam sobie odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
28 minut temu, Rudka napisał:

Dziękuje za pomoc. Zdecydowaliśmy się na kocioł 15kW kotłospaw Duoko. Przemówiło do nas wyjście czopucha które jest od góry

Jezeli to jedyny argument przemawiajacy za decyzja kupna… To gratuluje.  A ten caly post to brzmi jak tania reklama producenta albo sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki argument przemawia za tym , że poddałeś się reklamie tego forum dotyczącym zakupu  kotła Biawar, chyba tylko taka , że jest droższy o ponad 3 tysiące złotych , żadna inna. Gratuluję koledze , że musi czyścić swój palnik sukcesywnie , bo innej opcji nie widzę.

Widziałem ten kocioł u kolegi i są to jego subiektywne opinie.

A reklama jest dźwigną handlu tylko jeżeli ma być skuteczna to musi produkt być tani ale na najwyższym poziomie i spełniać wymagania jego odbiorców i w tedy sam się obroni.

Ale kto bogatemu zabroni kupować kotły powyżej 12 tyś złotych. Niech kupują jak stać ich na takie kotły, to i stać ich na serwis ich , za który trzeba bulić konkretne kwoty, tylko proponował bym Tym użytkownikom , że za takie pieniądze to ja jeszcze w ramach serwisu to bym wyczyścił kocioł , ale tego Panowie serwisanci się nie podejmują bo trzeba zainwestować w szczotkę drucianą odpowiedni odkurzacz . 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 - mógł byś zdobyć DTRkę do Slimko? Napisałeś kiedyś że nie trzeba go czyscić, idealny dla kobiety, dlatego mnie to ciekawi.

 

Co do cen kotłów, tutaj mamy spore rozbieżności. Można kupić taki za 10 000 i taki za 20 000zł. Jeśli ktoś myśli że oba są podobne to się grubo mylą. To tak samo jak z autami, Fiat i Mercedes zawiozą Cię w to samo miejsce, ale jednak jazda jest zupełnie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Rudka jak sam widzisz ile kotłów tyle opinii o nich ale Twój wybór był optymalny i na pewno nie będziesz żałował ani jednej złotówki którą wydałeś.

Zdaj relację jak i co  jak byś miał miał jakikolwiek kłopot z palnikiem dziel się Swymi uwagami wobec społeczności tego forum w dziale o palniku .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ta jasne… kupowanie kotla w ciemno. Najlepsza rekomendacja. Co do tego ile bede mial czyszczenia. To sobie obejrzyj. Najpierw trzeba cos wiedziec zeby sie madrzyc.

Co do drogich kotlow dla majacych kase to popatrz sobie na Winhagery. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
46 minut temu, robin60 napisał:

Ale kto bogatemu zabroni kupować kotły powyżej 12 tyś złotych. 

Rzeczywiscie. Kosztuje o 60 PLN mniej.

https://kotlospaw.pl/slimko-12-20-kw-kociol-pelletowy-5-klasa/

SlimKo 12-20 kW – kocioł pelletowy, 5 klasa

Moc nominalna Wielkość powierzchni
ogrzewanej
Cena netto VAT Cena brutto
12 kW 60-110
80-150*
9.707,32 2.232,68 11.940,00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy serio płaciliście za kotły kwoty podane w katalogach/ broszurach?? Ceny tam widniejące zazwyczaj (nigdy) nie pokrywają się z ceną końcową. Coś słabo sie targujecie. Chyba, że na dopłaty działa inny system, bo za gotówkę bez problemu można sporo urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci od palników obrotowych to mają chyba cieczkę na ich widok... 

Pochwalisz - źle, polecisz - źle, napiszesz coś jak wygląda w praktyce od strony projektowej - źle - bo przecież som tabelki i pisze jak byk że jest sprawność i czystość mjut malina.
 
Ludzie - dajcie sobie na wstrzymanie. Chcecie wrzucać kotłospawy i inne firmy, które pelletowce mają w ofercie od 2 lat na krzyż w ofercie do jednego worka z konstrukcjami, które robią to od wielu lat i udawadniać ich wyższość w świecie - Wasza sprawa.

Problem jest taki że tutaj gościu musi kupić kocioł za 12 tysi, bufor za 2 tys, ochrone powrotu z zaworem i pompą ładującą za 1000 a może mieć Lazara który jest przecież droższy... Tylko może miec mniejszą moc, lepiej ją modulować, brak bufora i do tego osprzęt ochrony powrotu + wentylator wyciągowy ma już w cenie - a wyrwie go pewnie za około 14 tys z 7letnią gwarancją - moze mniej. Lazar to i tak taka półka "pomiędzy". (Swoją drogą czyści się jak ten powyżej).
Za chwilę rozpowszechni się KIPI na TECHu (nie dlatego, że wbił się w rynek i jest fajny tylko, że to był warunek współpracy producentów kotłów) - ale fakt, że w techu piszą soft do spalania od roku, w plumie od 10 lat a w biawarze od 30 też pewnie nie ma znaczenia...

12 tysięcy za kocioł węglopodobny z palnikiem? Na Vat 8% montują takie (z tym samym KIPIm, 5tą klasą, wymiennikiem pionowym) za mniej niż 8 tys. więc nie mówcie o przepłacaniu... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Ta jasne… kupowanie kotla w ciemno. Najlepsza rekomendacja. Co do tego ile bede mial czyszczenia. To sobie obejrzyj. Najpierw trzeba cos wiedziec zeby sie madrzyc.

Co do drogich kotlow dla majacych kase to popatrz sobie na Winhagery. 

EEE, co to za czyszczenie!

Bez obrotu!!! co to za czyszczenie?

A Winhagery to ichniejsze kotły dla ludu ( austryjackiego) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, shogunzlasa napisał:

Problem jest taki że tutaj gościu musi kupić kocioł za 12 tysi, bufor za 2 tys, ochrone powrotu z zaworem i pompą ładującą za 1000 a może mieć Lazara który jest przecież droższy... Tylko może miec mniejszą moc, lepiej ją modulować, brak bufora i do tego osprzęt ochrony powrotu + wentylator wyciągowy ma już w cenie - a wyrwie go pewnie za około 14 tys z 7letnią gwarancją - moze mniej. Lazar to i tak taka półka "pomiędzy". (Swoją drogą czyści się jak ten powyżej).

Jak wyobrażasz sobie kolego geniuszu  pracę Lazara w instalacji z podłogówką, bez bufora, gdzie pompa podłogówki chodzi non stop? Mamy 2 możliwości:

1. Palnik moduluje mocą i pracuje 24h/dobę ( bezsensowne i nieekonomiczne przy pellecie)

2. Palnik pracuje z większą mocą, dobija do zadanej, wygasza się... i po10- 15 minutach odpala się ponownie, z powodu małej pojemności wodnej kotła...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większosć kotłów to śmieciuchy z palnikami i sterowaniem. Tak teraz to wygląda. Można pisać o kotłach za kilkanaście tysięcy, ale trzeba wiedzieć, że te firmy są na rynku naście/dziesiąt lat zajmując sie pelletem. Bazują na swoich własnych, opatentowanych systemach, które owszem możemy porównać do polskich kopii, ale to nigdy nie będzie to samo. Taki Edilkamin, MCZ, Hargasner czy Windhager - te kotły nigdy nie będą takie same jak palnik z wymiennikiem. Tutaj włączasz START i wszystko dzieje się automatycznie (nadmuch, podawanie itd.) Oczywiście po wejściu w menu serwisowym (tutaj kod to tajemnica, nie jak w Defro) mogę ustawić korektę nadmuchu czy dawki paliwa, ale dużo to nie zmieni, bo Leonardo w kotle i tak zrobi po swojemu jeśli zauważy że coś jest nie tak. Podobny system Active + jest w REDach czy Windhagerze. To jest akurat o tyle wygodne, że pellet X czy Y będzie spalał się optymalnie. 

Zaszaleć zawsze można i kupić sobie Defro Alfę w full wersji za 15 000zł, ale to też nowy kocioł, o którym nadal nic nie wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, eliks napisał:

Tutaj włączasz START i wszystko dzieje się automatycznie (nadmuch, podawanie itd.) Oczywiście po wejściu w menu serwisowym (tutaj kod to tajemnica, nie jak w Defro) mogę ustawić korektę nadmuchu czy dawki paliwa, ale dużo to nie zmieni, bo Leonardo w kotle i tak zrobi po swojemu jeśli zauważy że coś jest nie tak. Podobny system Active + jest w REDach czy Windhagerze. To jest akurat o tyle wygodne, że pellet X czy Y będzie spalał się optymalnie. 

Taaa, szczególnie na naszym rodzimym pellecie NO NAME...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że firmy robią ludzi w ***, ale idzie znaleźć dobry pellet w normalnej cenie. Rozumiem że nie w każdym regionie Polski, ale ja akurat u siebie mam wybór i też trochę pojeździłem zanim trafiłem na coś dobrego, bo w tartakach te takie szare w kącie z połową pyłu w worku to "panie czysty sosnowy pellet, klasa pierwsza".

 

Ja akurat odpał kotła miałem na przemysłówce, oprócz tego że ten słup ognia nie był taki jak być powinien i nie chciał za cholerę złapać 70 stopni, to spokojnie go przemielił i wypluł bez spieków i jakiejkolwiek mojej ingerencji w pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Coz, po to wymyslaja obrotowki zeby to no - name gowno ze zwirem jakos zutylizowac. W normalnych krajach pali sie normalnym pelletem. Tak jak piszecie. Wstawic obrotowke do byle czego obudowac ladnie blacha. Ktora obrotowkla ma szamotowy deflektor dopalajacy nad palnikiem? Nie mowie o juz o kotlach wspomniachych przez Eliksa. Te  tworza stale podcisnienie w kotle, dopalaja gazy wirowo itd. Nasi producenci ze swoim " dwuletnim " doswiadczeniem sa w lesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Te  tworza stale podcisnienie w kotle, dopalaja gazy wirowo itd.

To już teraz wiem skąd te zmieniające się pascale w komorze spalania, dzięki za uświadomienie laika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie chciałbym, żeby taki "Leonardo" albo inny "Active+" palił za mnie w kotle, bez mojej ingerencji czy korekty ustawień, ale cóż, może takie czasy nadeszły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończcie w końcu panowie szydzić z obrotówek, bo urągacie całej masie użytkowników, którzy je posiadają i są zadowoleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.