Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie przepływu na rotametrach dla podłogówki i sterownika cw 400


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem jeszcze, że jak włączę tryb letni to pompa wilo się wyłącza.

 

A nie jest tak, że pompa i kocioł chodzi cały czas jeżeli jest włączona regulacja temperatura zewnętrzną? Tak znalazłem w internecie a wtedy jest inaczej jak piszesz tzn pompa nie chodzi tylko wtedy jak grzeje CO.

 

Mówisz, że potrzeba drugi sterownik do tej pompy aby się wylaczala, to dlaczego wyłącza się ta wilo jeżeli jest regulacja temperatura wewnętrzna?

 

Zadam jedno pytanie które mnie nurtuje najbardziej. Jeżeli mam włączone te opcje co wyżej pisaliście, pomiar za pomocą temp zewnetrznej to jest to normalne, że kocioł mimo braku grzania ( brak plomyka tylko znaczek grzejnika) cały czas chodzi wraz z pompa za sprzęgłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szczypiorr napisał:

A nie jest tak, że pompa i kocioł chodzi cały czas jeżeli jest włączona regulacja temperatura zewnętrzną? Tak znalazłem w internecie a wtedy jest inaczej jak piszesz tzn pompa nie chodzi tylko wtedy jak grzeje CO.

Musiałbyś posprawdzać poszczególne opcje albo trafić na bardzo kumatego serwisanta.

1 godzinę temu, Szczypiorr napisał:

Mówisz, że potrzeba drugi sterownik do tej pompy aby się wylaczala, to dlaczego wyłącza się ta wilo jeżeli jest regulacja temperatura wewnętrzna?

Bo kocioł wtedy widzi, że ma nie grzać w ogóle CO.

1 godzinę temu, Szczypiorr napisał:

Zadam jedno pytanie które mnie nurtuje najbardziej. Jeżeli mam włączone te opcje co wyżej pisaliście, pomiar za pomocą temp zewnetrznej to jest to normalne, że kocioł mimo braku grzania ( brak plomyka tylko znaczek grzejnika) cały czas chodzi wraz z pompa za sprzęgłem?

To zależy co jest normalne. Pożądane to nie jest, ale widocznie tak jest zaprogramowany sterownik.

 

Masz pompę od cyrkulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacji jeszcze nie mam.
Przejrzałem dzisiaj instrukcje do pieca i znalazłem takie coś. Mam pompę za sprzęgle na kotle jest 0, czyli wyłączona ta opcja. Tylko czy dlatego, że nie trzeba bo jest cw 400 i on jest nadrzędny ( tak samo jak nie ma w opcjach kotła że jest czujnik temp zewn) czy serwisant nie włączył?

Sambor, co to o tym myślisz? O tej ciągłej pracy pompy i kotła w trybie zima i jeżeli jest ustawiona reg pogodowa, czy to normalne? Troche dziwne, że w okresie jak teraz na dworze w dzień cały czas 20' a pompa chodzi, a nocą temp spada i trzeba grzać. 76dd07c6c9dc6867f675b045acc9281e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponownie, czy funkcje w kotle właśnie tego typu jak ta pompa zewnętrzna, czujnik temp zewn na zasilaniu powinny być włączone? Czy jeżeli jest sterownik cw 400 to on jest nadrzędny nad kotlem i dlatego serwis tego nie włączył?@Sambor pomocy co ty o tym myślisz, powinno być włączone? Czy to normalne, że w trybie ogrzewania za pomocą temp zewnt pompa i kocioł cały czas chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę spadło zainteresowanie tematem i chęć pomocy
Kocioł jak najbardziej obsługuje dwie pompy mimo tego wcześniej ktoś pisał. Wystarczało w menu serwisowym ustawić pompę zewnątrza i teraz jak wybieg ma 2 min to wyłączają się obie po tym czasie, jak jest 24h to cały czas chodzą.

Zastanawiam się tylko co jak dołożę pompę od cyrkulacji która w menu się wlacza w tej samej opcji co pompę zewnętrzna ( jak widać na foto instrukcji które wrzuciłem wcześniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn? Działa tylko ta wilo a w kotle nie działa wogole teraz? Możesz rozwinąć?

 

Wcześniej jak nie było włączonej opcji z pompa zewnątrzna w menu serwisowym to kocioł chodził i pompa wilo chodziły cały czas mimo, że ustawiłem wybieg pompy na 30min.

 

Teraz jak grzeje to kocioł pracuje i pompa wilo, jak przestaje grzać po 30 minutach wyłącza się kocioł i pompa wilo.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że pod to wejście w kotle podłączasz albo pompę za sprzęgłem albo pompę od cyrkulacji i kocioł odpowiednio nią steruje. 
Zrozumiałem że nie będzie działać pompa wilo i wbudowana w kotle.
Napewno wilo działa i się wyłącza po czasie wybiegu jaki ustawiony, tak jak i kocioł ( wcześniej pracowały cały czas), bo chyba nie ma opcji żeby wilo działał a kotłowa nie jak kocioł grzeje.


Jak teraz rozwiązać sprawę cyrkulacji bo raczej będzie trzeba założyć, na ciepła wodę muszę czekać ok 12s to chyba długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ustawiłeś kocioł na podłogówkę i masz pompę dodatkową to zasil wszystko z kotła a cyrkulację można na 2 sposoby dać - albo kupić pompę w zegarem - kiedyś były takie grundfosy albo podłączyć ją pod osobny ster z  nastawami czasów.

W kotłach gazowych jest kiepski wybór sterowania cyrkulacją, a jak będziesz miał zegar 24h to możesz zaplanować jak ci potrzeba  załączanie pompy cyrk.

Lepszy jest zegar tygodniowy - tam możesz uwzględnić zarówno święta i dni zwykła.

U mnie cyrkulacją steruje zegar  PCZ-521 https://www.fif.com.pl/zegary-sterujace-programowalne/176-zegar-programowalny-tygodniowy-pcz-521.html 

Na nim ustawisz cyrkulację co do 1 minuty,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale wtedy w okresach przejściowych jak teraz, pompa chodzi 24h a kocioł grzeje 2 godziny na 24h, latać i pamiętać o jej wyłączeniu czy ma chodzić non stop w takie miesiące? Wydaje mi się, że lepsza opcja jest zostawienie jak jest, wtedy ustawiam wybieg na godzinę a jak przyjda chłody, że będzie grzał więcej to wybieg na 24h. Mylę się?
Cyrkulacja może sterować jakiś sterownik czasowy tak jak pisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, teres napisał:

Dobrze steruje pracą pompy cyrkulacyjnej.
 

Słabo steruje, a mówiąc wprost - prymitywnie -z instr :

"1 x 3 minuty/h ...
6 x 3 minuty/h

lub stale zał."- i tak całą dobę nie zależnie od dnia 

Ciekawe po co komu cyrkulacja w nocy lub kiedy nikogo nie ma w domu?

Cyrkulacja powinna być jak jest na nią zapotrzebowanie, szczególnie przy kiepskich izolacjach rur - ta pianka 5, max 8mm co na rurach ma większość nic nie daje i straty ciepła potrafią być naprawdę duże.

Zaś sterowniki pompy CO często mają zabezpieczenie przed startem w zbyt niskiej temp - czyli startują np od 40C, ponadto gdzie tą temp będą mierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Szczypiorr napisał:

A na jakiej zasadzie będzie działać pompa CO? Ręcznie? Czasowo? Czy się jakoś podłącza pod kocioł i wraz z nim automatycznie?

Tylko ręcznie, czyli tak samo jak wtyczka, która jest tańsza i pewniejsza

Ale to naprawdę zły pomysł - powinno być tak jak już pisałem - pompa od podlogi do kotła a cyrkulacja pod osobny sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale wiesz, że oprócz tego ustawienia, o którym mówisz jest też ustawianie trybu pracy, a nawet własny program czasowy jakby komuś było mało:

Clipboard01.jpg

Cytat

Cyrkulacja powinna być jak jest na nią zapotrzebowanie, szczególnie przy kiepskich izolacjach rur - ta pianka 5, max 8mm co na rurach ma większość nic nie daje i straty ciepła potrafią być naprawdę duże.

Dlatego warto ustawiać cyrkulację rano i wieczorem. 

Poza tym w sezonie grzewczym te rury też oddają ciepło do domu.

Cytat

Zaś sterowniki pompy CO często mają zabezpieczenie przed startem w zbyt niskiej temp - czyli startują np od 40C, ponadto gdzie tą temp będą mierzyć?

Są takie, które startują od 25 stopni. Mierzyć trzeba na zasilaniu pomiędzy kotłem, a sprzęgłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, teres napisał:

 

Dlatego warto ustawiać cyrkulację rano i wieczorem. 

Poza tym w sezonie grzewczym te rury też oddają ciepło do domu.

Są takie, które startują od 25 stopni. Mierzyć trzeba na zasilaniu pomiędzy kotłem, a sprzęgłem.

 

Jest w sumie możliwe  6 załączeń na dobę  czyli trochę mało  i bez możliwości rozdziału - święta/ dni wolne 

Argument o oddawaniu ciepła na cele grzewcze domu przez inst CWU jest bzdurny i tak właśnie tłumaczony przez pseudo instalatorów, którzy nie znają przepisów odnośnie izolacji instalacji grzewczych i chłodniczych.

To w stylu "panie po co ta izolacja?  woda przecież musi oddychać, inaczej sie rury pocą."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.