Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet


9uba

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, sambor napisał:

Jakbyś proponował kocioł DS na drewno to jak najbardziej. 24kW+1000l bufor.

Na pellet się trochę inaczej dobiera.

Mój kocioł do 12KW jest ograniczony elektronicznie. Z racji że mam dużo wody w instalacji, był pomysł żeby odblokować go na 18KW (dokładnie 16,5KW żeby szybciej dochodził do temperatury zadanej. Moc minimalna jest taka sama 3KW ale nigdy do pierwszego biegu mi nie zmoduluje. Kocioł jest tak ustawiony że przy żądanej 70 stopni wciąż goni temperaturę. Nie wskoczy mi na 1 bieg (3KW), zazwyczaj działa na 3 biegu, momentami wskakujac na 2. Dzięki temu kocioł się nie "kisi". Myślałem że z buforem jest podobnie,  czyli kocioł szybko robi co ma zrobić i się wyłącza.  Ale ja ekspertem nie jestem,  dlatego zawsze czytam opinie madrzejszych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co Panowie proponują dla mnie. Nowy dom z poddaszem użytkowym ściany h+h 24 cm plus styropian raczej grafitowy 15 cm. Podłoga parter 15 cm styro .Podłoga poddasza 10 cm styro poddasze wełna między krokwiami 15 i jeszcze 10 przed krokwie. Czyli 25cm. Myślałem nad Defro delta 10kw pellet. Mam małą kotłownie i nie wiem czy zasobnik wejdzie. I czy 10 kw da radę. Nie ma garażu, dom w prostokącie ok 130 pow. Użytkowej. Na dole podłogówka wszędzie, na górze w łazience i korytarzu podłogowa a w 3 pokojach grzejniki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż ocieplenia tam gdzie możesz,  styro tylko grafit z dobrą lambda. Ty się pytasz czy kociol są radę a tak na prawdę każdy kocioł stałopalny jest za duży do nowego dobrze ocieplonego domu.

I oczywiście nie rób instalacji mieszanej, sama podlogowka + przewymiarowane grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę o samej podłogowce, aby za xx lat powietrzną pompę ciepła wstawić jak Defro wyzionie ducha a pompy stanieją. ;) Została by Tylko drabinka w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eliks napisał:

Mój kocioł do 12KW jest ograniczony elektronicznie.

Kolego eliks, nie wprowadzaj w błąd mniej doświadczonych użytkowników, szukających tu wiedzy na temat zestawów pelletowych.

Mocy kotła, nie da się "ograniczyć ekektronicznie".

Modyfikacja mocy palnika, nie zmienia fizycznych parametrów kotła i jego nominalnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dracogo napisał:

Kolego eliks, nie wprowadzaj w błąd mniej doświadczonych użytkowników, szukających tu wiedzy na temat zestawów pelletowych.

Mocy kotła, nie da się "ograniczyć ekektronicznie".

Modyfikacja mocy palnika, nie zmienia fizycznych parametrów kotła i jego nominalnej mocy.

Dobrze, może źle się wyraziłem. Kocioł Laguna P występuje w 2 modelach w sumie z 4 wariantami mocy. Laguna P12 i 18 to te same kotły z różnym oprogramowaniem, obie wersje startują od 3,1KW.

Drugi model, większy wymiennik, większy zasobnik Laguna P24 i 35. To znów te same kotły z różnym softem. Podobnie robi RED czy Kozlusan, więc jaki błąd popełniłem pisząc o ograniczonej elektronicznie mocy kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał:

Jakbyś proponował kocioł DS na drewno to jak najbardziej. 24kW+1000l bufor.

Na pellet się trochę inaczej dobiera.

Kolego czy mógłbyś się podzielić swoim doświadczeniem i pomóc w doborze bufora zakładając że w podłogówce będzie ok 250 litrów wody + woda w kotle. Po doborze bufora również chyba zmieni się moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dracogo napisał:

Tak jak kolega sambor napisał wcześniej, to tylko moc kotła brana jest pod uwagę. Bo rzecież do tej wielkości powierzchni, miałoby sens zastosowane jeszcze większego bufora. Ale tylko w przypadku, gdyby kolega planujący taką instalację, posiadał dodatkowe źródło zasilania, np. kominek z płaszczem wodnym, który wytwarza energię niejako przy okazji. Więc może faktycznie, nieco mnie poniosło ;)

No to w takim razie ile? Bo kolega-inwestor, czeka na konkretną informację, co ma zamawiać.

kolego dziękuje za refleksje bo już mam mętlik w głowie z tą wielkością bufora i mocą kotła po doborze tego bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleście sobie dziś popisali, a z tego nic nie wynikło.

Kolego @badyl7 kup sobie tańszy model biawara 20kW+ bufor ok 500l i to będzie dla Ciebie dobre rozwiązanie.

Instalację kotłowni wykonaj wg dokumentacji fabrycznej- jest tam odpowiedni schemat,

I to by było w temacie doboru kotła do Twojego domu.

PS
Do grzania budynku służy nie tylko kocioł ale też pozostała instalacja, o której nic nie wiemy.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak :)
 
A jeśli kolega jednak wybierze kocioł o mocy 24kW, to czy nie lepiej zastosować bufor o pojemności np. 750 L?
 
Też powinno zadziałać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego @sambor w domu przewidziałem tylko ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu,  drabinki tylko w łazienkach i garażu(nie planuję go ogrzewać , ściana do domu jest odizolowana żeby nie chłodzić powierzchni domu). Tak jak wcześniej pisałem dom parterowy z zagospodarowanym poddaszem  styropian grafitowy 17cm i 25cm wełny poddasze lambda 0.32. Obecnie rozkładamy rury do podłogówki i powinno wyjść ok 250Litrów wody w niej. Mam w salonie kominek ale raczej nie planuje nim ogrzewać jedynie używać go okazjonalnie, także całe ogrzewanie domu skupi się na kotle peletowym i buforze do niego podpiętym. 

Rozważałem wybór kotła między: 

1.Edilkamin Laguna P 24kw 

2.BlackStar + 25KW

3.Biawar 20KW

4.Lazar 22KW
 
Obecnie z programu czyste powietrze zakwalifikowałem się do pokaźniego dofinansowania (70%) więc chciałem kupić porządny kocioł. Panowie co byście wybrali z tych propozycji i jeśli mogę prosić o argument dlaczego. Ewentualnie chyba że macie jeszcze coś lepszego do polecenia. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że pierwsza trójka bardzo udana. Zrobisz jak uważasz. Do punktu nr 1 mam porządnego serwisanta/instalatora który siedzi głównie we włoskich kotłach, a instalacja jest równie ważna, jak nie ważniejsza od samego kotła. 

@Dracogo kolego, mógł byś się odnieść do mojego poprzedniego posta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przewidziałeś to podałeś już w poście 1 a z tego nic nie wynika za wyjątkiem że chcesz kupić kocioł przed  którym przestrzega większość tego forum.

Widać zgubne wpływy forumowych mózgotrzepów na potencjalnego kupującego.

Ja swój typ podałem, choć jestem jemu jednocześnie przeciwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego eliks, mógłbym, ale nie widzę sensu, skoro nie zrozumiałeś zasadniczej różnicy, jaka jest pomiędzy modyfikacją mocy palnika, a faktyczną mocą kotła.

P. S.

Ja bym wybrał duńską gwiazdę, skoro cena nie ma znaczenia ;)

 

 

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jest sens podyskutować bo półsłówkami się nie dogadamy :) W którym miejscu popełniłem błąd pisząc to co napisałem w poście powyżej? Rozumiem że chodzi o palnik, ale pisząc o mocy kotła ograniczonej elektronicznie, napisałem to ogólnie jako kocioł. Może inaczej. Napisałem że P12 i P18 fizycznie to te same kotły, różniące sie oprogramowaniem. Tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sambor napisał:

 

Ja swój typ podałem, choć jestem jemu jednocześnie przeciwny.

 Wiem że podałeś biawara 20kW+ bufor ok 500l staram sie czytać wasze wskazówki. Możesz rozwinąć co miałeś na myśli pisząć że jednocześnie jesteś jemu przeciwny? Kolega ma biawara i ogólnie jest bardzo zadowolony jedynie na co narzekał to koszty serwisu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że zagraniczny kocioł będzie tańszy w serwisie?

Biawar to szwedzka licencja od ponad 10 lat u nas klepany i na dodatek masz kolegę posiadacza.

Nadal nie odpowiedziałeś czy masz projekt tej inst lub przynajmniej projekt całego domu?

Czy robisz tą inst tak jak kupujesz kocioł? czyli na pałę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest projekt inst to pokaż go na forum i od tego trzeba było zacząć pytanie o kocioł, a nie w ciemno pytać o model

Ponadto jak masz hydraulika , który robił "projekt" to w projekcie powinien być model kotła a na pewno jego moc.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, kolego sambor, że w przypadku instalacji, która na być na całości podłogowa, nie ma konieczności dopasowywania mocy kotła do zapotrzebowania  budynku. Bo jaki on by nie był, to i tak dobrze nie będzie, gdyby taka instalacja miała pracować, zasilana bezpośrednio z kotła. Dlatego rozpatrywana jest kwestia doboru bufora. Kolega-inwestor, może zastosować np. kotły o mocy od 20-25 kW (bo o takich była tu mowa) i wszystkie one będą zbyt duże do zapotrzebowania jego budowli. Ale przy współpracy z buforem, każdy z nich może pracować w optymalnych dla niego warunkach.

Pozostaje zatem ustalić, jakiej wielkości bufory można zastosować, żeby taki duet pracował sprawnie.

Tylko tyle i aż tyle.

I nie ma potrzeby analizowania projektu ułożenia pętli podłogowych. Ale ważne jest, żeby instalacja była prawidłowo zaprojektowana do obsługi ogrzewania niskotemperaturowego zasilanego z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o firmę ponieważ jak to zwyczajnie bywa instalator mocno promuje zaprzyjaźnioną firmę z sklepu hydraulicznego w którym się zaopatruje, a jest to heiztechnik. U mnie jakoś nie wzbudza ta firma wielkiej euforii i większość z was jednak wymienia inne firmy jako swoich faworytów . Nie chce też ślepo zawierzać instalatorowi co do mocy kotła jak i wielkości bufora, po wymianie informacji z wami można powiedzieć że mam już jakieś pojecie także dziękuje za waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że wiesz, instalator który montuje tylko Heitztechnika, niekoniecznie poradzi sobie z Laguną, tu nawet do menu serwisowego nie wejdzie. 

 

A dla Ciebie @Dracogo kolejne pytanie. Jaka jest ta różnica pomiędzy faktyczną mocą kotła a modyfikacja mocy palnika?  I jak się wyznacza moc kotła w którym dozowanie paliwa przebiega automatycznie?

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, eliks napisał:

Mój kocioł do 12KW jest ograniczony elektronicznie. Z racji że mam dużo wody w instalacji, był pomysł żeby odblokować go na 18KW (dokładnie 16,5KW żeby szybciej dochodził do temperatury zadanej. Moc minimalna jest taka sama 3KW ale nigdy do pierwszego biegu mi nie zmoduluje. Kocioł jest tak ustawiony że przy żądanej 70 stopni wciąż goni temperaturę. Nie wskoczy mi na 1 bieg (3KW), zazwyczaj działa na 3 biegu, momentami wskakujac na 2. Dzięki temu kocioł się nie "kisi". Myślałem że z buforem jest podobnie,  czyli kocioł szybko robi co ma zrobić i się wyłącza.

Może i dobrze myślałeś.

Z tą jednak różnicą, że nie robi tego szybko, jeśli bufor jest wykorzystywany w sposób klasyczny, czyli ładowany do maksymalnej temperatury, jaką tylko da się uzyskać, musi to trochę potrwać, zależnie od wielkości bufora i mocy kotła.

 

P. S.

Jeśli chcesz zwiększać moc swojego palnika, to się najpierw upewnij, czy aby napewno palnik na to pozwala. Bo to, że w różnych zestawach, firma wykorzystuje identyczne wymienniki, nie musi oznaczać jednocześnie, że palniki także są identyczne. Chcąc zwiększać moc palnika, trzeba być tego pewnym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.