Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik poziomy czy pionowy?


eustachy

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, do jutra muszę podjąć decyzję odnośnie kotła. Defro Optima Komfort z wymiennikiem poziomym albo Defro Delta z pionowym. Poza tym raczej niczym się nie różnią. Są jakieś wady/zalety różnych wymienników czy bez znaczenia i brać który bardziej pasuje do kotłowni? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poziomym pył bardziej osiada to i sprawniść wymiany spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że przepływ  pionie jest lepszy wiedział już Szrajber w latach 30-tych XX wieku , opisując to w swojej publikacji o piecach.

Z resztą ta książka jest do pobrania w dziale z instrukcjami.

Z resztą wszystkie dobre kotły np Kalvis, czy kotły Przemka mają wymienniki pionowe.

Dodatkowo do pionowego wymiennika łatwiej jest wsadzić  zawirowywacze, które w pionie skuteczniej działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dosypujesz wegiel, to lepiej to miec. Jesli palisz od góry, nie ma to znaczenia. W erze zasypowcow w wielu kotłach i tak szlag trafiał mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam palić tak jak zalecają w instrukcji, czyli od góry. A dlaczego nie ma to znaczenia? Jak będę palił od góry to nie ma potrzeby poruszania rusztem od czasu do czasu żeby popiół spadł? A zakładając że zapale od dołu czasem to w jaki sposób ruszyć rusztem przy działającym kotle bez tego ruchomego rusztu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pałac od góry nie musisz strzasac popiołu - rozpalasz, wsad wypala się do końca, przegarniasz popiół, zasypujesz i rozpalasz na nowo. Większość popiołu sama przeleci przez ruszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszales pomiędzy rusztami na działającym piecu? Zmierzylem dziś otwór do komina w kotłowni i od stanu zero mam do otworu 110cm. Defro Optima ma do początku czopucha 108cm. Łączyć to na styk? Nic się nie będzie dzialo? czy odpuścić ten kociol i wziąć dla świętego spokoju Defro delte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, otwieralem drzwiczki od popielnika i przez każdą szczelinę kilka razy przejechałem od dołu pogrzebaczem, i szczerze mówiąc dawało to lepszy efekt niż ruszt ruchomy w Optimie Komfort 8 kw, którą mam teraz. Chociaż sie nie martwiłem, że coś mi się zablokuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś około 125 cm od podłogi, ale robilem nowy podest betonowy na wysokość 10 cm i do tego mam stopki poziomujące, więc i tak musiałem wykuć nowy otwór w kominie żeby podłączyć do niego kocioł. Jak masz możliwość to możesz do otworu co już jest w kominie wykuć kawałek na górze i rura powinna wejść spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A jaką masz różnice w wysokościach teraz między czopuchem a wlotem spalin w kominie? Kiepskie opinie ma ten Defro delta więc wezmę tego komforta. Najwyżej obnize wylewke o 10 albo 15 cm bo jeszcze na szczescie wylewki nie mam. Tylko czy wystarczy 10cm różnicy między czopuchem a wlotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 0 różnicy , czyli poziom i do tego zakręca 90*, i ciągnie bez problemu ale 11m wysokiści i fi 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dokladnie od podstawy do dolnej krawędzi rury, która wchodzi do komina jest 113 cm, stopki unoszą piec 3,5 cm, w dokumentacji jest podane 108 cm jak kocioł jest bez nóżek, ale u mnie i tak bez nich jest więcej, dlatego do tych wymiarów w dokumentacji trzeba podchodzić z rezerwą np. W instrukcji powrót wody do kotła patrząc od tyłu jest z lewej strony, spust natomiast z prawej, a u mnie jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć że masz prawie równo czopuch z wlotem komina? +/- parę cm wlot wyżej niż czopuch? A jaka masz wysokość komina? Mam wlot fi 20, i jak obnize wylewke to jakies 5 cm różnicy uzyskam między czopuchem a wlotem. Będzie to chodziło dobrze? Aha komin mam około 6m więc takie prawie minimum ( 5.5m wg producenta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2018 o 12:01, eustachy napisał:

Panowie,  muszę podjąć decyzję  z wymiennikiem poziomym albo z pionowym. 

Mam pionowy i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pionowy lepszy w teorii i praktyce co do czyszczenia ale kiedyś hydraulik mi mówił że szybciej padnie niż poziomy,sam mam pionowy i chwalę ale ma rok więc do padnięcia daleka droga,liczę że 20 lat wytrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także wymieniłem kocioł ze względu, że po 1 lipca moze być kłopot jak by padł stary kocioł, który miał pionowy wymiennik. Uważam, że kocioł z poziomym wymiennikiem lepiej się czyści.W starym kotle, żeby czyścić czopuch musiałem wykuć wyczystke w kominie, bo od strony kotła nie było szans. Czyszczenie pierwszego kanału pionowego było proste natomiast drugi to była katorga, bo trzeba było go czyścić przez rewizję z tyłu kotła, która ze względu na swoje małe wymiary utrudniała czyszczenie. Musiałem mieć małe szczotki i krótki pręt i trochę się nagimnastykować, żeby wyczyścić ten kanał. Dodam jeszcze, ze całą zimę paliłem Marcelem, to takie czyszczenie kotła miałem co kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pionowym  jest idealny dostęp do obu od góry,szybko się czyści i żaden kurz ni idzie na kotłownię ,wszystko opada lub wciąga do czopucha a w poziomym u ojca różnie bywało z tym czyszczeniem i syfem ,czego efektem było bardzo rzadkie czyszczenie i gorsza sprawność ale najgorzej miałem w starej hajnówce gdzie było kilkanaście rur opłomkowych i był dramat to wyczyścić i w efekcie czyściłem raz na rok i sprawność zamiast 70-80 była około 50%

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotły z pionowymi wymiennikami, przewaznie potrzebują wiekszego ciągu w szczególności, jeśli nie mają krótkiego obiegu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.