Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Z Hydrofora


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Chciałbym wstawić do kotła bufor, jednak póki co brak kasy na coś firmowego.

Znalazłem w okolicy zbiornik hydroforowy 1500l za 600 zł i tak się zastanawiam czy dałoby radę go przerobić. Niestety na żywo jeszcze go nie widziałem, jedynie na zdjęciach. Link do ogłoszenia https://www.olx.pl/oferta/zbiornik-hydrofor-1-5-tys-litrow-CID628-IDoVLJi.html

 

Jak widać z zewnątrz zbyt rewelacyjnie nie wygląda, nie wiem jak środek.

Czy do takiego baniaka wystarczy wspawac przyłącza czy wymaga więcej przeróbek? Oczywiście spawacza muszę znaleźć, ja o tym pojęcia nie mam.

 

Czy taki zbiornik w środku jest cynkowany (nie nadawalby się wtedy do co)? Pytania może głupie, ale w życiu hydroforu nie widziałem, zawsze woda z sieci :-)

Edytowane przez hamis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tego nie zrobię, ale mam znajomego spawacza, który kotły robi, więc może by ogarnął. Jestem tylko ciekaw ile to waży ;-) Do kotłowni i tak nie będzie, stałoby na dworze.

Pytanie tylko czy blacha nie jest przezarta i czy wytrzyma. Choć to byłaby instalacja bezcisnieniowa (układ otwarty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik hydroforowy 300 l, rok produkcji 1979. Nie zauważyłem w środku jakichś wżerów. Równomiernie zardzewiał sobie w środku, ale ubytek grubości ścianki niewielki.

Ile to może ważyć? Sporo - 300l we dwie osoby niosło się już ciężko. Szacowałbym jakieś 200kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tego nie zrobię, ale mam znajomego spawacza, który kotły robi, więc może by ogarnął. Jestem tylko ciekaw ile to waży ;-) Do kotłowni i tak nie będzie, stałoby na dworze.

Pytanie tylko czy blacha nie jest przezarta i czy wytrzyma. Choć to byłaby instalacja bezcisnieniowa (układ otwarty)

Jeżeli nie ciekł w instalacji z pompą, gdzie było chwilami prawie 4 atmosfery, to otwarta instalacja co. dla niego to igraszka. Ale to nie nówka sztuka więc ryzyko zawsze jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca twierdzi, że jest w pełni szczelny. Po świętach podjadę i go obejrzę.

Rewizje trzeba również zaspawac, dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie techniczne. Jak podłączyć taki bufor, żeby mieć zapewniona ochronę powrotu kotła, biorąc pod uwagę, że pompa musi być na zasilaniu (naczynie 40cm nad ostatnim grzejnikiem, dom parterowy). Zawór termostatyczny w tym przypadku nie zadziała.

Pompa kotlowa i mocne przydlawienie przepływu z bufora? Wpiecie naczynia jak grzejnika, z pełnym obiegiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ochrony takiego "potwora" koniecznie TZM i pompa na powrocie, wysokość montażu naczynia cię nie obchodzi.

Jak to ma 1500l to jego waga będzie na poziomie 500kg lub lepiej - szykuj porządny fundament na tego baniaka.

Możesz wytłumaczyć dlaczego wysokość montażu naczynia nie ma znaczenia? Bez bufora jest to istotne, żeby nie wyrzucalo wody z instalacji. Co zmienia bufor w tym układzie, jeśli całość jest otwarta?

 

Pojawił się w okolicy też bufor 1000l, ocieplony, używany. Tylko gościu 2000 za niego chce - cena jak za nowy. Jeśli udałoby się zbić cenę to ten wezmę.

Czy na górze bufora musi być odpowietrznik automatyczny? Brakloby mi 5cm wysokości kotłowni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie ochrony i ładowania bufora pompa ładująca pracuje w obiegu - kocioł - bufor, czyli nic z tego co wytworzy nie idzie w instalację, tylko zostaje w układzie kocioł - bufor. I w takim przypadku naczynie powinno być wyżej niż 2,8m nad górę bufora a u ciebie jest pewnie wyżej..

Odpowietrznik musi być, przy niskiej kotłowni można wstawić tam rurkę poziomą z kolankiem i odpowietrzać np ręcznie , kranem na końcu rury.

Można podkuć podłogę, można nogi przyciąć, skuć tynk na suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od sufitu kotłowni do naczynia to jakieś 3m, może bez kilku cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym https://zbiornik-buforowy.eu/lmg-1000-d850-0v.php

 

Cena przystępna i do kotłowni by się zmieścił. No i na gwarancji. Ten hydrofor z przerobkami i cała reszta pewnie drożej by wyszedł...

 

Tylko ta firma to jakaś czeska, nie wiadomo co to w ogóle jest...

Edytowane przez hamis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym https://zbiornik-buforowy.eu/lmg-1000-d850-0v.php

 

Cena przystępna i do kotłowni by się zmieścił. No i na gwarancji. Ten hydrofor z przerobkami i cała reszta pewnie drożej by wyszedł...

 

Tylko ta firma to jakaś czeska, nie wiadomo co to w ogóle jest...

Fajna cena, sam jestem zainteresowany, ciekawe ile transport do PL? Aczkolwiek zbiornik chyba bez ocynku.

Czy przy takim zbiorniku trzeba mieć naczynie przeponowe jeśli pracuje w instalacji otwartej z naczyniem wzbiorczym?

Edytowane przez alvaro99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ocynku, bo ocynk nie nadaje się do CO.

Napisałem do nich maila z pytaniem o transport, dam znać jak dostanę odpowiedź.

 

Cena fajna ale ma spojo wymiary. Mają dużą ofertę, więc można kombinować z wysokością/szerokością.

 

Nie naczynie przeponowe tylko o wiele większe naczynie wzbiorcze (ponad 100l).

 

To też nie daje mi spokoju. Obecne 30l wisi spokojnie na kominie, ale ponad 100l już tam nie wejdzie. I nie wiem czy komin by wytrzymal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ocynku, bo ocynk nie nadaje się do CO.

 

Nie naczynie przeponowe tylko o wiele większe naczynie wzbiorcze (ponad 100l).

No faktycznie, niezła wtopa ;)

 

Aż takie duże naczynie... hmmm, nie wiem czy to się opłaca, bo też bym musiał wymienić, a tu Gmina może da dotacje i będzie podajnikowiec.

Edytowane przez alvaro99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dają, ale tylko na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik musi być, przy niskiej kotłowni można wstawić tam rurkę poziomą z kolankiem i odpowietrzać np ręcznie , kranem na końcu rury.

Można podkuć podłogę, można nogi przyciąć, skuć tynk na suficie

 

Albo można połączyć wyjście z bufora na górze i wyjście z pieca do naczynia wyrównawczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym https://zbiornik-buforowy.eu/lmg-1000-d850-0v.php

 

Cena przystępna i do kotłowni by się zmieścił. No i na gwarancji. Ten hydrofor z przerobkami i cała reszta pewnie drożej by wyszedł...

 

Tylko ta firma to jakaś czeska, nie wiadomo co to w ogóle jest...

W niewiele większej cenie to kupisz bufor od Przemka p2ar. Zrobi Ci na wymiar i podejścia tak jak Ci pasuje.

Wiem bo mam i taki używam.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.