Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek Z Tauronu


foreight

Rekomendowane odpowiedzi

W drzwiczkach to możesz podać powietrze dodatkowe które zapobiega dymieniu. Kiedyś pisał tu o tym kolega Oman, takie rozwiązanie chyba stosuje w swoich żeliwnych kotłach 5 klasy czeski dakon (jeśli mnie pamięć nie myli). Jest to taka rurka biegnąca po okręgu nad palnikiem retortowym (czemu nie spróbować nad tłokowym?) i w niej są otwory z nawiewem i ten nawiew skierowany jest w dół w stronę palnika. Moim zdaniem u ciebie to nie specjalnie pomoże, bo ty masz złe sterowanie nadmuchem podstawowym. 9 biegów dmuchawy to wydaje się dużo wzgledem moich 6 (lub 4 jak to było wcześniej) ale powiem w ten sposób, w moim poprzednim sterowniku czyli cobra pid w trybie ręcznym skoki dmuchawy są o 5 procent i wówczas widać że tak się nie da sterować nadmuchem (a biegów dmuchawy wychodzi wowczas 20 a nie 9). Ja przeważnie ustawiałem sobie max nadmuch w okolicach 42-44 % a minimalny 6-7 i ster pracował w tym zakresie. Nie wiem o co tobie chodzi z tymi zaworami termostatycznymi. Ja tak jak pisałem mam zawór 3 d w funkcji mieszania (obecnie zupełnie zbędny) którym mogłem obniżać temperatury na grzejniki ale wówczas i tak spalałem więcej węgla niż po założeniu termostatów (woda mimo że chłodniejsza to krąży we wszystkich grzejnikach i wyciąga ciepło z kotła, krąży cała objetość). Termostaty tradycyjne (nie elektroniczne) przymykają się powoli i grzejnik przestaje grzać całą swoją powierzchnią, np u mnie czasami ciepła jest 1/8 powierzchni grzejnika, a inne grzejniki są całe zimne, po czym wieczorem same się "odkręcają". Zauważyłem że mieszkasz w Trzebini to faktycznie nie jest daleko. Ja czas będę miał dopiero w 2 połowie przyszłego tygodnia (żona w ciąży). Czy próbowałeś mieszać ten węgiel z czymś innym (inny węgiel lub pellet) i ważna sprawa czy czyściles wyczystke pod palnikiem z popiołu (po odkręceniu dmuchawy), zapchana powoduje złe spalanie. Warto też odkręcać tą zaślepkę z tyłu nad motoreduktorem bo tam ląduje mnóstwo pyłu z węgla. W paleniu to nie przeszkadza ale dla pracy silnika nie jest dobre. Ten podajnik ma jedną zaletę jest pancerny i niezniszczalny w porównaniu do innych. Poszukam bo mam chyba też zdjęcia i filmiki z ubiegłej zimy to postaram się wrzucić, paliłem wówczas miksem żółtego jareta plus z antracytem. Antracyt jest do kupienia w firmie Szar na terminalu przeładunkowym (Sławków) albo w Strzemieszycach w firmie Zenmar (niestety własny transport).

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem teraz twój opis biegów dmuchawy więc sytuacja może być taka że ta dmuchawa nie jest kompatybilna z tym sterownikiem, sam tak miałem jak zmieniałem sterownik. Stara dmuchawa RV 14 (w zupełności sprawna od strony technicznej) niespecjalnie działała ze sterownikiem Cobra (słabo się kręciła na małej mocy). Wymieniłem ją na WPA 120 (którą mam na zbyciu) i ta dawała radę. Teraz mam RMS 120 bo była w zestawie z palnikiem który zakupiłem.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki palnik kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podsumowanie. Na szczęście w końcu ten mizerny ekogroszek się skończył. 700zł zmarnowane.
Jego spalanie trochę się poprawiło jak mieszałem go z grubym chyba 8mm pelletem w proporcji 1/3 (pelet/tauron). Piec i tak nagrzewał się długo ale przynajmniej nie musiałem co dwa dni czyścic pieca tylko co 4-5.

Udało mi się kupić kilka worków Sztygara ultra. Teraz to się pali, mimo że na zewnątrz już ciepło nagrzewam wodę i puszczam trochę na dom. Po 3 workach nie ma potrzeby nic czyścić, nawet popiołu za bardzo nie trzeba wyrzucać! Szok, płomień 2x większy, nie ma żaru w popielniku 95% mi się dopala na ruszcie (jeszcze kwestia ustawień ale ciężko je dobrać na przepalaniu). Teraz piec bez problemu w jakaś godzinę osiąga 60st grzejąc dodatkowo bojler (200l) do 58st i w między czasie puszczam trochę na dom żeby podnieść o 1st temperaturę. Całość operacji zajmuje koło 2-4h, temperatura zewnętrzna 10-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie obniżki i promocja:

 

https://sklep.tauron.pl/page/serwisant-weglowy

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim piecu 12 letnim Galmet 25 kW ze stałą retortą nie chce Taurona za darmo. Więcej tracę na pranie i środki czystości i brakuje mi pojemników, aby wysypać popiół. Jak paliłem tauronem, to nie starczyły 2 pojemniki na śmieci na 2 tygodnie, zostawiałem obok w workach, teraz jest połowa jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obser- Czym teraz palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbek Bobrek oryginalny po 1100 z transportem i już sobie go powoli zorguje na cały przyszły sezon, żeby go nie zaczęli "ulepszac"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym spróbował to Varmo ale w okolicy nie ma a kupując np tutaj:

 

https://sklep.varmo.com.pl/pl/c/KUP-PELET-WEGLOWY/13

 

plus wysyłka wychodzi 820zł za 800kg czyli 1025zł/tona co już dupy nie urywa. Worek na testy bym wziął ale nie paletę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VARMO trzeba przetestować - ja tam jakiegoś wielkiego kopa nie odczułem. Zajmuje dużo miejsca, pyli się niemiłosiernie (to co z niego zostało).
Ja nie byłem zadowolony - ale są ludzie którzy chwalą. W PIDzie z dobrym deflektorem jest pewnie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shogun, lekki OT w tym temacie ale z ciekawości w jakich temp zew paliłeś Varmo i jak duże korekty paliwa na plus musiałeś dać? Jakieś inne atrakcje oprócz syfu w kotłowni zauważyłeś, sadza, smoła, spieki itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche było lekkich kalafiorów - zbijał się w kupę. Było lekko poniżej zera chyba. W dwustanie się rozpadał w pył na palniku - przez co ciężko go było rozpalić jak pył wszedł w otwory powietrzne. Potem wiatr się zrywał przez co ogólnie syf w kotle. Ogólnie jak mówie - musiałbym go potestować w PIDzie z deflektorem co mam teraz. Przy stabilnym odbiorze pewnie by to miało sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Gdyby ktoś chciał przetestować ten opał to:

https://sklep.tauron.pl/page/sampling

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki woreczek zamowiony


pozdrawiam

 


Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna akcja - na pewno zyskają klijentów na czymś takim  

Jc przydałby się temat o takich akcjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mikkei napisał:

... na pewno zyskają klientów na czymś takim ...

Trudno powiedzieć :D 

Ale przynajmniej klient będzie świadomy czego się spodziewać. Akcja na plus ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jakiś plus. 

Rok temy ktoś tu pisał że do tego workowanego ekogroszku budują nową linie produkcyjną , z sitami elektromagnesami itp. 

ciekawe czy tylko się to jakoś pali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia już dawno działa, robią mieszankę z węgla typ 33 i 31.2. Mówiąc delikatnie ludzie są średnio zadowoleni czego przykład masz w tym wątku oraz na innych forach. Ja też zamówiłem worek bo chcę sprawdzić jak nowy palnik sobie z nim poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, wygląda że już po zawodach.

2 tys promocyjnych worków rozeszło się w szybkim tempie. Chyba sporo z nas go zamówiło :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.