Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Na Kotle A Spalanie


tomaft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 5 miesięcy palę nowo wybudowany, ocieplony 25 cm, okna 3 komorowe, dół podłogówka góra grzejniki domek... domek 115m bez skosów, 180 całość po podłodze.

Juz przerobiłem sporo ekogroszku, tematy z ustawieniami pieca etc.. coś już na ten temat wiem...

Zakupiłem ostatnio dobry ekogroszek powermax 28kj...spala się pieknie etc...

Moje pytanie jest takie:

Kocioł posiadam SAS slim 23 kw z st-550 z pid, pale bez pida na ustawieniach 5 podawanie/85 pauza, nawiew 30 %. Temperatura na kotle ustawiona na 41 stopni....

W domu gorąco jak tylko słonce wyjdzie.... nie idzie wytrzymać stad pomysł na ustawienie tempoeratury na piecu 41 stopni, zawór główny ustawiony na 1 w skali 1-8, podłoga ciepła.

Co jeszcze moge z tym zrobić....? Grochu idzie 25 kg na dobę - chyba troche dużo, wiem ze piec przewymiarowany... 

Drugie pytanie....:

Czy zmiejszenie temperatury na piecu wpłynie na mniejsze spalanie groszku ? piec przy tych ustawieniach długo dochodzi do zadanej 41 stopni, przy 12h pracy na może max 1h podtrzymania.

Czy moze zle rozumuje... wieksza temperatura + korygowanie ustawien tj 6 sec podawanie / 40 pauza i wtedy zje grochu mniej gdyz bedzie dłuzej na podtrzymaniu ?

Ale wtedy temp. w domu wzrośnie gdzie i tak jest za duża...

Pomocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 Kw na tak ocieplony domek starczyło by 12kw z grzaniem CWU. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz żadnych termostatów lub zaworu mieszającego albo pokojówki czy pogodówki itp.. to kocioł dalej bedzie pożerał opał bo nic go nie hamuje i nie wie kiedy skończyć, będzie tylko pilnował zadanej i to wszystko a pomieszczenia będą przegrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcia instalacji.

Do inwestowałeś w domek tzn ocieplenie a tak żeś spartolił kwestie ogrzewania.

 

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj instrukcję do sterownika, looknij co tam masz w instalacji, może da się tym jakoś sterować żeby nie przegrzewać.

Jak masz wątpliwości to narysuj schemat instalacji, zrób fotki itp i wrzuć do działu o instalacjach, może ktoś coś doradzi.

Swoją drogą kocioł 23kW to palnik pewnie 25kW na tak izolowany dom, ktoś Cię nieźle urządził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle powinna mieć minimum 60st przy ustawieniu na 40 szybko stracisz kocioł

Zaś temperaturę w domu steruj termostatami na grzejnikach  i zaworami na podłogówce ewentualnie jesli masz jakis czujnik tem. pokojowej to on powinien sterować pompą CO jak tu ograniczysz przepływ czy to zaworami czy wł/wył pompy to automatycznie piec  nie powinien sie tak szybko wychładzać i dłużej pozostawać w podtrzymaniu.

Dziwne jednak że tak często się załącza skoro jak twierdzisz w domu jest tak gorąco ,  jesli w domu jest tak gorąco to równiez  woda w obiegu nie powinna sie tak szybko schładzać a tym samym kocioł nie powinien tak często sie załączać. Ja kie masz wahania temperatur to znaczy na kotle masz ustawione jak piszesz 41st  i opisz jak to wygląda piec grzeje i osiąga tem zadaną czyli 41  wyłacza się i jak zachowuje się tem. jak szybko spada  do ilu i  kiedy znów piec sie załącza czyli na ile masz ustawiona histerezę, czy w czasie pracy cały czas pracuje pompa CO czy w którymś  i jesli tak to w jakim  momencie ja wyłacza.

Aby piec szybciej osiągał zadana tem. a tym samym krócej pracował to po pierwsze zwiększaj dawki podawanego paliwa  tak aby  na palniku był odpowiednio duży kopczyk , małe dawki paliwa powodują że palnik nie osiąga potrzebnej mocy i dlatego grzanie trwa tak długo, poza tym jak tem. na kotle będzie wyższa i odpowiednio skręcone termostaty to  minie dłuższy czas zanim sie schłodzi i znów piec zacznie pracować. nie wiem czy m,asz taki parametr do ustawienia ale  Histereza tem. na kotle powinna byc ustawiona na min. 5 st  chodzio o  różnicę temperatur pomiędzy żądana i  obniżoną kiedy znów p[iec zacznie grzać  czyli jesli ustawisz np. 60 to piec powinien sie załączyć dopiero jak spadnie poniżej 55    ewentualnie możesz usatwic jeszcze większa róznicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie temperatury kotła poniżej 55*C....

 

Radzę zakup regulatora pokojowego i zainstalowanie w pomieszczeniu mieszkalnym.

 Nie trzeba będzie cudować z kotłem.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio spróbowałem palenie na PID.... dzień chodził... 40 kg grochu, następnego dnia wygasł w nocy i wywalił 15 kg grochu do popielnika...

Jakieś pomysły w ustawieniu PID?

Co do regulatora pokojowego..., mam 3-4 wystające druty ze ścian na dole, zapewne one są do tego, zakup samego regulatora to koniec kosztów ? czy jesszcze w kotłowni coś do tego potrzeba ? A jeśli tak to proszę mniej wiecej jaki to koszt przy moim piecu/domku

PS. zapomniałem dopisać o boilerze 300l. która jest podpiety pod piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do regulatora pokojowego..., mam 3-4 wystające druty ze ścian na dole, zapewne one są do tego, zakup samego regulatora to koniec kosztów ? czy jesszcze w kotłowni coś do tego potrzeba ? A jeśli tak to proszę mniej wiecej jaki to koszt przy moim piecu/domku

Po co Ci druty?!  Kup bezprzewodowy , dużo wygodniejszy. Koszt około 300pln, zresztą to zależy od typu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietaj jak pseudo fachowcy montowali to zatopili jakieś czujniki w podłodze i te druty w 3-4 pomieszczeniach są chyba podpięte. W kotłowni mam jakąs specjalną skrzynke biała, pusta póki co, tam niby cała elektronika ma być do tego i to koszt około 6k.

Więc pytam czy sam czujnik nawet bezprzeowodowy jak zakupie co mi to da ? to do piece się podłącza jakoś czy jak ?

Nie chce już brac tych moich fachowców tutaj, bo po tym co zrobili tj piec/metraż móglbym ich uszkodzic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator pozwala na utrzymanie całą dobę optymalnej temperatury  co się przekłada na oszczędność paliwa czyli złotówek... :D

 Ja mam taki regulator:  https://www.dksystem.pl/produkty/regulatory-pokojowe/dklogic200/

Poczytaj sobie co on robi, to będzie lepsze niż moje opisy

  A podłączanie wg instrukcji producenta  :D

Żeby było jasne: Ja nie namawiam do zakupu akurat tego, są inne firmy , można kupić to co odpowiada cenowo, funkcjonalnie , estetycznie, pamiętaj że na toto będziesz codziennie ileś latek patrzył  :P   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia pieca na 14 podawanie/45 pauza/ nawiew 35 %, dochodzi do 55 stopni zadanych w 15 min i potem pauza 1h.....

Histeryzacja ustawiona na 5 stopni, ciekawe jak to sie przelozy na spalanie grochu, brak spiekow etc, wegiel wypala sie idealnie ale kopczyk nie jest duzy.

W momencie przejscia na podtrzymanie z poczatku lekko czarny dym - mysle ze tak powinno byc, brak nawiewu. Potem jest juz ok.

Zaopatrze sie w taki czujnik, zobaczymy rezultaty spalania wtedy.

PS. dzisiaj ciepło bardzoooo... wiec troche oszukane bedzie spalanie jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej dać histeze 2st.? Po co mu takie duże skoki temperatury ?

Podczas pracy do ilu spada temp. i jak osiągnie zadaną i przechodzi w podtrzymanie do ilu podnosi się temp. ?

Nie masz na wyjściu z kotła zaworu 3D/4D (z pokrętłem z jakąś skalą np.1-10)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę tych zaworów 3d.. Ustawiony jest na 7.

Histeryzacje dałem na 2 stopnie.

Czekam i obserwuje :)

Zobaczymy jutro jak spalanie wyjdzie.

Wcześniej wychodziłem z błędnym założeniem że i ustawiłem żeby chodził prawie cały czas... Teraz Podawanie 14 tobą pora moc i pauza 45 sec. Wtenczas pięć częściej w podtrzymaniu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i ustawiłem na załącznik pompy co przy 55 stopniach czyli tyle ile zadania..

Dobrze zrobiłem?

 Ustaw na 50*C  czyli nastawa minus 5

 

Jeszcze jedno pytanie... Przy wyjściu z pieca jest taka dysza dziwna z 4 zębami czy 5oma nawet. Mam ją ustawiona na środku... Nie wiem to się nazywa.

Pewniw chodzi o dźwignię szybra - ustaw na środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór na którym masz ustawioną 7 to zawór którym możesz regulować temp. która idzie na układ czy na dom, zmniejszaj delikatnie i będziesz widział co się dzieje, aż do momentu w którym uzyskasz taką temp. w domu jaką chcesz

Weź pod uwagę że zmiany mogą być odczuwalne po kilku godzinach więc zmniejszaj np. co 0,5 punktu na skali i czekaj 1-2h, jak będzie dalej za ciepło to kolejne 0,5 w dół

Poczytaj w necie jaką zasadę ma zawór 3D/4D i będziesz wiedział o co chodzi

Nie zmniejszaj temp na piecu tylko reguluj zaworem, piec będzie chodził z zadaną temp. a na układ dasz tyle ile akurat potrzebujesz

Ja mam w tej chwili piec na 60st. a zaworem 4D który jest w poz. 4,5 na układ mi wychodzi 40st. i w domu mam 21-22 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem ten zawór odrazu na 5...

Jeszcze mam 3 zawory takie duże niebieskie ale ich nie ruszam.

Następna dziwna rzecz jaką występuje to grzejniki u góry... Jedne ciepłe drugie zimne... Monterzy poradzili żebym 70 stopni na piecu dał wtedy będzie ok...

To w sumie bez znaczenia bo nawet przy - 25 na dworze jak było temp była duża w domu.

W zasadzie najbardziej mi zależy na zmniejszeniu spalania grochu.

Ciepło czy zimno na zewnątrz to 23-26kg doba.

 

Mam jeszcze przy rozdzielni w kotłowni temperaturę jakąś pokazana.. Domyślam się że to podłogi... 43 stopnie jest cały czas.

Fotki wrzucę wieczorem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo, zero zmiany. Zobaczymy może rano będzie ok. :).

Czuje ze pomimo kombinacji różnych z na stawami zaworami... Dalej zużycie będzie takie samo jak na reszcie.

Pięć dwukrotnie za duży i z tym się już nic nie zrobi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.