Skocz do zawartości

Czaki007

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  32
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O Czaki007

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Podkarpackie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny. Powierzchnia grzania w sumie 230 m2. Dom nieocieplony, wymieniona większość okien na bardzo dobrej jakości. Grzeję dom zasobnik 120 l ciepłej wody. Dwa lata temu wymieniony kociołek na taki z zasobnikiem, na ekogroszek.
 • Instalacja
  Stara instalacja z grubymi rurami głównymi. W domu rury średniej wielkości. Pompy Wilo. Grzeję dom i ciepłą wodę w ilości 120 l.
  - 6 grzejników w-panelowych, starego typu
  - 1 ogromny, żeliwny
  - 9 zwykłych, uniwersalnych żeliwnych
  - 2 łazienkowe
 • Kocioł
  MPM Projekt , ekogroszek z podajnikiem , 21 kw , z dodatkowym rusztem awaryjnym na drewno
 1. Witam wszystkich! Potrzebuję Waszej pomocy w ustawieniu kotła na ekogorszek MPM Multi z podajnikiem 21 KW. Próbowałem już wielu ustawień i przy bardzo "bogatych" piec spalał 60-70 kg groszku na dobę :( Aktualnie mam: -10 sekund podawanie -100 sekund przerwy -27 % nadmuchu (przesłona otwarta na max) w podtrzymaniu: -10 sekund podawanie -10 minut pauzy -40 sekund przedmuchu co 9 minut Ogólnie: -Włączanie pompy 35 stopni -Histereza 5 sopni -Piec ustawiony na 60 stopni Piecyk spala 40-45 kilogramów na dobę (ogrzewam także wodę), instalacja stara, grzejniki żeberkowe i 6 płaskich (starego typu, 2 płyty z wodą) Problemem jest to, że piec nie uzyskuje temperatury wyższej niż 42 stopnie na samym ekogroszku :( W domu mam 17-18 stopni (przy mrozach nawet 16), dogrzewam drzewem na ruszcie awaryjnym. Dom: 250 m2, stary, nieocieplony, okna plastikowe. Proszę Was, doświadczonych palaczy o poradę, co zrobić, aby piec spalał jak najmniej i aby było ciepło Jestem w tych sprawach początkującym :)
 2. A czy bardziej opacasię zakręcać większość grzejników w okresach przejściowych, gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura, czy lepiej większość ustawić na najmniejsze grzanie a kilka, w najzimniejszych pomieszczeniach na full? i jaką moc dmuchawy ustawić, aby nie spiekała, a kocioł szybciej dochodził do temperatury zadanej, a ciepło nie szło w komin?
 3. Dzięki za rady. Mieszkam w Przemyślu :) Mam MPM Multi z palnikiem retortowym 21 kw. Polecam ten kociołek ! Jest od lokalnego producenta i na razie spisuje się świetnie.
 4. Mam kilka pytań odnośnie pieca i całej instalacji, które, mam nadzieję, pomogą nie tylko mi, ale też szerszemu gronu użytkowników. A więc od czego zacząć ustawiać piec, aby chodził jak najlepiej? Proszę, aby każdy wpisywał swoje ustawienia tych parametrów (ja podałem niektóre w nawiasach) aby wszyscy choć trochę skorzystali :) -Jaką ustawić histerezę kotła i c.w.u ? -Jakie powinno być spalanie dla tego domu (dodam, że przy -3 stopniach potrafi spalić ok. 50 kilogramów na dobę, najgorzej było ostatnio, bo przy innych ustawieniach spalił około 60 kilogramów) -Jak ustawić prześwit czopucha? żeby za dużo ciepła się nie wydostawało, a kocioł się nie kisił i nie uszkodził -Jak ustawić przesłonę dmuchawy ? -Jaki opał byłby najlepszy? ( może być z castoramy lub bricomarche ale też ze składów opału) -Co zrobić, aby szybciej nagrzewał instalację i dłużej pracował w podtrzymaniu? (obecnie długo grzeje, 30 - 40 - 50 minut i w podtrzymaniu 20 -25 ) -Jak ma wyglądać płomień? -Jakie obroty pompy co (między 0.5 a 4) -Co zrobić aby powrót był cieplejszy? (obecnie waha się między 7-11 stopni) -Czy zamykać kaloryfery całkiem, lub po prostu każdy otworzyć tylko lekko, a jeden całkiem, aby zminimalizować ciśnienie, ale boję się, ze powrót będzie za zimny) -Dlaczego na 1 piętrze trzy kaloryfery są letnie, mimo otwarcia na full, a reszta normalnie gorąca? -Czy opłaca się zainstalować termostaty na kaloryferach i/lub termostat pokojowy? P.S. Dodatkowe pytania można dopisywać w "komentarzach" :)
 5. Rzeczywiście, palnik jest nieszczelny, bo czekam już od początku sezony grzewczego na hydraulika, który ma zrobić przegląd i ewentualną konserwację kotła. Natomiast mam jeszcze parę pytań: -Jaką ustawić histerezę kotła i c.w.u ? -Jakie powinno być spalanie dla tego domu (dodam, że przy -3 stopniach potrafi spalić ok. 50 kilogramów na dobę, najgorzej było ostatnio, bo przy innych ustawieniach spalił około 60 kilogramów) -Jak ustawić prześwit czopucha? żeby za dużo ciepła się nie wydostawało, a kocioł się nie kisił i nie uszkodził -Jak ustawić przesłonę dmuchawy ? -Jaki opał byłby najlepszy? ( może być z castoramy lub bricomarche ale też ze składów opału) -Co zrobić, aby szybciej nagrzewał instalację i dłużej pracował w podtrzymaniu? (obecnie długo grzeje, 30 - 40 - 50 minut i w podtrzymaniu 20 -25 ) -Jak ma wyglądać płomień? -Jakie obroty pompy co (między 0.5 a 4) -Co zrobić aby powrót był cieplejszy? (obecnie waha się między 7-11 stopni) -Czy zamykać kaloryfery całkiem, lub po prostu każdy otworzyć tylko lekko, a jeden całkiem, aby zminimalizować ciśnienie, ale boję się, ze powrót będzie za zimny) -Dlaczego na 1 piętrze trzy kaloryfery są letnie, mimo otwarcia na full, a reszta normalnie gorąca? -Czy opłaca się zainstalować termostaty na kaloryferach i/lub termostat pokojowy?
 6. Witam, mam piec MPM Multi 21 KW z palnikiem retortowym. Palę ekogroszkiem "retopal" z piasta. Moje obecne ustawienia to: -Temp zadana 50 stopni -Temp wody 50 stopni -histereza wody 10 stopni -histereza kotła 5 stopni -podawanie 5s -pauza 44s -dmuchawa 28 % -przesłona na 1-2 cm otwarcia -podtrzymanie 10 sek -podtrzymanie pauza 15 min -podtrzymanie went 10 sek -podtrzymanie went pauza 25 min -czopuch otwarty na 2 (6 na maxa, 1 na minimum) Ogrzewam dom 250 m2 i zasobnik c.w.u. 120l. Domek nieocieplony, okna plastiki. Grzane: parter 8 grzejników (3 zamknięte, za gorąco) i na 1 piętrze 3 grzejniki (2 zamknięte, bo piętro raczej nieodwiedzane) Nie mam zaworu 4D ani termostatów na kaloryferach i pokojowego. Kocioł długo osiąga zadaną temperaturę i około 15-20 minut jest w nadzorze. Spalam obecnie około 40 kilogramów na dobę ( +5 ; +10 stopni na zewnątrz). Na palenisku powstają spieki i taki jakby "żużel", który nie chce spadać do popielnika i rośnie na około paleniska :( Chciałbym zmniejszyć spalanie i ograniczyć ilość spieków i popiołu)
 7. Witam, mam piec MPM Multi 21 KW z palnikiem retortowym. Palę ekogroszkiem "retopal" z piasta. Moje obecne ustawienia to: -Temp zadana 50 stopni -Temp wody 50 stopni -histereza wody 10 stopni -histereza kotła 5 stopni -podawanie 5s -pauza 44s -dmuchawa 28 % -przesłona na 1-2 cm otwarcia -podtrzymanie 10 sek -podtrzymanie pauza 15 min -podtrzymanie went 10 sek -podtrzymanie went pauza 25 min -czopuch otwarty na 2 (6 na maxa, 1 na minimum) Ogrzewam dom 250 m2 i zasobnik c.w.u. 120l. Domek nieocieplony, okna plastiki. Grzane: parter 8 grzejników (3 zamknięte, za gorąco) i na 1 piętrze 3 grzejniki (2 zamknięte, bo piętro raczej nieodwiedzane) Nie mam zaworu 4D ani termostatów na kaloryferach i pokojowego. Kocioł długo osiąga zadaną temperaturę i około 15-20 minut jest w nadzorze. Spalam obecnie około 40 kilogramów na dobę ( +5 ; +10 stopni na zewnątrz). Na palenisku powstają spieki i taki jakby "żużel", który nie chce spadać do popielnika i rośnie na około paleniska :( Chciałbym zmniejszyć spalanie i ograniczyć ilość spieków i popiołu)
 8. mam 22 -23 stopnie w domu, przy niektórych grzejnikach zamkniętych. Niestety nie mam żadnej regulacji temperatury, oprócz zaworów zwykłych (zamknij/otwórz) na grzejnikach. Domu na razie nie ocieplam :( między pomieszczeniami max różnica to 1 stopień :)
 9. Witam! Chciałbym zapytać jak ustawić czopuch w rurze wychodzącej z kotła o komina? Czy otwarty na max lub w połowienie za dużo oddaje ciepła w komin? A zamknięty na 1 trybie utrzymuje temperaturę w kotle? Z moich obserwacji wynika, że jak czopuch jest przymknięty na 1, to w ostatnich drzwiczkach, po przyłożeniu ręki gromadzi się więcej ciepła, więc lepiej grzeje? Proszę o poradę :)
 10. Witam! Ogrzewam dom 250 m2 + zasobnik 120l ciepłej wody. Spalam dziennie 50 kilogramów ekogroszku - retopal. Jakie ustawienia zastosować, aby zminimalizować spieki, zmniejszyć spalanie i ilość popiołu? Obecnie mam: Podawanie 10 sek Pauza 65 sek Wentylator 30 % Histereza 5 stopni Opóznienie wyłączenia/włączenia 10 sek Podtrzymanie podawanie 10 sek Podtrzymanie pauza 15 min Podtrzymanie wentylator 10 sek Podtrzymanie wentylator pauza 20 min Podtrzymanie wentylator 40 % Pompa C.O. 40 stopni Priorytet na C.W.U. Czopuch prawie zamknięty na 2/3 drążka czyli niewielki przepływ Do temperatury zadanej dochodzi 30 minut, 15 w podtrzymaniu Cóż mogę zmienić, aby mniej spalać? Może termostat pokojowy lub zawory termostatyczne na grzejnikach?
 11. A ile paliłeś przy takich ustawieniach i jakie masz obecnie? Bo ja również palę retopalem i a dobę pobiera mi ok. 45 kg :(
 12. Witam wszystkich ! Mam pewien problem - nie wiem jaką moc / prędkość / bieg pompy c.o. ustawić, aby powrót był ciepły, a jednocześnie ciepła woda powoli wypływała z kotła lub aby było jakoś inaczej, ale jak? Drugie pytanie: Czy lepiej palić np. 10:70 sek i 27 % wentylatora z osłoną otwartą na 4 cm , czy z większymi ustawieniami? Oczywiście w stosunku do ustawień pompy :) Proszę o pomoc :) P.S. ogrzewam dom nieocieplony, większość okien plastikowych, 240 m2 + woda 120l Piec MPM Multi z podajnikiem 21 KW.
 13. A jak zainstaluje na większości grzejników zawory termostatyczne i jeden sterownik pokojowy w salonie, gdzie nie będzie termostatów. Wtedy termostaty wszędzie będą mi puszczały według potrzeb pokoju, a regulator w salonie będzie włączał pompę i piec nie będzie grzał non-stop i nie wszystkie kaloryfery :) Co o tym myślisz?
 14. A tak w sumie, to ten sterownik będzie odpowiedni?
 15. A jaka moc dmuchawy w % ? Jakie podawanie i nawiew w podtrzymaniu? Jaka histereza? Czy zainstalować termostat pokojowy? Jaka moc pompy c.o. w wyborze 1.0 - 4.0?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.