Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Kotłownia - Modernizacja / Ocena


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

1)Naczynie do CWU powinno być dla kompensacji ciśnienia(wraz ze wzrostem temp.rośnie ciśnienie),w skrajnym przypadku może kapać z zaworu bezpieczeństwa

2)Koniecznie należy przenieść zawór zwrotny w obiegu podłogówki z za pompy na odcinek rury zaznaczony w załączniku.

3)Jak chcesz realizować ochronę kotła przed korozją niskotemp.jak zamierzasz puścić na instalację np.40st?

Za zaworem 4D musi być temp.60-65st aby uzyskać przyzwoitą temp. na powrocie.

Jak masz podpiętą podłogówkę tak jak teraz(przed 4D)to skutecznie schładza powrót do kotła z tego powodu należy ją podłączyć za 4D

post-32948-0-92615400-1518623609_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Naczynie dołożę między bojlerem a zaworem 6bar.

2.Przeniosę zwrotny na powrót podłogowy . Wcześniej założony był za pompą na zasilaniu ,żeby pompa nie przeciągała i nie pobierała wody innym .

3.Na instalacje przy temp. 0-10 stopni zewnętrznej puścić 40 ,a  4d będzie realizował ochrone bo wtedy na skali będzie miał może 3/10 to większość wody 65 stopni z kotła pompa kotłowa będzie tłoczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego adamu ja mam tak przerobiona inst jak teraz ty chcesz tylko ze mam uklad otwarty i moge powiedziec ze rob tak bez zadnego zastanowiania sie bo to dziala dobrze. Zasilanie 65, powrót 60-62. Piec bardzo stabilny, wykres prawie linia ciagla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zawor sie daje zeby uregulować przepływ przez kocioł nie może być za duży ja np.mam taka instalacje j.w. bez zaworu grzybkowego i jest źle spalanie rosnie diametralnie za duży jest obieg kotlowy dlatego mam na ten sezon pompe cwu na stałe. Zawór napewno nie zacznie cieknac jak wstawisz odpowieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie CWU było na stałe i spalanie miałem duże . Dlatego szukam rozwiązania z pompą kotłową . Najlepiej załatwić sprawę grawitacyjnie ,ale to przeróbka na duże średnice .

Nic zamontuje ten zawór grzybkowy zobaczymy jak to się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Za pompą kotłową wraz z zaworem 4D nie daje się, żadnego zaworu grzybkowego ! Stosuje się go tylko wtedy gdy pompa kotłowa łączy bezpośrednio wyjście z kotła z jego powrotem a regulację temperatury obiegu CO realizuje się wykorzystując zawór 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spalanie wzrasta przy kotłowej czy CWU to winny jest przepływ oczywiście i izolacja - czyli wyższa temp, większa moc, większa strata itd itd.
Dobrze jest mieć czym zdławić przepływ bo bez tego mniej mocy trafia na dom, więcej na dogrzanie powrotu czyli więcej leci na stratę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, jakbyś pieniądze przełożył z jednej kieszeni do drugiej (swojej). Jak przełożysz do cudzej, albo Ci wypadną, wtedy jest strata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata Panowie jest zawsze - to jak duża zależy od izolacji. Gdyby rury, CWU i każdy pierd był dobrze zaizolowany to tej straty by nie było (lub była minimalna). 

Oczywiście podniesienie temp. powrotu to w ogólnym rozrachunku sam zysk, ale przez to podnosimy ogólną temp. obiegu kotłowego. Wyższa temperatura przy danym stopniu izolacji to większa delta czyli większa utrata ciepła - tego się nie da uniknąć. Jak ktoś ma dobrze zaizolowane rury i bojler to nie odczuje różnicy między CWU na stałe a grzaniem okresowym - w węglaku poprzez brak pików na palniku wyjdzie może nawet na plus bo sie węgiel nie zbryli. Przy kiepskiej izolacji lub jej braku - różnica będzie spora.

Jak ktoś do tego nie ma regulacji przepływu i rury na wierzchu to cieplejsza woda krąży wokół pieca i grzeje kotłownie a moc na dom spada - przegrzanie kotłowni to strata, DOGRZANIE POWROTU OCZYWIŚCIE NIE.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moglibyście zerknać czy instalacja jest dobrze wykonana:
https://zapodaj.net/45f6dd367c6bf.bmp.html
https://zapodaj.net/ec1d177d8ea3c.bmp.html

Instalacja do układu zamkniętego z zaworem 4 drogowym, kocioł defro sigma 16kW NZ. Idzie właśnie piąta tona ekogroszku, co prawda dom nieocieplony i jest to mój pierwszy sezon z piecem ale to pali jak huta katowice. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąś poradę, pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Załączam zdjęcia numer 1 - obecna instalacja  .

Można przerobić sam powrót aby nie wychładzał kotła jak na schemacie nr 2 ? czy już muszę przenosić zasilanie podłogi za 4D jak w zdjęciu nr.3 ? 

Oraz jak wygląda sprawa z zaworem zwrotnym w instalacji podłogowej skoro dojdzie jeden na powrocie to tego z zasilania za pompą usunąc ?

1.png

2.png

3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam ,że mniej roboty będę miał przy podłączeniu według rys. nr 2 . Tylko czy takie coś będzie miało prawo działać .

Tu chodzi głównie o kwestie wychładzania kotła przez zimny powrót , bo z zasilaniem i temperaturą podłogi nie mam problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dokładam naczynie przeponowe do CWU , obecnie zbiornik poziomy 140l , czy mogę założyć naczynie o pojemności 12l , w przyszłości myślę ,że bojlera większego jak 200l nie będzie .

A i czy ma sens założyć reduktor ciśnienia  ? Do tej pory nie miałem problemów z kapaniem z zaworu bezpieczeństwa CWU , wgl mam chyba niskie ciśnienie  z racji zastosowania 3 filtrów czyszczących więc nie wiem czy po założeniu takiego wynalazku się ciśnienie nie pogorszy , chyba ,że w najgorszym wypadku wgl nie będzie działał taki reduktor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynko 12l wystarczy. Na stronie Reflexa masz program doboru. Możesz sam sprawdzić. 

Co do reduktora ciśnienia. Jeśli nic się nie dzieje to po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega @adamu naspał, że ma w instalacji niskie ciśnienie. Więc po co mu jeszcze reduktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.