Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszanie Cwu - Problem Z Zaworami Mieszającymi


jkr80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o opinie na temat podanego na rysunku Wariantu 3 bądź inne propozycje.

 

Historia:

 

CWU otrzymuję grzejąc przepływowo wodę w buforze ciepła. Do regulacji temperatury CWU używałem zaworu mieszającego termostatycznego - patrz Wariant 1. Ponieważ dość często w buforze panuje na zasilaniu temperatura powyżej 95 st C przez dość długi czas, po 3 latach bezawaryjnej pracy wysiadł mi termostatyczny zawór mieszający. Wcześniej podobną sytuację miałem z podobnym zaworem na zasilaniu podłogówki i zamiast zaworu mieszającego termostatycznego zastosowałem zawór mieszający z siłownikiem. Popełniając błąd zastosowałem to samo rozwiązanie w instalacji CWU - patrz Wariant 2. Błąd mój polega na tym, że układ ten ma za dużą bezwładność - biorąc prysznic woda robi się to zimna to gorąca - siłownik o czasie obrotu 140s. 

 

Problem:

 

Wobec powyższego chciałbym wrócić do termostatycznego zaworu mieszającego - czas reakcji 1s. Ponieważ większość termostatycznych zaworów mieszających ma maksymalną temperaturę pracy T=90stC chwilowo T=95stC pomyślałem żeby zmniejszyć temperaturę przed tym zaworem zaworem mieszającym regulowanym ręcznie - patrz Wariant 3. Czy w takim układzie zwiększy się znacząco żywotność termostatycznego zaworu mieszającego? Czy zawory mieszające termostatyczne należy regularnie rozkręcać czyścić i smarować?

post-49505-0-31620100-1515011939_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jeden zawór już padł chyba przez częsty kontakt z wodą >95'c . W instrukcji afriso jest podany schemat z syfonem który ma zapobiec dostaniu się gorącej wody z wężownicy cwu do zaworu w chwili gdy nie jest używana woda. Jak myślicie da to coś??

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może należało by zastosować zawory zwrotne. Takie w śrubunkach ostatnio widziałem.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pułapkę nie mam bardzo miejsca. A te zawory zwrotne nie będą puszczać pod wpływem wyporu cieplnego?

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki teres. Ja nie mam cyrkulacji więc odpada cała gałązka z pompą i zz3 i zz4. Rozumiem więc że doradzasz mi zastosowanie zaworów zwrotnych zz1 i zz2.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mówisz o wyporze temperaturywym czy o obiegu wymuszony pompą. U mnie przepływ użytkowy wymusza ciśnienie z hydroforu. Co do syfonu to przerabiałem temat przy okazji łączenia bufora z kotłem. Generalnie syfon głęboki na ok 70 80 cm w najplytszym miejscu i nie działał. Rury 1,5". Bardziej myślę o zaworach zwrotnych.

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby się wypowiedzieć na ten temat kolega Sambor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem z VTA na wyjściu bufora, ale kłopotem jest odkładający się kamień gorącej wody, więc czyszczę co 2-3 msc i OK.

Natomiast w tym temacie częściowym rozwiązaniem będzie propozycja 3 z postu 1.

Pod warunkiem , że zawory 3-D nie stłumią przepływu- ten pierwszy musi  mieć większy przepływ niż ten drugi , a TZM musi mieć odpowiedni przepływ , inaczej z kranów będzie kapać a nie płynąć.

TZM to wg mnie ESBE VTA522 - 45-65C, 1" z Kvs=3,2 - 3,5, a ten pierwszy to VRG 131 1" z Kvs=6,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sambor znalazłem chyba rozwiązanie:  Honeywell TM200 solar

 

do podłogówki

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/pdf/tm50-200-300solar-m-pl01r1109.pdf

 

do cwu

https://products.ecc.emea.honeywell.com/cz/pdf/tm50-tm200-tm300-pd-en0h1358ge23r0213.pdf

 

Max. temperatura wody 110stC

 

co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, 

mam identyczną sytuację, bufor, wężownica, zawór mieszający Esbe i temperatura na buforze często ponad 90stC.

Ponad trzy lata było ok, od pewnego czasu pojawia się problem - zawór czasami nie puszcza ciepłej wody, raz pracuje normalnie a innym razem trzeba długo czekać na ciepłą wodę. Zaobserwowałem, że w momencie braku ciepłej wody zawór jest bardzo gorący więc pewnie zamyka przepływ CW.

Co może być przyczyną takich sytuacji? Przypominam, że częściej działa poprawnie niż wadliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sambor znalazłem chyba rozwiązanie:  Honeywell TM200 solar

 

do podłogówki

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/pdf/tm50-200-300solar-m-pl01r1109.pdf

 

do cwu

https://products.ecc.emea.honeywell.com/cz/pdf/tm50-tm200-tm300-pd-en0h1358ge23r0213.pdf

 

Max. temperatura wody 110stC

 

co o tym sądzisz?

Czy zawory zostały zainstalowane? Jeśli tak to jak się sprawują, głównie interesuje mnie TM200 do CWU, mój dotychczasowy Esbe padł po prawie trzech latach pracy w ekstremalnych warunkach (temp. na buforze często powyżej 100oC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja jeszcze ich (tm200) nie zainstalowałem - inne priorytety. Chętnie jednak posłucham jak się sprawują w instalacji cwu z buforem ciepła.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dla info

Po dwóch latach eksploatacji w instalacji z buforem ciepła (temp. często sięgające100oC) stwierdzam, że nic z zaworami tm200 się nie dzieje. Żeby określić ile w takiej instalacji wytrzymają musimy poczekać. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.