Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Układem Mieszającym Do Podłogówki I Instalacją Co


lelo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu problemu z podłogówką i instalacją CO.

Załączyłem szkic instalacji CO i zdjęcie układu mieszającego do podłogówki.

post-16150-1268431376_thumb.jpg

post-16150-1268430479_thumb.jpg

 

Zacznę od układu mieszającego. Jestem prawie pewien, iż jest odwrotnie podłączony.

Podłączony jest według zaleceń producenta to znaczy górna belka-powrót, dolna zasilanie. Rozmawiałem dla pewności z producentem tego układu.

Efektem takiego podłączenia jest to, że gdy pompa P2 nie pracuje to pompa z układu mieszającego wymusza obieg w przeciwnym kierunku, czyli zasila podłogówkę z powrotu, który według producenta powinien być podłączony do górnej belki rozdzielacz. Doszedłem do wniosku czytając inne wątki, że zasilanie na układzie mieszającym powinno być na górnej belce, powrót na dolnej a kapilara umieszczona na dolnej belce plus regulacja.

 

Drugie pytanie, które mnie nurtuje jest to czy jeżeli w jakiś sposób, po ewentualnych przeróbkach układ mieszający do podłogówki, zacznie działać prawidłowo to czy zasilanie wymienionego układu może funkcjonować dobrze jeżeli jest połączone tymi samymi rurami co grzejniki na tym samym obiegu bez żadnych kolektorów czy innych sprzęgieł.

Tu nadmienię, iż podłogówka i grzejniki są w układzie zamkniętym.

Czy efektem tego podłączenia nie będzie to, że jak pompa od podłogówki będzie działać a pompa P2 od CO nie będzie uruchomiona przez piec, to pompa z podłogówki wyciągnie mi całą ciepłą wodę z zasilania grzejników i z nich samych? Bo skoro na pierwszym biegu może tak namieszać to, czego nie ma pobrać całej ciepłej wody z obiegu. Dodam, że pompa P2 jest uruchamiana tylko gdy w pomieszczeniach spada temperatura a pompa P1 działa cały czas.

 

Proszę pomóżcie bo walczę już z tym problemem od kilku miesięcy a co fachowiec to inna wersja.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc Leszek

scemat_co.pdf

scemat_co.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od konkretów

ten mieszacz to weż posmaruj smalcem i daj psu ....

tylko przerobienie mieszacza da efekty porzadane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu problemu z podłogówką i instalacją CO.

Załączyłem szkic instalacji CO i zdjęcie układu mieszającego do podłogówki.

post-16150-1268431376_thumb.jpg

post-16150-1268430479_thumb.jpg

 

Zacznę od układu mieszającego. Jestem prawie pewien, iż jest odwrotnie podłączony.

Podłączony jest według zaleceń producenta to znaczy górna belka-powrót, dolna zasilanie. Rozmawiałem dla pewności z producentem tego układu.

Efektem takiego podłączenia jest to, że gdy pompa P2 nie pracuje to pompa z układu mieszającego wymusza obieg w przeciwnym kierunku, czyli zasila podłogówkę z powrotu, który według producenta powinien być podłączony do górnej belki rozdzielacz. Doszedłem do wniosku czytając inne wątki, że zasilanie na układzie mieszającym powinno być na górnej belce, powrót na dolnej a kapilara umieszczona na dolnej belce plus regulacja.

 

Drugie pytanie, które mnie nurtuje jest to czy jeżeli w jakiś sposób, po ewentualnych przeróbkach układ mieszający do podłogówki, zacznie działać prawidłowo to czy zasilanie wymienionego układu może funkcjonować dobrze jeżeli jest połączone tymi samymi rurami co grzejniki na tym samym obiegu bez żadnych kolektorów czy innych sprzęgieł.

Tu nadmienię, iż podłogówka i grzejniki są w układzie zamkniętym.

Czy efektem tego podłączenia nie będzie to, że jak pompa od podłogówki będzie działać a pompa P2 od CO nie będzie uruchomiona przez piec, to pompa z podłogówki wyciągnie mi całą ciepłą wodę z zasilania grzejników i z nich samych? Bo skoro na pierwszym biegu może tak namieszać to, czego nie ma pobrać całej ciepłej wody z obiegu. Dodam, że pompa P2 jest uruchamiana tylko gdy w pomieszczeniach spada temperatura a pompa P1 działa cały czas.

 

Proszę pomóżcie bo walczę już z tym problemem od kilku miesięcy a co fachowiec to inna wersja.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc Leszek

Witam, a więc tak napewno coś tu jest odwrotnie podłączone ,albo pompa lub zasilanie do mieszacza zanim jednak coś będziesz przepinał ważne aby stwierdzić jakie masz przepływomierze bowiem występują w dwóch wersjach które montuje się na zasilaniu lub na powrocie więc proszę o zdjęcie samego przepływomierza i potem wszystko sobie wyjaśnimy ,napewno zadziała pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem

Wiem, że coś jest nie tak z tym układem, ale mam nadzieję, że to tylko kwestia zamiany powrotu z zasilaniem z kotła. Niestety do tego układu nie mam żadnej dokumentacji.

Z rozmowy z producentem wiem że powinienem być tak podłączony jak jest, ale myślę, że to bzdura.

Załączam zdjęcie przepływomierza. Mam nadzieję, że takie wystarczy no chyba, że chodzi Ci o zdjęcie zdemontowanego przepływomierza.

post-16150-1268503283_thumb.jpg

Strzałka na zaworze z głowicą jest skierowana w stronę rozdzielacza i pompy. W końcu ją znalazłem. Maleńka na rancie zaworu w dodatku od strony ściany.

 

Postaram się jeszcze wykombinować jeszcze jakieś zdjęcie układu o którym piszę w drugiej części mojego pytania

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czyli już się niezgadza podłączenie zaworu co do podłączenia z pieca , ale to narazie zostawmy , na zdjęciu słabo widać skalę ale odczytaj czy 0 jest na dole przepływomierza czy na górze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,czyli wszystko już wiadomo ,masz przepływomierze które powinny działać na zasilaniu ,masz dwa wyjścia

1- przepiąć w kotłowni lub przy rozdzielaczu zasilanie z powrotem i to załatwi twój problem inaczej ten mieszacz nie będzie działać prawidłowo

- kapilara od głowicy na dolną belkę ( dlaczego ona taka czarna?)

2- lub jak jest problem z przepięciem zasilania to trzeba

- przełożyć rotametry na górną belkę koniecznie z nyplami które tworzą komplet

- pompę założyć strzałką do góry

- zawór na którym jest głowica w kierunku powrotu ( unikniesz wtedy stuków gdy głowica się będzie zamykać )

To na pewno musisz zrobić obojętnie którym sposobem to zrobisz układ tak samo będzie działał . Jeszcze mam takie pytanko nad pompą jest wkręcony odpowietrznik automatyczny kto go tam dał twój instalator czy producent mieszacza ? bo na mój gust powinien tam być wkręcony specjalny zawór który przymyka rurkę (bajpas) pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za pomoc.

Zamierzam przerobić podłączenie przy rozdzielaczu, czyli pierwszym sposobem.

Kapilara jest czarna bo jest w plastikowej osłonie.

Co do odpowietrznika nad bajpasem, to dzieło producenta układu.

Tu link do strony producenta

http://rumet.pl/ w zakładce asortyment znajduje się w/w układ

Oraz zdjęcie producenta.

post-16150-1268650332_thumb.jpg

Czy myślisz, że powinienem usunąć ten odpowietrznik i umieścić tam zawór taki jak w bliźniaczym układzie firmy KAN http://www.kan.com.pl/index.php?option=com...&Itemid=216 serii 77A.

 

Teraz zakładając, że układ mieszający jest już podłączony właściwie to czy podłączenie tego układu i rozdzielaczy na grzejniki na jednym obiegu bez żadnego sprzęgła hydraulicznego czy zaworów kierunkowych jest prawidłowe. Czy takie podłączenie nie spowoduje że pompa z podłogówki zaciągnie całą ciepłą wodę z grzejników lub czy pompa z obiegu nie wepchnie nadmiaru ciepłej wody do podłogówki?

To taki poglądowy szkic jak mi zrobili duży obieg. Na zdjęciu nie widać ale jest ta jeszcze naczynie przeponowe

post-16150-1268650579_thumb.jpg

 

Pozdrawiam i wielkie dzięki Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , podejrzewam że producent nie ma pojęcia poco tam jest ten bajpas , bo poprostu odgapił układ i zapomniał o paru rzeczach, może ten zawór jest wkręcony o spodu rurki ,a może w rurce jest zrobione odpowiednia kryza ( taka nastawa wstępna która swobodnie pozwala pracować pompie a jak się zamkną pętle podłogi to właśnie woda będzie przechodzić przez bajpas , nie mam pojęcia musiał bym to zobaczyć na żywca , ale najlepiej jak zadzwonisz sobie do producenta on powinien o swoim produkcie najlepiej powiedzieć np ( czy jest jakaś regulacja przepływu przez bajpas ) i jeszcze jak ta kapilara jest jest w obudowie plastikowej to napewno ten plastik ogranicza dobry styk z rozdzielaczem co za tym idzie błedne wskazania no chyba że obudowa jest z jednej strony ,ale tego nie widzę ,a tak na marginesie to producent powinien dołączyć jakąś instrukcję montażu , sam pracuję w takiej firmie która zajmuje się produkcją podobnych zestawów i nie ma możliwości aby takaiej instrukcji nie było w zestawie lub w razie jakiegoś błędu pakowacza nie była wysłana na prośbę klienta. Więc walcz i upominaj się o swoje ,pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Właśnie producent przesłał mi schemat podłączenia tego układu mieszającego.

Obawiam się, że właśnie tak mam podłączony. Jedyna różnica to miejsce umieszczenia zaworu termostatycznego i zaworu regulacji na zasilaniu. Oczywiście jest to wszystko odwrócone tzn. pompa i belki dolna z górną.

W całym obwodzie CO pojawił się zawór kierunkowy, co może według producenta zapobiegnie wymuszenia przeciwnego kierunku przepływu przez jego układ.

Co o tym sądzicie może lepiej zmienić układ mieszający?

 

post-16150-1268836709_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , takie rozwiązanie jakie narysował producent tego mieszacza moim zdaniem nie jest dobrym rozwiazaniem pod względem hydraulicznym dlatego że ten zestaw nie będzie zbyt dobrze mieszał tej cieczy w tej górnej belce a najbardziej na jej końcu , może występować duża różnica temperatury między pierwszym obiegiem a ostatnim .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam w tym układzie jest zamieniony powrót z zasilaniem czyli zasilanie na górną belkę zawór zostaje a kapilara na dolną belkę będzie za blisko zaworu bo jak zawór się otworzy to kapilara zaraz odczyta wysoką temperaturę i zamyka a powinna pompa zamieszać tą ciepłą wodę z chłodniejszą i tak jak poprzednicy napisali ten odpowietrznik na by-pasie nie jest potrzebny tam ma być dławienie by-pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.