Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem Do Mieszkania O Pow. 56M2


adam1974

Rekomendowane odpowiedzi

Elektryczne ogrzewanie odpada ze wzgledu na przekroj przewodow doprowadzonych do budynku.Wnioskuje ze jesli mam sie pchac w pelet to musze komin zrobic. Idac w piec z podajnikiem na wegiel stary komin bedzie ok tyle ze moce takich piecy sa za duze. Zostaje kupic bufor do obecnego pieca zasypowego i cieszyc sie efektywnym spalaniem do czasu az piec z racji wieku kiedys odmowi wspolpracy.W kazdym z wspomnianych rodzajach ogrzewania pojawia sie "ale.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze na chwile obecna remont kominow odpada,a co za tym idzie piece z podajnikiem rowniez ,Dofinansowanie na ten rok juz wyczerpane  i z uwagi ze musze wrocic do poprzedniej opcji tj  zalozenie bufora to przenosze temat na odpowiedni dzial.

Zapraszam forumowiczow   na strone:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25546-piecbuforkaloryfery/

Moze akurat ktos bedzie sklonny mi pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam1974  - a rozważałeś opcję grzania gazem w butli? Propan-butan. 

 

Można by przeliczyć na jak długo wystarczy typowa butla 11kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na godzine potrzebuje 6,2kWh x24 godziny to ok 150kWh. To jest chyba przy -20C wiec przy naszych zimach srednio -5 to moze bym mial zapotrzebowanie dobowe ok 90kWh. butla 11kg ma ok 140kWh wiec na poltory dnia starczy.Wiec ok 30 butli na miesiac x40zl=1200zl. czyli tyle ile przez 4miesiace spale wegla.Do tego nosic bytle,przepinac itp. Nieoplacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej  kondycji jest ten obecny kocioł może da się go podnieść np 40 cm i zabudować popielnik z podajnikiem ,mały palnik 10 kW np batory i w 3 tys się zmieścisz z przeróbką a z buforem ile to będzie kosztowało pewnie też powyżej 2 tys .Piszesz że inni sąsiedzi maja tam kotły podajnikowe i chyba ogrzewają podobne  powierzchnie jak twoja ,kto z nich martwi się o komin .Do tej pory jak trzymałeś temperaturę 40 st na kotle to ile spaliny miały pewnie mniej niż w kotle 5 klasy i komin się nie rozleciał .Bufor może i dobry we własnym domu ale w kamienicy tysiące litrów wody w piwnicy straty energii ,jak dojdzie do wycieku będzie basen na całą piwnicę, Osobiście bałbym się w kamienicy takiego rozwiązania chyba że są tam jakieś studzienki odprowadzające wodę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol ma 14 lat,Wiekszosc -12 sezonow bylo palone w temperaturach 35-45 stopni z nielicznymi wyjatkami.Odsrodka jak go czasem czyszcze to jest blacha zdrowa(zawsze zasmolowana,jakby zakonserwowana;)od strony wody nie jestem w stanie stwierdzic lecz 3 razy kociol byl chwilowo bez wody,podczas przerobki centrlanego,wymiany zaworow.Oczywiscie na piecu wygaszonym.Za palnikami weglowymi sie nie rozgladalem,Ogladalem palnik peletowy Kipi ale ceny odstraszaja.Palnik to koszt ok 2100zl ze zbiornikie,Do tego kilkaset zloty sterowanie,A i tak palniki weglowe sa o zbyt duzych mocach,Mozliwe ze znow bylo by nieefektywne spalanie,przechodzenie w podtrzymanie itd.

Co do komina to moze nie bylby problem wstawic piec podajnikowy i eksploatowac go.A jesli z kominem pojawilby sie problem to wtedy wyfrezowac,wlozyc wklad z nierdzewki i po klopocie.Tylko jak rozpoznac ze w kominie zaczynaja sie klopoty? Coroczne inspekcje telewizyjne?

Komin pewnie ma teraz niska temperature i stoi.Jest to komin osmiokanalowy.Usasiadow nie widac w dolnych wyczystkach podczas czyszczenia wilgoci.

Koszt bufora mysle ze sie zamknie w 2500zla narazie czekam na porady,pomoc w innym dziale gdzie zamiescilem temat z buforem.Wtedy skalkuluje wszystko.Bufor teraz zrobie to i do paleciaka sie przyda,Choc te piece dobrze radza sobie z malymi mocami to i bufor moze okazac sie zbedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja padałem cenę razem z dobrym  sterownikiem i pisałem o palniku 10 kW najmniejszym batorym .Kotły  podajnikowe pracują cały rok , w lato na grzanie wody wiec na bardzo małej mocy np 2 kW .Komin macie wspólny czyli wszyscy do niego grzeją cały czas jest ciepły i  wygrzany więc czym się tu martwić .Najtaniej zmodernizować obecny kocioł na podajnikowy  , jak umiesz spawać sam zrobisz ,blachy ci w metalowym utną na wymiar , drzwiczki kupisz na aledrogo za 100żł składasz do kupy wycinasz standartowy otwór pod podajnik stawiasz na to kocioł i gotowe .Można też kupić kocioł gotowy w 5 klasie .Można jak ma być tanio kupić zwykły kocioł zasypowy nowy małej mocy taki wygodny pod przeróbkę i wstawić popielnik i podajnik.Można nie kupować kotła a tylko sam wymiennik np 8 kW za 1000 zł taki jak montuje się do kominków i na bazie tego zbudować sobie kocioł z podajnikiem .Można też dogadać się z jakimś producentem kotłów to zrobi taki mały kociołek  jaki tylko chcesz .Możliwości  jest dużo wszystko zależy od naszych umiejętności  możliwości  i stanu portfela  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaze i zakup palnika Batory. Tylko to nadal 10kW a ja zapotrzebowanie mam 6,2kW a teraz jak jest +7 na dworze to pewnie z 3kW. Z tego co wyczytalem to na elektronike i inne cuda ograniczajace moc palnika niema zbytnio co liczyc(pisalem -cytowalem o tym w 7 poscie tego tematu) 

marcus312-oswieciles mnie z tym kominem,faktycznie w moim pionie na 8 kanalow pali sie ogolnie w 4,wiec komin raczej powinien byc cieply.Ale sprawdze to na dniach jak sie wdrapie na dach.

W przyszlym roku bedzie nowa pula dofinansowania to wtedy jak polecil kolega Visitor1230 zainteresowalbym sie PELLUX COMPACT K-PAA 12 + palnik peletu PBMAX 12 choc jest drozszy od  RBR-eco bio  ale opinie pozytywne i jest na rynku juz dobrych kilka lat.

 

Nurtuje mnie jeszcze pytanie.Kolega henryk1953 napisal :" ty sobie zamontuj zawor mieszający  ,wtedy puścisz na instalację odpowiednia temperaturę - to  po pierwsze "

Co mi da taki zawor jesli na mieszkanie tak jak dzis pojdzie 39C.

Zaloze nap zawor ESABE VRG 131V  i na powrocie do pieca mam fajne  np 55C a na mieszkanie zawor puszcza  mi wspominane 39C.Jako ze odbior ciepla jest maly to kociol na malym obiegu osiagnie 55C a potem przejdzie w stan czuwania,i tak zostanie do wypalenia calego wsadu wegla ze wzgledu na przewymiarowanie kotla.Czyli zawor zmieni to ze wegiel bedzie sie kisil nie w 39C jak teraz a w 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik taki 10 kW ma moc modulowaną i może pracować z taką mocą jaka jest aktualnie potrzebna czuwa nad tym sterownik z pidem Może teraz u ciebie pracować i na 2 kW a jak będzie trzeba to będzie grzał z taka mocą jaka aktualnie potrzebuje budynek np 3 kW czy 6 kW .Komin nie jest chyba twój tym bym się nie przejmował  .Mieszkasz na śląsku kupujesz najtańszy miał i jedziesz .  Masz wybór ekogroszków  na takie małe zapotrzebowanie wizyta w kotłowni raz w tygodniu zasypać wybrać popiół przeczyścić wymiennik .Nie wiem jak do tej pory ale chyba mieszkasz na pietrze i to trzeba biegać do kotła do piwnicy kilka razy dziennie nawet bufor nie ograniczy ci tych wizyt w kotłowni co kocioł podajnikowy .Pellet oczywiście to też dobre rozwiązanie ale chyba o wiele droższe i przy montażu i przy użytkowaniu ,plus taki że nie ma syfu jak z węgla i popiołu tyle ,ale trzeba mieć gdzie składować najlepiej suche miejsce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na 1 pietrze jak wczesniej pisalem.Za komin poniekad odpowiadam.Najtanszego mialu bym nie kupil,czasem jest tam tyle mielonego kamienia ze w tej tonie mialu  mamy 300kg kamienia.Do kotlowni przy takiej temperaturze jak dzis tj 7C wystarczy raz na dobe,tyle ze ja nie sypie po brzegi a pare lopatek wiec ide dwa -trzy razy.Mam jeszcze w piecu z jednej strony wstawiona blache by przeslonila jeden ruszt wodny i czesc bocznej scianki.Co do tej modulacji na palniku weglowym to mam obawy(jak juz  przytoczylem wycinek z innego forum o falszywej nadzieji w automatyce w poscie 12 tego tematu)Nie znam palnikow weglowych,za to wiem ze mam piec 12kW i jest przewymiarowany.

Przeliczylem na stronie http://www.polishpellet.com/kalkulator_kosztow

ile wyjdzie kwota za opal i przy 56metrach,stare,jnieocieplonej kamienicy i sprawnosci dla kotla 80% wyszlo 1193zl dla wegla i 1836 dla peletu. Tyle ze moj piec teraz napewno nie osiaga 80% wiec jesli wpisze w ten kalkulator 40% sprawnosci mojego obecnego kotla to wychodzi za wegiel 2380zl..Mamy srodej zimy.Spalilem poltory tony wegla to juz ponad 1000zl.Spora czesc poszla z dymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał kupiony prosto z kopalni raczej kamieni niema .Kocioł masz 12 kW przewymiarowany bo  użytkujesz go jako zasypowy jak dasz do niego podajnik to będzie służył tylko jako wymiennik ciepła a resztę zrobi palnik .Pięknie liczysz kalkulatorami więc pewnie możesz też sobie wyobrazić jak teraz palisz to ładujesz parę łopat do kotła i wszystko sie kisi i przegrzewa , a podajnik  ładuje slimakiem  parę gram do palnika w zależności od  zapotrzebowania na ciepło twojego mieszkania .Rozumiesz różnice ładowania łopatami np 15 kg na raz a te parę  gram co jakiś czas na palnik automatycznie wtedy wszystko jest pod kontrolą  .Do tego montujesz na kaloryfery głowice termostatyczne i w każdym pomieszczeniu  możesz sobie ustawić temperaturę jaka ci odpowiada i ani ci się kocioł nie przegrzeje ani pomieszczenie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za prady marcus312 .Zastanawiam sie tylko czy warto inwestowac te 3000 zl w palnik,Gdyby piec byl mlodszy to pewnie byla by to bardzo dobra propozycja.Ale piec ma 14 lat.Jak sie rozleci to moge kupic urzywke np za1000zl badz nowy.Oba piece przerabiac lub kupic gotowy pod palnik batory. Moze i warto poczekac do przyszlego roku i z grubej ruty zmodernizowac cala "kotlownie".Co wiecej czytam,slucha opini tym wiecej zmian w opcjach ogrzewania mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tysiące mówimy tu o nowym sprzęcie kompletnym to nie 7 tyś za 5 klasę a jak już masz popielnik i podajnik to można większość kotłów tanich zasypowych na nim postawić no ale to już kwestia indywidualna ,ja przedstawiłem tylko kilka możliwych tanich rozwiązań bo chyba o takie tobie chodziło .Jak ktoś umie spawać to z tych 3 tys można jeszcze urwać można też zbudować podajnik tłokowy jak jest blacha i spawarka pod reką wtedy to już tylko koszty materiału mój pierwszy podajnik był tłokowy samodzielnie zbudowany  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie.Wiekszosc piecy z podajnikiem latem pracuje na ulamek swojej mocy podgrzewajac tylko zbiornik z ciepla woda uzytkowa.Majac piec kilkanascie ,kilkadziesiat kW  i maly pobor energi na CWU co sie dzieje? Piec pracuje nieefektywnie przez po roku,a przynajmniej wieksza czesc na podtrzymaniu. Pytalem sasiadow i mimo to jakos nie stwierdzili osmolenia komor spalania. 

Z piecy gotowych znalazlem kilka niby 10kW

Pleszew gren eco 10kW

Ogniwo eko plus 10kW

Skam P-10kW

 

Piece jak wyszytalem maja palniki np 15 kW w ktorych ogranicza producent ilosc otworow nadmuchowych i tym zmieniajac moc palnika, podajac np 10kW A to ma swoje minusy.

 

Lub moge kupic palnik np batory 10kW ( lub zestaw rozbudowujacy np  Prosat)  ,sterowanie, ,do tego jakis Viadrus uzywany. i to by sie moglo zamknac w okolicach  6000zl,Kociol,palnik zeliwny wiec powienno wytrzymac,Tylko czy warto skladac czy kupic cos (jesli tak to ktory piec)z powyzszych propozycji.

Swoja droga nadal przegladam wypowiedzi,opisy dotyczace ogrzewan budynkow,mieszkan.Mysle ze gdyby byl palnik 5kW na moje 56 mietrow to by spokojnie wystarczyl.Pracowal by z pelna moca wiec i sprawnosc byla by wysoka.Ale takich niema-nigdzie(jesli chodzi o wegiel)A najmniejsze jakie jeszcze mozna znalezc to 10kW i to dostepne chyba jeszcze pare miesiecy z uwagi na ustawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kocił 10 kW to i tak przy twoich metrach będzie działał przez większość zimy na minimum. Jeżeli założysz możliwie niska moc przy max stałej pracy. A minimum dla stałej pracy takiego kotła to cos Ok 3 kW. Generalnie palniki okrągłe na małych mocach zachowują sie lepiej niż kwadraciki. I to będzie lepsze dla samego cwu latem. A sadza to sie tworzy latem przez podtrzymanie. Przy małym poborze wody wraz z podtrzymaniem to cos Ok 2,5 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu ja nie posiadam i do tego maly metraz sprawia ze pieca z podajnikiem weglowym na chwile obecna niema wiec raczej nie znajde. Dlatego z szukanych mocy najmniejsze to 10kW np w piecach podanych w poprzedniej mojej odpowiedzi.Teoretycznie piec podajnikowy o mocy 10kW bedzie lepszy niz ten obecny zasypowy o mocy 12kW. Tyle ze znow jakby nie patrzac "musze" kupic piec przewymiarowany,Jesli to ma byc 10kW to czasu mam coraz mniej gdyz te piece znikaja z uwagi na brak kl V.Po czerwcu tego roku wybor bedzie w piecach weglowych od 12kW ,chyba ze cos dojdzie nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.