Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Najnizsza Temperatura Powrotu....


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej to jak jest niższa od temp kotła jakieś 10-15*, przy czym każdy producent kotła podaje swoją min temp powrotu, przeważnie 50-55, więc na kotle musi być min 65,

Im mniejsza różnica temp powrotu i zasilania tym mniejsza sprawność kotła, im wyższa temp kotła tym lepsze warunki do spalania węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsza różnica temp powrotu i zasilania tym mniejsza sprawność kotła.

 

No tak, ale może dlatego że im mniejszy odbiór ciepła budynku (ciepło na zewnątrz) tym mniejsza delta, kocioł pracuje na niższej mocy i stąd niższa sprawność :).

 

Edit.

Sam chciałbym wiedzieć jak to naprawdę jest, czy należy dążyć do jak najmniejszej czy jak największej delty dla paliw stałych

Ale bez odpowiedniego oprzyrządowania ani rusz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to jest :

 

...
Im mniejsza różnica temp powrotu i zasilania tym mniejsza sprawność kotła, im wyższa temp kotła tym lepsze warunki do spalania węgla

 

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/sprawnosc-cieplna/

 

A ja zauważyłem, że: im wyższa temperatura kotła to w kotłowni cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale może dlatego że im mniejszy odbiór ciepła budynku (ciepło na zewnątrz) tym mniejsza delta, kocioł pracuje na niższej mocy i stąd niższa sprawność :).

...

 

To też jest ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc można uzyskac identyczną przy małej i dużej różnicy między zasilaniem a powrotem.

Oprócz bowiem samej różnicy temperatur ważny jest przepływ ilościowy wody....

 

Zatem u Kowalskiego zasilanie 53st.C i powrót 47st.c może oznaczać generowanie takiej samej mocy co u kolegi Iksińskiego 70st.C zasilanie i 50st.C powrót....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pielkorz: koledzy (po swojemu) definiują tutaj sprawność kotła a Ty piszesz o mocy (przynajmniej logicznie). A ja już nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz bowiem samej różnicy temperatur ważny jest przepływ ilościowy wody....

 

Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pielkorz: koledzy (po swojemu) definiują tutaj sprawność kotła a Ty piszesz o mocy (przynajmniej logicznie). A ja już nie wiem o co chodzi.

Jak to o co..?

Cały czas chodzi o minimalną temperaturę powrotu o którą pytał założyciel wątku :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Zasilanie/Powrót 60/58 przy 27C w podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska temp powrotu MOŻE powodować kondensację i przyspieszoną korozję kotła.

Wilgotny opał i niska temp zadana/powrotu MOŻE potęgować to zjawisko skutkiem czego po kilku latach kocioł MOŻE przerdzewieć i cieknąć i będzie potrzebna wymiana na nowy lub naprawa.

Producenci bronią się przed ewentualnymi sporami gwarancyjnymi odpowiednimi zapisami w DTR odnośnie minimalnej temp powrotu zalecając zawory 4D/3D/termostatyczne itp...

Dla świętego spokoju trzymałbym na kotle tyle by powrót był taki jak w DTR.

Tyle że jeśli instalacja jest "budżetowa" bez dbałości o powrót to z tym może być ciężko.

Sterowniki zapisują sobie informacje o temperaturach więc w przypadku przegnicia kotła MOŻESZ stracić gwarancję bo nie spełniasz zapisów w DTR kotła.

Celowo piszę dużymi literami bo w zależności od Producenta podejście do zagadnienia może być różne, u jednego użytkownika problem wystąpi a u innego nie.

Ani Tobie ani Producentowi nie zależy na ewentualnych problemach i sporach gwarancyjnych.

Ty chcesz użytkować kocioł tak długo aż zechcesz wymienić na nowszy/lepszy/inny a Producent chce sprzedać, zapomnieć i nie szarpać się z Klientem.

I tego się trzymajmy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukając w necie nie znalazłem jednoznacznej odp...może tutaj ktoś  na ten temat się wypowie jaka mona mięć najniższą temperaturę powrotu.............

 

Najniższa temp. powrotu jaką można mieć to na własne oczy widziałem 22-23 stopnie przy zadanej pieca 60 stopni i jego pracy w zakresie 58-61 stopni. Mówię znajomemu, że chyba ma uszkodzony termometr na powrocie, a on mi 'no to zamień z tym na wyjściu z pieca'. Rzeczywiście, termometr nie był zepsuty, wskazanie prawidłowe - 22-23 stopni powrót, z pieca 60 stopni. Piec Ogniwo tak sobie pracuje już ponad 10 lat, okolice powrotu bez widocznych śladów korozji. Pytam się go czy nie ma obaw i jak to w ogóle możliwe, a on krótko: nie, kwestia przepływu :)

 

U siebie trzymam powrót w okolicach 40-42 stopni przy 55 na piecu. Latem tylko CWU, 50 piec, powrót 45. Wnętrze 'na oko' jak po pierwszym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

U siebie trzymam powrót w okolicach 40-42 stopni przy 55 na piecu. Latem tylko CWU, 50 piec, powrót 45. Wnętrze 'na oko' jak po pierwszym sezonie.

 

Tak samo mam u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam , wszystko zalezy od instalacji i pieca, ale tak w skrocie to jesli ustawiona jest temp. powrotu na piecu z instalacji  np.40* i bedzie ona nizsza niz temp. np.zalanczania pompy krotkiego obiegu ktora wynosi np.50* , a na piecu mamy zadana 70* - to zawor bedzie w duzym stopniu uchylony i woda z niedogrzanej instalacji bedzie zalewala kociol zimna woda a pompka krotkiego obiegu nie wylaczy sie  bo ma wyzsza temp. zalaczania i wywali blad na piecu "niska temp. powrotu" :). Dlatego powinny byc ustawione- temp. zalancznia pompy krotkiego obiegu np.50* i temp. np. powrotu powinna byc nizsza od zadanej na piecu okolo 10-20* czyli 60*( przy temp. kotla 75*)  wtedy zawor pomaga w kontroli temp. powrotu przymyka sie lub zamyka zawor jesli temp.powrotu zaczyna dochodzic do np. 60*  i bledu na piecu "niskiej temp. powrotu " niema:) zawor sie przymknie a pompka krotkiego obiegu dogrzewa powrot logiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.