Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Pieca Defro Sigma Kl. 5 Dla 320M2 Zakres Mocy 12-50Kw Retorta


Rysina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich.

 

Posiadam od 2 miesięcy piec Defro Sigma kl. 5, którego mam ustawionego na moc 35kW RET.

Kocioł z zaworem 4d bez pompki krótkiego obiegu, pracujący na pompach równoległych, do ogrzania 320m2, dom z lat 80. Ocieplony styropianem 15cm.

Piec mnie wykańcza psychicznie. 2 dni pochodzi dobrze, potem znowu klapa. Spieki, niedopalony węgiel w popielniku, dym z podajniku przy ładowaniu, niedogrzewanie grzejników. Przyznam, że chodzi na takich ustawieniach jakie mi zalecił monter.

Dodam, że piec w ciągu 2 dni spała ok 100kg groszku. Groszek z kopalni Chwałowice.

Nie mam pojęcia co robić, dlatego w końcu zdecydowałem się założyć tu konto.

 

Moje aktualne ustawienia to z trybem PID na sterowniku TECH K1Pv4:

 

Temperatura zadana kotła: 65°

Temperatura zadana zaworu: 40°

Temperatura zadana bojlera: 40°

Min. Minca podajnik: 1s

Min. Praca podajnika: 3s

Min. Przerwa podawania: 24s

Max. Przerwa podawania: 45s

Min wentylator roboczy: 30

Max wentylator roboczy: 60

Min obroty: 170

Max obroty 710

 

NADZÓR:

Czas podawania: 3s

Przerwa podawania: 6min

Czas pracy wentylatora: 10s

Czas przerwy wentylatora: 4min

Siła nadmuchu: 35 bieg

 

Moc kotła: 100%

Korekta powietrza: 3%

 

Ochrona powrotu załączona

Min temp powrotu 55°

Max powrót 80°

Kontrola temperatury: 30s

Min otwarcie: 10%

 

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz włączoną "pogodówkę" ? Czujnik temperatury na zewnątrz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, niby mówił, że potem od tego piec wariuje i leży sobie na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo u mnie to fajnie funkcjonuje. Ale to pewnie nie w tym jest problem.

Nie jestem jakimś fachowcem w tej dziedzinie, ale walczę z podobnym piecem od dwóch miesięcy i mam już pewne sukcesy.

Palę w podobnym piecu (16 kW), a te ustawienia które podałeś to w serwisie ?

Ja przyjąłem sobie zasadę "niewielkie zmiany na dłuższy czas" i z początku zaproponowałbym zmianę w podawaniu z min/max 1/3 na np. 3/6 oraz wydłużył max czas podawania na 80 sek. No i poczekać na efekty parę godzin.

PID masz włączony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączony, a w na serwisie to pierwsze co to monter tam grzebał i przestawiał. Największym problem u mnie jest to że niedogrzewa grzejnikow, zaraz po tym spieki i niedopalony węgiel. A przecie powinno działać na fabrycznych prawda? I tym samym czy podawanie/przerwa ma wpływ na moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszę jestem laikiem w tych sprawach, ale może ochrona powrotu nie pozwala puszczać większej temperatury na CO.więc może jak ją wyłączysz to pomoże. 

Masz zadaną temperaturę na zaworze 40 st. a jaką Ci osiąga ? A piec osiąga tę zadaną temperaturę 65 st. ?

Czas podawania, czas przerwy i siła nadmuchu to czynniki wpływające na moc kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam co to u Ciebie znaczy że piec ma zakres mocy od 12 do 50 kW ? Na tabliczce znamionowej powinna być napisana moc pieca i taką powinien mieć ustawioną w menu. 

Ja mam defro sigma 16 kW i taką moc ustawiłem (ustawił monter).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@topicktm Palę ekogroszkiem z kopalni KWK CHWAŁOWICE.

@Czekfra @audilhr Moc kotła jest ustawiona na 36kW, taka, jak na tabliczce. Kocioł czasami osiąga zadana i nawet wchodzi w tryb nadzoru ale to raz na 3 okresy może (wykres temperatury kotła). A mam 40° ustawiona na zaworze a osiąga max 32°, teraz wyłączyłem ochronę powrotu to osiąga zadana

@sambor a zawór ma tyle około, nie wiem dokładnie, ale ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak Ci osiąga zadaną temperaturę na zaworze, to masz chyba cieplej w domu   :) Teraz tylko kwestia dostosowania temperatury zadanej na zaworze - u mnie robi to "pogodówka" w zależności od temperatury na zewnątrz podnosi lub obniża temperaturę zadaną. Można to ewentualnie skorygować zmieniając krzywą grzewczą lub kalibrując czujnik zewnętrzny.

A jak teraz wygląda sprawa z wypalaniem węgla i spieków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda mój popielnik

I kocioł nie przechodzi w stan nadzoru

post-76883-0-30250700-1514650756_thumb.jpg

post-76883-0-46318200-1514650767_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te spieki nie blokują się między palnikiem a deflektorem, spadają do popielnika ? Wygląda, że jest ok.

Czy w tym popiele jest niedopalony węgiel ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pełno spieków i pełno niedopalonego węgla, zresztą za każdym razem jak otwieram pod wieczór popielnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie pokazałem "popiołu", który wypadł z tyłu retorty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym na początku wydłużył max czas podawania z 45s jakie masz nawet do 80s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem. Czasami normalnie słychać jak spada niedopalonego węgiel albo wielki spiek. Jak wyeliminować to? Czym operować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten węgiel nie zdąża się spalić bo go dostaje za często.

Na jakiej mocy piec pracuje i jaka jest korekta nadmuchu ? Te parametry są dostępne w normalnym menu. Bo można zmniejszyć moc pieca na 80% . W instrukcji mojego pieca napisane jest, że jest to najkorzystniejsza moc dla pracy pieca i tak mi też polecono ustawić podczas rozmowy z serwisem Defro.

I jeszcze jedno, sprawdź czy masz zablokowaną klapkę w wentylatorze - ma być zablokowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużyłem max czas przerwy podawania do 90 s i temperatura pieca spadła do 42°... Zmniejszyłem moc pieca do 80% i z na każde 5% mocy dodałem 2% do korekty powietrza.

@Czekfra klapka wentylatora zablokowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się robią spieki, to bym korekty powietrza nie podnosił, no chyba, że w piecu zaczyna kopcić.

Temperatura pieca spadła ale po czasie doszła do zadanej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura piec spadła do 42st i nie osiąga zadanej ? Jak tak i jak pracujesz na mocy 80% to zwiększ moc o perę procent, a jak mało to jeszcze.

Ja właściwi przestałem grzebać w parametrach po wprowadzeniu modyfikacji wentylatora za radą kolegi ​domario ​Pozwolę sobie go zacytować :

 

 

 

Turbinka do dmuchawy przykręcona jest na cztery wkręty. Powietrze zasysane jest przez jeden róg zaś po przeciwnej jest wypychany nadmiar który ma oddziaływać właśnie na turbinkę.

U mnie zasysa górnym lewym a zwraca dolnym prawym. Popuszczałem więc trzy wkręty ( ja zmieniłem na dłuższe bo fabryczne były bardzo krótkie) a lekko przyciągałem ten gdzie zasysa tworząc szczelinę między dmuchawą a turbinką tam gdzie zwraca nadmiar powietrza. Podstawiając rękę czuć jak dmucha. W klapkę w drzwiczkach popielnika wstawiłem szybkę i obserwowałem płomień (piec musi być zamknięty bo przepływ jest iny jak otwarte są drzwiczki). Jak był taki jak powinien ( jasny bez smolących końców porównywałem jaka jest różnica w w WIDOKU PRODUCENTA (kod 2902) między DOCELOWE OBR a IMPULSY OBR i wkrętami albo przyciągałem turbinkę albo popuszczałem. Ten wkręt gdzie zasysa musi stabilizować  żeby turbinka była w miarę stabilna. IMPULSY mogą się wahać lekko co oznacza że przepływ na palniku się otwiera bądź zamyka.

Najlepiej regulować jak dmuchawa pracuje stabilnie np. na 1%. Po jakimś czasie da się wyregulować przepływ tak jak powinno. Wkręty popuszczać lub przyciągać minimalnie bo nawet delikatny ruch spowoduje zmianę przepływu, Cierpliwość jest tu mocno wskazana. Jak ogarniemy przepływ z grubsza to potem leciutka kosmetyka tak żeby wszystko spalało się bez sadzy. Widać będzie siwy nalot na wymienniku.

Podawanie węgla najlepiej ustawić na mało a często wtedy nie będzie dużych skoków w przepływie. Wyżej pisałem jakie mam u siebie (to jest dawka fabryczna dla kotła 12 KW tylko w krótszych odstępach czasu)

Załączone miniatury
  • post-16917-0-31890800-1514588437_thumb.j
  • post-16917-0-57483900-1514588482_thumb.j
  • post-16917-0-79297700-1514588542_thumb.j
  • post-16917-0-90151900-1514588561_thumb.j
  • post-16917-0-62382600-1514588602_thumb.j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.