Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d I Zaniska Temperatura Powrotu


Sławek D.

Rekomendowane odpowiedzi

Masz pompę za zaworem na powrocie ???? Nigdy czegoś takiego nie zrobiłem ale wydaje mi sie ze tu może leżec cała przyczyna twojego problemu. Zamontuj pompę na zasilaniu i powinny problemy ustać. Ze zdjeć wynika ze wszystko powinno być jak najbardziej ok, tylko ta pompa nie daje mi spokoju. Jeśli możesz to przenieś ją na zasilanie i powinno działać.

 

W takim układzie jaki masz w chwili obecnej pompa wciska zimną wodę z grzejników do kotła i nie nastepuje podmieszanie z gorąca wodą z kotła. Mały obieg jest grawitacyjny i pompa na powrocie zakłuca działanie tego obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzo lepszy wynik by uzyskał jakby miał pompe na małym obiegu a najlepiej dwie do poprawnej regulacji nie ma opcji zeby tymi samymi srednicami w jednym obiegu woda sobie krazyła grawitacyjnie a w drugim na pompie gdzie jest przeciąg na poziomie ok 3000l/h i w tłacza mase zimnej wody po uchyleniu zaworu

pisałem o tym w innych wątkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z tymi dwiema to przesadziłeś, ale pompa na podmieszaniu (małym obiegu) jest KONIECZNOŚCIĄ!!! To tutaj na zdjęciu, nie ma prawa działać dobrze. Domyślam się, że instalator pierwszy raz podłączał taki piec i stąd taki babol. Niestety, gazówka i piec na paliwa stałe to dwie inne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przedstawiałem na forum nie raz swój pomysł z 4d i jedną pompą która ładuje zarówno CO jak i CWU ( poszukaj). U Ciebie problem stanowi miejsce dla pompy jak i średnica. Zachęcam do przeróbki z jedną pompą ładującą. Przy kotle retortowym nie widzę konieczności aż tak złożonej instalacji. Pozdrawiam i owocnych przeróbek.

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenia nie ma, tak samo jak i nie ma pompy na podmieszaniu przy kotle. Fakt , estetycznie wykonane, ale estetyka nie ogrzeje i nie sprawi że wszystko będzie dobrze działać.

df86d610c5d5659amed.jpg

To wytłumaczcie mi jakim cudem ta instalacja poprawnie działa (brak pompy na małym obiegu rury 28 zawór 1", sterowanie mieszaczem z priorytetem ochrony powrotu).

 

i dodam jescze ze na rurze zasilającej na obiegu grawitacyjnym jest jeszcze filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pierwszy wątek, którego tematem jest brak grawitacji na małym obiegu. Oczywiście, dodatkowa pompa rozwiązuje sprawę, ale może warto by ustalić kilka prostych reguł, jak powinien wyglądać mały obieg, aby działała w nim grawitacja. W końcu nie ma tam zbyt wielu elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Dziś zmieniłem miejsce czujnika powrotu. Obecnie znajduje się on bezpośrednio na pionowej rurze w odległości około 30 cm od zaworu. Sterownik szybciej reaguje na zmiany temperatury powrotu a co za tym idzie częściej i co ważne na dłużej otwiera zawór 4D. Na początku zanim rozgrzał instalację często zmieniał ustawienie ale znalazł "złoty środek" i ustawił otwarcie zaworu na około 2/3.

 

Obecnie wyniki testu:

 

c1 54

c2 42

c3 13

c4 5

c8 38

 

Grawitacja z punktu A do B działa ale powoli. Nawet gdyby rura 35 wychodziła z zaworu pionowo do dołu to i tak musiałaby skręcać w bok do powrotu kotła. Odległość zaworu 4D od wyjścia kotła nie może przekraczać 50 cm a u mnie jest połowa tego. Czytając inne wątki ze zdjęciami (nie tylko na tym forum) widać, że użytkownicy posiadają także pompy na powrocie i nie sprawia im to problemu. Jutro podjadę i zobaczę jak instalacja się rozgrzeje i mam nadzieję, że pomieszczenia także bo od kilku dni jest tam stale 13 stopni :huh: Wyniki oczywiście bezzwłocznie umieszczę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO a to nie wiedziałem ze zawór ma być umieszczony w odległości max 0,5 m. Ciekawa teoria. Na instalacjach które wykonujemy czesto bywa ze zawór jest umiesczony w odległości 1-2 m od wyjścia z kotła i działa. A co do usytuowania czujnika to zwykle staram sie umieszczać przy wejściu do kotła bo to do kotła powinna trafiać woda o określonej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W przypadku instalacji z zaworem czterodrogowym ciśnienie grawitacyjne w obwodzie kotła ma decydujący wpływ na osiągnięcie efektu podwyższenia temperatury wody powrotnej. Wysokość środka zaworu, a ściśle biorąc odległość pomiędzy wałem grzyba zaworu a przyłaczem wody powrotnej powinna wynosić 0,8 do 1 m Należy unikać długich odcinków rur i dodatkowych oporów miejscowych w obwodzie kotla. Jeżeli zawór jest montowany bezpośrednio przy kotle i nie ma możliwości spełnienia powyższego warunku należy dobrać zawór o większej średnicy, niż to wynika z zasad doboru. Korzystne jest również zastosowanie w obwodzie kotła rury powrotnej o większej średnicy niż średnica zaworu" (z instrukcji montowania zaworów Honeywell)

 

post-3216-1237674174_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
OOO a to nie wiedziałem ze zawór ma być umieszczony w odległości max 0,5 m. Ciekawa teoria. Na instalacjach które wykonujemy czesto bywa ze zawór jest umiesczony w odległości 1-2 m od wyjścia z kotła i działa. A co do usytuowania czujnika to zwykle staram sie umieszczać przy wejściu do kotła bo to do kotła powinna trafiać woda o określonej temperaturze.

 

Klimosz w instrukcji podaje ten wymóg. Nie ja to wymyśliłem. Instalator wykonał podłączenie zgodnie z ich wymaganiami by nie było problemów z gwarancją. Stąd np grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki także jest za zaworem 4D. Myślę, że tu może być problem. Pompa od podłogówki ma wydajność na 3 biegu 2300 l/h druga od grzejników 60 zapewne podobnie, więc możliwe, że zawór się szybko zamyka bo po otwarciu dostaje ogromny zład zimnej wody na powrót kotła i robi to co musi. Jak mi się do jutra nie rozgrzeje tak jak trzeba zlecę przeróbkę zgodnie z Waszymi sugestiami. Na początek pompa obiegu grzejnikowego wyląduje na zasilaniu. Czy przyłączenie podłogówki z pominięciem zaworu 4D nie będzie kolidować z utrzymaniem właściwej temperatury powrotu ?

 

Uruchomienie kotła wykonali serwisanci, którzy podbili gwarancję itd. itp. Zastrzeżeń żadnych nie mieli :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ma to zastosowanie akurat do tego przypadku, ale pozwolę sobie umieścić jeszcze jeden cytat (w celach edukacyjnych):

 

"Zawór czterodrogowy w instalacjach o dużej pojemności

 

W przypadku zastosowania zaworu czterodrogowego w instalacji o dużej pojemności (np. w szklarni) nalezy wykonać połączenie hydrauliczne (3/8") pomiędzy powrotem w obiegu

kotłowym i powrotem w obiegu grzewczym. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie naczyń ekspansyjnych w obu obiegach (kotłowym i grzewczym). Zastosowanie jednego z powyższych rozwiązań umożliwia uniknięcie zasysania powietrza do instalacji w przypadku spadku temperatury i ciśnienia w obiegu grzewczym, gdy zawór mieszający jest całkowicie zamknięty (gorąca woda zasilająca kierowana jest w całości na powrót kotła)."

 

post-3216-1237674671_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO a to nie wiedziałem ze zawór ma być umieszczony w odległości max 0,5 m.

 

To nie ciekawa teoria, tylko konkretne zalecenia producentów pieców. Zawór czterodrożny ma znajdować się max. 0,5m (po instalacji) od kotła!!!! jak jest tak jak u Ciebie, to ja nigdy nie podbiję gwarancji. Na zdjęciu przedstawiam (chociaż wiem że nie powinienem) pewien pomysł instalowania zaworu przy kotle. I dobrze i estetycznie. A czujnik temperatury powrotu, to tylko przy kotle, ta temperatura ma być jak najwłaściwsza.

post-6286-1237699569_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czujnik temperatury powrotu, to tylko przy kotle, ta temperatura ma być jak najwłaściwsza.

O czujniku to wszyscy wiemy, w tym wypadku chodzi tylko o oszukanie sterownika, aby wystartował. A rada pochodzi od pracownika działu technicznego firmy Klimosz (Mateusz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie pisze ze pompa na powrocie to zle ale jak kros montuje zawór 4d przed wymiennikiem to dobrze ludzie tutaj nie rozwiazujemy problemów tylko w chodzimy w skrajnosci albo mamy układ 0-1 albo konstukcje ciepłowni ,widac ile głów tyle pomysłów i szkoły tez inne ,bo po pierwsze tojeszczenie widzialem zeby zawór z dwoma obiegami działał dobrze gdy na jednym obiegu jest pompa a na drugim nie ,inna sprawa gdy pomp wogole nie ma i działa na grawitacji ,a juz najwiekszym błedem jest zastosowanie zaworu 4d przed wymiennikiem autor takiego pomysłu powinien uzytkownikowi dopłacac za dodatkowy opał ktory trzeba spali i to nie teoria tylko sama prawda nie zycze nikomu takiego układu

moze dobrze by było opracowac układ przykładowy i zamiescic na forum zeby był taki schemat wzorcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie wiem o co Tobie chodzi w komentarzu do mojego posta. Kocioł chodzi w otwartym do wymiennika. Całe centralne hula już na zamkniętym. Tak zawsze robiłem i robię, a klienci nie narzekają na duże spalanie opału. Popatrz, pomyśl, a potem się wypowiadaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimosz też montuje złe sterowniki do pieców (do duo wsadza sterowniki od combi), tak że dla mnie nie jest wyrocznią. Pompa na małym obiegu musi być. To że komuś działa to jeszcze nie wszystko, może miał farta. Z pompą będzie działać dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ciekawa teoria, tylko konkretne zalecenia producentów pieców. Zawór czterodrożny ma znajdować się max. 0,5m (po instalacji) od kotła!!!! jak jest tak jak u Ciebie, to ja nigdy nie podbiję gwarancji. Na zdjęciu przedstawiam (chociaż wiem że nie powinienem) pewien pomysł instalowania zaworu przy kotle. I dobrze i estetycznie. A czujnik temperatury powrotu, to tylko przy kotle, ta temperatura ma być jak najwłaściwsza.

No i nie musisz mi podbijać gwarancji bo sam ją sobie podbijam ( prowadzę serwis ). Jeśli dobrze sie dobierze zawór to zawór może być w odległości nawet 3 m. Ale oczywiście ze im bliżej kotła tym lepiej. A co do twojej propozycji to ja wolę robić troche inaczej układ (kocioł pompa wymiennik) i dopiero za wymiennikiem zawór i układ działa jak najbardziej prawidłowo. A pompa na małym obiegu jest poprostu zbedna jeśli prawidłowo wykona sie instalację i dobrze dobierze elementy tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.