Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d I Zaniska Temperatura Powrotu


Sławek D.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mój problem jest nastepujący ma kocioł Logica 27 w układzie otwartym, zbiornik na CWU z pompą ładującą, zawór 4D, pompa na powrocie przy wymienniku płytowym. Centralne na dom działa w układzie zamknietym ze swoją pompą.Problem polega na tym że, na powrocie przy kotle jest temp. 40st C i nie moge jej podwyższyć. Temperatura na kotle ustawiona jest min. 64st C, pompa uruchamia sie co dwie minuty na 30 sekund. Jest regulator pokojowy, w domu jest 21-22stC. Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co masz i zawór i wymiennik ??????/

to zawór na max pompa na 3 bieg i po zprawie tak jakby tego zaworu nie było ,a tak na marginesie to co to za sterowanie pomppa co chwile ??????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór z nastawą ręczną jest ustawiony optymalnie, pompa była juz ustawiona na trzecim biegu i nic nie pomogło tylko zuzycie węgla wzrosło.

Nie bardzo zrozumiałem, pompa ma działać stale czy raczej rzadziej ?????

Pompa działa co dwie min, ponieważ sterownik pokojowy po nagrzaniu domu ustawia piec na tzw. podtrzymaniu i dlatego pompa pracuje co dwie min. a że dom jest ocieplony to przy obecnej temp. na dworzu 5stC to w domu mam ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem dworzu ? to ty pałac masz czy dom ?

a pompa oczywiscie ze cały czas powinna pracowac ,i druga sprawa to pompa na 3 biegu totylko woeksze spalanie to tez niezrozumiałe ,bo jak jest wymiennik to nie ogranicza sie mocy na zaworach tylko daje maks przepływy przez wymiennik na stronie pierwotnej czyli kotła a zawór regulacyjny ewentualnie moze byc na stronie CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaaaaaaa rozumiem ,myslałem ze to jakis wielki budynek pałac czy cos i ze to trzeba wziasc pod uwage no niewazne , no co do sterowania to nie jest zbyt komfortowe regulowac temp pomieszczenia pompa ale to juz kwestia instalacji ,a masz głowice na grzejnikach ?

no u nas dwór to miejsce wokół pałacu czy tez duzej posiadłosci i siedzi sie na dworzu

a normalny smiertelnik siedzi na dworze czy na zewnatrz hihihi co kraj to obyczaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sławku otóż jak ja to zrozumiałem to to że przed wymiennikiem czyli po stronie otwartej masz pompę i zawór 4D a w zamkniętej oddzielną pompę, otóż wydaję mi się że masz podobny problem co u mnie czyli w układzie otwartym zarówno przed zaworem 4D jak i za nim powinieneś mieć pompy aby układ był stabilny i aby ten zawór 4D działał prawidłowo. Pogadaj z automatykiem on ze mną to już przerabiał. Rozważ ten wątek.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a własnie jak tam pompa załozona i działa rozumiem ?

u kolegi to narazie jestesmy na etapie sterowania jednej pompy do drugiej dojdziemy za chwile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wymyśliłem, tak naprawdę sterownik pieca zarzadza na raz dwiema pompami jedną w układzie otwartym, drugą w układzie zamkniętym. Zrobię na próbe w ten sposób:

 

Pompę w układzie otwartym podłącze bezpośrednio do 230V a druga niech sobie działa ze sterownikiem co dwie minuty, zobaczę jaki będzie efekt?

 

Albo wstawię bypas zaraz przy wyjściu z pieca przed zaworem 4D.

 

Albo wyrzucę zawór 4D i wstawię 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysteruj zawór 4d tak zeby miał takie kierunki przepływu jaby go nie było czyli na max a pompy wysteruj tak jak pisałes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mój problem jest nastepujący ma kocioł Logica 27 w układzie otwartym, zbiornik na CWU z pompą ładującą, zawór 4D, pompa na powrocie przy wymienniku płytowym. Centralne na dom działa w układzie zamknietym ze swoją pompą.Problem polega na tym że, na powrocie przy kotle jest temp. 40st C i nie moge jej podwyższyć. Temperatura na kotle ustawiona jest min. 64st C, pompa uruchamia sie co dwie minuty na 30 sekund. Jest regulator pokojowy, w domu jest 21-22stC. Prosze o pomoc

Zawór zawsze za wymiennikiem po stronie układu c.o.. Pompa wymiennika powinna pracować "na stałe" czyli powiedzmy załącza sie przy temp. 50 st (temp. kotła) i pracuje jeśli temp na kotle spadnie ponizej 50 st to sterownik powinien wyłączyć pompę aby nie wychładzać kotła. I zawór zamontowany za wymiennikiem. A przeczytałem cały temat i nie rozumię zasadności takiego włączania pompy co 2 min/30 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy do zgoda, niech działa stale, przy temperaturze powyżej 50. Poniżej 50, powinien się włączyć nadmuch, by rozgrzać piec, ale nie znam konstrukcji tego pieca.

Natomiast co się tyczy zaworu czterodrożnego, to montujemy go ZAWSZE przed wymiennikiem, po stronie pieca, na układzie otwartym. Dodam, że odległość pomiędzy zaworem i wyjściem z pieca, nie może być większa niż 0,5m . Po stronie c.o., na układzie zamkniętym można montować zawory cztero i trójdrożne ale w żadnym wypadku, nie mają one na celu ochronę kotła. Z reguły stosuje się zawory trójdrożne do ochrony podłogówki przed zbyt wysoką temperaturą zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych. Nawiązując do tematu z dnia poprzedniego chciałem się podzielić efektem pierwszej próby.

Wspomne tylko że, miałem na kotle zaniską temperaturę powrotu tj. 40st C w układzie otwartym z zaworem 4D.

Żeby to zrozumieć trzeba koniecznie przeczytać posty z dnia poprzedniego.

Zrobiłem co następuje:

Pierwszą pompę na układzie otwartym podłączyłem bezpośrednio do 230v na pierwszym biegu ( 25/40), a drugą (25/60) która, pracuje w układzie zamkniętym zostawiłem podłączoną ( jak poprzednio) do sterownika kotła, bieg drugi. I co się stało :) zaczeło wszystko działać. Temperatura na powrocię 55-60 st C. Jest tylko mały problem jak kocioł wygaśnie to ta pierwsza pompa będzie ciagle działać. Chyba będę musiał dokupić jakis dodatkowy sterownik żeby właczał/wyłączał pompę przy okreslonych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to ,jesli masz wymiennik to na wymiennik trzeba puscic max parametr a za wymiennikem regulowac ,a sam wymiennik przy doborze przepływu juz zabezpieczy kocioł a jesli ktos jest bardzo dociekliwy to za wymienikiem zaworem tez mozesz tegulowac temp powrotu do kotła a przynajmniej masz jaks stabilnosc ,a jak ktos sie upiera za zaworem przed wymiennikiem to z praktyki wiem ze kłania sie jeszcze jedna pompa ,bo skoro 4d to znaczy dwa obiego tzn dwie pompy i wtedy i kocioł chroniony i stabilnosc pozosłałego układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy raz zgadzam sie z automatykiem. Ale tutaj muszę przyznać mu rację w 100% na wymiennik zawsze parametr max. I dopiero za wymniennikiem zawór 4 lub 3 d.

 

kolego drugi raz biore krede i ide na komin to zaznaczyc hihihi...

oczywiscie ze na wymiennik idzie max a za wymiennikiem wystrczy zawór 3d tak zeby uklad CO pracował na stałym przepływie i tylko dobierał ciepło z wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy co dla kogo znaczy słowo wymiennik. Dla mnie to jest urządzenie, które pozwala połączyć dwa różne systemy grzania. Np otwarty z zamkniętym. Natomiast domyślam się, że wy nazywacie wymiennikiem-zasobnik CWU. Jeżeli tak, to rzeczywiście, można , a czasami nawet trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Witam

 

W zeszłym tygodniu podłączono kocioł do instalacji w mojej kotłowni.

Kocioł Ling Combi 28 kW z dolnym płaszczem wodnym i rusztem obrotowym Pancerpola.

Oczywiście zawór 4D zainstalowany wraz z siłownikiem podłączonym do sterownika pogodowego kotła RecalArt 3000D.

Obieg mały wykonany z rur 35 mm zawór Honeywell 40 wraz z siłownikiem VMM20. Za zaworem 4D obieg grzejnikowy z pompą na powrocie i czujnikiem temperatury wyjściowej na zasilaniu w kierunku grzejników. Czujnik temperatury powrotu zainstalowany bezpośrednio na powrocie przed śrubunkiem powrotu do kotła. Jednocześnie za zaworem 4D równolegle podłączony drugi układ ogrzewania podłogowego z własnym zaworem 3D do ograniczenia temp. zasilania podłogówki.

 

Niestety temperatura powrotu "szaleje" a zawór 4D wraz z nią. Gdy działa tylko obieg grzejników to zawór zamyka się do zera lub otwiera na max. Temp. na kotle rośnie dochodzi do 81 stopni i wyłącza się nadmuch niestety zawór 4D zamknięty, więc temp. rośnie nadal przy 85 stopniach załącza się pompa ładowania CWU aby zmniejszyć temperaturę kotła i dzięki temu powrót kotła jest rozgrzewany i zawór się otwiera. Po chwili gdy zimna woda z instalacji wpada na powrót kotła wychładza go do 50 stopni zawór się zamyka do zera pompa CWU staje i zaczyna się rozgrzewanie kotła i cykl się powtarza. Myślę, że pomimo zastosowania rur 35 na małym obiegu i zaworu DN40 nie występuje tam obieg grawitacyjny w takim stopniu aby szybko ogrzać powrót kotła (czujnik). Dopiero załączona pompa CWU zmienia ten stan. Ale czy tak być powinno ?? chyba nie. Bynajmniej nie takie są założenia przy stosowaniu zaworu 4D.

 

W drugim przypadku gdy działają dwa obiegi grzejnikowy i podłogowy to zawór otwarty jest w 50 % lecz temperatura zasilania grzejników nie jest większa niż 50 stopni a co za tym idzie powrót jest zapewne mniejszy tym bardziej, że obieg podłogówki sporo ciepła "ciągnie".

 

Budynek nowy z cegły Porotherm 24P+W ocieplony styropianem 12 cm. Na piętrze ogrzewanie grzejnikowe około 100 m2 a na parterze podłogówka około 120 m2 (10 obiegów w sumie 800 m rury 16 mm) Zbiornik CWU 400 l podłączony bezpośrednio do kotła z pominięciem zaworów.

 

Przy uruchomieniu kotła byli serwisanci, stwierdzili, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest montaż małej pompy na małym obiegu np na powrocie lub instalacja wymiennika i rozdział instalacji na otwartą i zamkniętą.

 

:)

post-2387-1237235462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.