Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szum Z Podłogówki


etype

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzień dobry,

 

Bardzo proszę o pomoc w problemie głośnych szumów podłgówki.

Sprzęt to:

- kocioł ACV HRE Solo 18 eco z zasobnikiem 160 l.

- sterownik pokojowy EUROSTER 2006 (włącz/wyłącz).

- pompa mieszacza GRUNDFOS UPM3

- nie znam producenta rodzielacza

- powierzchnia grzana około 120m2 + 2 grzejniki łazienkowe

 

Do podłogówki nie był robiony projekt. 

A co gorsze to instalację ogrzewania robił kto inny niż kociół, niestety sytuacja wymusiła takie postępowanie.

Instalator kotła wymienił w nim pompę na WILO rs15/6-3c, stwierdził ze będzie lepsza niż elektroniczna. Nie weim czy to dobry pomysł, ale daje mi na ten kocioł gwarancję więc zakładam, że wie co robi.

 

 

Generalnie jest tak, że instalacja szumi bardzo kiedy są włączone obie pompy, trochę mniej kiedy nie chodzi jedna z nich.

Ale wtedy też jest szum i to mimo wszystko też głośny. Jak chodzi pompa od mieszacza to słychać także ją. Szum jest bardziej słyszalny w pomieszczeniach mieszkalnych niż w kotłowni.

Obie pompy są ustawione na 1 biegu. Ale na pompie w rozdzielaczu świecą się 4 diody. 

Jak zawór termostatyczny jest ustawiony na 30 stopni, to wtedy słychac jak szumi, ale jak go otworzę całkowicie, to szumienie w instalacji dalej jest słyszalne.

Cisnienie w układzie wyniosi 1,7, przepływ na rotametrach jest między 1-2 litry w zależności od pętli.

 

Niestety nie mam doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym, do tej pory miałem grzejnikowe, zresztą starego typu i tam żadnych szumów nie było.

Niestety instalator od podłogówki twierdzi, że szum zawsze jakiś będzie, a zresztą to jest bardziej spowdodowane echem w mieszkaniu.

Pan od kotła z kolei twierdzi, że to jest wina podłogówki.

 

Czy to na prawdę ma szumieć czy może to jest jednak kwestia ustawień ?

Odpowietrzałem cały układ i wydaje mi się, ze to nie jest ta kwestia. Próbowałem różnych ustawień, ale nie znam się za bardzo na tym typie ogrzewania i nie chcę czegoś zepsuć.

Czy mógłbym proszić o jakieś wskazówki ? bo już nie wiem co robić

 

Tomasz

post-14397-0-40584100-1510429007_thumb.jpg

post-14397-0-56416300-1510429055_thumb.jpg

post-14397-0-19157900-1510429136_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duża predkość przepływu cieczy powoduje szumy skoro szumi w części mieszkalnej czyli w szafce rozdzielacza to proponuje odkręcić na maxa rotametry jeśli poszczególne są zdławione .

pompa jest elektroniczna wiec sama powinna dobrać obroty do spadku ciśnienia . można ja odłączyć w celu sprawdzenia co szumi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ grupy mieszającej się nie nadaje do kotła kondensacyjnego

 

A można prosić o bardziej szczegółowo ? w takim razie jak to powinno wyglądać ?

 

Tomasz

Edytowane przez etype
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duża predkość przepływu cieczy powoduje szumy skoro szumi w części mieszkalnej czyli w szafce rozdzielacza to proponuje odkręcić na maxa rotametry jeśli poszczególne są zdławione .

pompa jest elektroniczna wiec sama powinna dobrać obroty do spadku ciśnienia . można ja odłączyć w celu sprawdzenia co szumi.

 

Dziękuję.

Spróbuję jutro pokręcić rotametrami.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypiąć wtyczkę z pompy na rozdzielaczu , odkrtęcić białą głowice z powrotu rozdzielacza, jeśli grupa pompowa ma zawory na trójnikach połączone rurką dobrze by było odciąć pompę grupy mieszającej ,ustawić temp na kotle na najniższą wartość np 30c zakręcić grzejniki drabinkowe i test

ogrzewania podłogowego bez udziału grupy mieszającej jeżeli szumów nie będzie to znamy przyczynę.. ja nigdy nie stosuje grup mieszających w szafkach ze względu na gabaryty szafki hałas pompy i cenę, znając życie szafka rozdzielacza jest umieszczona w korytarzu. podłogówka pracuje bezgłośnie no chyba że stosuje się chińskie pompy pt F.... u mnie jeszcze tak działa ale jak znajdę chwile to zostanie zastąpiona grundfosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już takiej opcji, nic to nie zmieniło.

Szafka z rozdzielaczem jest zamknięta w pomieszczeniu obok kotłowni, także w pomieszczeniach mieszkalnych to nie jest szum bezpośrednio z szafki.

 

Tomasz

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Spróbuję jutro pokręcić rotametrami.

 

Tomasz

 

Sprawdziłem rotametry, trzy z nich były były trochę przykręcone, ale ich odkręcenie nic nie zmieniło.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rodzielacz z grupa mieszającą , pompa wilo yanos para elektroniczna , słychać szum tylko w nocy jak jest bardzo cicho , ale nie jest to w żadnym stopniu uciążliwe dla nas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum jak szum - albo powstaje gdy jest za duży przepływ, albo jak jest powietrze w instalacji. 

U Ciebie to drugie. 
Masz odpowietrznik automatyczny po części ssawnej pompy - pytanie który - pompa tłoczy w dół czy w górę? Masz po jednym z każdej strony. Jak normalnie pompa w górę i zasilanie podłogówki to belka z rotametrami to jest źle kapilara założona, bo powinna być na powrocie (ale to już tam mniejszy problem bo pompa szybko to przemieli - tylko nie wiadomo gdzie zasilanie).

Zasilanie grzejników i całej podłogówki to ta rura od spodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli to z lewej strony na dolnej belce to odpowietrznik automatyczny to Ci pompa gromko zapierdziela do przodu a podciśnienie zasysa powietrze z automatu obok, przez co masz non stop świeże bąble w pętli. 
Druga sprawa jest taka że jak się termostat otworzy to pracują 2 pompy w szeregu - to też będzie hałasować - jedna tłoczy z siłą x, druga ciągnie z siłą y. Czyli podbierasz powietrze i roznosisz po całym układzie - zapowietrza się podłogówka, pompy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, gdzieś przeczytałem żeby otworzyć odpowietrzniki, więc tak zrobiłem, do głowy mi nie przyszło, że on może zasysać powietrze.

Myślałem że to działa tylko w jedną stronę.

Dzięki, biorę się za ponowne odpowietrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, gdzieś przeczytałem żeby otworzyć odpowietrzniki, więc tak zrobiłem, do głowy mi nie przyszło, że on może zasysać powietrze.

Myślałem że to działa tylko w jedną stronę.

Dzięki, biorę się za ponowne odpowietrzanie.

Otworzyć odpowietrzniki to możesz sobie po stronie tłocznej pompy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, odpowietrzyłem to dzisiaj (mam nadzieję że tym razem dobrze  ^_^ ) ale szumi dalej. Chyba w zasadzie tak samo jak wcześniej.

Trochę mnie to niepokoi, bo niedługo chciałbym się przenieść do nowego domu, a ten szum jest głośny, w nocy będzie przeszkadzał.

Czy jest ktoś na forum, kto mógłby/chciałby się tym tematem zająć osobiście ? miasto W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.