Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Który Sterownik Tech St-550Zpid Czy Multifun


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdź jakie funkcje sterowania są albo mogą być Ci potrzebne w instalacji, porównaj obydwa i wybierz.

Z czynnikiem żaru współpracuje tylko Multifun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem.

A tą listwę juz masz czy dopiero się zastanawiasz?

Jeśli nie masz to są lepsze sposoby sterowania podłogą.

U siebie mam zawór mieszający z siłownikiem (sterowanie pogodowe) + czujnik pokojowy do korekcji temp wody w zależności od jego wskazania. Wszystkim steruje Multifun. To rozwiazanie sprawdza się doskonale i moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie do sterowania podłogą.

Gdzieś opisywałem jak to działa łącznie z wykresem, jak znajdę to wkleję linka.

Ja też planowałem listwy i mam w każdym pomieszczeniu kabel ale juz wiem ze nie będę tego montował i całe okablowanie wykorzystam do oświetlenia awaryjnego :D .

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24637-problem-z-utrzymaniem-temperatury-na-piecu-ekogroszek-per-eko/page-5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dopiero jestem na etapie wyboru kotła i sterownika SAS EFEKT 14KW,w cały domu będzie ogrzewanie podłogowe garaż grzejnik dopiero się zastanawiam nad listwą bo jak na razie tylko w Tech znalazłem takie rozwiązanie żeby sterować temperaturą oddzielnie w każdym pomieszczeniu zależy mi na tym żeby np.w salonie była tem.22 stopnie a w sypialni około 19stopni ponieważ nie lubię spać kiedy jest za gorąco  dlatego szukam jakiegoś dobrego rozwiązania żeby to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus też ma, nad tymi się kiedyś zastanawiałem ale mi przeszło po pierwszym sezonie.

Temperatury w danych pomieszczeniach możesz wyregulować przepływami na rotametrach.

Nie neguję rozwiązania z listwami ale moim zdaniem podłogówka ma zbyt dużą bezwładność by nią efektywnie sterować "pokojowo" a takim właśnie rozwiązaniem są listwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie regulować przepływ wody. Chces ciepło w danym pomieszczeniu to odkręcony max , chcesz chłodno to przykrecasz zawór. Problem w tym o czym już kolega wyżej wspomniał że podlogowka ma dużą bezwładność i regulacja odpowiedniej tem w pomieszczeniu może być problemem . Kolega wspomniał również o sterowaniu pogodowym , ja co prawda podłogówki nie mam ale mam stare grzejniki żeliwne które tez mają dużą bezwładność i ze sterowania pogodowego u mnie tez jestem zadowolony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzieki za odpowiedz o co chodzi z tym przepływami na rotametrach sorry ale jestem zielony

Rozdzielacze mają rotametry/przepływomierze - takie słoiczki z podziałką, zwykle 1-5 (litra na minutę przepływu).

Regulację końcową powinno się robić po całkowitym umeblowaniu.

 

Robisz tak:

Planujesz temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i wstępnie ustawiasz przepływy na pętlach w danych pomieszczeniach. Np 2 l/min w salonie i 1 l/min w sypialni.

Po kilku dniach sprawdzasz czy temperatury są właściwe i jeśli nie to robisz lekką korekcję przepływów tak by było dobrze.

Z uwagi na bezwładność podłogi, murów ogólnie budynku należy odczekać te kilka dni stąd taka regulacja musi trochę potrwać.

Jak już będzie Ok to zostawiasz na wieki ;) .

 

Przy dobrze zrobionej podłogówce (racjonalne długości pętli i rozstaw rurek) to wystarczy a resztą zajmie się automatyka pogodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie regulować przepływ wody. Chces ciepło w danym pomieszczeniu to odkręcony max , chcesz chłodno to przykrecasz zawór. Problem w tym o czym już kolega wyżej wspomniał że podlogowka ma dużą bezwładność i regulacja odpowiedniej tem w pomieszczeniu może być problemem . Kolega wspomniał również o sterowaniu pogodowym , ja co prawda podłogówki nie mam ale mam stare grzejniki żeliwne które tez mają dużą bezwładność i ze sterowania pogodowego u mnie tez jestem zadowolony .

Witam,a o co doładnie chodzi z tym sterowaniem pogodowym,sorry ale nigdy nie miałem kotła i nie za bardzo wiem o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita,czyli montowanie listwy nie za bardzo ma sens skoro można regulować tem.w inny sposób?

Moje zdanie jest takie że najlepsza regulacja podłogówki to sterowanie pogodowe.

Być może ktoś ma inne zdanie, ja nie neguję innej filozofii grzania ale innej sobie nie wyobrażam.

Sterowanie podłogówką nie jest takie proste jak grzejników i cała sztuka polega na tym by największą wadę podłogówki czyli jej dużą bezwładność zamienić na jej największą zaletę.

 

Tak w skrócie sterowanie pogodowe polega na regulacji temperatury wody w podłogę w zależności od temperatury zewnętrznej.

Do tego potrzebny jest czujnik temperatury zewnętrznej oraz mieszacz z siłownikiem (3D/4D) oraz sterownik kotła który to obsłuży. 

Zwykle sterownik posiada kilka zdefiniowanych krzywych grzewczych którą trzeba wybrać i po których ster się porusza ale z uwagi na to że każdy budynek ma inną charakterystykę, może się okazać że 100% dopasowanie nie będzie możliwe  i tu z pomocą przychodzi dodatkowy czujnik temp wewnętrznej który pozwala na korekcję temp wody w zależności od rozwoju sytuacji.

Te wszystkie funkcje posiada Multifun.

Techa nie znam i nie wiem, musisz poczytać.

 

Jak nie czytałeś to looknij do linku który zapodałem wcześniej, masz tam opisane jak mniej więcej to działa u mnie oraz wykres temp. wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie że najlepsza regulacja podłogówki to sterowanie pogodowe.

Być może ktoś ma inne zdanie, ja nie neguję innej filozofii grzania ale innej sobie nie wyobrażam.

Sterowanie podłogówką nie jest takie proste jak grzejników i cała sztuka polega na tym by największą wadę podłogówki czyli jej dużą bezwładność zamienić na jej największą zaletę.

 

Tak w skrócie sterowanie pogodowe polega na regulacji temperatury wody w podłogę w zależności od temperatury zewnętrznej.

Do tego potrzebny jest czujnik temperatury zewnętrznej oraz mieszacz z siłownikiem (3D/4D) oraz sterownik kotła który to obsłuży. 

Zwykle sterownik posiada kilka zdefiniowanych krzywych grzewczych którą trzeba wybrać i po których ster się porusza ale z uwagi na to że każdy budynek ma inną charakterystykę, może się okazać że 100% dopasowanie nie będzie możliwe  i tu z pomocą przychodzi dodatkowy czujnik temp wewnętrznej który pozwala na korekcję temp wody w zależności od rozwoju sytuacji.

Te wszystkie funkcje posiada Multifun.

Techa nie znam i nie wiem, musisz poczytać.

 

Jak nie czytałeś to looknij do linku który zapodałem wcześniej, masz tam opisane jak mniej więcej to działa u mnie oraz wykres temp. wewnętrznej.

Jeszcze ma pytanie jeśli będę miał pokojowy regulator temp. mam na myśli jeden na całe ogrzewanie podłogowe i np.ustawie temp.na 22 stopnie na regulatorze pokojowym to we wszystkich pomieszczeniach będę miał taka samą temp. za pomocą rotametrami zmniejsze dopływ wody np.w sypialni i tam temp.będzie powiedzmy 19 stopni ale różnice temp. np.wiosna jesień jest inna i wtedy nastwaie tem.w całym domu na 20 stopni to czy automatycznie temp.w sypialni też się zmniejszy czy znowu trzeba będzie ustawiać za pomocą rotametrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzny dajesz na zewnątrz od strony północnej.

Czujnik wewnętrzny dajesz w najzimniejszym ogrzewanym pomieszczeniu i najlepiej w miejscu nienarażonym na częste zmiany temperatury (np otwieranie okien, przeciąg, wentylacja, padające słońce itp)

Ster widzi tylko to pomieszczenie  a resztę pomieszczeń musisz doregulować przepływami tak by było dobrze i robisz to raz i nic nie zmieniasz na wiosnę czy jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem listwa jest dla leniwych i wcale nie działa stabilniej niż sterowanie pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a czy dławienie tego nie powoduje jakiś uszkodzeń i czy ma to jakiś wpływ na oszczednosci palonego ekogroszku?

 

Czy masz sterownik MULTIFUN?

 

Chodzi Ci o dławienie na rotametrach?

One właśnie są od tego by przepływ wyregulować.

 

Tak, mam Multifun.

 

Edit.

Nawet jak kupisz listwę to też musisz mieć rotametry by wyregulować przepływ hydraulicznie, tak by na każdą pętlę coś szło.

Np. jak masz jedną pętlę 40mb a drugą 90mb to większość wody pójdzie na tą krótszą bo jej łatwiej i rotametrem musisz ją zdławić by na tą dłuższą też poszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony z niego ale nie miałem innych sterów wiec nie mam porównania.

Ale ma to czego chciałem i to mi wystarcza.

To w pokoju to nie sterownik pokojowy tylko sam czujnik temperatury dający odczyt do sfera przy kotle.

W komplecie z kotłem i Multifunem masz zestaw czujników (zew, wew i kilka czujników przydatnych do kotłowni czyli powrót, CWU, czujnik temp za mieszaczem itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Grzesiekz182

Ja posiadam techa 550zPid, z tego co patrzyłem przed zakupem to Multifan ma wiecej opcji do regulacji, przynajmniej to moje spostrzezenie. Ja do swojego pieca dołożyłem regulator pokojowy też od techa model st281 z dotykowym wyświetlaczem - bajka do obsługi. Pilnuje mi temeratury na parterze gdzie mam podłogówke jak osiagnie to "odcina" grzanie, jak spada to znowu pompuje. I to mam ogarnięte przez zawór 3d z siłownikiem i rozdzielacz.

Natomiast poddasze gdzie mam normalne grzejniki reguluje za pomocą termostatów na grzejnikach i temperatura na drugim zaworze 3D.

Dopiero zaczelem grzać ale podoba mi sie cała organizacja tego systemu na podstawie schematu z naszego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzieki za odpowiedz wreszcie ktoś się odezwał i posiada techa 550zPid mi właśnie osobiście bardziej podaba się tech i do tego regulator pokojowy tech jest dotykowy i wygląda lepiej,własnie tylko się obawiam czy ten tech nie jest gorszy od Multifun chodzi mi właśnie o to że Multifun ma więcej opcji do regulacji co może przełożyć się na ekonomie splania ekogroszu,a jaki masz kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.