Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Który Sterownik Tech St-550Zpid Czy Multifun


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry jeste nowy na forum dopiero zauważyłem że masz kocioł sas,ja chcę kupić sas efekt 14kw na ekogroszek,powiedz mi czy ten kocioł nie jest za duzy do twojego domu,ja mam dom parterowy bez poddasza użytkowego 110m2+34m2 garaz, w całym domu ogrzewanie podloogowe garaż grzejnik obawiam się czy 14kw nie będzie za dużo do ogrzania w sumie będzie 110m2 garaż 34m2 ale wiadomo że w garażu nie będę za bardzo grzał boiler na wode 150L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sas bio slim 14 kw na pellet. I mam wylanych posadzek jakos 150m2 i zbiornik 140 litrów. Nad piecem myślałem nawet mniejszym ale to i zasobnik mniejszy a moc w piecach możesz najczęściej modulować. Sąsiad ma piec na ekogroszek sas slim dom kolo 200m i 17kw tez na techu tylko tym 480zPid i bardzo sobie chwali.U mnie też miał być ekogroszek ale wybrałem pellet dużo czysciej i bezzapachowo.

 

Według mnie oba są dobre, tech to bardzo znany producent do wielu firm dostarcza sterowniki w sumie co 3 producent ma sterowniki od techa jak sie patrzy. Mi odpowiada, troche opcji tez ma a po wejaciu w menu serwisowe odsłania się jescze kilka. Jak patrzylem to oba obsługują tyle samo pomp zaworów itd. Ważne żeby instalacja była poprawnie zrobiona i jaki nie bedziesz miał sterownik bedziesz zadowolony z Sasa.

 

Czy za dużo dla Ciebie to nie wiem jakie tam ocieplenie masz, moze instalator ci podpowie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dom będzie ocieplony styropianem 20cm,okna 3 szyby 7komorowe ciepła ramka,ciepłe parapety,ciepły montaż według wiliczeń najlepszy kocioł byłby pomiędzy 10kw-12kw ale niestety SAS nie ma w ofercie takich kotłów,miał 10kw ale już jest zakaz produkcji bo to nie był kocioł 5 klasy wię pozostaje tylko 14kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiekz182

 

Ja na metraż 140 ze styro 12, okna 3 szybowe Veka 5kom., przy zapotrzebowaniu obliczonym z programu Purmo jak i ze strony cieplowalsciwe, które wychodziło mi 7-8kW dałem SAS Slim 14kW. Spokojnie 12kW by wystrczył, a może nawet i 10.

 

U Ciebie to raczej pelletowy.

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl dobrze ten ekogroszek. Ja też byłem na eko nastawiony dopóki w akcji nie zobaczyłem pelletu. Dobry groszek tez kosztuje a pellet to naprawdę czystość nawet przy sypaniu z worka, i znika problem z popiołem idzie w trawę albo kompost i jest go dużo mniej. Jeszcze jak znajdziesz lokalnego dobrego producenta to nic tylko sypać i ciepełkiem się cieszyć :) Ja mam lokalnego dostawce i 750 zł/t i święty spokój piec się rozpali, wygasi kiedy mu potrzeba i człowiek ma spokój. Z tych co znam i poszli w pellet to nie spotkałem żeby ktoś żałował. Dobry groszek też sąsiedzi zamawiają to miedzy 850-900 pln i zawsze coś, jak nie mokry to coś innego, i jak by nie było to zawsze węgiel wiec ma być czysto a nie do końca tak jest.

 

Domek widać ma być bardzo dobrze ocieplony wiec ta 14 będzie pewnie za duża. Ale to może niech się jeszcze mądrzejsze głowy wypowiedzą. Przy tym metrażu i ociepleniu to co by nie było to dużo nie spalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zima przedemna, mam ustawione 18 stopni w domu to prawie nic nie spala dom w środku wykanczam wolnymi chwilami bo przeprowadzka na wakacje i taka temperatura mi wystarcza do pracy. Jak spada nizej piec sie rozpala, temperatura dochodzi do zadanej w pomiesczeniu piec przechodzi w czuwanie i czeka na sygnał z regulatora i tak w kółko. Patrząc po znajomych ich gabarytach domów, izolacji to pewnie kolo 3 ton bedzie wychodziło ale to bede mógł powiedziec tak naprawde za dwa lata bo ta zima to wygrzanie domu i nizsza temperatura zadana. Teraz zasypalem 2.11 podajnik i jutro zobacze co tam spalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Multifuna , kolega Techa. Bawiłem się i tym i tym sterowaniem.  Bardziej bym składał się do Tech przy zakupie SAS, bo jednak Tech jest znaczniej większa firmą i ma swoje rozwiązania od A do Z. Recalart niestety nie. Strona www ktoś inny robi, i korzysta z sterowników Auratona . Mam wrażenie że trochę zaspali "rywalizację" . Chociaż to sterownik w miarę ambitny. Funkcje w zasadzie masz te same co w Techu. Jak planujesz rozbudowy sterowania o kaloryfery to znaczniej lepiej wybrać Techa, bo maja wszystko co trzeba. Tech jak widzę się szybciej rozwija i ma lepszy serwis. Z Recalartem jest różnie. Mają jeden podstawowy minus że na platformie Multifun nie masz pokazanej temperatury na podajniku. W zasadzie jak jesteś gdzieś w terenie to nie widzisz czy żar do podajnika wchodzi czy nie. Co prawda jest ta opcja w sterowniku ale musisz być przy piecu. Ja mam piec firmy Tekla i wiem że oni odeszli z tego sterownika dlatego recalart już nie robi dla nich aktualizacji. Trzeba wgrywać aktualizacje SAS. A z tego co widzę SAS również bardziej promuje Techa choć jest droższym rozwiązaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zima przedemna, mam ustawione 18 stopni w domu to prawie nic nie spala dom w środku wykanczam wolnymi chwilami bo przeprowadzka na wakacje i taka temperatura mi wystarcza do pracy. Jak spada nizej piec sie rozpala, temperatura dochodzi do zadanej w pomiesczeniu piec przechodzi w czuwanie i czeka na sygnał z regulatora i tak w kółko. Patrząc po znajomych ich gabarytach domów, izolacji to pewnie kolo 3 ton bedzie wychodziło ale to bede mógł powiedziec tak naprawde za dwa lata bo ta zima to wygrzanie domu i nizsza temperatura zadana. Teraz zasypalem 2.11 podajnik i jutro zobacze co tam spalił.

Witam,z tego co rozumiem to  w kotle na pelet jest trochę inaczej chyba niż w kotle na ekogroszek z tego wychodzi że kocioł po osiągnieciu temp.wygasa i potem ponownie się rozpala a w kotle na ekogroszek kocioł chodzi cały czas nawet wtedy gdy osiągnie rządaną temp.wtedy chodzi w podtrzymaniu i wtedy i tak spala jakąś ilośc ekogroszku,czy dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Multifuna , kolega Techa. Bawiłem się i tym i tym sterowaniem.  Bardziej bym składał się do Tech przy zakupie SAS, bo jednak Tech jest znaczniej większa firmą i ma swoje rozwiązania od A do Z. Recalart niestety nie. Strona www ktoś inny robi, i korzysta z sterowników Auratona . Mam wrażenie że trochę zaspali "rywalizację" . Chociaż to sterownik w miarę ambitny. Funkcje w zasadzie masz te same co w Techu. Jak planujesz rozbudowy sterowania o kaloryfery to znaczniej lepiej wybrać Techa, bo maja wszystko co trzeba. Tech jak widzę się szybciej rozwija i ma lepszy serwis. Z Recalartem jest różnie. Mają jeden podstawowy minus że na platformie Multifun nie masz pokazanej temperatury na podajniku. W zasadzie jak jesteś gdzieś w terenie to nie widzisz czy żar do podajnika wchodzi czy nie. Co prawda jest ta opcja w sterowniku ale musisz być przy piecu. Ja mam piec firmy Tekla i wiem że oni odeszli z tego sterownika dlatego recalart już nie robi dla nich aktualizacji. Trzeba wgrywać aktualizacje SAS. A z tego co widzę SAS również bardziej promuje Techa choć jest droższym rozwiązaniem. 

witam,też mam takie wrażenie że tech idzie bardziej do przodu i ich sprzęt wygląda bardziej nowocześnie w SAS jest do wyboru Multifun i Tech cena jest taka sama i tu jest dylemat który sterownik wybrać chcę zamontować regulator pokojowy Tech ma kilka do wyboru i naprawdę wyglądają super a firma która robi Mulitfun  ma tylko jeden regulator pokojowy i nie wygląda on już tak fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważny przy wyborze sterownika jest jego algorytm czyli to jak sterownik radzi sobie z modulacją mocy w danym kotle. Ta modulacja przekłada się w pewnym stopniu na to ile opału spalimy.

Który sterownik w tej kwestii bedzie lepszy do twojej instalacji to trudno powiedzieć.

 

Ja u siebie testowałem dwa sterowniki , oba z wyższej półki i w tej samej cenie , jeden wypadł zdecydowanie lepiej od tego drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pierwsza zima przedemna, mam ustawione 18 stopni w domu to prawie nic nie spala dom w środku wykanczam wolnymi chwilami bo przeprowadzka na wakacje i taka temperatura mi wystarcza do pracy. Jak spada nizej piec sie rozpala, temperatura dochodzi do zadanej w pomiesczeniu piec przechodzi w czuwanie i czeka na sygnał z regulatora i tak w kółko. Patrząc po znajomych ich gabarytach domów, izolacji to pewnie kolo 3 ton bedzie wychodziło ale to bede mógł powiedziec tak naprawde za dwa lata bo ta zima to wygrzanie domu i nizsza temperatura zadana. Teraz zasypalem 2.11 podajnik i jutro zobacze co tam spalił.

Witam,zdecydowałem się że jednak chyba kupie kocioł na pellet myślę że spalanie wyjdzie podobnie do ekogroszku a mniej roboty i czyściej w kotłowni,możesz napisac jak to jest z tym przechodzeniem kotła w czuwanie a potem rozpala się ponownie żeby dobic do żądanej temperatury czy w tym czasie kocioł się wyłącza a potem sam się rozpala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jest dokładnie tak jak piszesz. Regulator kontroluje piec. Np temperatura zadana na regulatorze to 16 stopni, histereza np 0,5 to piec załączy się gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie na 15,5 i wygasi się po osiągnięciu zadanej, i czeka na sygnał z regulatora o spadku aby znów mógł grzać, i tak w kółko. Piec jest wyposażony w zapalarke i tylko prąd i pellet mu do szczęścia potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,zdecydowałem się że jednak chyba kupie kocioł na pellet myślę że spalanie wyjdzie podobnie do ekogroszku a mniej roboty i czyściej w kotłowni,możesz napisac jak to jest z tym przechodzeniem kotła w czuwanie a potem rozpala się ponownie żeby dobic do żądanej temperatury czy w tym czasie kocioł się wyłącza a potem sam się rozpala?

Spalanie nigdy nie wyjdzie Ci tak samo :) kaloryczność pelletu to max 19-20MJ węgiel 25-30MJ . cena Pelletu i węgla można by powiedzieć podobna. A twoje zapotrzebowanie w domu na ciepło będzie takie same ? Pogadaj z ludźmi co zamienili eko na pellet. Oni twierdzą że to około 40% większe zużycie. To moim zdaniem lepiej gaz założyć, jeśli masz  taką możliwość. Na to samo wyjdzie . :) pellet fajna rzecz, bardziej ekologiczna, szybciej wyczyścisz piec. Ale i tak i tak trzeba czyścić co 1-2 tygodnie. Wiec po co zamieniać siekierkę na kijek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jest dokładnie tak jak piszesz. Regulator kontroluje piec. Np temperatura zadana na regulatorze to 16 stopni, histereza np 0,5 to piec załączy się gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie na 15,5 i wygasi się po osiągnięciu zadanej, i czeka na sygnał z regulatora o spadku aby znów mógł grzać, i tak w kółko. Piec jest wyposażony w zapalarke i tylko prąd i pellet mu do szczęścia potrzebne

Mam nadzieje że koszty palenie pelletem będą podobne do  ekogroszku bo inni piszą że palenie pelletem jest droższe około 30-40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jest dokładnie tak jak piszesz. Regulator kontroluje piec. Np temperatura zadana na regulatorze to 16 stopni, histereza np 0,5 to piec załączy się gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie na 15,5 i wygasi się po osiągnięciu zadanej, i czeka na sygnał z regulatora o spadku aby znów mógł grzać, i tak w kółko. Piec jest wyposażony w zapalarke i tylko prąd i pellet mu do szczęścia potrzebne

Mam nadzieje że koszty palenie pelletem będą podobne do  ekogroszku bo inni piszą że palenie pelletem jest droższe około 30-40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to palenie-wygaszenie najlepiej sprawdza się w okresie przejściowym, kiedy to nocą jest już chłodno, ale za dnia jeszcze słonko dogrzewa. W tej chwili pale cały czas :) lepszy komfort cieplny. Można by też gonić palenie-wygaszenie, ale... dogrzanie domu oraz dogrzanie CWU to kilka rozpaleń w ciągu dnia, a zapalarka nie jest jak w kotle gazowym, że pójdzie iskra i płomień. Tutaj grzałka musi zużyć więcej prądu, aby rozpalić pellet. Jak kto woli :)

Co do ilości spalonego pelletu... poprzedni sezon od października do połowy maja zeszło mi 4,2tony. CWU latem grzeje tylko z powietrznej pompy ciepła.

Co grzeje - info pod awatarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki spadek temp w domu nawet w ciagu dnia powoduje zbyt czeste rozpalanie na krotki okres (po szybkim dogrzaniu znowu dochodzi do wygaszenia). W rezultacje daj toe wieksze zuzycie pelletu (proces rozpalania), energii (grzalka) i przy okazji skrocenie zywotnosci grzalki.

 

Jezeli w ciagu dnia jest w miare cieplo, slonko swieci w okna i grzeje wowczas temp w domu nie ulega szybkiemu spadkowi i kociol wtedy sie nie zalacza. Wtedy ma to sens. Przynajmniej moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzieki za odpowiedz cały czas się waham czy kupić kocioł na ekogroszek czy na pellet,niby  ekogroszek wychodzi taniej ale więcej roboty,spalanie pelletu na pewno będzie większe ale czyściej i mniej roboty,ktoś pisał że niby spalanie jest prawie takie same ponieważ kocioł na pellet się wygasza po osiagnieciu rzadanej temp i niby tu są te oszczednosci ale widzę że to chyba nie do końca prawda i wychodzi na to że kocioł na pellet musi pracować cały czas tak jak kocioł na ekogroszek,jakie masz spalanie pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.