Skocz do zawartości

marcinkrk

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O marcinkrk

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kraków (okolice)

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 240m2.Powerzchnia grzania ok 200m2. Rok budowy ~1985. Ocieplenie: styropian 15cm. CWU 150L.
 • Instalacja
  Grzejniki aluminiowe z termostatami. Zawór 3D.
 • Kocioł
  Sas Bio Efekt 23kW (pellet) TECH ST-550zPID

Ostatnie wizyty

183 wyświetleń profilu
 1. Dostałem bardzo szybko wyczerpującą odpowiedź z SASa, którą później przesłałem firmie która montowała kocioł. Nie mając wyboru firma na swój koszt (pompa, termostat oraz inne przedmioty) oraz robociznę pokryła z własnej kiszeni. Pompę zamontowali tak jak przedstawiłem na rysunku - takie rozwiązanie również dopuszcza SAS. Różnica temperatury wody wychodzącej a powrotnej wynosi do 10 stopni.
 2. Jeżeli nic nie wywalczę to zamontuję pompkę tak jak naszkicował mi to odpowietrznik na krótkim obiegu bez przerabiania instalacji, zawsze to coś. Co do SASa to napiszę to nich, opisując moją sprawę. Zapytam też o korozję niskotemperaturową.Wolę odpowiedz mieć na piśmie a nie tak na gębę przez telefon.
 3. Jestem po rozmowie z pracownikiem firmy SAS, w której dowiedziałem się, że: - w instrukcji obsługi zawarta jest tylko rekomendowana temp. wody powrotnej czyli 50st, ale nie jest to wymóg gwarancyjny. - w piecach na pellet nie występuje korozja niskotemperaturowa. Korozja ta dotyczy pieców np. żeliwnych. - nie przejmować się różnicą wody wychodzącej a powrotem. - aby mieć temp. powrotu 50 st. należy założyć dodatkową pompkę Generalnie, nie mam się w ogóle przejmować temp. wody powrotnej. Co do oszczędności zalecił mi założenie sterownika pokojowego, ale to tak już na marginesie.
 4. Wracając do mojego tematu. Pod koniec ubiegłego tygodnia był u mnie instalator z firmy która wykonała instalację. Instalator podczas rozmowy powiedział, że instalacja jest źle wykonana. Najlepiej aby był założony zawór 4d. Jak sam powiedział patrzy na to obiektywnie, ponieważ on prowadzi swoją firmę a czasem firma która instalowała u mnie podnajmuje go jako podwykonawcę. Przeglądając instrukcję obsługi pieca na stronie 25 czytamy: Wymagana temp. wody powrotnej** to 50st. *** w przypadku nie zastosowania się do zaleceń dotyczących utrzymania podanych zakresów temperatury wody grzewczej kocioł należy obowiązkowo podłączyć do instalacji grzewczej wyposażonej w zawór czterodrożny, zabezpieczający przed tzw. „korozją niskich temperatur To samo co jest napisane w instrukcji powiedzieli mi na infolinii SAS do której dzwoniłem kilka dni temu. Dziś skontaktowała się ze mną osoba z firmy która wykonała instalację i podłączyła piec. Powiedziała, że po konsultacji z instalatorem który był u mnie instalacja jest wykonana poprawnie a jeżeli chcemy zawór 4D to z przeróbką instalacji obciążą nasz koszem w okolicach 4,000zł Streszczając długą rozmowę telefoniczną, dowiedziałem się, że muszę mieć włączony na stałe odbiornik ciepła aby temp. powrotu była ok 50st. A tak wogule, to aby nie przejmować się, że temp. powrotu jest w okolicach 30 - 40 st. bo tu cytat "Sas tylko rekomenduje temp. powt. 50st i nie wpływa to na gwarancję". Jednak rozmówca nie potrafił mi odpowiedzieć, na moje pytanie, czy w takim razie muszę mieć cały czas odkręcony na maxa któryś z grzejników. Stanęło na tym, że ktoś z SASa ma do mnie podjechać i rzucić okiem na instalację i przy okazji naprawić czujnik temp. wody powrotnej (czujnik nie działa, lecz ja opieram się na swoim termometrze). ps. dodałem od siebie, że skoro instalacja jest wykonana poprawnie to chyba nie będzie problemu, aby ktoś z firmy podjechał na chwilę i ustawił tak piec i zawór 3d abym miał na powrocie min. 50 st. Moja prośba została przemilczana. Co o tym wszystkim sądzicie?
 5. Odpowietrznik dziękuję za pomoc. Pompka na krótkim obiegu najlepiej aby była sterowana przez sterownik pieca? Czy nie jest to wymagane? Drugie pytanie czy zostawić zawór 3D ten co mam czy kupić jakiś z termostatem? A może jakiś inny? Do Cihymur: Po zalaniu instalacji i porządnym odpowietrzaniu, zapowietrzają mi się tylko najwyżej położone grzejniki. Bojler mi się nie zapowietrza, nie słuchać bąbelków powietrza.
 6. Dziękuję za szybką odpowiedz. Naczynie wyrównawcze otwarte znajduje się na 2-gim piętrze tuż pod sufitem. Zbiornik posiada 3-y otwory. Przez najniższy otwór wpływa woda. Przez otwór boczny umieszczony wyżej wypływa nadmiar wody. Natomiast otwór umieszczony najwyżej wydostaje się powietrze. Najwyższy otwór jest otwarty ponieważ, gdy był zamknięty a woda przelewała się przez zbiornik, woda zasysała się nie tylko ze zbiornika lecz także z instalacji. Zbiornik ma ok 10-15 litrów pojemności. Muszę go wymienić na większy (w celu zwiększenia ciśnienia) ponieważ grzejniki położone najwyżej często się zapowietrzają. Ciśnienie na piecu wynosi ok 0,7 bara. Jak dokładnie zbiornik ten jest podłączony do instalacji nie wiem, nie mam specjalnie jak tego sprawdzić. Jeszcze co do pompek. Jedna pompka pcha wodę po jednej stronie domu a druga po drugiej stronie domu. Pamiętam, że dawno gdy była tylko jedna pompka, nie grzały wszystkie grzejniki. Trzecia do CWU.
 7. Na szkicu nie umieściłem naczynia wyrównawczego otwartego. Nie mam pojęcia dlaczego za zaworem 3D są dwie pompy. Kocioł i przeróbkę instalacji w kotłowni dokonywała duża firma. Ja nie znam się na tym. Mieli zrobić tak, aby było dobrze.
 8. W tamtym roku zamontowałem piec SAS Bio Efekt 23Kw. Cały sezon 2018/2018 grzałem na standardowych ustawieniach czyli temp. pieca nastawiona na 45 st. W tym roku mając więcej czasu przeczytałem forum dot. m.in. odpowiedniej temp. pieca oraz min. temp. wody powrotnej oraz punktu rosy. Chcąc uzyskać minimalną zalecaną temp. wody powrotnej nastawiłem piec na 50, 55, 60 a następnie na 65 st. Temperaturę pieca podnosiłem co kilka dni, aby mieć pewność prawidłowego zbadania temp. powrotnej. Zauważyłem pewną prawidłowość. Jeżeli np. ustawimy piec na 65 st. a jest włączony odbiornik ciepła (np. kaloryfer na 5 lub bojler - włączona pompka) temp. powrotu wynosi ok 55 -50 st. A jeżeli nastawię na 60 st. to woda powrotu wynosi 50 -45 st. Czyli różnica z grubsza wynosi ok 10 - 15 st. Natomiast jeżeli każda głowica termostatyczna zamontowana na kaloryferach zamknie obieg lub nie pracuje pompka CWU) temperatura wody powrotnej wynosi nie mniej niż 40 st. Nawet jeżeli na piecu było 70 st. to na piecu było np. 27 st. W załączeniu przesyłam schemat instalacji. Jest to instalacja otwarta ze zbiornikiem wyrównawczym (nie wyszczególnionym na schemacie). Instalacja miedziana. Średnica rur wychodzących i wchodzących (powrót) do pieca wynosi 1 cal. Zawór 3D firmy WOMIX ustawiony na pozycji 3. W załączniku przesyłam schemat oraz zdjęcia instalacji. Założyłem nawet termometry za kilka złotych w celu zweryfikowania pokazywanej temp. wody powrotnej w aplikacji eModul (Sterownik Tech ST-550) Nie wiem czy montaż pompki na krótkim obiegu ciepłej wody za zaworem 3D (i np wpięcie jej do sterownika) załatwi sprawę czy potrzebna będzie poprawa instalacji?
 9. Witam, od września 2017r. w ramach dofinansowania kupiłem piec Sas Bio Efekt 23kW z sterownikiem TECH ST-550zPID, zawór 3D. Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami do pracy sterownika jak i samego pieca. Podstawowe dane: Dom jednorodzinny 240m2 (parter + 2 piętra) . Powierzchnia grzania ok 200m2. Rok budowy ~1985. Ocieplenie: styropian 15cm - ściany, dach - ok 20 -25 cm. Instalacja: rury miedziane, grzejniki aluminiowe z termostatami DX5. W domu mieszkają 4 osoby dorosłe oraz 1 dziecko. Bojler na C.W.U. 150 L. Pellet: Barlinek (worki 15 kg) Ustawienia pieca: Temp. C.O.: 45 C Temp. C.W.U: 36 C a na wieczór do kąpieli 42 C Współczynnik mocy pieca: 100% Korekta wentylatora górna: - 5% Korekta wentylatora dolna: 0% Czas podawania: 8 sek. Przerwa podawania: 5 sek. Czas pracy wentylatora: 8 sek. Czas pzrerwy wentylatora: 5 sek. Obroty wentylatora: 30 % Histereza C.O.: 5 C Histereza C.W.U.: 2 C Temperatura załączania pomp: 40 C Tryb wygaszania. Sterownik TECH ST-550zPID wersja oprogramowania: ST-550 Pellet Wersja: 1.0.14/8 zPID 1.6.0 Piec przy temperaturach: - ok +10 C na zewnątrz pali 4 worki pelletu na 3 dni. - ok 0 C na zewnątrz pali 4 worki pelletu na 2 dni - ok -10 C / - 5 C na zewnątrz pali 4 worki pelletu na 1,5 dnia Chcąc uzyskać mniejsze spalanie i zachęcony postami na forum postanowiłem wgrać nowe oprogramowanie. Na początku stycznia z firmy Tech otrzymałem oprogramowanie: ST-550 Pellet HL Wersja: 1.0.26/8 zPID 1.6.1 Po wgraniu nowego oprogramowania i po ustawieniu sterownika już na drugi dzień zobaczyłem efekty. Efekt - popiół z nowej wersji oprogramowania był czarny a nie jasnoszary jak z poprzedniej wersji oprogramowania. Ponadto zauważyłem osadzanie się czarnej smoły w piecu. Myśląc, że niewłaściwie poustawiałem nowe oprogramowanie wróciłem do poprzedniej wersji, w której wszystko wróciło do normy. Przez ten krótki czas zauważyłem, że w nowszej wersji po osiągnięciu 50 C na piecu pojawiał się komunikat "dopalanie" i z tego co pamiętam nie włączał się wentylator w celu "wydmuchania" rozpalonego pelletu. W starej wersji oprogramowania po osiąganiu tem. 50 C na piecu pojawia się komunikat "wygaszanie" - włącza się wówczas wentylator i "wydmuchuje" rozpalony pellet.
 10. marcinkrk

  Witam

  Witam wszystkich forumowiczów. Forum jest mi znane od dobrych kilkunastu miesięcy. Po zakupie kotła Sas Bio Efekt 23kW postanowiłem zarejestrować się na forum - 13/10/2017r. Przez ten czas w miarę możliwości próbowałem ustawić tak piec, aby uzyskać jak najmniejsze spalanie.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.