Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - Jak Poprawnie Ustawić


Xerol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Od lipca zamieszkuję nowo wybudowany dom o powierzchni 150m2 (w tym ponad 25m2 garaż).
W na całej powierzchni 150m położoną mam podłogówkę. Dom jest ocieplony z zainstalowanym rekuperatorem Brink Renovent Excellent.

Do ogrzewania i CWU zainstalowany mam kocioł Buderus gb192 ze sterownikiem RC300.
Na sterowniku ustawioną mam temperaturę 22st przez całą dobę i taka temperatura jest cały czas utrzymywana we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Przy obecnych temperaturach zewnetrznych czyli (wahania od 4st do 12st) zuzywam ok 5m3 gazu/24h (w tym 1,5m3 na cwu).

Krzywa grzewcza:
temperatura projektowa: 39st
max temp. zasilania 45st
wpływ pomieszczenia 10k

Poszczególne obwody grzewcze ustawione na rozdzielaczu na przepływ ok 2 litrów.

Pytanie jest następujące, czy można zmienić coś w ustawieniach, żeby zoptymalizować zuzycie gazu?
Czy przy ogrzewaniu podłogowym zasadne będzie obniżenie nocą temperatury np do 21st, czy późniejsze dogrzanie do 22st nie spowoduje zwiększenia zużycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja ogrzewania podłogowego nie polega na tym aby ustawić jednakowy przepływ we wszystkich pętlach(u Ciebie 2l/min) Ten przepływ powinien być różny dla pętli poszczególnych pomieszczeń ponieważ każde z nich ma inne straty ciepła,różną moc OP w zależności od rozstawu rur i rodzaju podłogi(panele,płytki) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doprecyzowałem, max przepływ mam 2,2l/min, minimalny 1,5l/min. Tak jak pisałem w całym domu temperatura jest jednakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sterownik pogodowy do tego z możliwością obsługi nawet 4 obiegów grzewczych. Ale nic nie wiemy więcej o instalacji. Jak zbudowana ile obiegów grzewczych czy są zastosowane elementy regulacyjne  (zwory 3D, pompy....) czy są zdalne sterowania.....? Napisz coś więcej o instalacji i jej budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną całość pracuje na jednym obiegu grzewczym. Nie mam zainstalowanych zadnych dodatkowych zaworow, pomp czy sprzegieł. Calość zasilana jest pompą zainstalowaną w kotle (max 65% mocy)

Do kazdego pomieszczenia prowadzona zostala osobna petla(w salonie 2). Nie ma żadnego kaloryfera w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza:

temperatura projektowa: 39st

max temp. zasilania 45st

wpływ pomieszczenia 10k

 

No i właśnie zastanawia mnie, czy tak to zostawić?

I co dokładnie znaczy "wpływ pomieszczenia", w jakim stopniu temp pomieszczenia wplywa na krzywą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dokladnie tak mam ustawione. Nie wiem tylko jaka wartosc ustawic w polu wplyw pomiszczenia, bo bez względu na zmiane wartosci wykres sie nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną całość pracuje na jednym obiegu grzewczym. Nie mam zainstalowanych zadnych dodatkowych zaworow, pomp czy sprzegieł. Calość zasilana jest pompą zainstalowaną w kotle (max 65% mocy)

Do kazdego pomieszczenia prowadzona zostala osobna petla(w salonie 2). Nie ma żadnego kaloryfera w całym domu.

To masz bardzo ograniczone możliwości sterowania, żeby nie napisać że sterowania nie masz. Marnym pomysłem była budowa dość dużej instalacji jako jedno obiegowej, z jednym miejscem regulacji temperatury.  Nie bardzo rozumiem jak ustawiłeś ta krzywą bo to co opisujesz jako krzywą na pewno nie dotyczy krzywej

9672746300_1322768760.jpg

Praca instalacji według krzywej oznacza dobór temperatury zasilania według temperatury zewnętrznej aby osiągnąć wymaganą temperaturę pomieszczenia. Dla podłogówki są to krzywe oznaczone poniżej 0,8. Musi być też podłączony czujnik temperatury zewnętrznej inaczej sterownik pracuje jako stałotemperaturowy. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych temperatura zasilania powinna wynosić  ok 25o C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury zewnetrznej oczeywiscie jest zainstalowany.

Wykres krzywej ze sterownika wglada dokladnie jak krzywa grzewcza 0,4 z Twojej grafiki.

Dlatego wlasnie pytam czy zmienic parametr wplyw pomieszczenia, bo u mnie temp zasilania wynosi ok30-32 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy wpływie pomieszczenia "0" temperatura pomieszczenia spada poniżej zadanej o ok. 0,7 stopnia. Spalanie gazu jak dla mnie rewelacja, dodatkowo zmienione zostały ustawienia  CWU (ok 1,5m3/24h z CWU), ale jednak nie o to chodzi. Wpływ pomieszczania ustawiłem na 4, zobaczymy co się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko że w charakterystyce budynku mam wybrane, budynek średni tryb ograniczony działa poniżej 0 stopni. Może tutaj powinienem jeszcze wprowadzić jakieś korekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piszę jeszcze raz, bo podejrzewam, że osoba która wprowadzała wszystkie ustawienia nie miała pojęcia co robi. Od początku temp projektową miałem ustawioną na 40 stopni i wpływ pomieszczenia na 10 i przy podłogówce temperaturę normalną na 21 i obniżoną na noc na 20!!!.

 

Przy wszystkich zaproponowanych przez 'instalatora ustawieniach i zmianie tylko temp projektowej na 36 stopni, piec mocno taktuje (ponad 100 odpaleń na dobę). Wpływ pomieszczenia zmieniłem na 0. Zmeiniłem też tryb sterowania pompą z delta p1 na p4(tak czy inaczej pompa pracuje z wydajnością ok 55%). Sytuacja się poprawiła ale nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby palnik po załączeniu pracował jak najdłużej, bo wydaje mi się że inne ustawienia też mogą być wybrane dość losowo ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja właśnie jestem w trakcie pierwszego uruchomienia podłogówki - wygrzana w maju. Obecnie spalanie przy temp 3-8 stopni klaruje się na poziomie 4-8m3 gazu. Mam głupoty poustawiane w piecu, więc poprawiam co nieco.

 

0. Ustawione mam Regulacja wg.temp.zewnętrznej ( nie wiem czy to uwzględnia temp w pomieszczeniu, czy tylko bezmyślnie grzeje bo na podwórku jest zimno.....)

1. Jak powinienem ustawić budynek ? lekki, średni czy ciężki? na co się to przekłada? Mam mur poroth 30+20cm styro. Strop wylewany żelbet.

2. Jak ustawić regulator PID ? wolny średni czy szybki?

3. Przy ustawieniu 20.5 stopnia piec nadal grzeje podłogę gdy temp w pokoju ma już 21.7stopnia! Co jest nie tak?

4. czy warto zmniejszyć moc pieca ? mam 14kW.

5 . wybieg pompy 15minut

6. krzywa grzania ustawiona 45st przy -20, oraz 20 i 20, z tłumieniem, korekcja 3K.

7.  ilość odpaleń palnika 2-5

9. temp komfortowa 20.5, nocna 20.0

10. Grzeję w dwóch cyklach od 5 do 10 oraz od 16-21 temp 20.5 (czasem, zmieniam na 21 bo zimno sie wydaje) . Poza tym temp 20 st.

 

Gdzie szukać oszczędności? wyłączyłem cyrkulacje wody gdyż bardzo wychładzała wode po nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie udalo sie w miare wyregulowac kociol.

Temp. Projektowa zmieniona na 38

Wplyw pomieszczenia 0

Delta p2 zmieniona na p3.

 

Zmiany zauwazalne. Palnik odpala 30 razy na dzien z grzaniem cwu. W najzimniejszy dzien (ok 0 stopni przez cale 24h) poszlo 6m3 w domu 22 stopnie.

 

Johny napisz cos wiecej o samym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pisałem nic o domu, gdyż pod nazwą użytkownika wpisałem co i jak ale niech będzie:

kocioł buderus gb072 14kW, w całości podłogówka na podłodze o pow 240m2 (użytkowa 160).

Dom ocieplony 20cm grafitu, podłoga 10cm, poddasze to 20-25cm pianki pur.

Podpiwniczenie w 40%

Rekuperator w trakcie uruchamiania.

CWU 45stopni w 120 L zasobniku

 

co daje delta p? mam ustawione na p2.

RC300 w salonie, całość na pompce z kotła, jeden obieg instalacyjny

O czymś zapomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.