Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor + 4D + Podłogówka + Grzejniki


krisgie

Rekomendowane odpowiedzi

U znajomego właśnie zrobiono instalację jak w temacie. Niestety nie mam zdjęć ani możliwości by wykonać, opiszę słownie, może niefachowo ale mam nadzieje ze wiadomo o co chodzi.

Zasilanie z kotła idzie na zasilanie obiegu kotłowego 4D, pompa na powrocie do kotła z drugiego króćca obiegu kotłowego zaworu.

Potem zasilanie obiegu "instalacji" z 4D do bufora i powrót z bufora na krócieć powrotu 4D, bez pompy w tym obiegu. Czyli jedna pompa na powrocie w obiegu kotłowym 4D.

Zawór 4D z siłownikiem w celu ochrony powrotu.

Problem jest taki ze kocioł nie potrafi nagrzać bufora i ciągle kręci zaworem puszczając wodę na bufor i zaraz potem przekręca sie na ochronę powrotu bo zimna woda trafia do kotła z bufora.

Wyjście i powrót z kotła 6/4, na buforze chyba to samo ale zredukowane od razu na 1" i zawór 4D tez 1".

Po wyłączeniu sprzęgła siłownika nie idzie dobrać takiego punktu(kręcąc zaworem ręcznie) by cześć wody z zasilania kotła szło na powrót kotła a część na bufor, zawsze jest to jedno albo drugie.

Abstrahując od sensowności zastosowania 4D z buforem napiszcie proszę czy ten układ ma szansę zadziałać stabilnie bo nagrzaniu bufora ręcznie (tylko grzanie bufora z wyłączeniem ochrony powrotu a potem po nagrzaniu sterownik rządzi siłownikiem).

Wszystkie odbiory z bufora 1"/28.

Ja bym zastosował do ochrony powrotu zawór termostatyczny, laddomat lub podobny układ oraz nie redukowałabym średnic rur i zaworu lub dołożyłbym pompkę na zasilanie bufora ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Jakie jest najlepsze/najtańsze wyjście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Spieprzone połączenie pomiędzy kotłem a buforem. Tam musi być Termostatyczny Zawór Mieszający tzw TZM + pompa bezpośrednio na powrocie kotła. Są gotowe schematy jak łączy się bufor z kotłem. Zawór 4D do wywalenia on tam jest potrzebny jak świni siodło. Za buforem jest zawór 3D z pompą CO do zasilania instalacji odbiorczej (grzejniki lub podłogówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sensowności 4D w tym układzie i zamiast tego zastosowanie zaworu termostatycznego to mam podobne zdanie :). A co ze średnicami rur, mogą być 28 czy lepiej by nie byly zredukowane? Podejrzewam ze kwestia oszczędności bo z kotla do bufora jest pewnie z 5mb w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.