Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz gaz to nie zakładaj pelleciaka , idz w gaz bo koszty ogrzewania podobne będą , jeżeli kiedyś ocieplisz to spadnie zużycie peletu i tak samo gazu . na pellet musisz liczyć średnio 12-15 kg dziennie w okresie grzania , czyli można powiedzieć od października do kwietnia ( czyli około 7 miesięcy ) daje to około 210 dni po 12-15kg , to daje nam około 2,5-3 t pellletu ( mowie tu również o ciepłej wodzie dla rodziny 3 osobowej ) czyli koszt ogrzewania pelletem to 2000 - 2500 na rok z ciepłą woda , bynajmniej tak jest u mnie , ja grzeje defro bio slim 140m2 w tym jest garaż który ogrzewam do 18 stopni , na reszcie około 23 stopnie , ale mam dość dobrze ocieplone , wiec u ciebie przy 90 metrach wyjdzie podobnie . ogólnie piec mogę polecić bo mi się narazie sprawdza 

 

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

Może jest jeszcze ktoś kto mieszka w budynku, który ma gaz i ogrzewa mieszkanie pelletem i się wypowie, czy teraz żałuje, że jednak nie założył kondensiaka na gaz lub piec na ekogroszek ?

Każda opinia jest ważna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "+" z gazem jest jeszcze sprawa, że nie musisz nigdzie trzymać opału :) gaz masz z sieci i nie musisz przeznaczać na niego jakiegoś pomieszczenia, aby trzymać zapas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat najmniejszy u mnie problem - mam dużą kotłownię - ponad 30m  i mogę trzymać tam wszystko, więc bardziej mnie niepokoją rachunki za gaz niestety...

Ciągle mam ten dylemat, że za wygodę i ciepłe grzejniki przez cały czas - na gazie - słono się płaci. Dużo więcej niż węgiel, pellet czy drzewo...

Edytowane przez Trotyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po 2 tygodniach testowania pracy bez PID mogę powiedzieć że spalanie 8-12 kg jest możliwe do osiągnięcia.

Dom 100m2, ogrzewanie tylko podłogowe, bojler zasilany z pieca.

 

Warunki jakie trzeba spełnić to pokojówka, u mnie ustawiona na 21,6 i grzanie wody tylko wtedy jeśli to potrzebne.

Rano woda jest jeszcze ciepła po grzaniu na wieczorną kąpiel, potem jeszcze jedno podgrzanie i około 20 też włączam.

Czyli jakieś 3 cykle grzania wody.

 

Nie bójcie sie wychłodzenia pieca, na tych ustawieniach piec temperaturę 50 stopni uzyskuję w 15-20 min

Temperatura załączenia pompy CWU to 45 stopni, a podłogowej 50 stopni.

Temperatura zadana to 69 stopni, żeby niepotrzebnie się wygasił za szybko jak to ma miejsce przy zadanej 50-55 stopni

 

Jak znajdę chwilę to napiszę moje ustawienia.

Pozdrawiam

Edytowane przez szpachla1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam do was pytanie , czy u was te zawirowacze w piecu niektóre są białe na końcach , pokryte białym proszkiem, czy to normalne, wiem ze w piecu są katalizatory ceramiczne białe , czy one u was tez się sypią bym powiedział ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że biały osad jest bardziej porządany niż czarny ;)

Czy ktoś z Was pracuje na PID w pracy ciągłej bez wygaszania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę na PID ale piec się wygasza jak osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniu (mam regulator pokojowy). Wg mnie jest to ekonomiczny sposób na palenie. Praca ciągła bez wygaszania to wg mnie spore by było zużycie pelletu. Na chwile obecną przy temperaturze na zewnątrz +3 spalam jakieś 15kg 120m2 ogrzewam + woda ciepła dla powiedzmy 4 osób.

U was jakie spalanie macie teraz na dobę ?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ekonomiczne dla opału, ale mniej ekonomiczne dla prądu. Zapalarka sporo ciągnie.

U mnie praca ciągła bez PID, ostatnie kilka dni średnio 22,5kg. Informacje co ogrzewam mam pod awatarem.

Mam inny kocioł, ale sterowniki mamy identyczne i może coś u Was podpatrzę do siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo ładny wynik, możesz podać jak masz ustawiąną pracę pieca, parametry itd.

Ja palę od połowy września i do końca grudnia spaliłem 1150kg a tez ogrzewam  120m2.  temperatura w domu średnio 21,5, nocą 21 .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ekonomiczne dla opału, ale mniej ekonomiczne dla prądu. Zapalarka sporo ciągnie.

U mnie praca ciągła bez PID, ostatnie kilka dni średnio 22,5kg. Informacje co ogrzewam mam pod awatarem.

Mam inny kocioł, ale sterowniki mamy identyczne i może coś u Was podpatrzę do siebie ;)

zapalarka ma maks 500W , przy pracy nawet 10 razy na dobę po 5 min ( gdzie u mnie kocioł odpala sie 4 razy ) ale niech będzie 10 razy,  daje pobór prądu rzędu 0,4kwh na dobę wiec miesiecznie będzie to około 12 kw/h co daje koszt 10zł , a jeżeli kocioł pracuje całą dobę i spala około 5 kg wiecej na dobę  to daje nam koszt w miesiącu na poziomie 120zł wiec nie widze tu nic ekonomiczego ( dodam ze założyłem 10 rozpalen na dobę a praktycznie nigdy sie to nie zdarzy ) maks 5 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie od września (wrzesień tylko CWU) do końca grudnia zeszło mi 750kg , 120m2

no też bez przesady wychodzi na to  że kocioł spalał średnio 6 kg dziennie , niedługo będzie ogrzewał i pellet produkował przy okazji , u mnie spalanie jest na średnim  poziomie 12kg , i śledząc forum jest to wynik na bardzo dobrym poziomie , wiec 6 kg to perpetum mobile 

 

napisze kolego jakie masz ustawienia i jakie temp usatwione 

Edytowane przez majdan1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca PID - sterowanie plan tygodniowy.

Minimalna praca pod. 2s

Maksymalna. 3s

Minimalna przerwa 0.15

Maksymalna. 18s

Min. Wentylator 1. 9 bieg

Maks. 1. 14 bieg

Min. 2. 10

Maks. 2. 100

Min.obroty 1. 308 / min

Maks. 1. 580

Moc kotła 100%

Korekta wentylatora 0

Temperatura zadana 65°

Pompa start 40° ochrona powrót 35°

CWU 300l temperatura zadana 50°

Czy coś jeszcze pominąłem

Pellet olczyk

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapalarka ma maks 500W , przy pracy nawet 10 razy na dobę po 5 min ( gdzie u mnie kocioł odpala sie 4 razy ) ale niech będzie 10 razy,  daje pobór prądu rzędu 0,4kwh na dobę wiec miesiecznie będzie to około 12 kw/h co daje koszt 10zł , a jeżeli kocioł pracuje całą dobę i spala około 5 kg wiecej na dobę  to daje nam koszt w miesiącu na poziomie 120zł wiec nie widze tu nic ekonomiczego ( dodam ze założyłem 10 rozpalen na dobę a praktycznie nigdy sie to nie zdarzy ) maks 5 

Z mojego dtr wynika, że zapalarka zużywa 800W, a kocioł w pracy 230W ale to już kwestia kotłów i palników. W tej chwili kocioł u mnie pracuje 10do15 minut a 1,5-2h godziny stoi w podtrzymaniu... czyli rzuci garstkę "grochu" i dmuchnie... strzelam 30-50W? :)

Jak pójdzie Ci porównanie do tego? 

Po za tym, teraz to i 4 razy się rozpali, ale jak nadejdą mrozy takie lepsze... to lekką ręką przekroczy Ci te 10 rozpaleń.

 

ManieK787 - ciekawa sprawa u Was z PIDem jest przy min i maks przerwie. U mnie domyślnie jest to min. przerwa 10s maks przerwa 60s. U was takie parametry były domyślnie ustawione czy jakoś to zmienialiście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa... bardzo mała przerwa między min i max. Temp. na kotle utrzymuje się stała ?

...i ta przerwa minimalna 0,15 to sekundy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączony watomierz pod piec.

Zapalarka na początku bierze 500, a po chwili spada do 250-300 wat.

 

Podczas pracy:

Pompa podłogowa 2 bieg 35W, pompa CWU pierwszy bieg 20W, wentylatory jakieś 10W

 

A te 6 kg na dobę...

To chyba nie może się udać.

No ale piszę że ma plan tygodniowy, a tu możemy sobie poustawiać np. dwa opalenia.

 

U mnie chodzi bez PID na pokojówce 21,4 stopni

CWU 44 stopnie z histerezą wody 14 stopni.

Rozpaleń nie liczyłem max 5-6 na dobę.

Z tego 2-3 na ogrzewanie.

Ogrzewanie tylko podłogowe.

Domek 100 m, ocieplony 15cm styropian.

 

U mnie od 2.10.2017 do 2.01.2018 równo 1050 kg spalone.

Około 11,5 kg na dobę, ale nie oszukujmy się na dworze jest ciepło.

 

Podawanie co 28 sekund

Czas podawania 4 sekundy

Edytowane przez szpachla1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla - wspominałem że mam inny kocioł. 

Może z ciekawości dałoby się przeliczyć ile to wychodzi mocy ? tak porównawczo ? praca/wygaszenie vs praca ciągła.

U mnie w tej chwili kocioł pracuje tak 2,4h/dobę, a reszta to podtrzymanie. W podtrzymaniu podajnik w ciągu godziny pracuje łącznie 80s, a wentylator 270s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca PID - sterowanie plan tygodniowy.

Minimalna praca pod. 2s

Maksymalna. 3s

Minimalna przerwa 0.15

Maksymalna. 18s

Min. Wentylator 1. 9 bieg

Maks. 1. 14 bieg

Min. 2. 10

Maks. 2. 100

Min.obroty 1. 308 / min

Maks. 1. 580

Moc kotła 100%

Korekta wentylatora 0

Temperatura zadana 65°

Pompa start 40° ochrona powrót 35°

CWU 300l temperatura zadana 50°

Czy coś jeszcze pominąłem

Pellet olczyk

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

 

Coś tu kolego nie pasuje.

Biorąc pod uwagę  Twoje minimalne nastawy to jest nie realne.

Piszesz że przez cztery miesiące spaliłeś 750 kg

Uśredniając to jest 120 dni co skutkuje spalaniem dobowym na poziomie 6,25 kg !!!!! Kocioł nie może tyle spalić w ciągłej pracy pid bo potencjał podajnika jest napewno wyższy. Szacuję że 15 kg na godzinę.

Teraz biorąc na tapetę Twoje minimalne nastawy to wychodzi że na dobę pracuje 144 minut czyli przy tych nastawach na dobę powinien przerzucić koło 35 kg.

 

Może opalasz dom kominkiem a kocił stoi tylko załadowany a nie odpalony albo w nadzorze bo nie ma co dogrzewać?

 

Sprawdź parametry czy dobrzy wpisałeś

Edytowane przez dormario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dorzucę ;) hehe :) Spojrzałem w swoje notatki :P Rok temu jak używałem palenie/wygaszenie to spalanie w takich samych temperaturach jak teraz było... takie samo jak mam teraz ;) z tą różnicą, że teraz mam stałą temp. w domu.

Przeliczyłem posiłkując się internetem i różnica miesięczna na prądzie wychodzi mi ~20zł na korzyść pracy stałej. 

Od października do końca roku zeszło mi 1,5 tony pelletu. W październiku paliłem z wygaszeniem - było dość ciepło i się opłacało. 

 

Jak będziecie mieli jakieś fajne ustawienia na PID w pracy stałej to pochwalcie się ;) u mnie w tej chwili PID w porównaniu do dwustanu to 30% więcej zużytego opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego chyba sie nie zrozumieliśmy ja pale w PID z tym że sterownik pokojowy daje znać kiedy pokoje sa dogrzane i wygasza kocioł , czyli nie marnuje opału na ogrzewanie kotła i instalacji w podłodze, to tak jak jedziesz samochodem i dojeżdżasz do celu i nie gasisz bo szkoda ci paliwa na odpalenie , ja gasze i odpalam jak potzrebuje , dodam że dzisiaj profilaktycznie zrobiłem w kotle ustawienia z podtrzymaniem , kocioł sie nie wygasza tylko pracuje non stop przez 20 godzin i po tym czasie ma sie wygasić aby się wyczyścił , ustawienia pokojówki podobne , zobaczymy jak to wyjdzie , w potrzymaniu kocioł pracuje jakieś 1h , 3 sek podawanie 2 min przerwy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to porównał inaczej. Jedziesz samochodem i gazujesz do 200km/h, a potem go gasisz i prędkość spada, odpalasz go przy 50km/h i znowu gazujesz do 200 :)

Tak jak wspomniałem, rok temu paliłem w trybie z wygaszeniem i miałem takie samo spalanie jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.