Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

My mamy Igneo Slim albo Igneo Touch. Jak widać jest w nich inna filozofia sterowania mocą palnika niż w twoim. My sterujemy czasem podawania, co wpływa na moc palnika. Ty - jeśli dobrze rozumiem to, co piszesz - sterujesz mocą palnika, co wpływa na czas podawania. My potrafimy zmieniać ile sekund ma sypać peletem w 20-sekundowych interwałach, ale nie mamy możliwości wskazać mocy palnika w kW. Ty odwrotnie. W sumie na jedno wychodzi.

Jeśli masz fajny popiół, niezbyt dużą temperaturę spalin, dobry płomień, to nic nie zmieniaj. Spalił ci przez dwie doby 30 kg peletu, czyli 15 kg na dzień. Mi spalił teraz 3 razy więcej. Pytanie, czy licznik w sterowniku dobrze ci pokazuje. Worki licz, to będziesz miał pewność ile ci pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr ilości podawanego paliwa jest b. ważny. Musisz zrobic test. Oczywiście nie całogodzinny :) Odpinasz plastikowa rurę od palnika, wkładasz do reklamówki i na ręcznym ustawieniu włączasz podajnik przez 2 minuty. Ważysz zawartość reklamówki i mnozysz przez 30. Wartość wpisujesz w parametrach palnika. Powinieneś mieć jeszcze kaloryczność paliwa, żeby dobrze dobrał moc. To dla pracy w FuzzyLogic - czyli automatycznej modulacji.

Jak palnik pracuje na ustawieniach standardowych, czyli mocy min/max te parametry są pomijane. Ale dobrze jest je znać, żeby prawidłowo dawkę ustawic :)

2 minuty to zbyt mała próbka. Wg mnie co najmniej 20 minut trzeba i wynik pomnożyć przez trzy. Mnie i tak to ważenie w tym sezonie okłamuje i dopiero metodą prób i błędów doszedłem do tego, jaka faktycznie jest wydajność podajnika przy moim obecnym pelecie. Wsypałem dwa worki (40 kg) do pustego zasobnika i na drugi dzień jak znowu był pusty, to sprawdziłem o ile na liczniku wzrosło. No i proporcjonalnie zwiększałem/zmniejszałem w sterowniku wydajność. I znowu wyspałem dwa worki i na drugi dzień to samo. Aż pokazał te 40 kg.

Co innego faktyczna praca podajnika polegająca na podawaniu np. 3-sekundowych dawek co 20 sekund, a co innego ciągle sypanie peletu podczas testu. U mnie niestety jedno drugiemu nie jest równe.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek parametr by nie definiować, to ważny jest przesyp - ile podaje na sekundę, minutę czy godzinę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej do zasobnika sypiesz, tym wieksza różnica :) Ale w celu wyliczenia dawki czy mocy minutowy czy dwuminutowy test w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr ilości podawanego paliwa jest b. ważny. Musisz zrobic test. Oczywiście nie całogodzinny :) Odpinasz plastikowa rurę od palnika, wkładasz do reklamówki i na ręcznym ustawieniu włączasz podajnik przez 2 minuty. Ważysz zawartość reklamówki i mnozysz przez 30. Wartość wpisujesz w parametrach palnika. Powinieneś mieć jeszcze kaloryczność paliwa, żeby dobrze dobrał moc. To dla pracy w FuzzyLogic - czyli automatycznej modulacji.

Jak palnik pracuje na ustawieniach standardowych, czyli mocy min/max te parametry są pomijane. Ale dobrze jest je znać, żeby prawidłowo dawkę ustawic :)

Dawka startowa mniej wiecej się zgadza, z tym co napisałem: 15 dag to 10 minutowe zapotrzebowanie dla 3kWh:)

 

To już ustawiłem zrobiłem próbę 15 minutową. Ale nie mam w ustawieniach palnika funkcji: "podawanie max (moc 100%)" w związku z tym nie mogę zmienić mocy przez ograniczenie dawki max jak robią to inni. Zmieniłem w opcji moc nominalna z 15kw na 10kw zobaczymy na razie pokazuje, ze chodzi na 4kw. Może jak piec jest ustawiony w FL2 to ta funkcja znika, piec sam zmienia dawkę dynamicznie wraz z modulacja mocą.

 

Dawka tylko rozpala się raz u mnie na starcie potem kocioł się nie gasi więc nie ma z nią problemu odpala się ok. 

 

Co myślisz o tych moich ustawieniach i co to jest ten smart auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej do zasobnika sypiesz, tym wieksza różnica :) Ale w celu wyliczenia dawki czy mocy minutowy czy dwuminutowy test w zupełności wystarczy.

Statystyka mówi, że im większa próba badana, tym dokładniejszy wynik.

Niedawno wklejałem linki do filmików, które nakręciła Tekla, a które dotyczyły ważenia peletu. Tam mówią o 10-minutowej próbie.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr. To wydaje się logiczne, że ty sterownikowi wskazujesz w kW maksymalną moc palnika. Nastepnie wskazujesz zakres mocy w % w jakiej ma modulować (standardowo od 30% do 100%). Tak więc jeśli ustawisz moc max na 10kW oraz zostawisz standardowy zakres 30-100%, to Fuzzy Logic sobie będzie modulował między 3kW a 10kW.

Po raz n-ty pytasz o ten czas podawania. Poczytaj, co wyżej o 23:13 ci napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sterownik wyliczył sobie moc, potrzebuję dwóch parametrów:przesypu i kaloryczności pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. W moim sterowniku Igneo Slim przesyp to iloczyn wydajnosci podajnika (kg/h) i czasu podawania (brak jednostki bo dzielną i dzielnikiem jest sekunda, czyli ile sekund sypie co 20 sekund).

W sterowniku Piotra jak widać sterownik sam wylicza czas podawania na podstawie tego jaką wpisał kaloryczność (kWh/kg), jaką wydajność (kg/h) i jaką moc (kW). I taki czas podawania sobie stosuje. Pewnie jeszcze uwzględnia sprawność kotła (%).

 

Zadanie dla ciebie :)

Jaki wyliczy czas podawania przy wpisanej mocy 5 kW, wydajności 15 kg/h, kaloryczności 5 kWh/kg i sprawności 95%? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,ile wyliczy sterownik? Ja wyliczyłem niewiele ponad 4 sekundy (17gramów) na minutę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo :)

 

Moc [kW] = Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%] * Sprawność [%]

 

Podawanie [%] = Moc [kW] / (Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Sprawność [%])

Podawanie [%] = 5 kW / (15 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)

Podawanie [%] = 5 kW / 71,25 kW

Podawanie [%] = 7%

 

Czyli 7% czasu pracy palnika, podajnik sypie peletem.

Nie wiem jak u was (czy dobrze rozumiem, że masz ten sam sterownik, co Piotr?), ale u nas sypie co 20 sekund. Czyli w naszym sterowniku czas podawania to będzie 1,4 sekundy. Jeśli u was podaje co minutę, to będzie sypało 4,2 sekundy. Przy wydajności 15 kg/h, to wychodzi, że sypie 17,54 grama na minutę ;)

 

Tak z ciekawości: z jaką dokładnością można w tym waszym sterowniku podawać tą maksymalną moc palnika [kW]?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy Igneo Slim albo Igneo Touch. Jak widać jest w nich inna filozofia sterowania mocą palnika niż w twoim. My sterujemy czasem podawania, co wpływa na moc palnika. Ty - jeśli dobrze rozumiem to, co piszesz - sterujesz mocą palnika, co wpływa na czas podawania. My potrafimy zmieniać ile sekund ma sypać peletem w 20-sekundowych interwałach, ale nie mamy możliwości wskazać mocy palnika w kW. Ty odwrotnie. W sumie na jedno wychodzi.

Jeśli masz fajny popiół, niezbyt dużą temperaturę spalin, dobry płomień, to nic nie zmieniaj. Spalił ci przez dwie doby 30 kg peletu, czyli 15 kg na dzień. Mi spalił teraz 3 razy więcej. Pytanie, czy licznik w sterowniku dobrze ci pokazuje. Worki licz, to będziesz miał pewność ile ci pali.

 

spalił mi 45kg opału to daje 22,5 na dobę nie 15. Jakby palił 15 to bym był zadowolony:) Ja mam jakąś wersje w postaci panelu do zabudowy w obudowie. Wygląda na to, ze słusznie zauważyłeś różnice. Pierwsza pozycja u mnie w serwisie palnika to moc znamionowa. Płomień jak działa na małej mocy jest baaardzo mały tak może z 10cm od palnika. Na maksa jak chodzi ma ok., 20cm długości wygląda jak ogień z ogniska:) Popiół mam ciemno brązowy jakby z papierosa, miejscami połączony w "kupki", które mogę rozetrzeć na gładką w palcach. Generalnie nie jest to puder ale jak rozetrę w palcach to się robi z tego puder.

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty to zbyt mała próbka. Wg mnie co najmniej 20 minut trzeba i wynik pomnożyć przez trzy. Mnie i tak to ważenie w tym sezonie okłamuje i dopiero metodą prób i błędów doszedłem do tego, jaka faktycznie jest wydajność podajnika przy moim obecnym pelecie. Wsypałem dwa worki (40 kg) do pustego zasobnika i na drugi dzień jak znowu był pusty, to sprawdziłem o ile na liczniku wzrosło. No i proporcjonalnie zwiększałem/zmniejszałem w sterowniku wydajność. I znowu wyspałem dwa worki i na drugi dzień to samo. Aż pokazał te 40 kg.

Co innego faktyczna praca podajnika polegająca na podawaniu np. 3-sekundowych dawek co 20 sekund, a co innego ciągle sypanie peletu podczas testu. U mnie niestety jedno drugiemu nie jest równe.

 

Zrobiłem wczoraj próbę na 15 minut i wyszło mi mniej z 13kg zmieniłem na 12. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr. To wydaje się logiczne, że ty sterownikowi wskazujesz w kW maksymalną moc palnika. Nastepnie wskazujesz zakres mocy w % w jakiej ma modulować (standardowo od 30% do 100%). Tak więc jeśli ustawisz moc max na 10kW oraz zostawisz standardowy zakres 30-100%, to Fuzzy Logic sobie będzie modulował między 3kW a 10kW.

Po raz n-ty pytasz o ten czas podawania. Poczytaj, co wyżej o 23:13 ci napisałem.

 

Doczytałem ale wczoraj jak pisałem nie widziałem tego posta:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo :)

 

Moc [kW] = Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Podawanie [%] * Sprawność [%]

 

Podawanie [%] = Moc [kW] / (Wydajność [kg/h] * Kaloryczność [kWh/kg] * Sprawność [%])

Podawanie [%] = 5 kW / (15 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)

Podawanie [%] = 5 kW / 71,25 kW

Podawanie [%] = 7%

 

Czyli 7% czasu pracy palnika, podajnik sypie peletem.

Nie wiem jak u was (czy dobrze rozumiem, że masz ten sam sterownik, co Piotr?), ale u nas sypie co 20 sekund. Czyli w naszym sterowniku czas podawania to będzie 1,4 sekundy. Jeśli u was podaje co minutę, to będzie sypało 4,2 sekundy. Przy wydajności 15 kg/h, to wychodzi, że sypie 17,54 grama na minutę ;)

 

Tak z ciekawości: z jaką dokładnością można w tym waszym sterowniku podawać tą maksymalną moc palnika [kW]?

 

Nie wiem czy kolega ma taki sterownik jak ja, wydaje mi się, że tylko ja w tej grupie nie mam dawki maxymalnej a mam możliwość wpisania mocy. Mogę ją ustawiać od 10kw do 40kw co 1 kilowat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kotła na pellet. W tej dziedzinie jestem wyłącznie fantazjującym teoretykiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalił mi 45kg opału to daje 22,5 na dobę nie 15. Jakby palił 15 to bym był zadowolony:)

Wcześniej napisałeś tak:

Ok. Teraz sprawdziłem spalił mi przez równe 2 doby 30kg peletu Lava. Na 120m2 to chyba sporo czyż nie?

 

 

Nie wiem czy kolega ma taki sterownik jak ja, wydaje mi się, że tylko ja w tej grupie nie mam dawki maxymalnej a mam możliwość wpisania mocy.

Jak widać Piotr też tak ma:

Pierwsza pozycja u mnie w serwisie palnika to moc znamionowa.

 

 

Mogę ją ustawiać od 10kw do 40kw co 1 kilowat.

Co 1 kilowat, to trochę mała dokładność. Piotr0000: ty też tą moc znamionową umiesz podać z dokładnością tylko do 1 kW?

 

 

 

Płomień jak działa na małej mocy jest baaardzo mały tak może z 10cm od palnika. Na maksa jak chodzi ma ok., 20cm długości wygląda jak ogień z ogniska:) Popiół mam ciemno brązowy jakby z papierosa, miejscami połączony w "kupki", które mogę rozetrzeć na gładką w palcach. Generalnie nie jest to puder ale jak rozetrę w palcach to się robi z tego puder.

Jak nie masz spieków, to jest ok.

A płomien ma nie być ani biały, poszarpany i iskrzący (za duży nawiew), ani czerwony dymiący (za mały nawiew). Ma być pośrodku, czyli żółty/pomarańczowy "język".

Piszę to wszystkim, a sam mam poszarpany :D Inaczej robią mi się... ogromne spieki. :o

 

 

Zrobiłem wczoraj próbę na 15 minut i wyszło mi mniej z 13kg zmieniłem na 12.

Podczas testu w ciągu 15 minut nasypał ci tylko 3 kg peletu?

 

 

Nie mam kotła na pellet. W tej dziedzinie jestem wyłącznie fantazjującym teoretykiem. :)

Ale matematyka jest wszędzie taka sama :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podczas testu w ciągu 15 minut nasypał ci tylko 3 kg peletu?"

 

Co w tym dziwnego? to jest przecież 3,3 g/sekundę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej napisałeś tak:

 

 

Jak widać Piotr też tak ma:

 

 

Co 1 kilowat, to trochę mała dokładność. Piotr0000: ty też tą moc znamionową umiesz podać z dokładnością tylko do 1 kW?

 

 

 

Jak nie masz spieków, to jest ok.

A płomien ma nie być ani biały, poszarpany i iskrzący (za duży nawiew), ani czerwony dymiący (za mały nawiew). Ma być pośrodku, czyli żółty/pomarańczowy "język".

Piszę to wszystkim, a sam mam poszarpany :D Inaczej robią mi się... ogromne spieki. :o

 

 

Podczas testu w ciągu 15 minut nasypał ci tylko 3 kg peletu?

 

 

Ale matematyka jest wszędzie taka sama :)

 

Faktycznie pomyliłem się spalił mi 3 worki czyli 45kg, przepraszam za błąd. Piotr 0000 to ja i tylko ja:) Chyba się zakręciłeś. Cały czas piszemy o moim problemie. Tylko ja mam brak funkcji w sterowniku i chyba tylko ja mam takie oprogramowanie. 

Spieki w pelecie to taki żużel twardy jak przy miale? Mam takie posklejane pyłki w grudki ale to jest miękkie w palcach się rozpada jak popiół z kiepa:)

Tak podczas 15 minut nasypał mi równo 3kg.

Język jest żółto- pomarańczowy ale lekko iskierki lecą. Powietrze max mam na 35 i jest chyba najlepiej bo ten język jest najbardziej jednolity od nasady na kocu się dopiero rozrywa. Minimalne powietrze ustawie zgodnie z Twoimi wskazówkami jak palnik zejdzie z modulacji bo teraz chodzi na 8kw to przy tych nastawach jest 80% mocy więc chodzi blisko max.

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zakręciłem się :)

Co 1 kilowat to mało :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj piszecie o PID, FuzzyLogic - jak zwał tak zwał. W trybie dwóch stopni mocy: moc min i moc max mozna przecież dawką i przerwą samemu ustawić te dwie moce wg uznania. Zajrzałem nawet do instrukcji, ale tam jest tylko wzmianka o wyborze dwóch rodzajów trybu spalania: FuzzyLogic2 oraz dwa stopnie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że z tego co pisze Piotr, to on nie ma możliwości sterowania dawką. My w Igneo Slim mamy możliwość zmiany czasu podawania z dokładnością do 0,1 sekundy. A jeśli on w swoim sterowniku ma możliwość sterowania tylko mocą i tylko co do 1 kilowat, to taki przykład dla 3 kW, 4 kW i 5 kW:
 
Podawanie [%] = 3 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)
Podawanie [%] = 3 kW / 57 kW
Podawanie [%] = 5,26%
Podawanie = 1,05 sek / 20 sek
 
Podawanie [%] = 4 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)
Podawanie [%] = 4 kW / 57 kW
Podawanie [%] = 7,02%
Podawanie = 1,4 sek / 20 sek

Podawanie [%] = 5 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)
Podawanie [%] = 5 kW / 57 kW
Podawanie [%] = 8,77%
Podawanie = 1,75 sek / 20 sek

Czyli ja mogę ustawić 1,0 sek, 1,1 sek, 1,2 sek, 1,3 sek, 1,4 sek, 1,5 sek, 1,6 sek, 1,7 sek, 1,8 sek, itd.
A on de facto ustawia 1,05 sek, 1,4 sek, 1,75 sek, itd.

 

No i tak - tutaj piszemy o mocy MAKSYMALNEJ (100%), a PID sobie płynnie steruje sam mocą np. w przedziale 30% do 100% - robi to za pomocą algorytmu Fuzzy Logic.

Ten tryb dwóch mocy (skokowo) to z kolei polega na tym, że albo pracuje na 100%, albo na 30% - tutaj PID nie zmienia płynnie mocy w podanym zakresie (Fuzzy Logic wyłączony).

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj piszecie o PID, FuzzyLogic - jak zwał tak zwał. W trybie dwóch stopni mocy: moc min i moc max mozna przecież dawką i przerwą samemu ustawić te dwie moce wg uznania. Zajrzałem nawet do instrukcji, ale tam jest tylko wzmianka o wyborze dwóch rodzajów trybu spalania: FuzzyLogic2 oraz dwa stopnie mocy.

 

I tak jest tylko dwie opcje ja mam ustawione w FL2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że z tego co pisze Piotr, to on nie ma możliwości sterowania dawką. My w Igneo Slim mamy możliwość zmiany czasu podawania z dokładnością do 0,1 sekundy. A jeśli on w swoim sterowniku ma możliwość sterowania tylko mocą i tylko co do 1 kilowat, to taki przykład dla 3 kW, 4 kW i 5 kW:

 

Podawanie [%] = 3 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)

Podawanie [%] = 3 kW / 57 kW

Podawanie [%] = 5,26%

Podawanie = 1,05 sek / 20 sek

 

Podawanie [%] = 4 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)

Podawanie [%] = 4 kW / 57 kW

Podawanie [%] = 7,02%

Podawanie = 1,4 sek / 20 sek

 

Podawanie [%] = 5 kW / (12 kg/h * 5 kWh/kg * 95%)

Podawanie [%] = 5 kW / 57 kW

Podawanie [%] = 8,77%

Podawanie = 1,75 sek / 20 sek

 

Czyli ja mogę ustawić 1,0 sek, 1,1 sek, 1,2 sek, 1,3 sek, 1,4 sek, 1,5 sek, 1,6 sek, 1,7 sek, 1,8 sek, itd.

A on de facto ustawia 1,05 sek, 1,4 sek, 1,75 sek, itd.

 

No i tak - tutaj piszemy o mocy MAKSYMALNEJ (100%), a PID sobie płynnie steruje sam mocą np. w przedziale 30% do 100% - robi to za pomocą algorytmu Fuzzy Logic.

Ten tryb dwóch mocy (skokowo) to z kolei polega na tym, że albo pracuje na 100%, albo na 30% - tutaj PID nie zmienia płynnie mocy w podanym zakresie (Fuzzy Logic wyłączony).

 

Ciekawe wyliczenie ale fakt obrazuje różnice. Napisałem o do estymy o co chodzi zobaczymy czy odpiszą. A Ty nie masz Ozi w serwisie palnika opcji "Moc palnika"? Mam instrukcje od igneo core D jest z wyglądu identyczne jak mój tam jest i opcja "Moc Palnika" ale jest także dawka przy mocy maksymalnej, której u mnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co piszesz do nich? Wiadomo o co chodzi. Masz po prostu inaczej, niż w Slim, ale to nie znaczy że gorzej. No może poza tym, że nie masz możliwości tak dokładnie sterować mocą, jak my. Pytanie, czy to aż tak przeszkadza?

Ja mam ten:

http://www.estyma.pl/?portfolio=regulator-kotlowy-igneo-slim

Po lewej stronie jest instrukcja obsługi. Trochę uboga i nieaktualna, ale sterowanie mocą się nie zmieniło. Strona 40: ustawiamy "podawanie MAX [sek]", "moc MIN [%]", "moc MAX [%]" i "typ modulacji [Fuzzy Logic lub skokowa]".

Jest tam gdzieś instrukcja twojego sterownika? Pewnie ustawiasz "moc znamionową [kW]", "moc MIN [%]", "moc MAX [%]" i "typ modulacji [Fuzzy Logic lub skokowa]"?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.