Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Super panowie dzieki za odpowiedz. Kumalem jak ozi, puki nie mam zaworu na włączonej stałej pompie rozładuje mi całe ciepło na dom a chyba nie o to chodzi. Nie mam zaworu bo do tej pory był mialowiec i się bez niego obyłem. Na wiosnę poprawie instalacje. Tylko na moim sterowniku nie widzę wejścia na siłownik wiec nie wiem czy osiągnę taki efekt jak Wy chyba ze zewnętrznym sterownikiem siłownika.

Właśnie to odczucie chłodu w porównaniu z tym jak chodził piec cały czas jest słabe.

Czy ktoś mógłby opisać krok po kroku te moje nastawy, tak łopatologicznie? Szczególnie te przy których napisałem ze nie ogarniam lub uznacie ze złe je rozumiem po moim opisie. Kopiuj wklej i krótki komentarz. Tak żebym wiedział, którymi nastawami się nie zajmować bo bez czujnika zewnetrznego i zaworu mieszającego nie maja znaczenia. Piec odpala się co 2h na 45min, dość często chyba czyż nie? Zadana 55stopni, histereza 10stopni.

 

Jeszcze raz dzieki za poświęcony czas chłopaki:)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie często mylisz nastawy w jakich są "działach". Przykładowo temperatura max CO, a ty to interpretujesz, jakby chodziło o temperaturę maksymalną kotła. Patrz dokładnie jaka nastawa w jakim jest "dziale": czy w "Kocioł", czy w "Palnik", czy w "Ogrzewanie". Co innego tryb pracy kotła, a co innego tryb pracy CO. Co innego "temp.min.pomp" w ustawieniach kotła, a co innego "min.tco pomp" w ustawieniach ogrzewania.

 

U ciebie chyba jedyne nastawy, jakie mają znaczenie, to nastawy kotła (temp. zadana, histereza, temp.min.pomp, tryb pracy) i nastawy palnika (moc i powietrze, o czym tu pisaliśmy z tobą już elaboraty). Przy CO tylko te dotyczące czujnika pokojowego, skoro go masz: temp.komfortowa, ekonomiczna i program. Nie mam pojęcia, jak się zachowa, jak włączysz stałą pompę. Możesz przetestować. Masz w ogóle czujnik temperatury CO? Jeśli tak, to obserwuj, co się będzie działo przy stałej pompie. Sam jestem ciekaw, czy kocioł wtedy w ogóle kiedykolwiek zgaśnie, czy też sam go wyłączysz, jak w domu już będziesz miał 30 stopni ;) Jak stała pompa będzie wyłączona, to pompa CO się zatrzyma po osiągnięciu w pokoju temperatury zadanej. Wtedy kocioł nie mając odbioru ciepła, zagrzeje się, przekroczy zadaną kotła o 5 stopni i wygaśnie. Ale co będzie przy stałej pompie bez zaworu? Sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ozi, dzieki:) Taki schemat jak piszesz pod koniec jest teraz. Pompa się wyłącza i kocioł wystudzi w ok 1h15min potem się odpala nabija do 60stopni w miedzy czasie rusza pompa i znowu taki cykl odpalania wychodzi co Ok 2h czy to nie za często? Zastanawiam się czy nie zrobić zadanej na 60 stopni i histereza 15 stopni co myślisz? Z ta pompa pewnie będzie jak piszesz ale sprawdzę:) Jak pompa staje to słyszę lekki przepływ wody w bojlerze wiec chyba grawitacja lekko działa, choć na kaloryfery już nie dopycha, są zimne.

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do współczynnika korekcji, to nie ma on nic wspólnego z trybem pracy kotła. Czy auto, czy ciągły - nie ma znaczenia. To nastawa wpływająca na temperaturę, jaką sterownik wylicza na CO. Właśnie przy stałej pompie ważne jest odpowiednie ustawienie tego współczynnika korekcji. Żeby trzymał cały czas taką temperaturę w pokoju, jak zadałeś. Żeby za bardzo jej nie przekraczał, ani za bardzo nie spadał poniżej jej. Ja go mam ustawiony na 10 i się sprawdza.

 

Ale jak Piotr nie ma żadnego zaworu, to on nie ma jak sterować temperaturą na CO. Może tylko włączać i wyłączać pompę. Jak ustawi ją stałą, to całe ciepło z kotła poleci na CO. Tak mi się wydaje, bo nie w praktyce nie mam pojęcia jak może działać instalacja bez zaworu.

Kolego Ozi80 w trybie pracy kotła auto temperatura zadana kotła zależy również od współczynnika korekcji, przećwiczone to mam na własnym kotle :) więc różnica jest między trybem stałym a auto . Sprawdź jeśli chcesz 

Ja mogę wstawić fotki z wyliczoną temp kotła przy współczynniku np 2 , a potem 10 , tak dla zobrazowania różnicy.

Co do histerezy pokojowego , to widocznie zależy wszystko od charakteru chaty ja mam ustawione 0,5 , dom Kanadyjczyk czyli konstrukcja drewniana i żadnego dyskomfortu moja ciepłolubna kobita nie odczuwa .

Jak już się mozna domyślić mój kocioł pracuje w trybie auto i mam znacznie mniejsze spalanie niż miałem w trybie ciągłym , dlatego napisałem o tych charakterystykach budynków , każdy powinien przećwiczyć w jakim trybie jego kocioł pracuje bardziej ekonomicznie.   

 

Pytanie do kolegi Piotra. Jak masz zrealizowaną ochronę temperatury powrotu skoro nie masz 4D ? 

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak besix racja. Przy trybie auto współczynnik korekcji pośrednio wpływa na temperaturę kotła, bo wtedy o temperaturze zadanej na kocioł decyduje temperatura zadana na CO. A współczynnik korekcji bezpośrednio wpływa na tą drugą. Warunek jest taki, że ta temperatura CO wynikowa jest wyższa niż 50 stopni. Jeśli nie, to tryb auto zadaje na kocioł zawsze te 50, mniej nie. Ja takiej temperatury na CO nigdy nie miałem, bo mam stałą pompę, przy której na grzejniki normalnie w ciągu dnia nie idzie więcej niż 40 stopni w największych mrozach.

Przy stałej pompie, pompa CO też czasem się wyłącza. Dzieje się tak, gdy na zewnątrz jest ciepło i krzywa grzewcza plus współczynnik korekcji wyliczy temperaturę zadaną na CO niższą niż "min.tco pomp". U mnie już wtedy czuć, że zrobiło się chłodniej w pokoju, nawet jeśli na termometrze temperatura pokojowa jest większa niż zadana. Wystarczy, że grzejniki są zimne.

 

Piotr masz ten czujnik temperatury CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zrealizowanej ochrony powortu. Jak mi zakładali tego mialowca nikt na to nie wpadł. Teraz zakładałem palnik. Na wiosnę zamierzam założyć zawory mieszające i druga pompę na cwu.

Ozi czujnik co? Mam czujnik na wyjściu w kotła. Podaje on temperaturę do sterownika. Czy mówisz o tym czujniki czy dodatkowym gdzieś dalej?

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czujniku na rurce, która idzie z kotła na grzejniki. Ale za pompą. Miedzy pompą, a grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wg mnie w złym miejscu ci go podłączyli. A na sterowniku pokazuje ci z tego termometru wskazanie (patrz załączony obrazek)?

post-69617-0-85566400-1517398747_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz czujnik, ale nigdzie nie widzisz jego odczytów?

Menu Ogrzewanie -> Serwis -> Czujnik CO -> masz włączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wpięty w zacisk "czujnik CO" to musi być czujnik CO włączony w sterowniku.

No ale teraz to on ci nie pokazuje to co jest na CO, tylko ile wylatuje z kotła. Ale potem jeszcze jest pompa, która może przecież być wyłączona i na CO nic nie idzie.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to mały pikuś kolego Piotr , skoro nie masz żadnej ochrony powrotu , to do czasu przeróbki tej instalacji , proponuję zapomnieć też  o tym pokojowym , zostawić kocioł w trybie ciągłym . Jeżeli masz głowice termo na grzejnikach to ustaw zadaną na 65 stopni , jeden grzejnik np w łazience zostaw otwarty , żeby nie zamknąć całkowicie przepływu i  niech ten kocioł pracuje bez wygaszania .

Bez ochrony powrotu każde wygaszenie to powrót z instalacji zimny jak lód a to oprócz pocenia się kotła , zwiększa ilość pyłu na ściankach wymiennika , a to z kolei obniża sprawność samego kotła czyli straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie o mieszacz powrotu.

W sterowniku występują dwa mieszacze:

- jeden w menu kocioł -> serwis -> test mieszacza powrotu - ten mieszacz ma opcje ustawienia minimalnej temperatury powrotu

- drugi w menu CO -> test mieszacza

 

Z poziomu menu, ustawiając test mogę sterować mieszaczem dostępnym w menu CO, ustawienie testu mieszacza w menu kocioł nie wpływa na pracę mieszacza.

I teraz pytanie - czy prawidłowo jest wpięty ten mieszacz w sterownik? On powinien pracować jako mieszacz CO czy jako ochrona powrotu? Dlaczego w ogóle w sterowniku są dwie takie pozycje?

 

Moja instalacja wygląda tak:

 

2tpGNFD.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, wersja igneo wall, którą posiadam nie ma wejścia na czujnik CO. Ma tylko czujnik Kotła i CWU. Nie wiem tylko czemu w systemie mam opcje czujnika CO. Ale ten mój sterownik to jakaś hybryda:) Nie ma również wejścia na czujnik zewnętrzny, wyjścia na mieszacz itp a ma w ustawieniach temperatury krzywej itp. związane z tym wyposażeniem. Zapewne, któryś moduł can to obsługuje:) 

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie o mieszacz powrotu.

W sterowniku występują dwa mieszacze:

- jeden w menu kocioł -> serwis -> test mieszacza powrotu - ten mieszacz ma opcje ustawienia minimalnej temperatury powrotu

- drugi w menu CO -> test mieszacza

 

Z poziomu menu, ustawiając test mogę sterować mieszaczem dostępnym w menu CO, ustawienie testu mieszacza w menu kocioł nie wpływa na pracę mieszacza.

I teraz pytanie - czy prawidłowo jest wpięty ten mieszacz w sterownik? On powinien pracować jako mieszacz CO czy jako ochrona powrotu? Dlaczego w ogóle w sterowniku są dwie takie pozycje?

 

Moja instalacja wygląda tak:

 

2tpGNFD.jpg

Wg mnie instalacja Ok (jeśli Ok jest zawór 4D) Nie wiem dlaczego ten zawór występuje w dwóch miejscach w sterowniku, ale jest to powielone też w Igneo touch. Ustaw tylko takie same czasy otwarcia zaworu w obydwu miejscach w sterowniku.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, wersja igneo wall, którą posiadam nie ma wejścia na czujnik CO. Ma tylko czujnik Kotła i CWU. Nie wiem tylko czemu w systemie mam opcje czujnika CO. Ale ten mój sterownik to jakaś hybryda:) Nie ma również wejścia na czujnik zewnętrzny, wyjścia na mieszacz itp a ma w ustawieniach temperatury krzywej itp. związane z tym wyposażeniem. Zapewne, któryś moduł can to obsługuje:)

Ciężko mi się doczytać (nie chce mi się), Piotr jaki Ty masz kocioł????

Hybrydowa to jest instrukcja sterownika, która sobie w wielu miejscach zaprzecza.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie o mieszacz powrotu.

W sterowniku występują dwa mieszacze:

- jeden w menu kocioł -> serwis -> test mieszacza powrotu - ten mieszacz ma opcje ustawienia minimalnej temperatury powrotu

- drugi w menu CO -> test mieszacza

 

Z poziomu menu, ustawiając test mogę sterować mieszaczem dostępnym w menu CO, ustawienie testu mieszacza w menu kocioł nie wpływa na pracę mieszacza.

I teraz pytanie - czy prawidłowo jest wpięty ten mieszacz w sterownik? On powinien pracować jako mieszacz CO czy jako ochrona powrotu? Dlaczego w ogóle w sterowniku są dwie takie pozycje?

 

 

W twojej instalacji nie ma mieszacza powrotu :) Masz mieszacz 4D , który ma robić dwie rzeczy na raz , chronić powrót i obniżać temp zasilania na grzejniki .

Są jednak instalacje gdzie do obniżania zasilania instalacji jest jeden zawór , a do ochrony powrotu drugi i wtedy takie sterowanie się przydaje.

Ty wykorzystujesz tylko mieszacz w ustawieniach CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się doczytać (nie chce mi się), Piotr jaki Ty masz kocioł????

Hybrydowa to jest instrukcja sterownika, która sobie w wielu miejscach zaprzecza.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Mam zaadaptowany piec miałowy. Zainstalowałem do niego palnik defro eko pell 3 15kw ze sterownikiem estyma igneo wall. Instrukcja to dramat. Ja rozumiem, że nie jestem instalatorem i pewnie instalator mając doświadczenie chwyta taki sterownik w mig ale bez przesady, w instrukcji nie ma nic. Mam w menu czujnik CO a fizycznie nie mogę go podłączyć to po co mi ta nastawa;/ dramat

Edytowane przez Piotr0000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zaadaptowany piec miałowy. Zainstalowałem do niego palnik defro eko pell 3 15kw ze sterownikiem estyma igneo wall.

Ok. Czyli instalacji nie przerabiałeś, bo kotła nie zmieniałeś.

Twoja sprawa czy to zrobisz, jednak dla większego komfortu i mniejszego spalania proponowałbym przerobić.

Jak miałem kocioł na węgiel to też był on wpięty na „ostro”. Pompa chodziła cały czas, temp. na kotle 40 stopni i tak 5 sezonów aż się rozciekł.....

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.