Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Tech. Temp. Mosfet Za Wysoka.


Kamila7x7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem ze sterownikiem TECH 450 z PID, jeżeli ustawie nadmuch powyżej 25% to zaraz wyskakuje TEMP> MOSFET za wysoka. Dzwoniłam do serwisu, bo gwarancja skończyła się 2 mc temu i powiedzieli żeby wyczyścić wentylator i wymienić kondensator rozruchowy. Nic to nie pomogło, wyczytałam na forum że chodzi o jakiś tranzystor w środku tego sterownika od wentylatora i rzeczywiście jest bardzo ciepły w jednym rogu jak się dotknie. Nie mam nikogo w okolicy kto by naprawiał te sterowniki, ale może ktoś wie który to jest ten MOSFET na zdjęciu to może ktoś mi to wymieni. Nie mogę ustawić tego pieca przy takiej dmuchawie poniżej 30% robią mi sie wielkie grudy. 

Jeżeli ktoś się orientuje który to ten MOSFET proszę o odpowiedz, ewentualnie jakie ustawienia przy takim nadmuchu 25%, żeby jakoś przetrwać.

Teraz mam:

Podawanie 9 s

Przerwa podawania 53 s

Nadmuch 25%

 

 

post-59862-0-58407800-1483712767_thumb.jpg

 

 

post-59862-0-68306900-1483712768_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Widzę że nikt nie odpowiedział lub nie rozwiązał tego problemu.

Ja miałem podobny. Dmuchawa kręci się lekko a piecem nie szło palić bo sterownik co chwila po rozgrzaniu krzyczał, że mosfet się pali...

Zaradzilem temu dokrecajac radiator, zrobiony z kawałka miedzi. No i chula już drugi tydzień. Nie wiem do koń a jaka była przyczyną skoro pracował bez problemu 3 lata. Może faktycznie się przegrzewal albo zmieniła się charakterystyka czujnika temperatury który jest pod spodem tranzystora.b1e96236d6b36a459ea2da32f8975704.jpge18ae7d07f80ecc34471ded3727f4903.jpgbc2647fbf984db53aa3146946162f838.jpg

 

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiator jest to jakaś metoda i to skuteczna przeważnie.

 Natomiast źródłem problemu może być sam wentylator. Może być lekko przytarty, może być przegrzany i ma upływ na uzwojeniach. itp

Ale równie dobrze może być zbyt duży na ten sterownik.

  Sprowadza się to do tego że pobiera za duży prąd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W związku z podobnym problemem w sterowniku tech ST 880 z pid. Macie jakieś namiary na serwisy które to naprawiają . Na razie znalazłem koło Poznania. Facet twierdzi że trzeba wymienić co najmniej dwa elementy i będzie git

Wysłane z mojego U20 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Niestety tranzystor nadal się grzał I groziło jego spaleniem. Rozwiązałem problem raz na zawsze. Ten niebieski kondensator stracił pojemność. W skutek tego powstawały silne przepircia i prądy wsteczne, pochodzące z uzwojenia silnika. Założyłem stary, 30-letni kondensator z rozbiórki telewizora, który po tylu latach miał niewielki ubytek pojemności. Efekt - nie potrzeba żadnego radiatora i mosfet się nie grzeje. 21 wiek i robią takie badziewie... Sądzę, że to jest bolączką wszystkich takich przypadków jak mój. Możliwe, że jest to celowe i po 3 latach trzeba bulić za serwis lub nowy sprzęt!

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to wymieniłeś ten kondensator niebieski co jest na zdjęciu po lewej stronie ? U mnie raz na klika miesięcy taki komunikat się pojawia , pomaga wyłączenie na 10 sekund i działa myślałem ze to jakieś błędy ale widze ze pewnie będą problemy jak u was mój sterownik st-480 bez pidu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam kolegów , w moim sterowniki K1PV4 PZ w kotle Defro Komfort Eko Pz też kilkakrotnie wyskakiwał komunikat za wysoka temp Mosfeta lub niedrożność kanału nadnuchowego itp. Dzwoniąc na infolinię "fachowiec " kazał mi wyłączyć w menu serwisowym automatyczne testy nadmuchu. Tak było w minionym sezonie kilka razy ...I w tym się też zaczęło, aż w końcu dmuchawa stanęła i wyskoczył komunikat Alarm 211 źle dobrany wentylator...A 2 i pół było w miarę ok . Dzwoniąc do serwisu Pan mi powiedział że prawdopodobnie sterownik padł , 5 miesięcy po 2 letniej gwarancji . Kazano mi wysłać do serwisu Tech i czekać może uznają gwarancję może nie , trwać to może około 2 tygodni , żart . No i padła decyzja na zakup sterownika firmy Timel SKZP-02 , pojechałem osobiście do firmy Timel. P. Tomek wszystko wytłumaczył co i jak włączył pokazał jak działa itd , komplet czujników w zestawie i w drogę. Montaż zajął może z godzinkę, trzeba było wszystkie czujniki założyć no i działa od 2 tygodni super, o wiele bardziej efektywnie , prosta intuicyjna obsługa. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Bo stojąc przed dylematem czy kupić taki sam K1PV4 Techa za 1200 zł ponad czy Timela za 829 zł , wybrałem ta tańsza opcję i nie żałuję. Tech może się schować co do pracy w porównaniu z Timelem SKZP-02 . Bardziej dopracowany sterownik i o wiele lepsze spalanie groszku niż z tym oryginalnym sterownikiem. Pozdrawiam Wszystkich

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko faluje ci linia CO(pila),popraw  ustawy wentyla-prawdopodobnie dužy min.ruch(jesli nie ma,aktualizuj),by byla prosta....,modulacii z 4 na 1,pograč z napowietrzanim i linie wyprostuja sie bardzo ladnie.Watek o tym sterowniku jest juž jak ksiažka,ponad 600 stron,polecam troche poczytac.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST 480 z PID

Potwierdzam. Przy podanym komunikacie wymiana kondensatora w sterowniku pomaga. Mosfet przestaje się grzać. U mnie awaria wystąpiła po 5 latach.

Niestety w tym roku pojawia się komunikat Źle dobrany wentylator. Na razie niezbyt często. Ma ktoś pomysł co to może być? Albo podsunąć jakiś wątek z opisem bo na razie w necie niestety nie mogę nic znaleźć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam piec Zębca z 2012 r. ze sterownikiem Techu ST-48. Po siedmiu latach bezawaryjnego użytkowania, również u mnie pojawił się komunikat Mosfet za duża temperatura. Rozebrałem sterownik i widzę, że ten kondensator o którego wymianie mówicie u mnie jest o wartości 680 nF. Rozumiem, że taki powinienem wlutować. Dodam, że wentylator nadmuchowy działa bez zarzutu, a kondensator przy nim trzyma parametry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@161os037 Problem jest taki, że jeśli ktoś ma całą instalację przygotowaną pod Defro/Techa to szkoda wywalać inne urządzenia tylko dla jednego sterownika.

Fakt jakość wykonania sterowników Techa jest taka sobie (według mnie dobór elementów i budowa PCB nie spełnia wymagań dla automatyki przemysłowej, a raczej do elektroniki użytkowej w stylu sprzętu RTV) ale wiele problemów pogwarancyjnych da się rozwiązać czego ja jestem przykładem - jak coś zaczyna świrować nie szukać po omacku tylko wymieniać kondensatory na jakieś markowe (Panasonic, Nichicon), umyć wszystkie połączenia oraz PCB i wgrać na nowo oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W st 480 trzeba wymienić kondensator (polipropylenowy; X2; MKP; 1uF; 305V AC; PCX2339; PCX2339J65105; 10%; 11x21x26mm; 22,5mm; luzem; -55...+105°C; Pilkor; RoHS) oraz tranzystor (unipolarny; STP10NK60ZFP; N-MOSFET; 10A; 600V; 35W; 750mOhm; TO220; przewlekany (THT); izolowany; ST Microelectronics; RoHS), a także kondensator w obudowie silnika wentylatora (koniecznie). Jeżeli silnik i łożyska silnika są ok to błąd wysokiej temperatury Mosfet zniknie na pewno. Koszt części ok. 15zł. Do tranzystora można dodać radiator - nie zaszkodzi.

Edytowane przez grrola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy tylko pamiętać, że dodając radiator należy zapewnić mu styk z PCB. W innym wypadku sterownik traci możliwość kontroli temperatury (czujnik NTC jest na rewersie PCB pod Mosfetem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam mam kocioł ze sterownikiem TECH st480 i regularnie wyskakują mi błędy różnego rodzaju. Ostatnimi czasy najczęstszym błędem był błąd czujnika ogrzewania podłogowego.Po wyłączeniu całkowicie ogrzewania podłogowego, zaczął występować błąd pod nazwą "temperatura kotła nie rośnie". Nie wiem gdzie szukać problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2020 o 05:21, MarKl napisał:

Witam mam kocioł ze sterownikiem TECH st480 i regularnie wyskakują mi błędy różnego rodzaju. Ostatnimi czasy najczęstszym błędem był błąd czujnika ogrzewania podłogowego.Po wyłączeniu całkowicie ogrzewania podłogowego, zaczął występować błąd pod nazwą "temperatura kotła nie rośnie". Nie wiem gdzie szukać problemu?

Z którego roku sterownik? Wcześniej był już taki problem? Zmiana opału? 
Temp nie rośnie to alarm w którym czujnik CO nie podnosi się a spada przez ilość czasu zadaną w opcji Alarm Temperatury (domyślnie 3h) 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam również posiadam problem z wysoką temperaturą MOSFET na piecu defro eko komfort k1pv2. Na stronie TECH producenta sterownika piszą aby sprawdzić wentylator - jest czysty i pracuje dobrze, lub wymienic kondesator w wentylatorze WPA 120 HL?

co dziwne pic wskakuje w ten ALARM 203 - błąd MOSFET gdy jest w trybie normalnej pracy temp zadana 55, natomiast w trybie letnim temp. zadana 45 - na piecu ok. 51 wtedy działa bez zarzutu ?? bardzo dziwne ... może ktoś pomóc co zrobic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.