Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Parametrów Kotła Kostrzewa Twin Bio Luxury


NOVA

Rekomendowane odpowiedzi

Co do palnika to 1. moc nominalna na palniku na tabliczce, 2. moc nominalna na tabliczce kotła, 3. ustawienia palnika kodem 2016 (wyświetla to się w informacjach jaki jest). U mnie na przykład: mam kocioł mini bio luxury 12kW. Moc max 13,2 kW. Palnik VG moc nom 14kW. I nawet serwisant fabryczny nie wiedział, czy ustawić palnik VG17kW z ograniczeniem mocy do 13,2kW, czy EEI 12kW. Ale to już szczegóły drobne.

Co do termostatu to działa on tak: gdy temp spada daje sygnał do sterownika - puść temp na obieg zadaną, ale może być tak, że masz podłogówkę, świeci słońce i temperatura jest wyższa niż zadana na mieszaczu. 

Spróbuj zwiększyć temp cwu powyżej tej która jest obecnie w cwu - zobaczymy czy się załączy, a na wyświetlaczu pojawi się kranik z strzałką do góry.

Ps., czy jak wskazuje 7st. to czy pompa od podłogówki lub kaloryferów pracuje?

Ps2. zerknij też, czy pogodowy nie dał za niskiej temperatury na mieszaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięi za zainteresowanie.

otóż palnik ustawiłem kodem 2016 na VG17. ograniczyłem moc do 15kW.

Co do trybu pracy automat: gdy przełączę tryb pracy automatyczny to jak pisałem - wyświetla się zadana temp 7 st. C i wszystko stoi nawet pompa kotła.

Sterownik domowy specjalnie zabrałem do piwnicy. temp. spadła dużo poniżej zadanej ale ani palnik ani pompa nie ruszyła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Hej,

Moim zdaniem jak jest wszystko ok. z palnikiem to lepiej nie przestawiać. Jak zmienisz z np. z VG17 na EEI 12 to również wentylator powinien być inny, jeżeli tylko ograniczyłeś moc max w kodzie 1948 (lub w innych st. 1978) to nic nie powinno się stać. Możesz zerknąć do instrukcji do tabliczki znamionowej jaka jest moc max kotła (kocioł może być np. 12kW, a pracuje w zakresie 3.5 do 13.2)

-- Jaki masz sterownik pokojowy ?

-- czy próbowałeś zwiększyć cwu np. na 60st i zobaczyć czy piec zaskoczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu sterownik był ustawiony na EEI12. Przestawiłem na VG17. Moc 15kW ale dla pelletu 17kW. Ustawione mam teraz VG17 i moc 15kW.

Sprzęt grzeje ładnie. Po zainstalowaniu zaworu czterodrogowego wychodzi mi 30kg/24godziny pelletu a w domu 22,6-23 st. C więc ciut za gorąco. Dodam jeszcze, ze jest to modernizacja kotła zasypowego Moderator 15kW.

Sterownik pokojowy to Salus 091FLRF.

Może należy go podłączyć w inne miejsce...?? Na razie podłączony mam pod TA nr. 35 i 36 w ecomax920-o touch. Zastanawiam się czy podłączony regulator pod te styki może mi sterować zaworem czterodrogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem parę experymentów u siebie z 7st, aby przypadkiem źle Ci nie doradzić to chciałbym się zapytać, czy:

-- zawór 4d z siłownikiem jest jedynym mieszaczem, a w domu masz tylko podłogówkę. Czy jeszcze są inne układy np. kaloryfery?

-- czy masz czujkę pogodową?

- czy wyszystkie sterowniki obsługuje tylko ecomax?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d to jedyny mieszacz. Nie mam podłogówek. Mam tylko jeden obwód grzejników.

Nie nie mam czujki pogodowej

Ecomax obsługuje wszystko. tzn. i pompa kotłowa i palnik są podpięte do ecomax tak samo jak czujka domowa - wspomniany salus

Po uruchomieniu palnika przez tydzień nie miałem zaworu 4d, a regulator pokojowy poprzez sterownika ecomax załączał lub wyłączał pompę kotłową. Jednak - jak piszą ludzie tu na forum, piec był zalewany dużą ilością zimnej wody i spalanie wychodziło bardzo duże. Teraz po zamontowaniu zaworu 4d i ręcznym ustawieniu spalanie spadło do 30km/doba. Ale w domu mam za gorąco. i dlatego kombinuję jak podłączyć sterownik pokojowy by ecomax na jego podstawie sterował zaworem 4d. Myślę, że to może nie wpłynie drastycznie na spalanie pelletu ale na pewno wpłynie pozytywnie na komfort w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa teraz alles klaar :)

Tryb automatyczny będzie działał jak będą czujniki na 4d, teraz pewnie masz temp zdaną mieszacza 1 bardzo niską (20st)

Czyli rozumiem, że 4d jest ustawiony ręcznie na jakąś nastawę na stałe:

- jaką masz nastawę na 4d
- jaki masz start pomp?
- jaką masz temp zadaną kotła

Plum Ecomax (też mam taki tylko model starszy) to super sterownik - obsługuje wszystko, co możliwe. Nic innego nie pozostaje jak:

  1. Ściągnąć instrukcję obsługi: https://www.kostrzewa.com.pl/downloads/589d82485a/platinum_bio_vg_instrukcja_obslugi_automatyki.pdf
  2. Kupić siłownik na Twój zawór 4d, 2 czujki ct-4 (info na stronie 34) - ochrona powrotu i temp na kaloryfery (może ten już masz)
  3. Podłączyć odpowiednio (s. 30-32) (jak zmontujesz siłownik na zawór 4d to zwrócić uwagę aby 0 dla sterownika to było zero na mieszaczu u mnie hydraulik to pomylił i dopiero w 2 sezonie grzewczym doszedłem, dlaczego jak na podłogówce miało być chłodniej to robiło się cieplej !! :))))
  4. Ustawienia serwisowe -> ustawienia kotła -> ochrona powrotu 4d (temp nie mniejsza niż 45st)
  5. Polecałbym czujnik pogodowy - 60zł z przesyłką, ja jestem b zadowolony.

Powyższy system działałby tak: od temp zewnętrznej piec puszczałby odpowiednią temperaturę na grzejniki np. na dworze jest 5st to masz 50st, jest -10 to jest 65st. Tym sposobem regulujesz moc kaloryferów

Na grzejniki założyłbym głowice termostatyczne - to wyreguluje różnice pomiędzy pokojami

Solusa ustawiłbym tak, aby kiedy nikogo nie ma w domu lub w nocy obniżył temp w całym domu.

 

A na teraz proponuję (żadna opcja nie jest dobra, bo instalacja nie jest prawidłowa - brak siłownika na 4d):

  • obniżyć temp na piecu (spadek mocy kaloryferów)
  • zmienić nieco 4d ręcznie (więcej ciepłej wody wróci do pieca)
  • podłączyć solusa: kod 1948 -> mieszacz 1 -> wybór termostatu -> uniwersalny (może wzrosnąć zużycie pelletu nawet o 50% - solus odłączy pompę -> kaloryfery bardzo się wychłodzą -> masa zimnej wody idzie do pieca -> piec długo dochodzi do temp zadanej)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow Wielkie dzięki za tak szczegółową podpowiedź. 

Teraz widzę, że w mojej instrukcji brakuje kilku stron - które dokładnie mówią gdzie co podłączyć :)

4D ustawiony jest ręcznie. Ale siłownik mam i dziś wolny dzień więc kończę kawę ruszam do podłączania. Muszę przedłużyć kable więc trochę lutowania mnie czeka.

I jak piszesz - poszukam czujników bo zauważyłem, że najważniejsze jest to aby piec miał równa pracę i co za tym idzie - odpowiednio dogrzany powrót.

Niestety nie mam możliwości zamontowania termostatów na grzejnikach - regulacja tylko na rozdzielaczu i nie mam przy grzejnikach zaworów (wiem, że to błąd ale cóż jak budowałem 12 lat temu to o tym nie myślałem a kosz był znaczny).

Jeszcze raz Bardzo dziękuję za podpowiedź.

Miłego Dnia :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłącze się do tematu z moim Mini Bio Lux z palnikiem VG 12kW.

Mam nastawy na pellet z sosny i pali go super, popiół jak mąka. Przeszedłem na dębowy i czar prysnął. Co mam zmienić w ustawieniach aby pellet się dopalał do końca a popiół był bez granulacji. Moje ustawienia:

  • Czas rozgrzewania 30s
  • Dawka startowa 60g
  • Detekcja płomienia 50%
  • Czas rozpalania 8 min
  • Max moc palnika 13kW
  • max moc palnika 100%
  • Min moc palnika 30%
  • czas cyklu w trybie praca 14 sek
  • Czas nadzoru 0 min
  • Wydajnośc palnik 8,4 kg/h
  • Kaloryczność 4,8kWh/kg
  • Min temp kotła 55 st
  • max temp kotła 80 st
  • histereza kotła 4 st
  • Temp załączania pompy 45 st
  • postój pompy podczas ładowania 0 min
  • czas postoju CO od termostatu 0 min
  • Czas pracy CO od termostatu 0 sek
  • Min temp zadania CWU 20 st
  • Max temp. zadana CWu 70 st
  • Czas postoju pompy cyrkulacyjnej 30 min
  • Czas pracy pompy cyrkulacyjnej 70 sek
  • temp startu pompy cyrkulacyjnej 28 st.
  • Min temp mieszacza 20 st
  • Max temp mieszacza 50 st
  • Czas otwarcia zaworu 140 s

To podstawowe z menu serwisowego. W menu użytkownika w modulacji testowałem różne ustawienia podawania i nadmuchu i obecnie mam (domyślnie było 0 i 0):

  • Korekta podawania -12
  • Korekta powietrza +10

Te ustawienie modulacji poprawiło to że nie ma spieków i nie kopci. Ale dalej są niedopałki a popiół nie wygląda ładnie.

Ktoś coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ace2 napisał:

W menu użytkownika w modulacji testowałem

Przeszukałem instrukcję i wydaje mi się, że modulacja to nastawa do kotła z dodatkowym rusztem na zwykłe drewno, którego nie masz... (czasem są nastawy w sterowniku, których nie powinno być)

Każdy pellet pali się nieco inaczej. Aby ustawić to dobrze musiałbyś sobie sprawić analizator spalin, co kosztuje tysiąc zł w górę lub poprosić kogoś kto tym dysponuje (serwisant - od 300zł). Chodzi o to, że spalanie musi być w odpowiednim nadmiarze tlenu. U mnie na osiedlu jest 15 pieców i ludzie zazwyczaj radzą sobie tak: próbują różne pellety i patrzą jak się palą. Czyli robią odwrotnie dostosowują pellet do nastaw, to też działa

Mogło być też tak, że ktoś Ci wcisnął pellet pomeblowy - kosztuje tak ok. 700zł/t. To są zmielone meble, a w meblach wiadomo - znajdziemy lakiery i kleje. Poznasz go po drobinach innego koloru np. białym, niebieskim itp. Pellet pomeblowy jest przeznaczony do pieców na ekogroszek. Biorąc pod uwagę energetyczność i cenę wychodzi to samo co węgiel, a popiołu jest 1/10 (tak mi mówił mój zaufany dealer pelletu :)))))

Bywa też tak, że pellet pomeblowy też się dobrze pali w kotłach na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2019 o 08:44, stefgo1 napisał:

Ale siłownik mam i dziś wolny dzień więc kończę kawę ruszam do podłączania.

Pamiętaj o zgraniu nastawy siłownika z zaworem. Jak wcześniej pisałem ja 1/2 roku nie mogłem dojść dlaczego ogólnie temp na podłodze jest utrzymywana, a czasem podłoga grzeje na max sama z siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marxx82 napisał:

Przeszukałem instrukcję i wydaje mi się, że modulacja to nastawa do kotła z dodatkowym rusztem na zwykłe drewno, którego nie masz... (czasem są nastawy w sterowniku, których nie powinno być)

Każdy pellet pali się nieco inaczej. Aby ustawić to dobrze musiałbyś sobie sprawić analizator spalin, co kosztuje tysiąc zł w górę lub poprosić kogoś kto tym dysponuje (serwisant - od 300zł). Chodzi o to, że spalanie musi być w odpowiednim nadmiarze tlenu. U mnie na osiedlu jest 15 pieców i ludzie zazwyczaj radzą sobie tak: próbują różne pellety i patrzą jak się palą. Czyli robią odwrotnie dostosowują pellet do nastaw, to też działa

Mogło być też tak, że ktoś Ci wcisnął pellet pomeblowy - kosztuje tak ok. 700zł/t. To są zmielone meble, a w meblach wiadomo - znajdziemy lakiery i kleje. Poznasz go po drobinach innego koloru np. białym, niebieskim itp. Pellet pomeblowy jest przeznaczony do pieców na ekogroszek. Biorąc pod uwagę energetyczność i cenę wychodzi to samo co węgiel, a popiołu jest 1/10 (tak mi mówił mój zaufany dealer pelletu :)))))

Bywa też tak, że pellet pomeblowy też się dobrze pali w kotłach na pellet

Nie nie. Modulacja działa. To nowy soft Kostrzewy i to zostało wprowadzone na życzenie klientów.

Martwi mnie też że mam dziennie ok. 25 rozpaleń. Piec za często staje. Wydaje mi się że to powód niedopalonych. Piec staje i wydmuchuje niespalony pellet. Nie wiem jak wydłużyć pracę pieca żeby tak często nie stawał.

Jeszcze podam nadmuch:

  • nadmuch moc nominalna 35%
  • pośrednia 30%
  • minimalna 25%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 70 stopni i takiej histerezie nie osiągnę na piecu za wysokiej temperatury? pod 90 stopni czy to bezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kriss12 napisał:

Zadaj na kotle 70 stopni ,histereza kotła 15 -20 stopni .....zwiększaj  nadmuch i obserwuj

Pytanie, co mamy obserwować? Nie wiem, czy płomień na wyświetlaczu coś by pomógł

3 godziny temu, ace2 napisał:

Jeszcze podam nadmuch:

  • nadmuch moc nominalna 35%
  • pośrednia 30%
  • minimalna 25%

Wydaje mi się, że te nastawy to są fabryczne. Sąsiad ma 44,33,27 ja mam 52,38,32. 

 

3 godziny temu, ace2 napisał:

Nie nie. Modulacja działa. To nowy soft Kostrzewy i to zostało wprowadzone na życzenie klientów.

Może to nie być nowy soft, lecz wyciągnięcie czegoś z menu serwisowego do menu użytkownika (obecnie znamy jakieś 15% nastaw serwisowych). Dlatego pomyślałem, że jak nasza dyskusja zainteresowała bardzo doświadczonego forumowicza Kriss12 to można zorganizować poszukanie wszystkich kodów serwisowych - możliwości jest 10 000 pisałem o tym tu: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie wiem co z tym nadmuchem, i jaki ma wpływ i jak kryterium jego modyfikacji. Zaczynam się martwić niby automatyzacją tego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ace2 napisał:

1948 działa u mnie.

zamienny jest 1978, chyba, że znów zmienili. 1948 (1978) to ten podstawowy dla serwisantów-podwykonawców. Nim się zmienia m.in parametry serwisowe w instrukcji obsługi jak np. histerazę kotła, nadmuchy, ustawienia mieszacza itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniam ustawienia w menu serwisowym tym kodem 1948 - soft nowy i nowy kocioł, to moja pierwsza zima. 1978 nie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa, czyli 1948 jest aktualny; w moim sofcie jest 1978 oraz, gdy się wpisuje kod widać cyfry. Jako, że ludzie patrzyli na kod, gdy serwisant przyjechał coś przestawić za dwie stówki i stwierdzili, że sami potrafią przestawić to zmienili z cyferek na gwiazdki i z 1978 na 1948 :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak napisałeś.

teraz zauważyłem , że w menu mieszacza mam wyłączony parametr "wybór termostatu" - większość screenów ma tam wpisane EcoSter, co wpływa że macie taki wpis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ace2 napisał:

screenów ma tam wpisane EcoSter, co wpływa że macie taki wpis?

https://www.kostrzewa.com.pl/ ;dział aktualności środkowe pole

tu może uda Ci się sprawdzić, czy też była promocja jak kupowałeś piec (historia stron nie zawsze działa): http://web.archive.org/web/20180801000000*/http://kostrzewa.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego sterownika pokojowego faktycznie nie mam. Dokupię go sobie wraz z modułem internetowym. Pewnie znowu serwisant to może tylko uruchomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie - podłączyć panel jest bardzo łatwo - piszą w instrukcji co & jak na schemacie. Sterownik rozpoznaje 2 rodzaje paneli - ecoster: zalety (ładny wyświetlacz, sterujesz z niego piecem); duża wada to: podłącza się go tylko na kabel do pieca. 2 rodzaj to wszystkie dwustanowe, dostępne też są bezprzewodowe i znacznie mniej kosztują. Najtańszy bimetaliczny to 30zł z przesyłką. Jednak dobrze jest kupić z programowaniem tygodniowym i zapytać żony, czy design pasuje do wystroju domu :)

ps. Ja sobie zamówiłem np. Tech ST-290 V3 156zł z przesyłką (przewodowy), bezprzewodowy kosztuje coś ok. 300zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ace2 napisał:

To już nie wiem co z tym nadmuchem

Jeżeli wszystko chodziło ok przy poprzednim pellecie to zmieniłbym pellet, za dużo rzeczy można przestawić i zabawa nie ma sensu. Jeżeli kupiłeś dużo pelletu po meblach dębowych to można spróbować kupić dobry pellet i mieszać oba w stosunku 1:1 lub 2 lepszy i 1 gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.