Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bypass Zaworu 4 - Czterodrogowego


huhra

Rekomendowane odpowiedzi

witam.
męczarni z nowym kotłem ciąg dalszy...
nowy kocioł, miało być ciepło i ekonomicznie...... wyszło ja zwykle - nie dogrzewa powrotu

zawór 4D - 5/4"
A - zasilanie z kotła (hydraulik zrobił 1" - kocioł trzymał wysokie temp, które dało się jedynie zbyć 3biegiem na pompie i 4D otwarty na full na instalacje, powrót mimo wysokich temp. nie był dogrzany)
przerobiłem na 6/4" jest lepiej ale mimo kręcenia 4D nie dogrzewa kotła
B - zasilanie na instalacje 1"
C - powrót z instalacji 5/4"
D - powrót do kotła 5/4"
króćce w kotle 6/4"
grawitacja i zawór różnicowy 2"

przykład (odczyty z termometrów): kocioł 80, zasilanie na pompie 75, powrót 30
tylko nie piszcie o ustawieniach zaworu 4D bo już to przerobiłem na wszystkie sposoby
od 10 do 7 - temp. powrotu się nie zmienia, temp. zasilania grzejników mogę zmniejszyć (różnicę temp. tak jakby trzymał w kotle)
od 6 do 4 - odcina zawór 4D wszystkie rury stygną
od 3 do 0 - powrót grzeje, zasilanie odcięte

czy koncepcja dorobienia bypassu do powrotu z instalacji ma sens i będzie działać, po drodze zawór kulowy lub grzybkowy i w celu regulacji ilości wody "dogrzewającej" (szukałem jakiejś automatyki ale te co są to cena zaporowa) a to ma być trochę po kosztach

1. post-40045-0-82840300-1479207409_thumb.jpg 2. post-40045-0-75059900-1479207410_thumb.jpg 3. post-40045-0-34498600-1479207410_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachodzę w głowę co autor chciał uzyskać skoro działa tu grawitacja i to ona ci w bardzo dużym stopniu wychładza powrót.

Z pieca idzie wprost na zawór różnicowy, a przed nim podbierane jest na zawór 4D. Już więcej byś zyskał stosując pompę kotłową. Czyli z tego podbierania na pompę a z niej na powrót do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowałem się tematem, bo też mam "zimny" powrót.

Też mam zawór 4D tylko zainstalowany trochę niżej od kolegi (niska piwnica). Odległość między zaworem 4D a powrotem to jakieś 65cm. Przy 55'C zasilania 30-35'C na powrocie. Za zaworem 4D na grzejniki idzie 38'C. Zawór pracuje na siłowniku średnio w granicach 4-ki czyli więcej powinno ciepła wracać do powrotu a nie wraca. Sadzy mam bardzo dużo i to mnie najbardziej martwi.

Dzisiaj wpadłem na pomysł, żeby utrzymać wyższą temperaturę na powrocie bez dodatkowych kosztów. Wykorzystałem pompę CWU do wymuszenia cyrkulacji. Kocioł na 50'C i ganiam wodę bez przerwy przez stojący bojler 220L. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D to złe rozwiązanie.Też się wpusciłem w ten kanał.Zamontowałem go pierwszy i ostatni raz)(za późno trafiłem na to forum :angry: )

Co drugi post to problemy z 4D.Sor nie doczytałem że zasilanie z kotła zostało przerobione)

ale oczywiście podtrzymuje "po drugie"z postu #5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4d już kilka sezonów i bardzo sobie chwalę.Ale sam zawór to niewiele,reszta zależy od dobrego sterownika,ja mam pogodówkę Sieger S55A.No i oczywiście pompa małego obiegu/kotłowa/,bez niej 4d nie spełnia swojej roli w 100%.

 

mybox,jak najbardziej dobre rozwiązanie,u mnie też obieg grzania cwu chodzi wspólnie z kotłowym,przy 50 na piecu powrót powyżej 48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zawór grawitacyjny powinien być za zaworem 4D. Też będę taki montować i na wszystkich schematach zawór grawitacyjny  i pompa jest za zaworem 4d. Zobacz sobie schemat w DTR kotła MPM DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romano "olej" ten zawór 4D bo inaczej dołączysz do osób, które tu wracają z problemami w jego funkcjonowaniu. Są lepsze sposoby regulacji temp. obiegu CO i zapewnienia wysokiej temperatury powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax możesz podsunąć jakiś pomysł. Wcześniej myślałem o zaworze 3D ATV ale mi go odradzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie źle ustawiona głowica zaworu

raczej dobrze ustawiona

post-40045-0-85221700-1479245051_thumb.jpg

 

Zachodzę w głowę co autor chciał uzyskać skoro działa tu grawitacja i to ona ci w bardzo dużym stopniu wychładza powrót.

Z pieca idzie wprost na zawór różnicowy, a przed nim podbierane jest na zawór 4D. Już więcej byś zyskał stosując pompę kotłową. Czyli z tego podbierania na pompę a z niej na powrót do pieca.

w czasie pracy pompy, działa grawitacja? co kryje się pod hasłem pompa kotłowa? przecież jest pompa

 

Tu wszystko psuje zawór różnicowy.

Po kiego grzyba on?

z tego powodu że występuje w dtr kotła i zaleca go producent, pozatym instalacja jest jeszcze z czasów kiedy nie montowano pomp i wszystko śmigało na grawitacji. teraz też chodzi, ale grawitacją grzejniki są różnej temperatury

 

 Zawór grawitacyjny powinien być za zaworem 4D. Też będę taki montować i na wszystkich schematach zawór grawitacyjny  i pompa jest za zaworem 4d. Zobacz sobie schemat w DTR kotła MPM DS

Mój kocioł Defro Optima 30Kw i w moim dtr jest inaczej

DTR DEFRO post-40045-0-08936500-1479245517_thumb.jpg

DTR MPM DS post-40045-0-26952900-1479245522_thumb.jpg

 

 

Romano "olej" ten zawór 4D bo inaczej dołączysz do osób, które tu wracają z problemami w jego funkcjonowaniu. Są lepsze sposoby regulacji temp. obiegu CO i zapewnienia wysokiej temperatury powrotu kotła.

jeśli są takie sposoby, proszę o przedstawienie

co w sytuacji gdy wymogiem utrzymania okresu gwarancyjnego jest montaż zaworu 4D narzucony przez producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie instalacja nie spełnia norm bezpieczeństwa

A jak powinny być prawidłowo zainstalowane zabezpieczenia?

Kocioł nie posiada dodatkowego wyjścia na zawór bezpieczeństwa

W DTR Derfo (producenta) na schemacie wogóle nie ma zaworu bezpieczeństwa

Instalacja jest z naczyniem otwartym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci w swoich DTR piszą bzdury jakoby zawór 4D jest idealnym rozwiązaniem. Te ich dyrdymalstwa podważy każdy biegły gdyby odmówili uwzględnienia gwarancji. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest montaż pompy kotłowej (wystarczy 25/40) łączącej bezpośrednio wyjście kotła z jego powrotem. Powrót zawsze dogrzany będzie bez względu na obciążenie kotła przez instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość problemów z 4D to brak zrozumienia jak on działa, po drugie wystarczy sensownie palić w kotle i żaden 4D nie jest potrzebny a wy zamiast o temperaturę na grzejnikach i swój komfort martwicie się o temperaturę jakiegoś powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci w swoich DTR piszą bzdury jakoby zawór 4D jest idealnym rozwiązaniem. Te ich dyrdymalstwa podważy każdy biegły gdyby odmówili uwzględnienia gwarancji. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest montaż pompy kotłowej (wystarczy 25/40) łączącej bezpośrednio wyjście kotła z jego powrotem. Powrót zawsze dogrzany będzie bez względu na obciążenie kotła przez instalację.

teoretycznie tak, ale kopać się z koniem w pozwach cywilnych, czy przeciętnego obywatela na to stać?

czy ta pompa kotłowa na powrocie byłaby jedyną w instalacji czy na zasilaniu powinna być druga?

 

Większość problemów z 4D to brak zrozumienia jak on działa, po drugie wystarczy sensownie palić w kotle i żaden 4D nie jest potrzebny a wy zamiast o temperaturę na grzejnikach i swój komfort martwicie się o temperaturę jakiegoś powrotu

sensownie palić tzn? 95stopni?

ja się martwię, bo niedogrzewa kotła i zbiera się dużo syfu, smoły i sadzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej dobrze ustawiona

attachicon.gifzawor_4D_1..jpg

 

w czasie pracy pompy, działa grawitacja? co kryje się pod hasłem pompa kotłowa? przecież jest pompa

 

z tego powodu że występuje w dtr kotła i zaleca go producent, pozatym instalacja jest jeszcze z czasów kiedy nie montowano pomp i wszystko śmigało na grawitacji. teraz też chodzi, ale grawitacją grzejniki są różnej temperatury

 

Mój kocioł Defro Optima 30Kw i w moim dtr jest inaczej

DTR DEFRO attachicon.gifdtr_defro.jpg

DTR MPM DS attachicon.gifdtr_mpm_ds.jpg

 

 

jeśli są takie sposoby, proszę o przedstawienie

co w sytuacji gdy wymogiem utrzymania okresu gwarancyjnego jest montaż zaworu 4D narzucony przez producenta?

W Twoim DTR jest dodatkowo pompa na powrocie i zawór termostatyczny (pewnie ATV) przed nią a do zaworu 3D jest podłączone zasilanie bezpośrednio z kotła. Myślę że to robi wielką różnicę. Zawór 4D na Twoim schemacie ma prawdopodobnie tylko za zadanie regulować temperaturę która idzie na grzejniki a temperaturę powrotu zabezpiecza zawór 3D (ATV). Trochę skomplikowany ten schemat z twojego DTR. Podłącz to tak jak w DTR z MPM czyli przełóż zawór grawitacyjny za zawór 4D i myślę że będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej dobrze ustawiona

attachicon.gifzawor_4D_1..jpg

 

w czasie pracy pompy, działa grawitacja? co kryje się pod hasłem pompa kotłowa? przecież jest pompa

 

z tego powodu że występuje w dtr kotła i zaleca go producent, pozatym instalacja jest jeszcze z czasów kiedy nie montowano pomp i wszystko śmigało na grawitacji. teraz też chodzi, ale grawitacją grzejniki są różnej temperatury

 

Mój kocioł Defro Optima 30Kw i w moim dtr jest inaczej

DTR DEFRO attachicon.gifdtr_defro.jpg

DTR MPM DS attachicon.gifdtr_mpm_ds.jpg

 

 

jeśli są takie sposoby, proszę o przedstawienie

co w sytuacji gdy wymogiem utrzymania okresu gwarancyjnego jest montaż zaworu 4D narzucony przez producenta?

W Twoim DTR jest dodatkowo pompa na powrocie i zawór termostatyczny (pewnie ATV) przed nią a do zaworu 3D jest podłączone zasilanie bezpośrednio z kotła. Myślę że to robi wielką różnicę. Zawór 4D na Twoim schemacie ma prawdopodobnie tylko za zadanie regulować temperaturę która idzie na grzejniki a temperaturę powrotu zabezpiecza zawór 3D (ATV). Trochę skomplikowany ten schemat z twojego DTR. Podłącz to tak jak w DTR z MPM czyli przełóż zawór grawitacyjny za zawór 4D i myślę że będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie ok. Ale dobra to Wasze kotlownie/instalacje, wasze pieniądze, więc jak to mówił Jurek Owsiak "róbta co chceta" i do poczytania w następnym sezonie lub może jeszcze i w tym w temacie pt "pomocy 4D nie działa" lub coś w tym stylu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

jeśli są takie sposoby, proszę o przedstawienie

co w sytuacji gdy wymogiem utrzymania okresu gwarancyjnego jest montaż zaworu 4D narzucony przez producenta?

Kolego jak juz powołujesz się na DTR-kę to przynajmniej ją przeczytaj.Podaj w którym miejscu jest napisane że obowiązkowo musisz montować zawór,4D .O tym jak możesz  zabezpieczać temperaturę powrotu kotła pisze na stronie 13 DTR-KI.Tam zawór 4D jest wymieniony na ostatnim miejscu.

Defro Optima + Optima Komfort io.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinny być prawidłowo zainstalowane zabezpieczenia?

Kocioł nie posiada dodatkowego wyjścia na zawór bezpieczeństwa

W DTR Derfo (producenta) na schemacie wogóle nie ma zaworu bezpieczeństwa

Instalacja jest z naczyniem otwartym

Na rurze bezpieczeństwa do naczynia otwartego nie powinno być żadnej armatury a u Ciebie jest zamontowany zawór różnicowy.

Hm... 30kW to chyba jakaś rezydencja typu Biały Dom ;) albo nawet mały domek ale bez okien)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4d już kilka sezonów i bardzo sobie chwalę.Ale sam zawór to niewiele,reszta zależy od dobrego sterownika,ja mam pogodówkę Sieger S55A.No i oczywiście pompa małego obiegu/kotłowa/,bez niej 4d nie spełnia swojej roli w 100%.

 

mybox,jak najbardziej dobre rozwiązanie,u mnie też obieg grzania cwu chodzi wspólnie z kotłowym,przy 50 na piecu powrót powyżej 48

Jeszcze z pompą kotłową to OK(o ile takową obsługuje sterownik kotła, na moje pytanie zadane na forum czy taka pompa może być sterowana przez niezależny termostat póki co nikt mi nie odpowiedział :( ) ale przecież mozna to zrobić sporo taniej i skuteczniej od zaw.4D+pompa )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą kotłową może sterować niezależny termostat przylgowy jeśli sterownik jej nie obsługuje. A w tym schemacie autora z układem otwartym to ochrona powrotu jest za pomocą zaworu 3d stalotemperaturowego 55st a ten zawór 4d to niw wiadomo po co tam jest tym bardziej że są głowice na grzejnikach

P.S. Z tego co widać na zdjęciach to grawitacja i tak Ci teraz nie działa bo powrót z CO idzie od sól kotła do góry do zaworu 4d. Jeżeli miałoby to działać to musiałbyś śpiąc powrót CO z powrotem kotła na wysokości wejścia i tam ręczny zawór otwierany do pracy na grawitacji. W,takim układzie jak teraz zawór różnicowy jest bezużyteczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.