Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór trójdrożny czy czterodrogowy?


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Glownie sie zastanawiam, czy moge przez dolozeniu tego zaworu jakos zmniejszyc zuzycie opału, wlasnie poprzez mniejsze roznice temp. i szybsze dochodzenie do zadanej pieca...

 

ale moge sie mylic, to tylko moje przypuszczenia ;)

Masz dość dużą dozę wyobraźni biorąc pod uwagę, że przypuszczenia te mogą być mylne.

 

Nie radzę tego sprawdzać, nie zmniejszysz tym sposobem zużycia opału a tylko stracisz czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum ,pzryznam ze alfą i omegą to nie jestem to chciałbym zapytac w szerokim forum odnosnie zaworu 4-droznego (takowy posiadam) lub 3 droznego (nie posiadam ) Otóż posiadam piec na paliwo stałe marki SAS moc cieplna 23 ,powierzchnia grzewcza 2 z nadmuchem ,metraz jaki mam to ok 250m2 (3 kondygnacje ) i po ok 4 sezonach grzewczych na tym piecu wyleciała mi dziura ,pomiedzy zasilaniem a powrotem, nastepnie zauwazylem ze przy kominie który przechodzi obok korytarza czuć tak jakby spalenizna( nie wiem jak to okreslic)W piecu rowniez osadza sie nagar czasami sie leje wew.pieca ,temperature na kotle utrzymuje 60-65stC na powrocie mam temp.45-50stC Czytam to forum odnosnie zaworów 3lub 4 droznych i nie wiem co mam zrobić .Otóz posiadam taki zawór 4 drozny "esbem" (zdj. ponizej) zastanawiam sie nad jego montarzem lecz w regionie w którym mieszkam zaden instalator nie wie za bardzo po co mi to ustrojstwo i w jakim celu sie go stosuje .pozostalo mi tylko odniesc sie z prośbą do was forumowiczow. dołączam rysunek mojej instalacji C.O i prosze o sprawdzenie poprawnosci ,w tej chwili tak to wszystko wyglada ,bede wdzieczny za wasze sugestie i rady. Pozdrawiam wszystkich rafus22. nie wiem czy bedzie dokładnie widac schemat instalacji w razie nie odczytania postaram sie o lepszy.

post-32634-0-64480300-1363290276_thumb.jpg

post-32634-0-42633400-1363290291_thumb.jpg

post-32634-0-88669100-1363290365_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Kolegów,przyszła kolej i na mnie, jak zawsze pytanie zawór 3d czy 4d. Moja instalacja: piec defro duo plus 15 kw, instalacja starej daty, na początku rury 5/4 a potem kilka pionów na dom, na wyjściu z pieca założona tylko pompka z zaworem różnicowym i tyle, za pompą rozejście na cwu i obieg grzejników, zbiornik cwu 250l.Sterowane jest to wszystko poprzez sterownik pieca, tech st57 i pokojówka auratron.Problem jest szczególnie w cieplejsze dni,termostat powoduje prace w potrzymaniu kotla na kilka godzin wiec kocioł sie mocno wychładza nawet poniżej 40c, gdy przyjdzie to od nowa rozgrzać to schodzi troche czasu i węgla w kotłowni.Nie mam żadnej podłogówki, grzejniki też wynalazek, słynne kęty czyli złote radiatory aluminiowe szybko się nagrzewają ale też szybko wychładzają. Podsumowując, dużo wody w obiegu(grube rury, CO mogące chodzić na grawitacji) i wychładzanie kotła na przestojach. 3D czy 4D?, ja osobiście wolał bym 3d z powodu sterownika który ma obsługę 3d, 4d chyba nie ma, drugi powód to oczywiście koszty, 3d tansze.

Proszę o porady, z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlikwiduj lub przestaw na wyższą temp termostat pokojowy i nie będzie problemu. Dodatkowo można lepiej zaizolować rury CO

 

Modyfikacja z montażem 3-D l lub 4-D spowoduje utratę pracy grawitacyjnej instalacji 

 

Co byś chciał nie robić to do podgrzania wody w instalacji potrzebne jest ciepło, a ciepło to spalony węgiel, czyli kółko się zamyka,

jedyny ratunek w izolacji rur i przestawieniu termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury są gdzie to możliwe ocieplone, histereza na termostacie tylko 1,5C, wiem że w piecu trzeba palić żeby było ciepło, domu też nie mam ochoty grzać kiedy nikogo nie ma, w dodatku do temperatur za wysokich do moich upodobań.Zresztą  według sztuki hydraulicznej chyba coś muszę zalożyć do mieszania bo są duże róznice miedzy zasilaniem a powrotem, tak że dziękuję za takie odpowiedzi typu: zaizoluj sobie rury, na grawitacji też mi nie zależy bo właśnie przez nią poniekąd mam problem z wychładzaniem kotła na przestojach.Tak że jeszcze raz proszę o mądrą poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ci nie zależy na grawitacji to wstaw zawór 3-D termostatyczny np VTC 3xx lub 5xx na 55C , przenieś pompę na powrót pomiędzy zawór 3-D i kocioł i masz spokój.

Innym rozwiązaniem jest montaż pompy kotłowej  sterowanej termostatem przylgowym na rurze powrotnej -

taka pompa pobiera ciepłą wodę z zasilania CO i tłoczy z powrotem do kotła aż nie zostanie osiągnięta zadana temp 

W takim układzie masz nadal grawitację

 

Poszukaj więcej szczegółów w wyszukiwarce  hasła - pompa kotłowa , pompa krótkiego obiegu.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów!

Właśnie instalujemy mój pierwszy kocioł co i pytanie dotyczy możliwości zamontowania dwóch zaworów 3D lub 4D.

Nie mam doświadczenia w tych sprawach i opiszę sytuację po swojemu.

 

Mamy dwa budynki do ogrzania:

-sklep w którym zainstalowany zostanie kocioł co stałopalny z jedną pompą co na dwa budynki. Obieg zamknięty (spirala schładzająca w piecu)

-dom oddalony ok 20m od sklepu

 

Jeden zawór 3D lub 4D przed pompą co w celu zabezpieczenia kotła a drugi zawór już gdzieś za pompą w celu rozdzielenia obiegów oraz obniżenia temperatury na terenie sklepu. Po prostu w sklepie nie możemy mieć takiej temperatury jak w domu.

 

Czy takie rozwiązanie jest możliwe lub może rozwiązać to w inny sposób?

 

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Muszę coś zmienić w mojej instalacji, na dom wystarczy mi 40-45 stopni, do ogrzania wody CWU to trochę za mało, utrzymywanie 40* na kotle na dłuższą metę nie za zdrowe dla niego.

I tu mam dla kolegów pytanie. Czy istnieje możliwość podpięcia zaworu 3D tak aby chronić temperaturę powrotu ale zanim ciepła woda wróci do kotła aby przechodziła przez wężownicę CWU. Czy możliwe jest takie działanie na jednej pompie? Szukałem takiego schematu, niestety nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nieco karkołomny. Myślę, że znacznie lepiej zastosować zawór 4D, dwie pompy i odpowiedni sterownik pomp CO CWU.

Ja najprawdopodobniej zainstaluję tech-a st-27i... Obecnie kończę składać kotłownię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.