Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielone Z Tematu "sterownik Kotla Skzp-02"


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

MI tez minimalnie koksuje ale juz kiedys o tym pisalem te spieki czy jak to tam zwac sa niewielkie wilkosci 2 zl. sa bardzo lekkie i rozpadaja sie w palcach. Nie wiem czym palisz ale moje eko lubi palic sie pooowoooli z delikatna iloscia powietrza. (sprzyja temu wlasnie niska modulacja jaka mam teraz) jak przyjda mrozy pewnie bedzie mocniej dmuchac i wtedy zobacze co sie bedzie dzialo, 

 

Na razie temp -1 w dzien  i spalanie 9,5 kg/dobe i modulacja 10-30% 

 

Piec mam tak wygrzany ze nawet kranik spustowy jak dotkne to jest goracy jak nie wiem co (pewnie z 50 stopni ma)

 

podajnik monitoruje z dwuch stron od storny kotla 47 stopni od strony silnika slimaka 30 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to juz cos wiemy,

 

Zawor 4D masz maksymalnie skrecony (jak zwal takzwal) ale i tak wychodzi na to ze troche wody z powrotu miesza sie z z zasilaniem w zaworze 4D

 

Skoro na kotle masz 60.

 

Zawor 4D przepuszcza 51 (wg mnie za duzo cieplej puszczasz na grzejniki) To cie sporo kosztuje bo dT zasilania i powrotu wynosi 10 stopni.

 

 

Sprobuje tego:

 

Wszystkei kaloryfery odkrecone na maxa 

 

zawor 4D ustaw tak aby na zasilanie ukladu poszlo gora 35-40 stopni, (jaka temp zasilic grzejniki to musisz sam zbadac obserwujac temp. w domu) jezeli dobrze docieplony dom i dobrze dobrane grzejniki to 35-40 powinno nawet na lekkie mrozy wystarczyc.

 

Jezeli sie nie myle powrot na kociol ci powinien wzrosnac, straty przesylu zmaleja,

 

 

I uwazaj jak krecisz zaworem 4D on jest cholernie czuly moze byc tak ze nawet jak go przesuniesz o 30 stopni to i tak sie nic nie zmieni albo dojdziesz do takiego punktu gdzie doslownie dotkniecie spowoduje drastyczna zmiane temperatur 

 

Dlategeo warto obserwowac temp. wyjscia z zaworu i powrotu zaworu.

 

 

Jak ustawisz sbie zawor 4D tak ze temp. beda stabilne, sterownik zrobi reszte :) trzeba mu dac wtedy z 2-4 godziny i na wykresie powinno byc widac czy zmiany pomogly 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieść czujnik na tej dolnej rurze powrotnej z 4d. Może być bliżej kotła, nie musi zaraz przy mieszaczu. Skoro mierzysz temp powrotu przed mieszaczem to otrzymujesz temp powrotu z grzejników a nas interesuje to co wchodzi do kotła czyli temp powrotu za mieszaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maly dom (parterowka 128 m2) 15 cm styro, okna 3 szybowe PCV (cieple ramki klamki i inne duperele ;) ), i strop ocieplony (w koncu ;) ) 10 cm styropianem.

 

Gdybym mial tylko rolety jeszcze w oknach i zamykal je na noc podejzewam spalanie jeszcze by mi spadlo ale juz splukalem sie z kasy i na rolety nie wystarczylo.

 

 

Moze i malo pale ale jak wczoraj sprobowalem ciut podniesc temp. podlogi na mieszaczu to kosztowalo mnie to od razu 1,6 kg wiecej na dobe. teraz spalanie mam 9,5 a mialem 8,4, w sumie niewiele zmienilem w ustawieniach bo podloge podnioslem raptem o 0,5 stopnia ale jak widac zmiany troche rozregulowuja mi uklad i musze bardzo ostroznie je wprowadzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 43.8 na powrocie

zrob maly test

 

na chwile przekrec zawor 4D mocno w przeciwna strone jak jest ustawiony obserwoj temp. powrotu. jezeli ci nie wzrosnie do 60 to znaczy ze cos nie tak z zaworem (moze byc zle podlaczony np.)

 

Jedno skrajne ustawienie zaworu musi byc otwarciem sie na max zasilanie ukladu i puszczanie wody powrotnej na kociol. 

Drugie przeciwne polozenie pokretla powinno odpowiadac za mocnym odcieciem powrotu z ukladu a puszczeniem wiekszosci cieplej wody z kotla na powrot.

 

43-50 stopni jest niedopuszczalne jezeli masz zawor 4D powinienes tak ustawic zawor aby powrot miec powyzej tych temp. (jezeli na piecu 60 oczywiscie) Oczywiscie mowie tu w kontekscie pracy ciaglej kotla z pelna modulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pytanie to Pana Tomasza:

...

Czy czujnik mierzacy temp. powrotu wplywa jakos na modulacje?

Odpowiedź na podobne pytanie

 

Gdy sterownik widzi nagły spadek temp. na powrocie, to podnosi moc mimo, że na kotle jeszcze temperatura jest osiągnięta.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwujmy temp:

 

1 Zasilania za zaworem 4D

 

2 Powrotu na kociol

 

3 Temp kotla

 

Te trzy temp. sa dla nas najwazniejsze,

 

 

 

Ja w swoim sterowniku mam wszystkie wejscia zajete mierze co sie da i gdzie sie da :) nawet temp. podajnika mierze w 2 miejscach wykorzystujac czujnik CWU (skoro i tak tam mam ciagle 60 stopni to po co mierzyc)

 

Temp. podajnika mam nawet 52 stopnie i dlatego czekam na odpowiedz Pana Tomka jaka jest temp. wyzwalajaca alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na podobne pytanie

hmm ... nie do konca mi to sie zgadza.

 

czasmi jak przekrece za mocno zawor 4D albo jeszcze jak mi sie zapowietrzy cos w ukladzie to temp. powrotu spada do 28 stopni i sterownik nie rozpedzal tego kotla?

 

Czy wszystkie wersje sterownikow tak powinny dzialac? 

 

 

Mi chodzilo o czujnik powrotu nie mieszacza.

 

Do mieszacza podpiolem czujke ktora jest zamocowana jakeis 30 cm za zaworem 4D na zasilanie ukladu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznica ciagle za duza, i jeszcze jedno.

 

Jak krecisz zaworem 4D nic innego nie zmieniaj. za duzo wprowadzamy zmiennych i obserwacje sa zakłócane. 

 

ustaw stala temp. na kotle nic nie podkrecaj nie zmniejszaj. wroc do orginalnego ustawienia zaworu 4D poczekaj z 20-30 min zapisz wyniki temp.

 

1 zasilania ukladu, 2 powrotu na kociol, 3 temp kotla

 

 

Jak zapiszesz te 3 temperatury przekrec tylko zawor 4D i obserwoj co sie zmieni.

 

1) zasilanie ukladu bedzie ci spadac (normalne bo teraz chlodna woda z powrotu grzejnikow laczy sie z zasilaniem ukladu) trzeba tutaj poczekac z dobra godzine moze i dluzej, wtedy dojdziesz do jakiejs temp. gdzie sie zatrzyma. (pootem ta temperature bedzie mozna zwiekszyc na 2 albo nawet 3 sposoby albo zwiekszysz temp. na kotle, albo przekrecisz troche zawor 4D, albo zwiekszysz predkosc pompki kotlowej

2) temp powrotu na kociol powinna wzrastac dosyc szybko bo ten obieg kotlowy jest zaraz przy kotle wiec zmiana powinna byc widoczna dosyc szybko

3) temp. kotla jezeli zacznie wzrastac temp. powrotu to i temp. kotla nie powinna tak szybko spadac ale ten parametr bedzie tez trzeba dluzej obserwowac 

 

Woda w grzejnikach ma krazyc jak najwolniej ale tez tak aby nie stala w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na temperatury jakie ja uzyskuje. Również mam 4d który odpowiada za temp na grzejnikach.Kocioł 15kw i taka sama jego pojemność wodna. Pompa na najniższym biegu

Widzę, że nie tylko ja mam temp. spalin w granicach 60-70C

 

@Pytanie to Pana Tomasza:

 

Jaka jest temperatura krytyczna dla czujnika podajnika?

 

70C

 

A co do wątku o SKZP-02

Porządek może mieć każdy ale tylko GENIUSZ panuje nad chaosem.

Do dzieła moderatorzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta konfiguracja to klasyczny sposob grzania w domach w dawnych latach cala ciepla woda z kotla idzie na uklad a wraca taka woda ktora sie zdazyla ochlodzic i wpada prosto do kotla.

(cyrkulacja jest jedna na calym ukladzie CO)

 

jedyna regulacja to temp. kotla albo termostaty na grzejnikach - cholernie duze straty ciepla po drodze. i kociol wogole nie jest chroniony

 

 

 

Zawor 4D jak pozniej zobaczysz stworzy jakby dwa obiegi (1 kotlowy na lini kociol-zawor 4D-kociol i obieg grzewczy zawor 4D - grzejniki - zawor 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi gdyż spotkałem się ze sformuowaniem że dobrze jedt aby potencjał podajnika ustawić na 11kg/h natomiast podawanie w auto dla pieca powyżej 20kW na 6-8s. Czy to słuszne mój podajnik przetoczył 2.8kg eko w czasie 10min co daje wynik 16.8kg/h?? Czy obniżyc do 11???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.