Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielone Z Tematu "sterownik Kotla Skzp-02"


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego wadus nie odpowiem tobie bo bojler mam na grawitacji cu 28 i nie zabrakło mi nigdy ciepłej wody - to na "starej" chacie, a w nowej "willi" mam bufor z wężownicą i kocioł z palnikiem na pellet.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KB mozesz pościć pompe CWU cały czas bedzie to imitować pompe kotlowa musisz poobserwować .Zaw 3d ustaw by była jak najmiejsza różnica zas/powrot . Wszystkie pompy maja kręcić cały czas, a jak szybko to pozniej dalej.

Nie wiem czy zaglądniecie na forum to główne ale posyłam tu tez post-1379-0-51536700-1478529673_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego KB sprawdź w instrukcji czy twoja pompa może pracować w pionie bo zdaje się tak masz zamontowaną.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już teraz wiem, że ta mała pompka co założyli mi na zasilaniu boilera jest złaaaa

To pompka CWU a oni założyli ją jako pompę zasilającą wodą z pieca boiler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam pytanie. Moja delta jest w przedziale jak się układ wygrzeje na poziomie 5-7 stopni. Nie mam mieszacza z siłownikiem, reguluje recznie. I teraz: czy jest sens w moim przypadku pracować na bazie czujnika pokojowego?? Różnica w temp Komfortowej i Ekologicznej 1 stop a kocioł i tak przechodzi w czuwanie, rozłącza pompę....Jak to wszystko ustawić, zeby wychodziło jak najlepiej. Jaka jest zależność temp. kotła na wyjściu a temp. w pomieszczeniu? Koniecznie musi być siłownik, może ewentualnie termostaty by sie lepiej spisały?? Na chwilę obecną spalanie wychodzi ok 26kg/dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. Wieczorem załącze fotki wykresu choc uważam, że trafiłem w ustawienia. Trochę niepokoi mnie spalanie wciąż wzrastające z każdą godziną.

Czy 24kg gdy ogrzewam dom 240mkw to dużo?

Fakt dzis wpadłem na przerwe i zakręciłem grzejnik jeden bo w domu sauna 23.7st...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podstawowa zasada wygrzej dom, poczekaj az temperatura sie ustabilizuje skoro masz w domu ponad 23 to naprawde grzales na niezly gwizdek.

 

Cieplo az tak sie szybko nie gubi jezeli masz dobrze docieplony dom. 

 

24 kg to wychodzi okolo kg na godzine, ciekawe jaka to moc na twoim kotle? ale stawiam ze spalanie ci spadnie bo moze nie jakos drastycznie ale w okolicae 20 kg/dobe i na taki metraz mysle ze to w miare dobry wynik. 24kg to nie jakies super osiagniecie ale tez mi sie wydaje normalne zuzycie.

 

Ja wlaczylem w tym sezoznie ogrzewanie na najmniejsza mozliwa temp. i obserwowalem co bedzie w domu sie dzialo, gdy w domu pojawila sie temp. 21-22 stopnie juz nie zwiekszalem mocy kotla i tak zostawilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

KB 20kw to jest około 4kg/h nie wiem czy kiedykolwiek będziesz miał takie spalanie, tak że możesz ustawić i sprawdzić czy się będzie korzystniej.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WŁasnie w inst. Nic tam nie piszą

Ja mysle ze to jest tak ze sa ustalone czasy podawan dla danej mocy i ster. Sie uczy jaki czas dostosować do mocy taka moja teoria, ale moze sie mylę .

Dzisiaj byłem przy kotle znowu troche powalczyłem nie mam tez uk.kotlowego typowego , błąd a znajomy nic nie podpowiedział , No ale po sezonie bede przerabiał.

Pościelem na dom 28 ST by sie chata wygrała zobacze jutro jak idzie ster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem: gdy modulacja jest na 100% to ilość podawanego paliwa w stosunku do mocy dmuchawy jest odpowiednia. Natomiast gdy modulacja schodzi np. na 50% to kopczyk maleje bo moc dmuchawy jest za duża. Jak obejść ten problem?

Powietrze min. mam 1% a max 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba trzeba cos wyjasnic, nie zmieniamy mocy (choc da sie po wpisaniu hasla admina zmienic moc kotla np. 19 kW, 25kW czy 12 kW)

 

My zmieniami parametry takie jak:

 

Kalorycznosc paliwa i czas podawania:

min/max moc dmuchawy

zakres modulacji.

 

Ale te zmiany na sterowniku i tak nic psu na bude jezeli nie opanujesz wczesniej ukladu kotlowego. 

 

Przyjmijmy jednak ze trzeba jednak od czegos zaczac i uklad jest powiedzmy ok.

 

1)  Dlatego najpierw ustaw jakies stale parametry np. kalorycznosc taka jak ci sie wydaje ma twoje eko (obserwoj kopczyk)

Ja robie tak ze obserwuje jak buduje sie kopczyk, jezeli jest za niski dodaje korekte (smialo mozesz dac nawet 20 i wiecej %) a potem stopniowo obnizam. jezeli po korekcie eko bylo podawane za duzo.

 

Czasami jak wpiszesz wlasciwa kalorycznosc paliwa to i tak kopczyk jest do d.py wtedy szukasz najlepszego ustawienia wg zasady:

 

- wyzsza kalorycznosc wpisana w ustawieniach to podawana mniejsza dawaka paliwa

 

I nie boj sie podac za duzo ja w swoim palniku odkrylem ze skapstwo nie poplaca ustawilem duza kalorycznosc i chcialem podawac jak najmniej eko (bo wydawalo mi sie ze bedzie go spalac wtedy mniej) efekt palnik nie wypelnial sie caly ekogroszkiem i powietrze zle napowietrzalo palenisko w efekcie kalafiory na retorcie i splanie jak smok no worek na dzien to bylo malo.

 

Gdy kombinowalem z kalorycznoscia udalo mi sie ustawic taka ilosc paliwa ze palnik teraz jest caly zakryty zarem i ten zar super trzyma temperature teraz kociolek tak naprawde "pierdnieciem" podnosi moc dzieki temu nie musi dmuchac mocno i nie robi mi spiekow

 

2) Jak uporasz sie z iloscia eko na palenisku wtedy zabawa z powietrzem :) ... kolejne godziny nie towje niestety.

Ustawiasz powietrze tak aby nie wychladzalo ci paleniska zbyt mocnym dmuchaniem, jezeli masz wlasciwie podawane eko to i powietrze jest dobrze dystrybuowane wiec szybko powinienes zobaczyc w popielniku efekt zmiany mocy dmuchania bo albo bedziesz mial czarne niedopalaone kawalki albo spieki, albo jak ci sie juz uda dobrze ustawic ladny jasno szary popiol i moze troszke spiekow.

 

3) Modulacja - no tutaj to raczej prosto dajesz max czas przekroczenia temp. jak najwiekszy a reszte od 5 do 100 i zostawiasz,

 

Teraz jezeli piec wchodzi ci na 100 % mocy znaczy, ze ciagle punkty 1 i 2 nie sa dobrze ustawione.

 

jezeli mimo wszystko piec moduluje w zakresie do 100% oznacza to ze jeszcze cos nie tak z ukladem kotlowym i woda w kolte za wolno miesza ciepla z chlodna woda i tu trzeba cos dzialac a sterownik na razie zostawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KB rozciągnie się modulacja w czasie i pewnie bardziej zbliży do rzeczywistego zapotrzebowania budynku, tylko nie przesadź w drugą stronę.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Ps modulacja czyli maksymalna moc kotła powinna (chyba) być ustawiona ok 20% większa niż max zapotrzebowanie budynku, pod warunkiem że przepływy są stabilne...

Ps2 uwagi przedmówcy trzeba też uwzględnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WŁasnie w inst. Nic tam nie piszą

Ja mysle ze to jest tak ze sa ustalone czasy podawan dla danej mocy i ster. Sie uczy jaki czas dostosować do mocy taka moja teoria, ale moze sie mylę .

Dzisiaj byłem przy kotle znowu troche powalczyłem nie mam tez uk.kotlowego typowego , błąd a znajomy nic nie podpowiedział , No ale po sezonie bede przerabiał.

Pościelem na dom 28 ST by sie chata wygrała zobacze jutro jak idzie ster.

 

Moja rada zostawcie moc taka jaka ma wasz kociol. sprobujcie pobawic sie kalorycznoscia paliwa i powietrzem. to te parametry wplyna na to jak bedzie sie wam palic eko i jak sprawnie bedzie uzyskiwane cieplo z palnika. jak uzyskacie zadawalajace spalanie wtedy sterownik zrobi reszte bedzie juz tak modulowal aby uklad byl stabilny.

 

Ja kiedys przeczytalem na forum taka rade aby kociol byl w miare sprawny to na ruszcie trzeba ciagle utrzymywc duzo zaru wtedy bezwladnosc kotla jest duzo mniejsza bo taka masa goraca szybciej sie rozbuja i dogrzeje wode, pozatym trzyma cieplo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus święta racja i ja wlasnie chce to uzyskać -PIEC NA EKO MA CHODZIC CAŁY CZAS,,!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus mam wpisane kaloryczność 25,2 MJ/kg / 7kw h /kg na worku pisze 26 MJ około . Podawanie 4 sek . Na retorcie mam bardzo mały kopczyk moze z 1cm do gory .

Jak mu podniosę podawanie co miałem na 5 ,25 sek to sie niedopalalo , uznałem ze za duzo i dałem 4 sek .

Jak to tu opanować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli tylko instalacja na to pozwala to tak powinien piec na ekogroszek pracowac, spalanie bajka, ja mam tak drobny popiol, ze musze uwazac jak go wybieram bo lotny jak diabli i az ciezko oddychac jak sie go za szybko z szufelki zsypuje do wiaderka.

 

Co do ekonomi spalania ... moj instalator zapewnial mnie ze to co pisza na internetach ze ciagla praca pieca itd to bzdura i cytuje " sam zobaczysz jak ci bedzie eko uciekac, rob jak chcesz. Ja bym nie mogl zniesc, ze dmuchawa ciagle pracuje .Piec ma sie wlaczyc dogrzac i wylaczyc i nikt mnie nie przekona ze inaczej jest lepiej"

 

W efekcie jego metoda spalalem okolo 20 kg na dobe a teraz przy ciaglej modulacji 8-9 kg/dobe o braku spiekow juz nie wspominajac.

 

Jest maly problem tylo przy ciaglej pracy podajnik od strony kotla ma temp. 54 stopnie od strony silnika slimaka 31 wiec sam nie wiem czy sie tym martwic czy nie.

No i druga wada (podkreslana przez mojego instalatora) ciagla praca dmuchawy (ale taki silnik pochodzi sobie kilka lat) a spokoj duszy :)  bezcenny teraz zagladam do kotlowni tylko by spojzec czasami na spalanie i ciagle nie przekroczylo jeszcze 9 kg/dobe popiol wybieram drobniutki jasno szary. Kotlownia przyjemnie wygrzana i sucha. sadzy troche jest ale nie az tak duzo i jest raczej szara niz ciemna smolista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus mam wpisane kaloryczność 25,2 MJ/kg / 7kw h /kg na worku pisze 26 MJ około . Podawanie 4 sek . Na resorcie mam bardzo mały kopczyk moze z 1cm do gory .

Jak mu podniosę podawanie co miałem na 5 ,25 sek to sie niedopalalo , uznałem ze za duzo i dałem 4 sek .

Jak to tu opanować ?

Jaki masz palnilk? Fajke czy ekogeneria?

 

a korekte zwiekszales ?

 

Ja na ekoenergi tez mam maly kopczyk (wydaje mi se ze ta konstrukcja tak ma) prostokatny ksztalt nie sprzyja stozkowemu kopczykowi, ale wystarczy jezeli jest lekka gorka wlasnie ten 1-2 cm, wtedy dopalony eko sie zrzuca a nowa porcja powoli sie dodaje, 

 

Na koronie Ekoenergi sa jeszcze dziury powietrzne ktore dobrze dopowietrzaja resztki dopalajacego sie eko i to co spadnie to juz wlasciwie puch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektę robiłem z 4 sek na 5.25 sek to opał po środku kopczyka był niedopalony tak jakby czarny, No ale jak tak to moge zrobic zeby był w miare duzy tylko jak z powietrzem bo napewno temp. Podskoczy do 120 ST , co poszczącym to w komin, bo nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus to jak mozesz to jak u Ciebie z temp. Spalin , ile masz podawania , powietrze , to co moc kotła tyle ile ma dac i modulacja ja mam 5 na 100,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.