Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Powietrze-Woda Vs Kocioł Na Pellet


dodde

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tema kręcony pewnie setki razy , ale jakoś nie można dojść do jakiś sensownych rozwiązań. Bardzo proszę trzymać się tematu . PC-PW kontra kocioł na pellet w ogrzewaniu budynków o zapotrzebowaniu 70/50W/m2 . Istnieje wiele przekonań , że PC nadaje się tylko do nowych oszczędnych domów (35W/m2) , z czym się nie zgadzam. W Skandynawii bardzo popularna metoda na modernizacje kotłowni opalanych olejem. Jeśli chodzi o pellet , to raczej mam na myśli kotły dostosowane tylko do tego paliwa . Proszę nie pisać o innych paliwach stałych. Porównajmy eksploatację i ekonomiczność tych dwóch urządzeń i wyciągnijmy z tego jakieś wnioski .
Jestem przed wyborem urządzenia dla mojej kotłowni. Właśnie te dwa urządzenia biorę pod uwagę , jako godne uwagi i rozpatrzenia plusów i minusów. Ja mam podłogowe ogrzewanie w całym domu prócz piwnicy.  Dom szkieletowy , podłogówka wykonana w suchej zabudowie prócz łazienki. Zapotrzebowanie na energię roczne jakieś 16000 kW razem z CWU tak sobie to obliczyłem zakładając 70W na każdy metr plus woda dla 4 osób.
Liczenie i założeń jest wiele począwszy od ceny paliwa , abonamentu za prąd , ceny przesyłu jak i ceny za kW energii elektrycznej .  Interesują mnie także wasze problemy z pelletem. Proszę nie odsyłajcie mnie do archiwum forum, bo już się naczytałem :) Interesuje mnie rok 2016 i przyszłość . Napiszcie w wolnym czasie wasze sugestie.
Życzę miłego weekendu :)

PS: Jeśli chodzi o kotł12y skłaniam się do firmy Nibe-Biawar . Dziś rozmawiałem chwile z przedstawicielem firmy o kotle Pellux 200 i Touch i różnicach między nimi. Ogólnie krótko to : poprawiona sprawność kotła , ale jeszcze napiszę maila z pytaniami, bo powiedziano mi , że konstrukcja kotła się nie zmieniła , a dodano sterowanie .Pellux 200 można kupić za ok 12k , a nowy touch kosztuje ok 15,2k, spora różnica a w obu przypadkach sprawność >89%
PC interesuje mnie Nibe f2120 , najnowszy produkt tej firmy.

post-56824-0-02612800-1476465549_thumb.jpg

post-56824-0-92103700-1476465566_thumb.jpg

post-56824-0-93575600-1476465621_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe obliczenia.
PC powietrze/woda
COP roczny : ca. 2.6 co daje 0.385 wartości dziesiętnej
cena prądu : ca. 0,60 zł za 1kwh
zatem : 0,6 x 0,385= 0,231 za 1kwh ogrzewania PC

Pellet
Sprawność kotła >89% ( ale ile faktycznie jest , birąc pod uwagę straty z komina ?) Niektórzy przyjmują faktyczną sprawność na poziomie 75%
cena pelletu za tonę : no i tu sa różne , ale przyjmuję , że ok 950 zł  co daje 4900 kwh energii , faktycznie = 3675 kwh
czyli wychodzi ,że : 950(cena peletu)/3675(faktyczna wartość kwh) = 0,258 kwh za ogrzewanie pelletem .

DO tego dochodzi cena urządzeń, montaż i mogace występować problemy  oraz obsługa urządzeń (czyli nasz czas poświęcony i ile pracy wykonamy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obydwa żródła ciepełka  chyba dobre.

Przy pelecie musisz się liczyć z przerzuceniem ok. 4,5 tony na sezon. 

Pompa ciepła jakaś rewolucyjna ? trudno coś powiedzieć, skoro widziałem ją tylko na Targach w Poznaniu...i na obrazkach; z danych w zasadzie nic specjalnego nie wynika.

W największe mrozy musisz mieć dodatkowe żródło /grzałki  ? , kocioł na pelet?  / , sama pompa sobie na pewno nie poradzi, a powinieneś mieć chyba tę o nazwie 8kW.

Osobiście wybrałbym pompę ciepła i dodatkowy ogrzewacz na pelet /najtańszy i najmniejszy/, który może pochodziłby  kilka razy w sezonie przy  -20-25-30*   na dworze.

Pozdro.

aha... ta pompa ciepła powinna chyba chodzić na glikolu do -35stopni; tak na wszelki wypadek...

a sprawność kotła na pelet w rzeczywistej eksploatacji to będzie raczej góra 70%.

pompa ciepła mogłaby chodzić na taniej taryfie  po 30 groszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyliczenia są trochę sztuczne np z 1 tony pelletu mnie wg wskazań ciepłomierza wychodzi ok 4160 kWh ciepła, w tym sezonie za tonę płaciłem ok 700zł , czyli ok 0,17zł/kWh + za en el potrzebną do funkcjonowania kotła.

Pelletu na sezon potrzebuję ok 3,5t.

Pompy ciepła nie próbowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa ciepła za zeszły sezon na 400m2 srednio 28kWh na dzien ,na dzien dzisiejszy około 17-22kwh dziennie temp 23st w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 śreniednioroczny KOP, czyli SPF przy powietrznej wychodzi od 3,5 do 4 w zależności od warunków. Przy pracy buforowej w G12 licz 3,5

2 prąd w 80% taryfa nocna w G12

3 pompa min 12, a najlepiej 16kW i nie ta

4 monoblok jest dobry do basenu, a nie do domu. Uwglednij prąd dodatkowej pompy i poślizg temperaturowy na dodatkowym wymienniku, który w 100% przełoży się na wyższy prąd pobierany sprężarki i z twojego COPu zostanie tylko Pu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vlad24
Ja mieszkam w Szwecji i nie mam taryf nocnych , dlatego nie uwzględniam tego typu rewelacji :) W Szwecji podają COP 2,6  jeśli chodzi o ogrzewanie . COP takiej pompy jak przedstawiłem w warunkach -15*C i produkcji wody 35*C jest = 2,4

Także wybrałbym pompę o mocy 12-16 kW . Mam 190 m2 z piwnicą , ale myślę, że ogrzewana piwnica jest lepszym rozwiązaniem dlatego też chcę ją grzać. Na pewno ma mniejsze straty ciepła niż piętro dzięki izolacji gruntu . dużo mniejsze okna .

Jaką pompę Ty byś zaproponował ? Zapewne będzie to Split Panasonica T-Cap ?

@automatyk czytałem Twoje posty na temat pompy , wiem , że masz swoje urządzenie zmontowane , które wydaje się być lepsze od renomowanych firm. Do tego zużycie mocy grzewczej dobowe podpowiada mi , że masz dobrze zaizolowany dom i zapewne zapotrzebowanie dużo mniejsze na m2 niż ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom to komunistyczna kostka ,okna wymieniona zaizolowany strop i nic wiecej izolował nie bede bo sie nie opłaca

ja proponuje pompę EHS  9kW i jeśli będziesz miał podłogówki to zupełnie wystarczy ,a zawsze pompie masz 6kW grzałek w razie potrzeby żeby dobić na grzejniki ,bo kręcenie pompy na 50st jest mało opłacalne choć nie ma problemu ją kręcić do 55st  albo i wiecej do 65st max ale w wtedy cop 2 lub mniej w zależności od wilgotności powietrza  przy -15st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem dom z 1958r . Dom jest konstrukcji szkieletowej . Wymieniłem wióry w podłodze na wełnę mineralną 19cm i dodałem 50 mm  na ściany razem jest 150mm. Okna mam drewniane stare ale 3 szybowe . Dałem nowe uszczelki. Użytkowe poddasze . 118 m2 po podłogach . wszędzie zrobiłem ogrzewanie podłogowe + w dwóch łazienkach drabinki. Dom z zewnątrz jest obmurowany cegłą . Do tego chcę grzać piwnice ok. 75m2 ,grzejniki.
Patrząc na dane firmy Nibe to rzeczywiście 9 kW wystarczy, ale czy pokryje w 90% zapotrzebowanie na ciepło w -15 *C ? Poza tym mam bufor 300L z wężownicą plus podłączenie na solary w przyszłości . Zatem pompa grzejąc wodę CWU w tym zbiorniku zawsze musi grzać te 50*C . Ze zbiornika idzie na CO i CWU.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z plusów w rozwiązaniu z kotłem pelletowym jest wygrzany komin , czyli lepsza wentylacja niż przy zimnym kominie. Do tego komin jest na środku domu więc jakiś odzysk ciepła z komina także w przedpokoju , salonie  oraz sypialni i łazience na górze  przez, które przechodzi komin. No i 20kW palnik da sobie radę bez problemu.
A z minusów jakie widzę, to jakość paliwa może być słaba ? palnik może się zatrzymywać przez to ? nie mam żadnego doświadczenia , ale czytam , że ludzie mają takie problemy. Zbiornik na pellet zrobię sobie sam. Także tu nie widzę problemu . Obsługa kotła czyli czyszczenie oraz wywalanie z worków pelletu , hmmm , no sam nie wiem czy to dużo pracy czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem posty o sprawdzaniu pelletu to jakaś masakra . Aż tak bardzo trzeba się angażować , żeby mieć dobry pellet. A nawet jak raz kupisz dobrze to u tego samego dostawcy drugi raz może już nie być tak fajnie.
Jednak aż tak bardzo mnie to jeszcze nie zniechęciło do pelleciaka. Podejrzewam jednak , że na szwedzkim rynku pelletu jest podobnie.
Patrząc na ceny energii elektryczne i porównując ją do Polski to wychodzi podobnie.
Cena szwedzka prądu za 1kW = 0,82 ore plus 0,19 ore przesył  czyli 1kr x 0,45 = 45gr do tego abonament za 16A = 375 kr
Cena pelletu to ca. 2500 kr = 1125 zł (ceny uzależnione od kursu walut) obecnie 1kr = 0,43 zł 
Zatem elektryka tańsza . Wychodzi na PC .Jak będzie za kilka lat z cenami energii nikt nie wie .

@vlad24
w jakiej sytuacji ? Uważasz , że PC 12 - 16kW u mnie się nie sprawdzi ? Bo ja uważam inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze żaden bufor nie potrzebny ,po drugie wode cwu max 42st bo i tak cieplejszej do wanny nie nalejesz ,mozna ustawić na 45st ale po co

i tyle wymagań co do pompy ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W syt braku normalnej podłogówki, a obecności bufora i grzejników. Narysuj i wklej tu swoją krzywa grzewczą X - T zewnętrzna, Y - min niezbędna T zasilania swojego obecnego systemu. W twoim domu może być potrzebna pompa wysokotemperaturowa, a to już nieco inne ceny.

Poprzedniej zimy przy -10 i 21/22*C w domu podłogówka potrzebowała ca 37/38*C krzywa grzania 0.6 . Sterownik pogodowy danfoss ecl 110 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

cena zakupu pompy ciepła i kotła na pellet   są porównywalne jeśli doliczy się osprzęt potrzebny do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. nie znam ceny pelletu energia elektryczna w 2 tarfie to około 30 gr pompa bez obsługowa pellet nie kotłownia na pellet zajmuje sporo miejsca  i pellet też trzeba gdzieś przechowywać. każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady  wg mnie pompa na tak moja pompa sprawdza się bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że nie wszyscy muszą mieć dobrze i bezobsługowo ,widze dobry kierunek mysleinia czyli pompy ciepła i jesli ktoś chciałby od września do dzis pobrać energi elektrycznej za 200zł i mieć ciepełko w domu to szacun jak ktoś chce sobie spalić tone peletu od września do dzis za 900 zł też jego wybór

jednym słowem przy pompach ciepła 5 generacji samsunga nawet nie warto pisać o innym źródle ogrzewania i nie intereuje mnie co zaraz moi wrogowie tu napiszą bo takiej pompy nie maja i nie maja podstaw zanegować

obecnie realizuje kilka obiektów na tych pompach i jeden wiekszy 1200m2 jako jedyne źródło zasilania bez grzałek a dla zainteresowanych konkretną ofertą przed realizacja moge podać namiary do ludzi zadowolonych z takiego ogrzewania do których można podjechać nawet bez mojego udziału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie posiadam samsunga 5 gen tylko starego vieśka 350 a nie ma technologii inwerterowej tylko evi i do -20 wydala a powyzej zapalam w kominku albo zalancza sie grzalka w zeszłym roku mała łącznie 2dni postoju ze wzgledu na temp. Ale w trybie ręcznym pracuje cop3 14,6 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Technologia Evi pozwala przesunąć koperte pracy sprężarki. Przy -20 temp 55stopni a przy -10 65stopni. Wiec świetnie nadaje sie do modernizowanych obiektów wypozażonych w grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby technologia EVI była tak idealna to wszyscy by juz o te technologie sie bili ,wiekszośc producentów od tej technolog odeszła ,bo efektywniej jest wtrysnąc gorące pary na parownik lub wtrysnąc pary zaraz za zaworem rozprężnym niż na sprężarkę  i nie ma najmnieszego problemu uzyskania wody o temp 60st nawet 70st przy minus 20st na zewnatrz to wszytko jest kwestia wydatku czy chcemy zagrzac 5 litrów  wody  na min do 70st czy 12 litrów /min do 45st przy delcie 12st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jest tak różowo. Jaki COP jest przy -20? 1.x?  Najlepszą PC HT póki co chyba ma tylko Daikin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja to jest przystawka do pompy w postaci pompy. 2x pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.