Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co Z Cwu


krypa1920

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Kolego sambor jak dobrac moc do grzejnika? W castoramie powiedzieli ze wysokosc pomieszczenia razy dlugosc razy szerokosc razy 50. Czyli pomieszczenie 16m2 4szerokie na 4 dlugie 2.5 m wysokie wyjdzie 2000w. Kupilem kaloryfer o mocy 2900w. Z tym ze okazalo sie ze przy np. 55st na kotle ten kaloryfer ma 956w. Wobec tego powinienem miec kaloryfer 3200w przy 75st. Na kotle a taki kaleryfer ma 3metry dlugosci. Przypomne ze pokoj ma 4 metry dlugosci. Jak to ugrysc? Czy jest to mozliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego chcesz  dawać 55C na grzejniki - tak się daje dla kondensata.

Jak masz zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło to dobierasz grzejniki wg temp zasilania.

Na stronach producentów są odpowiednie przeliczniki lub tabele mocy zależnie od temp zasilania.

Temp zasilania nie jest temp na kotle, tam jest wyższa temp.

Jak chcesz 2kW przy zasilaniu 55C to trzeba np grzejnik Purmo 3 płytowy dł 2m i wys 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zasilania ok 70C i braku ocieplenia potrzeba grzejnik CV 33-60- 1,4m długości

Z ociepleniem ok 10cm i takim samym zasilaniem potrzeba grzejnik CV 33-60- 1,1m długości

 

Dla zasilania ok 55 C i braku ocieplenia potrzeba grzejnik CV 33-60- 2,6 m długości

Z ociepleniem ok 10cm i takim samym zasilaniem potrzeba grzejnik CV 33-60- 2,0m długości

 

We wszystkich przypadkach w pokoju 20C

 

Grzejniki płytowe Purmo

 

Wybór należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłeś dobierać grzejniki jak...... w latach 70 i 80. wtedy nikt nie marzył o aluminiowych , panelowe uchodziły za chłam) za to każdy podniecał się żeliwnymi. Każdy hydraulik twierdził że trzeba dać żeberko na m2, I na pomieszczenie 16 m2 pakowano baterie 16 żeberek albo 2 razy po 8 a co niektórzy nawet 2x 10 bo hydraulikowi nie chciało się nie chciało się 10-żeberkowych zestawów rozkręcać. Ale to były czasy gdy podstawowym materiałem budowlanym był własnej produkcji żużlobetonowy albo pyłowy pustak ALFA a instalacje były grawitacyjne bo pompa 25/40 nie była dostępna. Dziś era pustaków ALFA się skończyła temperatury zasilania też z 90o spadły do 60o C ( przy grzejnikach) a zapotrzebowanie na m nie wynosi 120W/m2 tylko....... kilkanaście Wat w budynkach  pasywnych do może 30 W/m2 w tradycyjnym dobrze ocieplonym budynku. Jakie jest zapotrzebowanie  u autora tematu? Tego nie wiem! Ale jak ma projekt to integralną częścią projektu jest dobór grzejników, czyli wystarczy zajrzeć do projektu. Oczywiście pod warunkiem że budynek został wykonany zgodnie z projektem, jak wprowadzono zmiany np zastosowano inne mat ścienne, inne okna czy izolację to trzeba wykonać ozc  ( można zrobić samemu w dostępnych darmowych programach). Przestrzegam przed zaniżaniem temperatury zasilania bo grzejniki wychodzą ogromne, co już zauważył autor tematu. 

Ps

Jest mało prawdopodobne aby na  16 m pomieszczenie trzeba było zastosować grzejnik o mocy 2900 W (!!!!!!) Chyba że jest to .... jakaś suszarnia z temperaturą wymaganą 32o C to może tak być. 

Ps

Temperatura zasilania jest ustalana dla minimalnej temperatury zewnętrznej (!!!) która jest zależna od regionu kraju. Obszar Polski podzielono na 5 stref z temperaturami minimalnymi od - 16 do - 24o C i dla takiego same budynku w każdej strefie będzie inaczej wyglądał dobór grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli kupie wiekszy grzejnik na zasilanie 55 automatycznie bede mial mniejsze zuzycie wegla. 

 

Nie prawda, węgla zużyjesz tyle samo albo i więcej

Pomieszczenie potrzebuje xxx ciepła i nie ważne jak je dostarczysz  - czy w postaci 55C czy też 75C

Dopiero jak ocieplisz pomieszczenie/ budynek możesz liczyć na oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na stronę http://cieplowlasciwie.pl/

 i tam sobie policz stan rzeczywisty i z ewentualną izolacją

Może ci wyjdzie mniej, ja liczyłem inaczej i w sposób przybliżony.

 

To co ci policzyłem to tylko przeliczenie mocy dla dwóch zasileń i dwóch stanów pomieszczenia.

 

100W/m2 to było w latach dawnych, z resztą o tym pisał też kolega @mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.