Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co Z Cwu


krypa1920

Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie tez można w układzie zamkniętym pod warunkiem zabezpieczenia kotła 1)zawór bezpieczeństwa 2)naczynie przeponowe do CO 3)urządzenie schładzające typu wężownica schładzająca lub zawór schładzający dwufunkcyjny np SYR 5067 lub jego tańszy odpowiednik Regulus DBV-1

Druga opcja to na wymienniku płytowym wtedy naczynie do układu otwartego przy kotle a po drugiej stronie wymiennika grzejniki w układzie zamkniętym i w tej opcji nie jest potrzebny zawór 4D bo ochrona kotła przed korozją niskotemperaturową jest realizowana poprzez odpowiednie nastawy biegów pomp po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika płytowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wymiennik płytowy to nie naczynie przeponowe tylko naczynie wzbiorcze do układu otwartego bo kocioł pracuje w układzie otwartym.Naczynie przeponowe jest w układzie zamkniętym (pierwszy schemat) Tak wymiennik płytowy powinien być dobrany do mocy kotła lepiej go przewymiarować powiedzmy 30KW Secespola wyjścia króćców 1" Dodatkowo zamontować odpowietrzyniki automatyczne na zasilaniu przed i za wymiennikiem płyt(nie zaznaczyłem na schemacie)Należy się liczyć z jakimiś tam startami na wymienniku ale coś za coś)

Naczynie przeponowe jest po stronie wtórnej wymiennika (za nim) w obiegu grzejnikowym(do kompensacji ciśnienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duże te straty na wymienniku?

a nie wiem)Ja tak mam u siebie (+kocioł gazowy w układzie zamkniętym) i stratami się nie przejmuje)Może 3-5 stopni A wracając do pierwszej wersji (kocioł w układzie zamkniętym) to producent musi dopuszczać swój produkt do pracy w układzie zamkniętym (tak zrobiłem u syna kocioł SAS) + Upiesek i układ powiedzmy w 95% bezpieczny.Istnieją kotły z już wbudowaną wężownicą schładzającą(pewnie nie tanie)Wiadomo nie to co układ otwarty.Na zachodzie już od dawna funkcjonują instalacje w układzie zamkniętym.W Polsce od niedawna przepisy dopuszczają montaż kotłów na paliwa stałe w układzie zamkniętym(oczywiście pod warunkiem montażu zabezpieczeń wymienionych w którymś z powyższych postów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradź się jeszcze innych forumowiczów zanim podejmiesz ostateczną decyzję.Może kol.Sambor będzie uprzejmy Ci doradzić Uwazam go za fachowca najwyższej klasy(zresztą widać to po ilości postów)

Zapewne jak posłuchasz jego rady nie będziesz żałował.Ja przy nim to pikuś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego krypa daj sobie spokój z układem zamkniętym - to będzie dla ciebie stos kłopotów,

natomiast układ z wymiennikiem jest też problematyczny w regulacji.

Lepiej jest przesunąć naczynie aby nie wychodziło w sypialni.

 

PS

Najpierw trzeba sprawdzić w dokumentacji kotła, czy producent jego dopuszcza montaż w układzie zamkniętym,

inaczej będzie utrata gwarancji

 

PS2

Niech  kolega @odpowietrznik powie jak określa moc wymiennika - Secespol nie podaje takich danych- więc kolego nie pisz bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.