Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tech St580 Z Pid


astan67

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem który warto chyba opisać. 

Posiadam sterownik firmy TECH ST580 z PID dedykowany do kotła DWOREK. Zainstalowałem w kotle o mocy 20kW z podajnikiem ekoenergii. Wzsystko z góry powinno być dobrze. Elasytyczność i funfkcje sterownika powinny spokojnie dać sobie radę z nastawami, a jednak nie. Obczytałem różne fora, instrukcje podpowiedzi i sugestie i nadal mam problem. 

Palę ekogroszkiem w 100% wesoła czyli bardzo duża kaloryczność min. ilość popiołu i siarki. W sezonie letnim paliłem w zasadzie co kupiłem najlepiej chodził na czeskim z OBI, jedyny mankament to popiół .... Tak wiec wiadomo zima to górna półka. Ogrzewam ok. 200 m2 w domu ok 30 letnim czesc ocieplona, jest trochę i zimnych pomieszczeń typu piwnica i garaż. Sterownik zapięty do zaworu 4D, pogodówki i regulatora pokojowego. Temperatury nastawu regulatora jak i krzywej nieistotne, zwykle standard.

Problem pojawia się za każdym razem kiedy temperatura podnosi się o ok 5-7 na zewnątrz. Dmuchawa pracuje niby na 100% a jest minimum innym razem podaje ze 1% a dmucha max. Najgorzej jest gdy piec próbuje dogrzać pomieszczenie i podaje opał max. w/g nastawu PID a wentylator pisze ze 100% a ledwo dmucha. Podnosi się wysoko poziom groszku nad podajnik czasem przesypuje i nie dopala. Jakiekolwiek korekty nie dają rezultatu gdyż po zmianach temperatury znów albo nie dogrzewa (rzadko) albo przewala opał do popielnika. Potrafię zmienić różne ustawienia z kodów 5162, 5163, 5164 czyli moc kotła ustawienia serwisowe oraz ustawienia wentylatora jednak w tym ostatnim przypadku nie ma różnicy. 

Sterownik posiada port USB do aktualizacji softu ale nie ma nowego - bo po co przecież jest idealny. Opcje w/g instrukcji np. internetowy dostęp poprzez ST500 mnie nie zadowala gdyż jest mało rozbudowany. Lepszy byłby ST-505 - wg. specjalistów TECH-a ze może być a inni ze nie. Skoro sami nie wiedzą to może mam kupić i sprawdzić. Swego czasu korespondowałem z serwisem nawet ktoś pomagał nastawić sterownik jednak kilka pytań i już nie odpisują na meile. Zresztą gwarancja się kończy. A pytałem o soft, błędy w instrukcji kiedy poprawią i czemu kosztuje tyle kasy a tak kiepska funkcjonalność. Są inni producenci nie mam zamiaru robić reklamy ale nie mają PID-a czyli czujnik temp. komina i histereza 5 st. a nie nastawna np. 1-10. Początkowo sądziłem ze Halotron tak steruje wentylatorem ale nie on tylko zbiera informację, więc skąd dmucha minimum a pokazuje 100%. Podobnie jak zetknie sie pogodówka z reg. pokojowym też głupieje. Tak więc odpuściłem nastawy dzienne i tygodniowe. 

Jest jeszcze jedna tajna funkcja czyli ekran serwisowy - z różnych temu podobnych sterowników pomyslałem ze moze bedzie ukryta charakterystyka pracy kotła, temperatury itp może pomogło by mi w nastawach kotła. Próba uzyskania tajnego kodu - brak. 

Na stronie producenta zamieszczona instrukcja nie mówi nic o ekranie serwisowym ani o dotykowym wyświetlaczu który jest w najnowszych modelach.

 

Reasumując posiadam jakiś prototyp sterownika do którego nie na sensu modernizować ani poprawiać. Chce sprzedać w/wym bubel aby odzyskać choć cześć nakładu. W moim przekonaniu jest to sterownik ST480 z PID rozbudowany o kolorowy wyświetlacz, może służyć komuś kto nie wymaga zbyt wiele i sądzę ze raczej z mniejszą mocą kotła i mniejszej pow. grzewczej kotła u mnie 2,5 m2.

 

Zapewne problem nie byłby tak widoczny gdybym zakupił mniej kaloryczny opał ale to miało być EKO - tak sądziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o SKZP-02 na forum i na jutube tez sa filmiki ja mam jestem zadowolony .Wczesniej mialm Cobre z Elektro-MIz , poraszka .Ten calkiem inaczej dziala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Orman7

Pytanie czym palisz?

tajny kod do ekranu serwisowego?

charakterystykę pracy kotła czy mozna zobaczyć?

może w internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę retopalem.

Nie mam tajnego kodu do ekranu serwisowego nie potrzebuję go bo po co.

Charakterystyka jest taka że pracuje w PID-dzie.

Wszelkie parametry(w sumie cztery) ustawiłem w menu serwisowym:

Czas podawania

Czas przerwy podawania

Min.obroty wentylatora

Max.obroty wentylatora.

Po prostu podaje węgiel w odpowiednim momencie z odpowiednią ilością powietrza.

Później weryfikowalem moc kotła do zapotrzebowania cieplnego domu.

Zgralem to do kupy i sobie śmiga.

Jeżeli w swoim kotle masz ruszt wodny to zapomnij o czystości wymiennika.

Jeszcze kocioł przeszedł "tuning" aby wszystko spalalo się przed rusztem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam kocioł z tym samym sterownikiem co autor tematu.

Palę bez PIDu i nie mam żadnych problemów z temperaturą na kotle.

 

Patrząc na wykres OMAN7 który pali z PIDem obserwuje że u mnie są mniejsze wahania temperatury.

Masz zadane 70 stopni a piec potrafi "zaspać" do 60 stopni. Jeśli nie masz ustawionych obniżeń temp. względem pory dnia lub pogodówki to jak na PID to raczej słabo to wygląda.

Ale to tylko moje zdanie.

 

Jeśli to coś pomoże to mogę zasugerować ASTAN67 moje ustawienia:

 

Bez PIDa

Temperatura kotła zadana: 60 stopni

Histeza temp. kotła: 2 stopnie (przy 58 będzie przechodził w tryb "praca")

Czas podawania (praca): 10 sek.

Przerwa podawania (praca): 40 sek.

Wentylator (praca): 30% (u mnie przesłona otwarta na maxa)

 

Podtrzymanie: 10 min

Podawanie w podtrzymaniu: 20 sek.

Wentylator w podtrzymaniu:

Czas pracy 40 sek

Czas przerwy: 2.5 min,

 

Odnośnie tego czym pale to: kruszonka węgla, czyli wymieszane eko, miał + większe kawałki węgla -  a po polskiemu szajs :lol:

 

Odnośnie "czystości wymiennika" niestety to co pisze OMAN7 potwierdza się.

Ruszt wodny = spore zanieczyszczenia w kotle.

Ja dla sportu czyszczę go raz na tydzień ale to może dlatego że jeszcze jest nowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astan67, PID to nie czujnik spalin ani inny dowolny czujnik. PID to metoda na osiągnięcie zerowego błędu pomiędzy wartością zadana, a aktualną. Możesz stabilizować, przepływ, temperaturę, obroty itp.

Czujnik temperatury spalin w kotle z podajnikiem jest w zasadzie zbyteczny, tutaj nie ma co ograniczać tej temperatury bo konstrukcję są raczej takie że jest ona za niska. Strzelam że on udziału w procesie spalania nie ma żadnego.

 

Jak już będziesz się rozglądał, to poczytaj też o SPPv2, jest to mój sterownik i myślę że jest dobrze rozwinięty. Ma dobrą historię i jego poprzednikiem było zwykłe SPP, ostatnio zwane SPPv1.

Interfejs www masz tutaj https://ekotlownia.pl/ Na dole tej strony wisi (a przynajmniej powinień jeśli coś nie pomiesza) użytkownik Kobra64 który posiada opcję ciepłomierza, widać tam podstawowe informacje, a resztę po kliknięciu w jego nicka. Polecam analizę wykresów. Z ostatnich słodkości jest też automatyczne sugerowanie mocy. On ogólnie potrafi pracować w szerokim zakresie mocy i błędnych nastaw, ale z tą funkcją możesz zaoszczędzić trochę czasu, więcej na ten temat masz np tutaj http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=491.0

 

Ostatnio były też testy z nieco innym algorytmem który mniej szarpie kotłem (szarymi wskazaniami mocy) i można powiedzieć że na wymienniku jest ogólnie na plus o ile nie tak samo. Dokładam screena z opisem kiedy odbyła się zmiana, jak chcesz się bardziej przyglądnąć to ten sterownik jest tutaj https://ekotlownia.pl/sterownik-5/28  

 

W kwestii ograniczenia sadzy to masz w tym sterowniku odpowiednie narzędzia. Nic tylko próbować

 

 

Sterownikiem możesz się pobawić przez dwa tygodnie w zasadzie za friko- Twoje koszty to wysyłka do następnej osoby. Musisz się jednak zapisać do kolejki. 

http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=390.0

Najlepiej jak zrobisz sobie osobny temat u mnie na forum, w razie potrzeby poprowadzi się za rękę a potem napiszesz swoje przemyślenia. Jeśli boisz się grzebać to do podstawowej podmiany wystarczy że przepniesz podajnik oraz dmuchawę. Czujnik kotła montujesz na rurze wyjściowej, pod otulinę. Reszta może chodzić na dotychczasowym sterowaniu.

post-66739-0-13003300-1454622206_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJBART - dzięki za zainteresowanie tematem ale niestety zakupiłem sterownik z pid i tego się trzymam. Nastawy kilkakrotnie już zmieniałem powracając do ustawień fabrycznych (3 miejsca). Kilka błędów w sterowniku które sygnalizowałem producentowi na nic - np. inne nazwy w instrukcji a w sterowniku czy np. brak resetu ustawień dmuchawy kod 5163 w zakładce serwis - nadmuch. To taka funkcja jak masz klapkę na dmuchawie tutaj elektronika z halotronem zasuwać powinno super. 

Badziewny opał miałem od najtańszych do najdroższych i tu robi się problem przy wysokokalorycznym opale opóźnienie dmuchawy czyli podaje ze dmucha np 70% a nie słychać i klapka zamyka nadmuch powoduje powolne zwiększanie się kopczyka i jak już się namyśli i zaczyna dmuchać nie dopala i rozgrzewa nadmiernie podajnik - kilka razy brązowy dym w zasobniku. Zmniejszenie podawania znów powoduje ze kocioł pracuje non stop, czyli dmuchawa i podajnik = energia elektryczna. 

Zakup podyktowany u mnie był względami wygody, zadymienia częstego w domu przy tzw. śmieciuchu oraz ekologia. Tak mi się zdawało ze jednak zakupując kotły z podajnikami zmniejszamy emisję do atmosfery substancji szkodliwych (sąsiedzi często mnie uszczęśliwiają smogiem ze mnie dusi) tak więc sam postanowiłem ze zacznę zmiany. Osobiście gdybym teraz kupował kociołek to na pewno bez rusztu wodnego - mniej sadzy i brak możliwości palenia innego niż podajnik - bez rusztu kotły uzyskują już 5 klasę przy spalaniu groszku wysokokalorycznego i na tym to chyba miało polegać. Problem jak mówią tkwi w szczegółach czyli sterownik zrobiony jest pod mniej kaloryczny opał. dokupiłem dwa worki super czeskiego ekogroszku z OBI zmieszałem i jest OK. Podajnik temp. 22-29 st, temp zadana 57-60 st. Ustawiłem 75 st i odciecie 15 st regulatora pokojowego i nie potrafił otworzyć zaworu na dom - wylączenie ochrony powrotu dopiero odblokowało zawór.  15 st to może przesada ale sprawdzić można do tego pogodówka i głupieje. Słabo dopracowany, podobny do ST480.

Palę oczywiście z PID.

 

BOLECKI - zapisuję sie do kolejki - mam od was sterownik wcześniejszy - niezawodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę oto charakterystyka pracy z ostatnich 24 godzin

Wczoraj odpisywałem późno i nie chciało mi odpalać kompa aby zrobić zrzut z ST-500.

attachicon.gifWykres 2.bmp

Odezwę się

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Troche pobawiłem sie z piecem i - klapka wentylatora powinna być zablokowana pomimo ze tak słaby nadmuch powinien przejść przez szczelinę. Procent na wyswietlaczy pod wentylatorem to nie siła dmuchania lecz moc z jaką kocioł pracuje. ST500 zastepowany jest ST505 wiec mniej wiecej bedzie to co na ST500 nie rozumiem po co mówią ze czegos nie bedzie. Pomimo rusztu wodnego mam jasny osad  w kotle.

 

Kilka fotek po zablokowaniu klapki.

 

post-67031-0-07518100-1455495477_thumb.jpg

post-67031-0-61072700-1455495518_thumb.jpg

post-67031-0-23037600-1455495545_thumb.jpg

post-67031-0-13380400-1455495588_thumb.jpg

post-67031-0-66462400-1455495627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochronę powrotu masz włączoną, moim zdaniem ta funkcja nic nie daje a bardziej psuje. 

Błędne działanie tej funkcji można zaobserwować przy rozpalaniu lub przy dużych wachaniach temperatury.

Sprawdz jakie masz ustawienia min i max wentylatora oraz obroty min i max wentylatora w menu serwisowym.

Sprawdz ustawienia kaloryczności bo one też mają wpływ na dmuchawe.

 

Czy kupisz st500 czy st505 do twojego steru nie ma znaczenia bo i tak wyśwetli to samo na stronie i w aplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W meniu serwisowym fabrycznie miałem jakis błąd chyba w obrotach podawał zakres min chyba 80 a ja miałem ustawione 60?. Niby nic ale wentylator aby dmuchać musiał na brunatnym (lato) groszku chodzić na max. Teraz podkręciłem na więcej 2/3 zakresów i na eko z wesołej mam wentylator na 17-21 %. 

Z tym zaworem zwrotnym to faktycznie jakiś bayer, bo np defro zaleca nim 50 st. (gwarancja) a u mnie jak tak odpalę to głupieje i zwykle nie ma grzania. mniej to bez sensu mam siłownik i zawór czterodrozny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownk K1 z z softem K1P u mnie na pewno to są procenty pracy wentylatora w poprzednich wersjach softu też tak było.

Jak dołożyłem wentylator z hallotronem wyrzucało mi błąd czyli procenty z wykrzyknikiem i wentylator głupiał, wg producenta nadmuchu powinien być opornik na czujniku hallotronu 4,7ohm , jak dołożyłem opornik problem ustąpił. ( zeby usunąć błąd trzeba zresetować sterownik)

Twój sterownik ma bardzo podobny soft być może nawet ten sam rózni się tym że twój obsługuje klawisze.

Wg mnie problem masz gdzieś w ustawieniach lub coś nie tak z hallotronem dmuchawy, spróbuj jeszcze wyłączyć hallotron w ustawieniach czy coś to zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzejjas

Nie rozumiem nie mam takiego błędu czy mam coś popsuć by się pojawił?

Zapobiegawczo kupując sterownik sprzedawca zaproponował dmuchawe z halotronem dedykowaną do kotła.

Sterowniki różnią się znacznie u mnie nie ma charakterystyk. ... i klawiszy dotykowych. Obecny ST580 Z PID gdzieś widziałem cenę ponad 4000.

Ale tamten to już chyba opał sam wrzuca do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie.

Minęło kilka tygodni i u mnie trochę sie zmieniło. Czyli dostałem soft by ustawienia fabryczne przywrócić dmuchawy. Może i jest poprawa - d tych wersjach sterownika dmuchawa chodzi na 1/3 mocy ale widać tak ma być. Moje zmany nadmuchów i charakterystyki dmuchawy w pewnym sęsie dało mi nawet czystsze spalanie. Ale zgodnie z zaleceniem mam nastawy fabryczne.

Dzięki pomocy i podpowiedzi "oman7" udało mi się uzyskać rewelacyjne czasy spalania ekogroszku - nastawy PID : 1-3 s. podawanie , przerwa 70-145 s. nadmuch 8-35 proc.

Zasyp w tych temperaturach gdzie w nocy grzeję a w dzień tylko praca LATO wystarcza na 12-14 dni (6x20 kg) Rezultat na mieszance ekogroszków od brunatnego do srednio i wysokokalorycznego. W tych ustawieniach kociołek jest prawie cały czas w pracy wyjatki zmiana z pomp równoległych na pracę letnią, kociołek w tym momencie oddaje nadmiar ciepła do CWO.

Spalanie prawie bezdymne brak czarnego osadu - super. Porównując zużycia przed i po zmiane chyba zyskałem te 20-30% na opale. 

Widzę tu jeszcze problem w zimie na tych nastawach nie osiągnie temperatury, można zastosować zmaiane na eko drobny lub gruby fabrycznie przewidziany do pracy z mniej i wiecej kalorycznym opałem. Może bedzie kiedyś mozliwa zmiana poprzez regulator pokojowy np. trybu pracy i płynne przejście z drobnego i grubego opału - lepiej mozna by było sterować mocą kotła. Takie rozwiązania są w innych sterownikach gdzie mozna płynnie w automacie przejść na mniejszą lub większą moc. 

Wszystkim za pomoc dziekuję. 

Bolecki dzieki za pomoc czekam nadal na test steru .... Sadziłem że otrzymam wczesniej a swój wyslę do naprawy - w marcu minęła gwarancja. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak powiedzieć. Są różne opinie na temat sterowników a już z PID czy Fizzy Logic lub podobne wręcz niektórzy odradzają z uwagi na mało przewidywalną pracę. Po kilku nockach i sugestiach oraz samozaparciu udało mi się osiągnąć prawie cel (szkoda ze już po zimie :-). Wymienione technologie są już trochę przestarzałe, producenci skupiają się na sterownikach do peletu - ekogroszek mają poprawić jak uporają się z peletem. Sadzę ze czekają na inne pomysły jak opanować proces spalania ekogroszku. W dużej mierze wina jest po stronie producenta opału i ich chęci łatwego zarobku. Mieszanie, moczenie czy oszukiwanie w opisie parametrów są na porządku dziennym. Nie ma możliwości już chyba aby kupić w trakcie sezonu tonę eko o tych co poprzednio parametrach a co dopiero ten sam co w zeszłym roku. Sam dokupiłem tonę była niemal identyczna tylko bardzo mokra. W listopadzie mało nie złamałem reki zwracając eko marki niby wesoła !!!. No ale przy każdym zasypie możemy sterczeć i regulować. Moim zdaniem ekogroszek to nie tylko gramatura a i wysokokaloryczne z małą ilością siarki i popiołu. Powoli odpuszczam sobie ekogroszek na konto peletu tu wiadomo wiele nie można pokombinować. 

 

Wracając do sterownika - oczywiście mogłem odpuścić i palić bez PID ale lubię automatykę. Niewielka zmiana charakterystyki dmuchawy w kodzie nie 5162... dała już dobre efekty czyli poprawne spalanie z jasnobrązowym osadem. Po pewnych jeszcze zmianach i na ustawieniach TECH -a uzyskałem niemal czyste spalanie bezdymne.  Sadzę ze jest to do uzyskania w większości sterowników jednak dodatkowa inteligencja im pomaga. Pewien jestem ze za kilka lat metody sterowania procesem spalania diametralnie ulegną zmianie. Puki co mamy niewielki wybór. Ciekawe są rozwiązania gdzie sterownik sam rozpoznaje zapotrzebowanie i tak dobiera moce kotła … wygląda obiecująco.

Reasumując: kupując kocioł na ekogroszek – na pewno bez rusztu wodnego, sterownik inteligentny z automatyką oraz zdalnie sterowany internet lub sterownik w domu by nie stać przy piecu. Moc odpowiednia nie przewymiarowana mam za dużo ok 5kW palnik ekoenergia (najlepszy podobno) ale moc za dużą. Mimo to w tych okresach pracuje dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw bo w miniony piątek dotarł do mnie kocioł właśnie z tym sterownikiem i palnikiem Ekoenergii typu "Brucer". Nie ukrywam że po przeczytaniu o Pana problemie trochę zaczęły mi "styki iskrzyć" że popełniłem "historyczną pomyłkę". Cieszę się że udało się Panu okiełznać kocioł i jego efektywność spalania. Mam nadzieję że u mnie będzie podobnie. Na razie czekam na zaprzyjaźnionych speców którzy włączą kocioł w instalację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.