Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Obniżyć Temperaturę Co W Połączeniu Z Rtl-Podłoga


jacek6213

Rekomendowane odpowiedzi

Witam podczas tegorocznego remontu hydraulik namówił mnie na trzy obwody ogrzewania podłogowego z 3 x RTL.Moje mieszkanie znajduje się na 1 piętrze,piec w piwnicy a do mieszkania idą trzy piony.Pion łazienkowy zasila grzejnik drabinkowy w łazience + dwa obwody podłogówki łazienka i przedpokój.Drugi pion zasila grzejnik w małym pokoju + obwód podłogówki w kuchni a trzeci pion zasila duży pokój w szystko zasilane jest jedną pompą 25/60.Jak na piecu temperatura około 50 stopni to podłogówka pracuje w miarę poprawnie ale ciepłej wody w zasobniku niewiele a na drugi dzień prawie zimna.Jak podniosłem temperaturę na około 65 stopni to z wodą już o wiele lepiej ale podłogi znowu "wariują" najpierw bardzo ciepłe a później długo chłodne.Drugi temat to ewentualny montaż drugiej pompy CWU?

post-32091-0-07884000-1449846819_thumb.jpg

post-32091-0-28776500-1449846834_thumb.jpg

post-32091-0-79083500-1449846843_thumb.jpg

post-32091-0-62497000-1449846851_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź, też myślę że bedę musiał zamontować zawór 4d tylko jakoś nie jestem przekonany do pompy cwu.Czy taki układ z 4d musi koniecznie posiadać pompę do cwu.W stanie obecnym latem podgrzewam wodę także za pomocą kotła i jest problem tego typu, że poprzez zamontowany zawór zwrotny nie przepływa woda i w piecu po wyłączeniu się  pompy(50-52*C) reszta ciepła idzie na straty).Jak dobrać średnicę zaworu 4d-kocioł 10KW.Drugie moje pytanie jest odnośnie prawidłowego schematu czy taki jak na zdjęciu jest poprawny- chodzi mi o zabezpieczenie się na wypadek braku prądu.

post-32091-0-89502000-1449934519_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podłogę na RTLach to nie powinna "wariować" temperatura bo zawór reguluje temperaturę. Ja u siebie mam 2 pętle na RTLach na kotle 65 a podłoga delikatnie letnia w tej chwili. Twój problem może tkwić w długości pętli - RTLem można sterować skutecznie podłogą do 15m2 (ok 40mb) jeżeli masz więcej to to może być powód. Ja mam u siebie małe pętle i jest ok - podłoga ma stałą temperaturę bez względu na temp kotła. Zawór 4d prawdopodobnie nic w tym temacie nie poprawi ale jeśli chcesz montować to średnica min 5/4"

Podłączenie ze zdjęcia jest ok jeżeli chodzi o zasilanie ale powrót z co "ma pod górę" więc z grawitacją krucho. Potrzebne jest obejście które otworzysz ręcznie jak chcesz pracy na grawitacji

 

.W stanie obecnym latem podgrzewam wodę także za pomocą kotła i jest problem tego typu, że poprzez zamontowany zawór zwrotny nie przepływa woda

 

To zamontuj zawór zwrotny klapowy na poziomej rurze i latem będziesz ładował CWU grawitacyjnie jak nie chcesz osobnej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zaworu 4d czy przy ustawieniu kotła CO na 65*C na grzejniki i podłogówkę puszczę około 45-50*C to grzejniki na całej powierzchni będą miały taką temperturę.Z doświadczenia wiem, że przy zaworach termostatycznych jest tak iż góra grzejnika jest gorąca a od połowy do dołu grzejnik jest zimny.Druga sprawa to zawór 4d czy wystarczy 3d.Blisko kotła jest bojler, który według mnie najszybciej i najlepiej podgrzeje powrót wody do kotła.Kolejna sprawa czy zawory klapowe są rzeczywiście dobre , czy nie ma problemu z otwieraniem na grawitacji i zabezpieczają dobrze CWU przed stygnięciem(oddawaniem ciepła do CO).Jak zamontuję zawór 4d lub 3d jest szansa na grawitacyjne grzanie CWU.Chciałbym to wykonać tak jak na foto na górze mojego postu bo wczoraj nie byłu u mnie kilka godzin prądu a w kotle się paliło więc dzięki trzem grzejnikom ciepło zostało odebrane lecz nie grzała się woda CWU ze względu na zawór, o którym pisałem wcześniej.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz konkretnie czego oczekujesz - czy to CWU chcesz grzać grawitacyjnie"bo tak" czy chcesz mieć awaryjny odbiór ciepła w razie braku prądu, czy nie chcesz pompy CWU bo nie chcesz większego rachunku za prąd. Czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach, jak podpięta jest ta podłogówka ( daj schemat i/lub zdjęcia) Wtedy coś się zaradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Korzystająć z tego że układ działa też częściowo grawitacyjnie to chciałbym żeby na wypadek braku napięcia była też taka opcja-bezpieczeństwo.

1.Jeśli CWU będzie grzało grawitacyjnie to OK tylko ja zabezpieczyć przed wychładzaniem się wody- obecnie ZZ bez sprężynki z mosiężnym grzybkiem(latem przepalam na ciepłą wodę)

2.W pokojach mam zawory termostatyczne

3.Podłogówka jest podpięta w kuchni w miejscu zasilania byłego grzejnika + RTL na końcu pętli a w łazience dwa obwody równoległe + 2 RTL-e na końcach pętli i grzejnik drabinka.

Oczekuję podniesienia temperatury na kotle dla CWU(większa ilość) a ograniczenie w cieplejsze dni temperatury w mieskaniu plus zabezpieczenie podłogówki przed dopływem gorącej wody która wpłynie w pętle.Nowy układ najlepiej aby pracował też w momencie braku napięcia czyli grawitacja CO + CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym to widział, jak gdzieś coś nie tak to spece niech poprawia. Układ z zaworem 3d w funkcji ochrony powrotu - u mnie jest taki schemat i wszystko działa, dodatkowo obejście zaworu i pompy (na zielono) awaryjnie do pracy na grawitacji - działa. W tym układzie na instalacje idzie temp taka jak na kotle

post-2974-0-21950100-1450358633_thumb.jpg

 

Drugi schemat z zaworem 4d i obejściami dla grawitacji

post-2974-0-73179000-1450358808_thumb.jpg

 

Możesz też całkiem zrezygnować z zaworów 4d i. 3d i do ochrony powrotu użyć pompy CWU

 

PS. Na drugim schemacie zawór zwrotny na powrocie CO też klapowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i za schematy,ale ja myślę o takim rozwiązaniu, które w sposób automatyczny po zaniku napięcia przechodziłoby w tryb pracy grawitacyjny.Nie wiem czy można byłoby rozwiązać to za pomocą 2 układów zawór różnicowy + obejście pompy + zawór 3D lub 4D tylko jak to wszystko razem poukładać + czy potrzeba jakieś zawory zwrotne?.Mam jeszcze pytanie o zabezpieczenie na wypadek zagotowania się wody może jakieś obejście z zaworem termostatycznym, który po przekroczeniu załóżmy temperatury 75-80*C otworzyłby obieg na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.