Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podloga Na Rtl Czy Mieszacz?


kruklife

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kocioł zasypowy 10kW + 5 grzejniki + bojler płaszczowy 140l +rura PEX + rozdzielacz zasilany przez pompa zawór 3D. Osobna pompa na bojler, pompa kotłowa. Układ otwarty.

Są trzy pomieszczenia łazienka 6m2 , ganek 7m2 , korytarz 5m2 . Chcę tam ogrzewanie podłogowe i pytanie czy budować mieszacz z pompą, zaworem 3D termostatycznym czy 3 pętle z zaworami RTL do rozdzielacza grzejnikowego?

Mieszacz-większy koszt (zawór 3D, pompa, rozdzielacz z rotametrami, skrzynka) minus tylko koszt

RTL tylko koszt 3xRTL ale nie sterowalność podłogi , wysoka temp. podłogi

Zaworów RTL jeszcze nie stosowałem... rozumiem że, pętlę łącze do rozdzielacza grzejnikowego zasilanie a powrót poprzez RTL? woda z rozdzielacza grzejnikowego np.60st.C trafia do pętli podłogi oddaje ciepło na powrocie zawór RTL odcina np.ustawione 30st.C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór RTL to taka partyzantka - montuje się go głównie tam, by podłoga była ciepła i tyle. Czyli w małej łazience by płytki podgrzać, temperaturą wysteruje grzejnik, w przedsionku żeby buty podsuszyć. Jak tam będzie trochę za ciepło - to się nic nie dzieje bo się tam nie siedzi itd.

Ogólnie z RTL trzeba się nastawić, że max długość pętli to jakieś 50-60 metrów. Powyżej tego działa to już kiepsko. Jeśli nie wyrobisz się z taką ilością rury to zadowolony nie będziesz.

Druga sprawa to sterowność. Jeśli w łazience chcesz mieć z 3-4 stopnie więcej niż w pozostałych to musi tam być więcej rury niż w innych pomieszczeniach.
Jeśli źle dobierzesz rozstaw i zepniesz to w 3D to chcąc dogrzać łazienke bo zimno to przegrzejesz pozostałe 2 pomieszczenia (regulacja przepływem pozwoli na regulacje temp, ale zawsze w jakiejś granicy - jak spieprzysz rozstaw to przepływ nie pomoże).

W jednym i drugim przypadku nie masz stałej regulacji temp w zależności od warunków - więc czy to bedzie RTL czy 3D to nie ma większego znaczenia. Albo będziesz kręcić jednym kurkiem albo kilkoma gdy się temp. zmienia.

Najlepiej moim zdaniem nastawić się na grzejnik drabinke z termostatem w łazience i do reszty podłogówka. Wtedy w łazience może być mniej rury bo potrzebujesz tylko dogrzać płytki a nie ustalić temp. pomieszczenia (tą robotę zrobi grzejnik).
Jak to zepniesz w 3D to sterujesz temp. podłogi we wszystkich 3 pomieszczeniach. Jak RTLe to w każdym osobno - ale to jak mówiłem partyzancki sposób - ale jeśli to ganek i korytarz to pewnie też będzie OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpadło jedno pomieszczenie więc zostaną łazienka 6m2 , ganek 7m2

zastosuję dwie pętle i dwa RTL.

Zawory RTL instalować bezpośrednio na belce powrotnej rozdzielacza grzejnikowego w skrzynce? nie będzie im tam za ciepło?

poprawnie będą działać? Czy w puszkach w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór nie musi być w pomieszczeniu z podłogówką.

Pompa cyrkulacyjna może być do obiegu kotłowego.

Nie jest też prawdą że podłogówka na RTLach nie może być jedynym źródłem ogrzewania pomieszczenia. Należy pamiętać tylko o długości pętli max 50m i układać w ślimak a nie meander.

Mam tak u siebie i działa bez zarzutów. Łazienka tej samej powierzchni co u Ciebie i na RTLu 24 st. W kuchni 22 i korytarzu 22. (Jak wyłączysz powierzchnię pod brodzikiem to 50mb spokojnie starczy na rozstaw 10cm). W łazience jest też drabinka do suszenia na szybko wł/wył zwykłym zaworem. Jak jest włączony to w łazience upał.

Większym problemem może być przepływ przez pętle dlatego warto zamontować na grzejnikach zawory z nastawą wstępną żeby zdławić przepływ na grzejnikach. To zapewni przepływ przez pętle podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest też prawdą że podłogówka na RTLach nie może być jedynym źródłem ogrzewania pomieszczenia.

A kto i gdzie to napisał? :P

Zarówno RTL jak i TZM po prostu nie regulują temp. pomieszczenia tylko ustalają stałą wartość temperatury wody. (Oczywiście jedno prowadzi do drugiego).

Ja wolę żeby podłoga była ciepła tylko tyle by nie przegrzać pomieszczenia i płytki były ciepłe a regulację temp. pomieszczenia zapewnił np. termostat grzejnikowy - wtedy nie ma opcji przegrzać pomieszczenia bo moc podłogi jest niewystarczająca.. Jak RTL wyregulujesz na 23 stopnie w pomieszczeniu przy 0 na zewnątrz to przegrzejesz pomieszczenie jak temp. wzrośnie temp. zewnętrzna.

Ale to już jak kto woli. Poza tym w łazience to pal licho czy jest 23 czy 25, w korytarzu, przedsionkach itd - tam się nie siedzi i nie oczekuje takiej dokładności.

 

Ja np. jak podkręce TZM gdzie mam otwartą przestrzeń to jednak czuć nadwyżkę w słoneczny dzień i mi to nie pasuje - wolę podłogę niżej i odpalić grzejniki - nie kręcę wtedy kurkami w ogóle a temp. zawsze jest stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.