Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Co+Cwu+4D


Tholin

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje ze teraz schemat jest ok.

 

1.Po rozmowie z producentem polecił mi do układu czujnik temperatury spalin w kominie aby lepiej sterować dmuchawą.

2.Powiedział ze piece z kopertami poziomymi maja dłuższą żywotność,

3.Ruszt wodny jest bardziej uniwersalny. Nie trzeba wyciągać rusztu podczas palenia z podajnika automatycznego.

 

Czy się z tym zgodzicie?

4.Jeszcze jedno pytanie do podajnika lepiej palić eko-groszkiem+miał  czy może więcej miał+eko groszek,  producent poleca wtedy podajnik rynnowy, mniejsza awaryjność przy paleniu miałem?

 

Opis obiektu

 
Dom 18 letni  wolno stojący na wsi, niecałe 200m2 powierzchni użytkowej, Wysokość pomieszczeń 240cm,piętrowy, nie ocieplony, mur 30cm cegła - 10 powietrze - 20 cm cegła, 14 grzejniki stalowe bez termostatów.
Okna drewniane z podwójną szybą 
Duża przestrzeń nie podzielona drzwiami(ściany z łukami) miedzy dolnym salonem jadalnia kuchnia korytarzem oraz schodami do salonu na piętrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jeszcze opisze sterowania jaki ułożył mi się w głowie.

 

Jeden sterownik Iryd RTZ PID (może macie inny sprawdzony pomysł, dostęp zdalny byl by fajny:))

Kocioł ma pracować z stałą  temperaturą na małym obiegu CWO  z tego co wyczytałem minimum 55°C. 

NA początek żeby nie zawyżać kosztów szybkiej instalacji czujnik temperatury na obiegu CO który będzie wpięty w jeden strwonił kotła i od tego czujnika będzie sterowany siłownik proporcjonalniej zawory 4D.
Docelowa ma być panel przenośny z zadaną temperatura pomaszczeni która będzie sterować siłownikiem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podał Ci kolega nawet link do strony gdzie masz gotowe połączenia i nie raczysz nawet pogrzebać. 

Na stronie producenta Twojego kotła masz gotowca. Zawór różnicowy tylko zbędny tu raczej

Musisz tylko pamiętać że obieg kotłowy (rury 16 i 17) jak i sam zawór 4d powinny mieć średnicę min 5/4", obieg powinien być jak najkrótszy i bez zbędnych kolan. Rura bezpieczeństwa (4) to stal min 1" lub Cu 28 bez armatury i przewężeń po drodze

post-2974-0-17192600-1447185103_thumb.jpg

W Twoim schemacie źle narysowane podłączenie zaworu 4D.

 

 

 14 grzejniki stalowe bez termostatów.

 

 W takim wypadku zawór 4d to dobry pomysł

 

 

1.Po rozmowie z producentem polecił mi do układu czujnik temperatury spalin w kominie aby lepiej sterować dmuchawą.

 

Sterowniki z PIDem mają w wyposażeniu taki czujnik

 

 

 

3.Ruszt wodny jest bardziej uniwersalny. Nie trzeba wyciągać rusztu podczas palenia z podajnika automatycznego.

 

 

Ruszt wodny to kiepski pomysł - poczytaj

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

 

 

 

4.Jeszcze jedno pytanie do podajnika lepiej palić eko-groszkiem+miał  czy może więcej miał+eko groszek,  producent poleca wtedy podajnik rynnowy, mniejsza awaryjność przy paleniu miałem?

 

To wszystko zależy od Ciebie - jak tylko twój palnik jest przystosowany do spalania miału i przeliczysz sobie jaka mieszanka paliwa będzie Ci pasować pod względem finansowym/komfortu/ilości popiołu/częstotliwości obsługi to możesz stosowac różne kombinacje. Nikt Ci tu nie doradzi - jeden lubi śliwki a drugi rabarbar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za konkretne odpowiedzi hajtaler428

nie zauważyłem tej subtelnej różnicy a stronę producenta znam na pamięć:) jakie piece jakie podajniki itd...:)

mam nadzieje ze w końcu dobrze narysowałem.

PS

znasz może darmowy program do rysunków technicznych?

 

odpisała mi firma ESBE dobrała VRG141, Kvs=4,0 m3/h, DN20, GW ¾”, nr kat. 11640200

o wiele mniejszy niż polecasz? nie chciał by mieć problemów z regulacja na niskich przepływach po przewymiarowaniu zaworu.

 

piec został wybrany z rusztem wodnym. zobaczymy jak będzie:( w moim regionie niema dofinansowania do Kotłów C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy średnicy zaworu poniżej 5/4" możesz mieć problem z grawitacją w obiegu kotłowym chyba że planujesz dodatkową pompę (podłączenie D1 z wątku poniżej post #1)https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

Zapytaj tego gościa z Esbe co on na temat przepływu grawitacyjnego w obiegu kotłowym a średnicy zaworu?

Co do rusztu wodnego -Twój wybór. Ja też miałem w planie ruszt wodny ale po lekturze artykułu który Ci podałem zmieniłem zdanie. Wziąłem ruszt żeliwny i nie żałuję. Tobie też radzę jeśli nie chcesz mieć problemów ze spalaniem i sądzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma ESBE dobrała ci VRG141, Kvs=4,0 m3/h, DN20, GW ¾”, nr kat. 11640200, ale nie podała w jakich warunkach osiąga takie parametry - do osiągnięcia takowych potrzebna jest mocna pompa na obiegu kotłowym, a jak chcesz mieć układ z postu 11 to musi być dużo większy zaw 4-D i odpowiednie do niego rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy średnicy zaworu poniżej 5/4" możesz mieć problem z grawitacją w obiegu kotłowym chyba że planujesz dodatkową pompę (podłączenie D1 z wątku poniżej post #1)https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

Zapytaj tego gościa z Esbe co on na temat przepływu grawitacyjnego w obiegu kotłowym a średnicy zaworu?

Co do rusztu wodnego -Twój wybór. Ja też miałem w planie ruszt wodny ale po lekturze artykułu który Ci podałem zmieniłem zdanie. Wziąłem ruszt żeliwny i nie żałuję. Tobie też radzę jeśli nie chcesz mieć problemów ze spalaniem i sądzą.

Ja mam zawór 4D 5/4" z siłownikiem + rury 5/4" + 2kolana 5/4 na zasilaniu do zaworu oraz trójnik i 1kolano 5/4 na powrocie i chyba jest problem z grawitacją w obiegu kotłowym :(  (kocioł ma wyjscia 6/4) i podejrzewam ze o tej średnicy powinien być zawór i rury z kształtkami.Na instalacje temp.60st na powrocie max 40-43st.chyba że coś nie tak z ustawieniem na sterowniku.Duża różnica cenowa pomiędzy zaworem 5/4 a 6/4 no ale jak widać na załączonym obrazku  nie ma że boli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler428, sambor dzięki za podesłanie i opisanie Zapewnienie Ochrony Powrotu Na Kocioł . (ZOP)

Dziki również a fachowe wyjaśnienie przepływu grawitacyjnego.

 

Pytanie:

5.  opisie ZOP jest napisane ze powrót powinien być umieszczony w kotle na wysokości paleniska. czy to prawda?

6 .Z tego co wyczytałem obieg do zaworu 4D i powrót ma być najkruszej jak to jest możliwe. Są do tego wytyczne? np zawór 4D musi być umieszczony minimum 100cm nad wyjściem z kotła.

7. CWO po staremu wisi pod sufitem. czy czy dobrym pomysłem jest zastosowanie zaworu różnicowego na obiegu CWO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  wszystkich  żeby nie rozpoczynać nowego tematu proszę was o pomoc odnośnie instalacji C.O i C.W.U .Przymierzam się do remontu instalacji i wymiany kotła w mojej kotłowni  jako ze dziś pogoda  barowa pozwoliłem sobie ze narysuje  sobie  schemat instalacji, i  proszę was o ocenę  tego schematu  oczywiście  proszę o zaznaczenie  w których miejscach  w instalacji mam założyć zawory zwrotne ,manometr ,termometr itp...  ponieważ C.O zabiera mi wodę z C.W.U  przez noc  C.W.U ostyga z 60st C do 40st C i dlatego muszę zamykać  zawór C.O  na zasilaniu . Schemat ten chciałbym zrealizować   wiec pytam o poprawność  gdyż w tym temacie  nie za bardzo jestem zagłębiony......aha jakie przekroje rur...mogę zastosować  jakie trzeba  

post-32634-0-72913900-1447885451_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie zawór bezpieczeństwa 6bar na dolocie zimnej wody do zasobnika CWU ma być oczywiście zamontowany na trójniku (bo  na rysunku wygląda że jest przelotowo) ale może o tym wiesz bo istnieją zawory bezpieczeństwa z wbudowanym zaworem zwrotnym(montowane przelotowo) ale wtedy montaż w innym miejscu (przed naczyniem) i zbędny osobny zawór zwrotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za uwagi.

 

odpowietrznik  tak jak pisałem nie znam się na armaturze a nie ufam nawet sobie a koszt przeróbki będzie spory wiec wole żeby był zrobiony OK (poprawione)
 

Sambor:  8: przepraszam za kolejne laikowe pytanie dlaczego? podczas braku prądu mam ruszt awaryjny otwieram zawór 4D na max i chociaż 3 grzejniki będą ciepłe . źle myślę? 

 

Pytanie:

5.  opisie ZOP jest napisane ze powrót powinien być umieszczony w kotle na wysokości paleniska. czy to prawda?

6 .Z tego co wyczytałem obieg do zaworu 4D i powrót ma być najkruszej jak to jest możliwe. Są do tego wytyczne? np zawór 4D musi być umieszczony minimum 100cm nad wyjściem z kotła.

7. CWO po staremu wisi pod sufitem. czy czy dobrym pomysłem jest zastosowanie zaworu różnicowego na obiegu CWO? (ruszt awaryjny brak prądu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.