Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Do Sprawdzenia


zioleks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Panowie, instalacja działa już kilka lat ale od samego początku użytkowania wiem że muszę poprawić to i owo. W związku z tym proszę o "rzucenie okiem" na schemat, bo tak ja widzę to wszystko po poprawach. Pytanie mam tylko czy powroty z obiegu CWU i grzejników mogą bezpośrednio "celować w siebie" w jednej rurze tak jak jest to oznaczone strzałkami na schemacie? Czy te zawory zwrotne nie będą powodować zbyt dużych oporów? Nie wiem jak to inaczej rozwiązać żeby nie było cofnięć w obiegach w przypadku wyłączenia poszczególnych pomp. Dokładać przy okazji zawór 3D dla ochrony powrotu? W którym miejscu najlepiej? Kocioł na paliwo stałe,rury 1 1/2 na wyjściu, do naczynia i pozostałe 1', powrót z podłogówki 0,5'. 

Instalacja CO-Model.pdf

post-38382-0-45784400-1446066965_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz podłogówki wymaga dostarczenia wody , a co tą wodę poda?, 

Taki rozdzielacz jest zasilany z układu grzejników - to staroć, obecnie stosuje się mieszacza z zaworem 3-D, który sam zaciąga wodę z instalacji i nie ma z nim kłopotu z ustawieniem oraz regulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zawory zwrotne na powrotach. Zmieniłem też lokalizację pompy od podłogówki, żeby zaciągała z zaworu - ma to sens tzn są szanse na działanie czy tylko zmiana na 3D? Wstawiłem odpowietrznik na zakończeniu pionowego odcinka do naczynia ,bo konieczny jest odcinek poziomy około 60 cm do wyprowadzenia na poddasze, może nie pomoże ale nie zaszkodzi. Powrót z grzejników i obiegu CWU może celować w siebie przed kotłem?  

 

post-38382-0-36706600-1446104566_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów .Mam nadzieję że autor tematu nie będzie miał mi za złe ,że pisze w jego temacie,ale również mam prośbę  do specjalisty  od instalacji CO .Czy coś takiego ja na rusunku z zaworem termostatycznym 35-60 ,będzie działać ,i czy da się regulować temp.czynnika wychodzącego na   instalację CO, z grubsza w zakresie temp. zaworu ,czyli 35-60  w   takim układzie ? Oczywiście schemat mocno uproszczony ,chodzi o samą zasadę ,czy to zadziała ?  bo nigdzie nie znalazłem takiego zastosowania zaworu termostatycznego ,a chodzi mi po głowie  zastosować takie rozwiązanie u siebie ....wiem że stosuje się do tego zawory trój,ew czterodrożne ,ale taki termostatyczny działał by chyba bardziej bezobsługowo  ...o ile by to wogóle działało ,dlatego własnie proszę o opinię specjalistów

post-63046-0-29717800-1446315045_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciągnie gorącą wodę od kotła i schłodzoną z powrotu podłogówki przez zawór 3-D i pcha do belki zasilającej podłogówkę (górna). Powrót do kotła z dolnej belki z zaworem zwrotnym... Tak jest wrysowane. Oznaczenie pompy podłogówki (trójkąt w kółku) nie ma znaczenia, może to zmyliło. Dzięki sambor  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, tylko kierunki przepływów przez zaw 3-D  źle oznaczyłeś,

Dziękuję za odpowiedż .Faktycznie nie zwróciłem uwagi na  strzałki i kolory ,rysunek zapozyczyłem z sieci i przerobiłem na szybko ;) .Poprawiłem rysunek ,żeby było jak nalezy dla wszystkich zainteresowanych .Teraz jest dobrze ? Dobrze myślę że zawór termostatyczny ,jaki powinno się tu zastosować ,to  VTA  mieszający ?

post-63046-0-33002300-1446363685_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzeb forum porządnie a dowiesz się wszystkiego :)

Oj przegrzebałem konkretnie  ,ale  rozwiązania do regulacji temp. C.O.  zaworem termostatycznym  ,nie znalazłem .Przeważały rozwiązania gdzie był zastosowany termostatyczny o stałej temp. do  ochrony powrotu,albo do regulacji odbioru CWU ,ale  takiego jak sobie wydumałem,czyli regulującego wyjscie temp.na C.O  ,nie znalazłem  ,wszędzie trój ,albo czterodrogowe ;) .A  ja chciałbym mieć regulację mniej wiecej w zakresie temperatury pracy takiego zaworu ,czyli 35-60 i ustawić sobie np. 40 stopni ,na tym zaworze , i żeby mniej więcej tyle  wychodziło na grzejniki  . Znalazłem w sieci jedynie coś takiego ,gdzie  taki zawór termostatyczny ,był zastosowany jako ochrona powrotu pieca ,a instalacji przed "zimnym " odbiorem ,czyli jakby odwrotnie   wpięty , i pompa przed zaworem ,tak jak na rysunku.

post-63046-0-48121500-1446364679_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #16 jest prawidłowy schemat na obniżenie temp wody podawanej na odbiory- zawór 3-D a za nim pompa.

Jako zaw 3-D najlepiej jest zastosować VTA 372 do 10kW mocy grzejnej  a powyżej VTA 572 zakres temperatury ustawianej to 35-60C lub 45-65C

 

Schemat z postu #17 dla twoich celów się nie nadaje - to zawór pracujący w funkcji rozdzielenia strumienia na 2 części , bez obniżenia temp zasilania

Więcej tu  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20250-monta%C5%BC-zaworu-3d-mieszajacy-vs-rozdzielajacy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.